Adana'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.Adana Valiliği öncülüğünde düzenlenen "Cumhuriyet Yürüyüşü ve Fener Alayı" etkinliğinde vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla Adnan Kahveci Bulvarı'nda toplandı.Bir süre sonra yürüyüşe geçen gruptakiler, Türk bayraklarını sallayarak ve "Ne mutlu Türk'üm diyene", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde sloganlar atarak Turgut Özal Bulvarı'na geldi.

Resim

Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okumasının ardından sona erdi.Mersin Mersin'de de Mezitli Belediyesince düzenlenen etkinlikte, Türk bayraklarıyla süslenen otobüs ve arabalarla konvoy oluşturuldu.Şarkı ve marşlarla cadde ve sokakları gezen konvoy, Demokrasi Meydanı'nda son buldu.

Resim

Kozan'da 29 Ekim Cumhuriyet Konvoyu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 97. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Adana'nın Kozan İlçesinde de düzenlenen törenlerle kutlandı. Gündüz saatlerinde düzenlenen törenlerin ardından akşam saatlerinde güvenlik güçleri, kamu kurum ve kuruluşlarının araçları ve halkında katılımı ile Cumhuriyet Konvoyu düzenlendi.

Resim
Adnan Menderes Parkı civarında başlayan konvoy hastane kavşağına kadar devam etti. Konvoya katılan vatandaşlar araçlarına Türk ve Azerbaycan bayrakları astılar. Konvoyda vatandaşlar korna çalıp Cumhuriyet şarkıları dinlerken, güvenlik güçleri ise konvoyda güvenlik tedbirleri aldı. Öte yandan Cumhuriyet konvoyunda sosyal mesafe ve maske kurallarınada dikkat edildi. Kovoyda tır üzerinde sahne alan Kozan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Mehteran Takımı da hareket halinde mehteran gösterileri düzenledi. Cumhuriyet konvoyunu gören vatandaşlarda ellerinde cep telefonları ile konvoyu selamlayıp alkışladılar. Hastane kavşağına kadar süren konvoy daha sonra düzenlenen havai fişek gösterisinin ardından son buldu.