ELBAN; “İLK ŞEHİR OLMASINDAN ONUR DUYUYORUM”
Vali Süleyman Elban’ın 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu’nun 100. Yıl Dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Elban açıklamaşında şunları dile getirdi.
“Türk halkı, asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı hayatın şartı kabul etmiş bir millettir.Binlerce yıllık tarihi boyunca başka güçlerin kendi iradesi üzerindeki tasallutunu asla kabul etmeyen ve varlığını daima bağımsız bir devlet uğruna adayan aziz milletimiz, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından da topraklarını işgale gelen düşmanlarına karşı, Adana’mızda da şanlı tarihine yakışır bir direniş ortaya koymuş ve 5 Ocak 1922’de düşmanını dize getirmeyi başarmıştır.
Bu yüzden 5 Ocak, bizim için yalnızca bir tarih değil tarihten öte;şanlı kurtuluşumuzun ve işgal güçlerine karşı yazdığımız destanın adıdır. Aziz milletimizin,kentimizin kurtuluş kaderini bin bir zorluk içinde tayin ettiği gündür 5 Ocak. Bugün bu kutlu günün 100. yıl dönümünü kutluyor, Adana’mızın kurtuluş hissinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'te zuhur ettiği ilk şehir olarak tarihe geçmiş olmasından onur duyuyorum.
Adana ve çevresi Fransız güçlerince işgal edildiğinde ecdadımız; gördükleri zulüm karşısında çok zor günler geçirse de bağımsızlık sevdasından hiçbir zaman ödün vermemiş, esareti kabullenmeyerek birlik ve beraberlik içinde istiklal ve istikbalimiz uğruna cansiparane mücadele etmiştir.Yöre halkı kurtuluşumuz için Kilikya Millî Kuvvetler Teşkilatı etrafında örgütlenmiş vemilis kuvvetlerimiz düşmana karşı zafer kazanmaya başlamıştır.Elde edilen her başarı millî güçlerimizi hırslandırmış, büyük zafere odaklanmalarını sağlamıştır. Şanlı kurtuluş tarihimizin yazıldığı bugünlerde yöremizde “Karboğazı Olayı”, “Kaç Kaç” olayı, Pozantı Kongresi gerçekleşmiş ve sonrasındaki büyük direnişinardından aziz milletimiz, kurtuluş mücadelesinde başarıya ulaşmıştır. Ağır yenilgiye uğrayan Fransızlar, 5 Ocak 1922'de Çukurova'dan tamamen çekilmiş, ecdadımız bu tarihte kurtuluşumuzun destanını yazmıştır. Bu destanda payı olan Saim Bey’i, Tufan Paşa’yı, Ramazanoğlu Suphi Paşa’yı, Millî Kuvvetler Komutanı Sinan Tekelioğlu’nu, Yüreğir müfreze komutanlarından Molla Nasrullah’ı, KarboğazıOlayı’nın kahramanı Gülekli Hatice’yi, ilk kadın şehidimiz Rahime Hatun’u, Kara Fatma’yı, İbo Osman’ı, adını dahi sayamadığımız kahramanımızı ve Kurtuluş Mücadelesi’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle yad ediyorum.
Millî Mücadele’de başarıya giden yolda yaşanan hadiseler tarihimize birer iz bırakırken, bizlere de unutulmaz bir öğretimiras kalmıştır.Bizler bu mirasın yolunda vatan, millet, bayrak, devlet aşkıyla ülkemizin bugünü ve yarını için daima çalışacak, gelecek nesillerimize durmaksızın Millî Mücadele tarihimizi aktaracak ve genç dimağlarımızda güçlü bir ulus bilinci oluşturacağız; çünkü dününü bilmeyen bir nesil, geleceğini göremez.Millî Mücadele azminden ve kararlılığından aldığımız güçle, devletimizin bekası ve ulusumuzun bağımsızlığı için daima çalışarak milli ve manevi değerlerimize, aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatıralarına sahip çıkacağız.Bu hedef doğrultusunda ilimizin kurtuluşunun 100.yıl dönümü anısına ilimiz genelinde 100etkinlik gerçekleştiriyoruz. Amacımız, gerçekleştirilen her etkinliklekurtuluş mücadelemizin aziz hatırasını yâd ederek atalarımızdan bize emanet kalan en değerli varlığımız, vatanımıza sahip çıkmak.
İşgallerekarşı Anadolu’muzun dört bir yanında verilen kurtuluş mücadelesinin, birçok cephede olduğu gibi Güney Cephesi’nde de aziz milletimizin zaferiyle sonuçlanmış olmasının haklı gururunu yaşıyor, bu duygu ve düşüncelerle Adanalı hemşehrilerimin 5 Ocak Kurtuluş Günü’nü tebrik ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Adana’mızın kurtuluş mücadelesinde büyük payı olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

