Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye’yi etkisi altına alan Basra sıcak hava dalgası en çok Adana’da etkili oldu. Sıcaklık 65 yılın rekorunu kırakak 45.7 dereceye kadar yükseldi. Ancak Basra sıcak hava dalgası ülkeyi terk etmesine rağmen Adana’da da bu kez nem hayatı olumsuz etkilemeye başladı.

Adana yanıyor Haberleri - NationalTurk

Hava sıcaklığı 45 dereceden 34 dereceye kadar düşmesine rağmen bu kez de nem yüzde 54’e kadar yükseldiği için hissedilen sıcaklık 44 dereceye kadar çıktı. Termometreler de hava sıcaklığını 36 derece gösterdi. Nemin etkili olduğu Adana’da ise cadde ve sokaklar, parklar boş kaldı.

Adana 65 yılın rekorunu kırdı:

Meteoroloji yetkilileri de yüksek nem nedeniyle internet sitesinden Adana için uyarıda bulunarak hissedilen sıcaklığın çok bunaltıcı olduğu, sıvı ihtiyacının mutlaka karşılanması gerektiğini ve açık alanda yaşayanların 20-25 dakikada bir bardak su içmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Sokağa çıkmak zorunda kalan vatandaşlar ise havanın çok sıcak ve bunaltıcı olduğunu söyledi. Bir vatandaş ise "Adana'ya gelmeyin, Adana yanıyor" diye uyarı yapması dikkat çekti.