Fetö Sanığı Polislerin Yargılandığı Dava
Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye oldukları gerekçesiyle haklarında dava açılan farklı rütbelere sahip eski emniyet mensubu biri tutuklu 21 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla 15 yıla kadar hapsi istenen tutuklu sanık C.H. ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.
Duruşmada savunması alınan sanık C.H, ByLock programını yüklemediğini ve kullanmadığını ileri sürerek, "FETÖ terör örgütü üyesi değilim. Bu örgütün sendika veya derneklerinde üyelik kaydım yok. Suçlamaları kabul etmiyorum, 18 aydır tutukluyum, tahliyemi talep ediyorum." dedi. Söz hakkı verilen diğer sanıklar da üzerlerine isnat edilen suçlamaları reddederek adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını ve beraatlerine karar verilmesini talep etti.
Cumhuriyet savcısı ise dosya kapsamındaki delil durumu dikkate alınarak sanık C.H'nin mevcut halinin devamına karar verilmesi ve esas hakkındaki mütalaa için dosyanın başsavcılık makamına tevdi edilmesi yönünde görüş sundu.
Mahkeme heyeti sanık C.H'nin mevcut halinin devamına karar vererek, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için duruşmayı erteledi.

Adana'daki Cinayet Davası
Yine Adana'da tedavi olmasını isteyen babasını bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış hapis cezasına mahkum edilen sanığa verilen ceza, Yargıtay tarafından, adli tıp kurumundan rapor alınmadığı gerekçesiyle bozuldu.
Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bozma kararı üzerine tutuklu sanık H.F. (37) yeniden Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya sanıkla tarafların avukatları katıldı.
Mahkeme başkanı, sanık H.F. hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından sanığın Adli Tıp Kurumu genel kurulundan rapor alınması ve sonuca göre hukuki durumunun tayin edilmesi gerektiği belirtilerek eksik inceleme nedeniyle bozulduğunu kaydetti.
Sanık H.F, eski savunmalarını tekrarlayarak, Yargıtay'ın bozma kararına uyularak hakkında rapor aldırılmasını istedi.
Mahkeme heyeti, sanık H.F'nin cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu genel kuruluna sevk edilerek rapor aldırılmasına karar verdi. Duruşma, raporun beklenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.
Seyhan ilçesi Akkapı Mahallesi'nde oturan H.F, psikolojik rahatsızlığı nedeniyle sık sık ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde şizofren teşhisiyle tedavi görmüş, taburcu edildikten sonra 15 Temmuz 2014'te "Senin tedavi görmen gerekiyor" diyen babası Y.F'i bıçaklayarak öldürmüştü. Adana Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nden "şizofren hastası olduğu için cezai ehliyeti yoktur" raporu verilen H.F. daha sonra İstanbul Adli Tıp Kurumundan cezai ehliyetinin tam olduğu yönünde rapor verilmesi üzerine 2015 yılında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmişti.

İki Kişinin Öldüğü Silahlı Kavga
Bu arada Adana'da bir restoranın ortakları arasında hisse satışı konusundaki anlaşmazlıktan çıktığı öne sürülen kavgada iki kişinin öldürülmesi, 3 kişinin de yaralanması ilgili 4'ü tutuklu 11 sanık hakkında 60 yıldan ikişer kez müebbete kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.
4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutukla sanıklar A.E, E.S, K.D. ve Ö.K. ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı.
E.S. savunmasında, işletme sahibi K.D'nin restoranın dekorasyonunu ve organizasyon işlerini yapmasını istemesi üzerine A.E. ile Antalya'dan Adana'ya geldiklerini söyledi.
İş yerinin E.D. ve sanık K.D'ye ait olduğunu bildiklerini anlatan sanık, "E.D. bize yaptığımız masrafa karşılık 300 bin lira ödeyeceğini söyledi. Olay günü ise A.E. beni arayarak işletmenin eski sahiplerinden E.Ç'nin bizi restorana çağırdığını söyledi. İş yerine gidip içeri girdiğimizde kalabalık bir grup vardı." dedi.
Restoranda E.Ç'nin kendilerine "Ben bu iş yerinin tüm hisselerini aldım, özel eşyalarınızı alıp buradan gidin" dediğini ileri süren E.S, yaşanan tartışmanın K.D'nin de restorana gelmesiyle silahlı kavgaya dönüştüğünü anlattı.
Söz alan diğer sanıklar ise suçlamaları kabul etmedi.
Mahkeme heyeti, sanıklardan A.E. ve E.S'nin tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.
Seyhan ilçesi Ziyapaşa Bulvarı'ndaki restoranın ortakları K.D. ve E.Ç. (39) arasında 11 Eylül 2017'de hisselerin devri konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle çıktığı ileri sürülen silahlı kavgada, Murat Sultan (39) ile Orhan Koğa (35) olay yerinde hayatını kaybetmiş, 3 kişi yaralanmıştı.

Fetö'nün "Serrehberine" Hapis İstemi
Ayrıca Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgüt içerisinde "serrehber" olduğu iddia edilen kişi hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Adana Cumhuriyet Başasavcılığı, örgütle bağlantısı olduğu iddia edilen tutuksuz T.U. hakkındaki soruşturmasını tamamlayarak, iddianame düzenledi.
T.U. için "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
İddianamede, sanığın ByLock yazışma içeriklerinin mevcut olduğu, söz konusu içerikler incelendiğinde de T.U'ya örgüt içerisinde "serrehber" olarak hitap edildiğinin belirlendiği belirtildi.
T.U'nun, KHK ile kapatılan Pak Eğitim-İş Sendikası üyesi olduğu aktarılan iddianamede, sanığın Bank Asya'daki hesabında artış gözlendiği ve FETÖ/PDY ile bağlantılı şirketlerde SGK kaydının bulunduğu kaydedildi.
İddianamede, sanığın, örgüt içerisinde 'serrehber' konumunda bulunduğu ve bu nedenle tüm bildiklerini anlatmadığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Otomotiv mühendisinin yargılanmasına devam edildi
Öte yandan Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan otomotiv mühendisi tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Ç.B. bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunma yapması istenen sanık Ç.B. ByLock programını kullanmadığını belirterek, "FETÖ terör örgütü üyesi değilim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." dedi.
Cumhuriyet savcısı ise esas hakkındaki mütalaasında sanığın farklı kişiler adına kayıtlı hatlardan ByLock kullanıcısı olarak tespit edilmesi, sanığın FETÖ/PDY terör örgütünün mahrem yapılanmasında faaliyet göstermesi dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşarak cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme heyeti de sanığın mevcut halinin devamına karar vererek esas hakkındaki savunma için duruşmayı erteledi.