KARALAR; "KURTULUŞUN 100.YILINDA GEÇMİŞİ BİLEREK GELECEĞE YÜRÜYORUZ"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Adana'nın 5 Ocak Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılını kutladı. Yazılı bir açıklama yapan Başkan Karalar, şunları söyledi.
"Birinci Cihan Harbi’nin ardından her köşesi işgal edilen memleketi kurtarmak için Kurtuluş Savaşı başlatan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, mücadele kararını Adana’da, Adanalılardan aldığı ilhamla verdiğini söyleyerek, bizlere büyük bir onur bahşetmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk, "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözleriyle, işgale uğrayan memleketi kurtarmaya nerede karar verdiğini açıklayarak, bizleri sonsuza kadar onurlandırmıştır. İlk Dünya Savaşı’nın sonrasında işgale uğrayan Adana’mız, Türk Bayrağının yeniden göndere çekildiği 5 Ocak 1922’ye kadar düşman zulmüne uğramıştır.
Toprakları işgale uğramış bir imparatorlukta, kara bulutlar altında umutsuzluğun büyüdüğü bir ortamda işgali sonlandırma ve modern bir ülke yaratma kararlılığından bir an bile vazgeçmeyen Mustafa Kemal Atatürk, milleti ve silah arkadaşlarıyla birlikte verdiği Milli Mücadeleyi kazanmış, vatanını düşman işgalinden kurtarmıştır. Fransız işgaline uğrayan Adana’mız da, 4 yıllık zulmün ardından milli kuvvetler ve yiğit Adanalıların direnişi sayesinde özgürlüğüne kavuşmuş, şehirde yeniden Türk Bayrağı dalgalanmaya başlamıştır.
Bugün Kurtuluşumuzun 100. Yıldönümünde huzurla dinliyorsak ezanlarımızı, gururla dalgalanıyorsa al bayrağımız göklerde ve dimdik yürüyorsak sokaklarımızda, bunu başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahramanca savaşan şehitlerimize, gazilerimize, atalarımıza borçluyuz. Milletimizi kurtuluşa götüren kahramanlığı ve fedakarlığı unutmamalıyız ve unutulmamasını sağlamalıyız.
Bazı borçlar ödenemese de yapabileceğimiz çok şey var. 100. yılını kutladığımız kurtuluşumuzu da kapsayan milli mücadeleyi başlatan Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk “Beni övme sözlerini bırakınız, gelecek için neler yapacağız onlardan bahsediniz” demişti. Gelecek için yapılacak ilk şey, geçmişi bilip anlamak olacaktır. Kurtuluşumuzun 100. Yıldönümünde; hemşehrilerimin 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi özlem, minnet ve rahmetle anıyorum."

ÇELİK; ADANA'MIZIN GÜNÜ BUGÜN"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutladı.Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 15 Mart 1923 günü Adana'ya ilk geldiğinde 'Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur.' demişti. İstiklal'in ilham kaynağı Adana'mızın günü bugün." ifadesini kullandı.

DAĞLI, 'BAĞIMSIZLIK RUHUMUZUN GÖSTERGESİDİR”
AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, 5 Ocak Adana’nın kurtuluş yıldönümü mesajında “Adana’nın bağımsızlık mücadelesi kahramanlıklarla dolu olmasının yanında aziz milletimize de istiklal rotası olmuştur” dedi
Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, Adana’da verilen bağımsızlık mücadelesinin Türkiye’nin bağımsızlığı için temel oluşturduğunu söyledi. Kurtuluş Savaşı için Adana’nın güney cephesinde en hayati bölgelerden biri olduğunu belirten Dağlı, “Adana’nın bağımsızlık mücadelesi kahramanlıklarla dolu olmasının yanında aziz milletimize de istiklal rotası olmuştur. Adanalıların her türlü olumsuzluğa rağmen verdiği bağımsızlık mücadelesi millet olarak birlik - beraberlik ruhumuzun da göstergesidir” dedi. Dağlı, “Kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlık aşığı Adanalı’ya bakıp ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette bu güzel Adana’da doğmuştur’ diyerek, şehrimizin güzelliğini, ecdadımızın onurlu duruşunu ifade etmiştir” dedi.
Milletvekili Tamer Dağlı “Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100yılı vesilesiyle Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve saygıyla yâd ediyor, tüm hemşerilerimizin 5 Ocak gurur ve Kurtuluş Günü’nü gönülden kutluyorum. Nice yüz yıllara…” diye konuştu.

