Adana'da, "11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü"nde 50 bin fidan toprakla buluştu.İlki geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ve her yıl 11 Kasımda gerçekleştirilecek olan 'Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında "11/11 Geleceğe Miras, Dünyaya Nefes" sloganıyla fidan dikim organizasyonu merkez Sarıçam ilçesinin Gökbuket Köyü Hakkıbeyli Mahallesi'nde belirlenen alanda gerçekleştirildi.

Resim
Adana Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, bu sene orman yangınlarının çok olduğunu ancak orman teşkilatının canla başla çalışarak müdahaleleri zamanında yaptığını belirtti. Ayrıca Yılmaz, Adana'nın 15 ilçesinde bugün toplamda 50 bin fidanın toprakla buluşacağını söyledi.

Resim

Adana Valisi Süleyman Elban ise orman teşkilatına teşekkür ederek, "Ormanın ne demek olduğunu yangınlarda toplumumuzun tüm kesimi anlamış oldu. Hakikaten orman yangınlarında herkesin içi yanıyordu. Ormanın kıymetini hepimiz biliyoruz. Ormanın sadece bir ağaç, ağaçlar topluluğu olmadığını biliyoruz. Onun içinde ne zaman bir ağaç dikimiyle ilgili kampanya olsa bende sizler gibi mutluluk duyuyorum. Bu dikeceğimiz ağaçların hem bizlere, hem de nesillerimize çok ciddi katkılar sağlayacağını, havamızın temizlenmesine çok ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum" diye konuştu.Konuşmaların ardından Vali Süleyman Elban, kent protokolü, vatandaşlar ve öğrenciler fidanları toprakla buluşturdu.

Resim

Fidan dikme seferberliği

Öte yandan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes” projesine yüzlerce fidan dikimi ile destek verdi. Türkiye’nin orman varlığının artırılması ve yangınlarda yok olan ormanlık alanların yeniden ağaçlandırılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca 81 ilde, saat 11.11’de eş zamanlı gerçekleştirilen fidan dikim seferberliğine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da katıldı.

Resim önizlemesi

Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Adana Valiliğinin “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” dolayısıyla Sarıçam ilçesi Gökbuket Mahallesi’nde düzenlediği fidan dikim etkinliğinde, Vali Süleyman Elban ve diğer protokol üyeleriyle birlikte fidan dikerek, can suyu verdi.
Etkinlikte, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü çalışanları da Adana Adliyesi adına yüzlerce fidanı toprakla buluşturdu.
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanları korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin milli bir seferberliğe dönüştüğünü görmenin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Gümüş, “Doğa bizlere emanet. Bizler de bu emanete sahip çıkarak, gelecek nesillere daha yeşil ve yaşanılabilir bir şekilde bırakmalıyız” ifadelerini kullandı.

Resim önizlemesi

ÇGC’den geleceğe bir nefes

Bu arada Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, toprakla buluşan her fidanın geleceğin Türkiye’sini oluşturacak çocukların sağlıklı büyümesi için bir nefes olacağını söyledi. Başkan Esendemir, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla gerçekleştirilen yönetim kurulu üyeleriyle birlikte fidan dikme etkinliğine katıldı.
Adana Valisi Süleyman Elban, daha yeşil bir Türkiye için geleceğe miras bırakarak, orman ve doğa sevgisinin arttırılması maksadıyla gerçekleştirilen fidan dikim seferberliği programına katılanlara teşekkür etti.

Resim önizlemesi
Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinliğe Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci, Sarıçam Kaymakamı Müfit Gültekin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Meryem Tuncel, Adana Alparslan Türkeş BTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, DSİ Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, İYİ Parti İl Başkanı Göktür Boyvadaoğlu, AESOB Başkanı Niyazi Göğer ve diğer yetkililer ile birçok vatandaş katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten Başkan Esendemir, “Bu yıl orman yangınları bakımından zor bir dönem geçirdik. Yaşanan tüm zorluklara rağmen kenetlenerek, yangın bölgelerindeki ağaçlandırma çalışmalarının başarıyla yapıldığına tanık olduk. Bu gün de yeni fidanlar dikerek, geleceğe bir nefes veriyoruz. Orman yangınlarının yaşanmaması ve dikilen fidanların korunması için vatandaşlarımızdan da duyarlılık bekliyoruz. Ormanlarımıza ne kadar sahip çıkarsak, geleceğimizi o kadar sağlıklı çocuklara teslim etmiş oluruz.” diye konuştu.
“11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan, Yarın Nefes” programı çerçevesinde düzenlenen etkinlikte Başkan Esendemir’in yanı sıra Başkan Vekili Mustafa Özke, Genel Sekreter Sefa Saygıdeğer ve Yönetim Kurulu Üyesi Vahap Ünkat da hazır bulundu.