Fetö Sanığı Eski Savcıya 6 Yıl 3 Ay Hapis Cezası

Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada yargılanan eski savcıya "terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Mustafa Gönül ve avukatı katıldı.
Sanık savunmasında, FETÖ/PDY ile bağlantısının olmadığını iddia ederek, beraatine karar verilmesini istedi.
Savcı ise esas hakkındaki mütalaasında, dava dosyasındaki mevcut delil durumu dikkate alınarak, sanığın "terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını talep etti.
Mahkeme heyeti de sanık Mustafa Gönül'ü "terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırarak mevcut halinin devamına hükmetti.

Uyuşturucu Ticareti Davasında Karar

Bu arada yine Adana'da, "uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak veya sağlamak" suçundan yargılanan tutuklu iki sanıktan birine 18 yıl, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan diğerine ise 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Meryem Çiftçi ve Yeliz Çalışkan ile avukatları katıldı.
Savunması alınan sanık Çiftçi, önceki aşamalarda etkin pişmanlığa dair detaylı beyanlarda bulunduğunu belirterek, tahliyesini ve beraatini talep etti.
Sanık Çalışkan da suçlamaları kabul etmeyerek, beraatini istedi.
Mahkeme heyeti, "uyuşturucu madde ticareti yapmak veya sağlamak" suçundan, sanık Çalışkan'ı 18 yıl hapis ve 60 bin lira adli para cezasına, sanık Çiftçi'yi ise etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 7 yıl 6 ay hapis ve 25 bin lira adli para cezasına çarptırarak, mevcut hallerinin devamını kararlaştırdı.

Olay

Yunus timleri, 30 Nisan 2017'de, Fatih Mahallesi Kıyıboyu Caddesi üzerinde asayiş kontrolü yaparken 33 DLJ 35 plakalı aracı şüphe üzerine durdurmuştu.
Aracın içinde yapılan aramada, bir miktar kokain, uyuşturucu satışından elde edildiği değerlendirilen 5 bin 415 lira ile uyuşturucu satışlarının yazıldığı ajanda ele geçirilmişti. Olayla ilgili gözaltına alınan Meryem Çiftçi ve Yeliz Çalışkan tutuklanmıştı.

Bıçaklı Yaralama Davası

Öte yandan Adana'da, aşık olduğu kadını sokak ortasında bıçaklayarak yaraladığı öne sürülen ve hakkında "kasten yaralama ve tehdit" suçlarından dava açılan tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
Adana 2.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Necdet Erdoğan Artural ile taraf avukatları katıldı.
Savunması alınan sanık Artural, olay nedeniyle pişmanlık duyduğunu belirterek, "Aldığım alkol nedeniyle bu olaylar oldu. Çok pişmanım. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim." ifadesini kullandı.
Mahkeme, sanık Artural'ı yaraladığı Serap Sağlam'a 200 metreden fazla yaklaşmama adli kontrol tedbiriyle tahliye ederek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Olay

Seyhan ilçesi İnönü Parkı yakınlarında 11 Aralık 2018'de Necdet Erdoğan Artural, iddiaya göre, cep telefonuyla bir arkadaşı ile görüşen Serap Sağlam'ı bıçaklayarak yaralamıştı. Tutuklanan sanık Necdet Erdoğan Artural hakkında, 'kasten yaralama ve tehdit' suçlarından dava açılmıştı.