ZENBİLCİ; “5 OCAK BİR MİLLETİN YENİDEN DOĞDUĞU GÜN”
Milletimizin şanlı tarihinin; gururduyduğumuz eşsiz destanlar ve zaferlerle dolu olduğunu belirten AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci,“Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümünü kutlayacağımız 5 Ocak tarihi, başta tüm Adanalılar olmak üzere milletimizinbayramıdır, bütün Adanalı hemşehrilerimin bayramını kutluyorum” dedi.
Zenbilci sözlerinin devamında şunları kaydetti. “Gazi Mustafa Kemal’in 31 Ekim 1918 tarihinde Adana’ya gelerek, İskenderun’a çıkartma yapmayı planlayan İngiliz ve Fransızlara ateşle karşılık verileceğini belirtmesiyle, Kurtuluş Mücadelesi ateşinin Adana’da yakılmış olması, biz Adanalılar için bir gurur vesilesidir. Türk Milletinin esaret kabul etmeyen ruhu,Kurtuluş Savaşı döneminde Adana’da canlanmış, Atalarımız esaret altında kalmayı reddederek, 5 Ocak günü düşmana karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır.
Adanalılar yaşanılan bütün zorluklara karşın işgale direnerek kendisinden silah, teçhizat ve donanım olarak kat kat üstün düşman kuvvetlerini mağlup etmiş. Esaret altında tutulmak istenen bir milletin özgürlüğe giden yoldaki bu mücadelesi Adana'da hayat bularak,yeşermek üzere toprağa düşen bir tohum gibi Türk Milletine umut olmuştur.
Adana’mızda Saim Bey, İbo Osman,Şeyh Cemil,Ali Yaver, Süleyman Cerdun, Doğan Bey, Arap Ali, Gizik Duran, Rahmiye Hanım, Adile Hanım ve adı tarihimize altın harflerle yazılmış binlerce vatan evladı Çukurova topraklarının kurtuluşu için gözünü kırpmadan canlarını feda etmişlerdir.
Ve bugün Adanalı olarak bizler; bu büyük zafer de mücadelenin en başından zafere uzanana kadar düşman kuvvelerine cesaretle direnmiş, vatanı uğruna canlarını seve seve feda etmiş kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi asla unutmayacağız.
Güzel Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını kutluyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

BULUT; “BU ONUR ADANA’MIZIN, BU GURUR HEPİMİZİN”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunu yazılı bir basın açıklamasıyla kutladı.
Bulut açıklamasında şunları kaydetti.
“5 Ocak, yalnızca Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşu değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı bir gün olması nedeniyle de Adana için büyük bir gurur ve onur kaynağıdır. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İskenderun'a çıkartma yapacak olan İngiliz ve Fransızlara ateş açma emrini vermiştir. Adana'dan verilen bu emir Kurtuluş Savaşı’nın ilk emridir.
Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, bu durumu 15 Mart 1923'te Adana’ya tekrar geldiğinde şu veciz sözleriyle toplum ve tarih önünde kanıtlamıştır: "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur."
Adanalılar, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün önderliğinde verilen kurtuluş ve kuruluş mücadelesine canlarıyla ortak olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.
Ulusal egemenliğin yok sayıldığı, “tek adam rejiminin” hâkim kılındığı bugünlerde Adanalı’ların Cumhuriyet değerlerine bağlılığı, Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmak, demokrasiyi yok etmek isteyenlerle mücadelesi devam etmektedir.
Adana, Atatürk’e, bağımsızlığına ve Cumhuriyet’e nasıl sahip çıktıysa bugünden yarına da bu topraklara, Cumhuriyet değerlerine, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkacaktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin bağımsızlığı için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutluyor, tüm Adanalı hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bu onur Adana’mızın, bu gurur hepimizin…”

