Aladağ'daki Yurt Yangını Davası

Adana'nın Aladağ ilçesinde, 10'u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda öğrencinin yaralandığı yangınla ilgili Kozan Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen eski Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer hakkında "Gözetim ve denetim görevini ihmal etmek suretiyle görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davayla birleştirilmesinin ilk duruşması yapıldı.
1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Aladağ eski Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer ve avukatı katıldı.
Aladağ yurt yangınında ölen öğrencilerin yakınlarının avukatlarından birinin katıldığı duruşmaya tamamı tutuksuz yargılanan 18 sanık gelmedi.
Mahkeme başkanı, celse arasında Kozan Ağır Ceza Mahkemesinden Aladağ yurt yangınıyla ilgili dava dosyasının mahkemelerinden muvafakat alınmadan reesen, kendi mahkemelerinde görülen dava dosyası ile birleştirme kararı alındığını belirtti.
Dava dosyalarının birleştirilmesiyle ilgili mahkeme savcısı mütalaasını verdi.
Dava dosyalarında sanıkların ve suçlamaların farklı olduğunu ifade eden savcı, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nin Adana'da görülen dava dosyasını isteyip incelemeye bile gerek görmeden birleştirme kararı verdiğini, bu yüzden dosyanın tefrik edilip yetkisizlik kararı verilmesini istedi.
Savcı, suç yerinin Kozan olduğu hatırlatmasında da bulundu.
Aladağ yurt yangınında ölen öğrencilerin yakınlarının avukatı, mütalaaya katılmadığını belirtip dava dosyasının Adana'da görülen Aladağ Kaymakamı Filizer'in yargılandığı dava ile birleştirilmesini istedi.
Aladağ eski Kaymakamı Filizer de savcının mütalaasına katıldığını belirterek, "Dava dosyaları farklıdır. Kamu görevlilerinin yargılanmasıyla ilgili 4483 sayılı yasaya göre ben bu mahkemede yargılanmak durumundayım. Diğer davanın birleştirilmesi halinde yargı uzayacaktır. En kısa zamanda suçsuzluğumun ortaya çıkmasını istiyorum. Birleştirme kararına karşıyım." ifadesini kullandı.
Mahkeme heyeti de dava dosyalarındaki isnat edilen suçların farklı olması ve illiyet bağlarının olmaması nedeniyle davaların birlikte görülmesine gerek olmadığına dikkati çekti.
Heyet, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nin birleştirme kararıyla gönderdiği dava dosyasının tefrikine karar verip, birleştirme kararında uyuşmazlık bulunması ve uyuşmazlığın çözümü için dava dosyalarının Adana Bölge Mahkemesi 3. Ceza Dairesine gönderilmesine karar verdi.

Olay

Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016'da özel öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirmiş, bazı öğrenciler yaralanmıştı. Yurt müdürünün de aralarında yer aldığı kişiler hakkında "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçlarından 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. 18 sanığın yargılandığı davada tutuklu bulunan yurt müdürü Cuma Ali Genç ve dernek başkanı İsmail Uğur 7 Eylül'de yapılan duruşmada tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verildi.
Bu arada, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen eski Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer hakkında da Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Gözetim ve denetim görevini ihmal etmek suretiyle görevi kötüye kullanma" suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.
İddianamede sanığın, görev süresi içinde yanan yurdun denetim raporundaki eksiklikleri görüp giderilmesi doğrultusunda sorumluları ikaz etmediği iddiasına yer verilmişti.

Adana'daki Deaş Davasında Karar

Öte yandan Adana'da terör örgütü DEAŞ mensubu olduğu öne sürülen Suriyeli sanığa 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ahmet K. ile avukatları katıldı.
Mahkemenin karar aşamasına geldiği belirtilerek tercüman aracılığıyla son savunması alınan sanık Ahmet K, terör örgütü DEAŞ saflarında yer almadığını söyledi.
Örgüt lehine faaliyetlerde bulunmadığını ileri süren Ahmet K, tahliyesi ve beraatine karar verilmesini talep etti.
Cumhuriyet savcısı ise dosya kapsamındaki mevcut delil durumu dikkate alınarak sanığın üzerine atılı "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde mütalaa sundu.
Mahkeme heyeti, 6 yıl 3 ay hapis cezası verdiği sanık Ahmet K'nin yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiriyle tahliyesini kararlaştırdı.

Fetö Sanığına Etkin Pişmanlıktan Ceza İndirimi

Bu arada Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuksuz sanık M.K. ve avukatı katıldı.
Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasında sanık M.K'nın itiraflarda bulunduğu için hakkında etkin pişmanlık kapsamında indirim uygulanması yönünde görüş bildirdi.
Sanık M.K. de tüm bildiklerini duruşmanın önceki aşamalarında anlattığını belirterek, beraatine karar verilmesini istedi.
Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmettiği sanık M.K'nın cezasını, örgütün deşifre edilmesine yönelik verdiği bilgileri dikkate alarak 1 yıl 8 ay 18 güne indirdi ve ertelenmesine karar verdi.