Adana'da esnaf ve vatandaşlara yönelik maske ve sosyal mesafe denetimi Vali Süleyman Elban'ın nezaretinde gerçekleşti. Denetimlerde esnaf ve vatandaşlar maske ve mesafe konusunda uyarıldı.İçişleri Bakanlığının, valilerin yönetim ve koordinasyonunda ülke genelinde kapsamlı korona virüs denetimi yapılacağı açıklamasının ardından Adana Valiliği tarafından il merkezi ve ilçelerde denetimler sürdürülüyor.

Resim

Bu kapsamda Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci, polis ve zabıtalarla birlikte Seyhan ilçesine bağlı Kenan Evren Bulvarı üzerinde esnafları denetledi.Vali Elban, vatandaşları sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralına uymaları yönünde uyardı. Polis ve zabıtalar tarafından da maskesi olmayan vatandaşlara maske dağıtıldı.Denetim sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Vali Elban, "Ülkemizde çeşitli nedenlerle virüste artış eğilimi gözleniyor. Bu eğilim ilimizde de aynı şekilde gözleniyor. Ancak çok korkutucu ve kontrol edilemez boyutlarda bir durum ile karşı karşıya değiliz. Şuanda hastanelerimiz ve sayı açısından yönetilemez ve sıkıntıya girecek durumda değiliz. Önümüz sonbahar ve gribal bir mevsim yaklaşıyor. O mevsime olabildiğince vakanın tamamen bitirilmesi yada en az vakayla girilmesi bizim sağlığımız açısından önem arz ediyor. Bu dönemi vakaları azaltarak karşılamazsak pandemi durumunu yönetmemiz zorlaşabilir. Onun için vatandaşımızı hem kendilerinin sıkıntı çekmemesi hem maddi olarak daha az zarar görmeleri için bu dönemde tedbirler konusunda dikkatli olmaları konusunda kendilerini uyarıyoruz. Tedbirlere uyum konusunda esneklik devam ederse de artık biraz daha fazla müeyyide uygulama durumuna gitmek durumunda kalacağız" dedi.

Resim

Valisi Süleyman Elban'dan Pozantı'daki orman yangınına ilişkin açıklama

Bu arada Adana Valisi Süleyman Elban, Pozantı ilçesindeki orman yangınına ilişkin, "Sabah 6 helikopter, 2 uçakla havadan müdahaleye tekrar başladık. Tahmin ediyorum çok kısa süre sonra yangının kontrol altına alındığı haberi gelir." dedi.Vali Elban, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının belli bir bölgeye sıkıştırıldığını söyledi.Bugün bölgede rüzgar olmadığını dile getiren Elban, bu nedenle bölgede hem nemin arttığını hem de yangının hızının azaldığını kaydetti.Sabah itibarıyla havadan müdahaleye tekrar başlandığını belirten Elban, şöyle devam etti:"Yangını çok kısa süre içinde kontrol altına alacağız. Dün geceden beri arkadaşlarımız yangının belli yere sıkıştırılması konusunda çaba göstermişti. O da gerçekleşti. Sabah 6 helikopter, 2 uçakla havadan müdahaleye tekrar başladık. Tahmin ediyorum çok kısa süre sonra yangının kontrol altına alındığı haberi gelir. Buna çok yakınız, çok sıkıştırdık yangını."Bir gazetecinin Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay'ın yangınla ilgili sabotaj değerlendirmesini sorması üzerine Elban, "Onu söylemek için çok erken. Arkadaşlarımızın araştırması devam ediyor. Çok çeşitli ihtimaller olabilir." dedi.Elban, "Yangın ne kadar alanda etkili oldu?" sorusu üzerine de şu an tespitlerinin olmadığını, yangının söndürülmesine yoğunluk verdiklerini kaydetti.Yangının rüzgarın etkisiyle farklı alanlara yayıldığına dikkati çeken Elban, sözlerini şöyle tamamladı:"Kaba bir hesap yapılabilir. Alan içinde bahçeler, ormanlık olmayan kayalık alanlar var. Bir de yanmayan alanlar da var çünkü farklı güzergahlara rüzgarın etkisiyle orman yangını yayıldı. Dolayısıyla kesin bir rakam vermek şu an için güç ancak birkaç saat içinde kontrol altına aldıktan sonra tamamen söndürüp ondan sonra tespitlerimize başlarız. Dün gece de ifade ettim, sevindirici taraf herhangi can kaybı ve yaralı yok. Canlı hayvan telefimiz yok. Herhangi yerleşim yerinde ev, ahır yangını yok.Bir köyümüzü tedbir amaçlı boşalttık. Yangın kontrol altına alınırsa o köylülerimizi tekrar getireceğiz. O köyün yangından etkilenme ihtimali de neredeyse sıfıra yakın ihtimale dönüştü çünkü dün geceden beri o köye yangının gelmesini engellemek için arkadaşlarımız yoğun çaba gösterdi. Şu an için köy için risk gözükmüyor ancak tamamen söndürülünceye kadar vatandaşlarımızı köye almıyoruz."