BARUT; "ÖLÜMSÜZ DESTANDIR"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını büyük bir onur ve gururla kutladıklarını belirtti. Adana'da 100 yıl önce yakılan bağımsızlık ateşini hiçbir kuvvetin asla söndüremeyeceğini vurgulayan Barut, "Güzel kentimiz Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında Ulu Önderimiz, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları vatan kılmak için canlarıyla ve kanlarıyla bedel ödeyen aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi, kahraman Adanalılar'ı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun" dedi.
5 Ocak Kurtuluş Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Barut, 100 yıllık bir gururu ve onuru yaşamanın mutluluğu içinde olduklarını ifade etti. Ulu Önder, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bende bu vekayinin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözünü hatırlatan Ayhan Barut, "Adana'nın Ulusal Kurtuluş Savaşına ilham verdiği çok açıktır. Şüphesiz ki güzel ülkemiz ve kentimiz emperyalist işgale karşı destansı bir mücadele vermiştir. Bu destanda yüreği bağımsızlık ve özgürlük sevgisiyle atan kahraman Adanalı hemşehrilerimiz, 'Tam bağımsız bir Türkiye' mücadelesinin de simgesi olmuştur. Ne kadar övünsek azdır" diye konuştu.
İşgalden kurtuluş tarihi olan 5 Ocak 1922'nin sıradan bir gün olmadığına dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Övünçle andığımız 5 Ocak 1922 tarihi işgalci güçlere karşı verilen görkemli mücadelenin eşsiz bir zaferle sonuçlandığı tarihe altın harflerle yazılmış çok önemli bir gurur ve onur günüdür. Bu tarihte verilen mücadele ölümsüz bir destandır, yolumuzu aydınlatan ışıktır. Bir Adanalı olarak kurtuluş destanımızın başladığı yerde doğup büyümenin ve yaşamanın onurunu taşıyoruz. Bu duygularla Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile kurtuluş mücadelesinde kanıyla ve canıyla kahramanlık destanı yazan aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyorum. 5 Ocak Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun. Dost düşman herkes bilmeli ki, bu topraklarda 100 sene evvel yakılan bağımsızlık ateşini hiçbir kuvvet söndüremeyecektir.

ŞEVKİN; "BU DESTAN UNUTULMAYACAK"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ilham veren Adana'nın 5 Ocak Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılını gururla kutladı.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur" sözünü anımsatan Dr. Şevkin, "Ulu Önderimiz Atatürk bu sözüyle, küllerinden doğan bir ulusun kurtuluşa ve yeni bir kuruluşa giden yolu net bir şekilde özetlemiştir. Bu onurla Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını gururla kutluyoruz. Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanlarımızı saygı, özlem ve minnetle anıyoruz" dedi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarıyla, Adanalı yiğitlerin destansı bir mücadele verdiğini ifade eden Dr. Şevkin, "Tarihin altın sayfalarına şerefle yazılan bu kahramanlık destanı, tam bağımsız bir ülke için aziz milletimizin her şeyini feda ederek görkemli bir direniş gösterdiğini asla unutmamalıyız. Bu şanlı mücadele yolumuzu aydınlatırken gelecek güzel günlere vesile olacağını biliyoruz" diye konuştu.
Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin nice yokluk, çaresizlik ve yoksulluk koşullarında kurulduğuna işaret eden Dr. Şevkin, şunları kaydetti:
"Düşmana doğrultacak silahı, yiyecek ekmeği, içecek suyu olmamasına rağmen Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bağımsızlık aşkıyla çarpan kahraman yürekler, eşsiz bir destan yazmışlardır. Bu destan bizim onurumuz ve gururumuzdur. Emperyalist işgale boyun eğmeyen, çaresizlik bilmeyen kahramanlarımızdan aldığımız güçle yarınlarımızın çok daha güzel olacağını bilmeliyiz. Bu yönüyle 5 Ocak 1922 önemli bir milattır. Bu şanlı mücadelenin 100. yılında aynı duygu ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Kurtuluş ve kuruluş mücadelemizin önderi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yiğit silah arkadaşlarını, canıyla aziz vatan için şehit düşen kahramanlarımızı, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Güzel Adana'nın düşman işgalinden kurtuluş gününü coşkuyla kutluyoruz. Nice 100 yıllara Adana!"

