Adana'da aile arasında çıkan bıçaklı kavgada bir kişinin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yargılanan sanık, 18 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu sanık Ahmet Sarban ile öldürülenin ağabeyi Mustafa Kalo ve tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz sanıklar Yunus Emre S, Ahmet T. ve Enes T. ise duruşmaya gelmedi.
Mahkeme başkanı, taraflara son savunmaları için söz hakkı verdi.
Müşteki Mustafa Kalo, öldürülen kardeşinin bugüne kadar hiçbir kavgasına rastlamadığını belirterek, "Kardeşimin hayalleri gerçekleşmişken böyle bir olay içerisinde bulunması akla mantığa uygun değildir. Tek suçu annemizi almaya gitmesidir. Önce Allah'a sonra size bırakıyorum." dedi.
Sanık Ahmet Sarban ise olayın kendisine saldırılması üzerine yaşandığını öne sürerek pişman olduğunu belirtti.
Mahkeme heyeti, sanık Sarban'ı önce müebbet hapis cezasına mahkum etti ancak cinayeti haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle daha sonra cezayı 18 yıla indirerek, tutukluluk halinin devamına karar verdi.
Olaya karışan diğer tutuksuz sanıklardan Yunus Emre S. "yaralamadan" 3 ay 22 gün, Ahmet T. ve Enes T. ise "suç delillerini gizlemekten" beşer ay hapis cezasına mahkum edilip, hükmün açıklanması geri bırakıldı.
Ahmet Kalo, 7 Şubat'ta Kiremithane Mahallesi'nde Ahmet Sarban'ın evinde kalan üvey annesini alıp götürmek istediği sırada tartışma çıkmış, Kalo bıçaklanarak öldürülmüştü.

öldürülen Ahmet Kalo ile ilgili görsel sonucu

ADALET ÖNÜNDELER

Öte yandan Adana'da iki grup arasında çıkan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan bıçaklı kavgayla ilgili 2'si tutuklu 4 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.
Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Fırat A, Mehmet F. ile müştekiler ve tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz sanıklar Y.E. ile Ş.Y. ise duruşmaya gelmedi.
Sanık Fırat A. savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek "Olayda suçum yok. Sadece suçum olay yerinde bulunmamdır. Ölen bana tekme attığı için ben de kendisine küfür ettim. İzzet'i, Y.E. öldürmüştür, o da dışarıda geziyor." ifadesini kullandı.
Mehmef F. de suçsuz olduğunu iddia etti.
Savcı esas hakkındaki mütalaasında, tutuklu sanıklar için müebbet, Y.E. ile Ş.Y. için de "cinayete iştirakten" 15'er yıl hapis cezası istedi.
Sanıklar ve avukatları, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak için süre talep etti.
Mahkeme heyeti, sanıkların mevcut durumlarının devamına karar verip duruşmayı karar için erteledi.
Gülbahçe Mahallesi'nde 29 Nisan 2017'de iki grup arasında çıkan kavgada bıçaklanan İzzet Yalçın, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.