SÜMER; “5 OCAK BİZLERİN HÜRRİYET MADALYASIDIR”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda Adanalıların kurtuluş gününü kutladı. “Bereket fışkıran toprakların bağımsızlık günü kutlu olsun” diyen Sümer şöyle devam ett.
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşımız için söylediği “Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur.” sözleri Adanalılar tarafından gururla söylenir.
Adana'mız 5 Ocak 1922 günü özgür ve bağımsız kimliğine kavuşmuştur.
5 Ocak tarihi bizlerin hürriyet madalyasıdır.
Memleketimizin göğsündeki övünç nişanesidir.
Şanlı ve onur dolu mücadele sonrası Çukurova'nın incisi Adana, ebedi ve değişmez olan bağımsızlık hakkını, düşmanın elinden söküp almıştır.
Bugün bizlere düşen, bu bilinç ve şanlı tarihi gelecek nesillerimize aktarırken, çok daha gelişmiş bir ülkeyi gençliğimize teslim etmektir.
Dünya üzerinde eşi benzeri görülmemiş bir tarihin parçası olmaktan duyduğum gururla; Adana'mız, göz bebeğimizin, düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ üncü yıl dönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları başta olmak üzere kurtuluş mücadelesinde destanlar yazarak ulusumuzun gücünü tüm dünyaya gösteren bütün kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum.”

AKAY; “ADANA ‘YA İSTİKLAL YA ÖLÜM’ ŞİARININ VÜCUT BULDUĞU KENTTİR”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana’nın Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ilham veren kent olduğunu belirterek, “Bu onuru ve gururu büyük bir coşkuyla yaşıyor, bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun” dedi.
Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yılı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Akay, Adana’nın Büyük Önder Atatürk’ün Nutuk’unda Sivas Kongresiyle ilgili bölümünde anlattığı “Ya İstiklal Ya Ölüm” şiarının vücut bulduğu yer olduğunu kaydetti.
Adanalıların Mondros Mütarekesi sonrası esaret altına alınma girişimine karşı, bağımsızlık ve özgürlük aşkıyla “Ulusal Kurtuluş Mücadelesi”ne ilham vererek, tarihin akışının değişmesine neden olduğunu dile getiren Başkan Akay, “Yıldırım Orduları Komutanlığı görevini devralmak üzere geldiği Adana’da kaldığı 11 gün içinde direniş güçlerini örgütleyen Atatürk, İskenderun'a çıkartma yapmak isteyen İngilizlere ve Fransızlara ateşle karşı konulması emrini vermiştir. Adana'dan verilen bu ilk emir, aynı zamanda ‘Kurtuluş Savaşımızın da ilk emri olmuştur” diye konuştu.
Kurtuluş Mücadelesi sırasında Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunda pek çok isimsiz kahramanın rol oynadığını kaydeden Başkan Akay, “Kuvayı Milliye Komutanı Sinan Tekelioğlu, Tayyar Rahime, Tufan Paşa, Saim Paşa, İbo Osman, Kara Fatma, Gizik Duran, Kozanoğlu Doğan Bey, Şıh Cemil Nardalı, Ahmet Remzi Yüreğir gibi nice kahramanlar bağımsızlık ve özgürlük için canlarını ortaya koymuştur. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü bize kazandırıp; Cumhuriyet ile aydınlık bir geleceğin kapılarını açan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları uğruna canını veren aziz şehitlerimizi, Adana’yı işgalden kurtarmak için mücadele eden Çukurovalı kahramanlarımızı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum. Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

KOCAİSPİR; "5 OCAK ADANA’NIN GURUR GÜNÜDÜR"
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 5 Ocak Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Kocaispir’in mesajı şöyle; “Kıymetli hemşehrilerim, Anadolu’da ilk kurtuluş meşalesi ilimizde, güneyin kalesi Adana’da yakılmıştır. Kurtuluş hissinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'te vuku bulduğu ilk şehir Adana’dır. Milli mücadelede böylesine anlamlı bir rol üstlenen bir kentin evlatları ve emsalsiz bir tarihe sahip olmaktan onur duyuyoruz.
İstiklal mücadelemiz, tarihin hiçbir döneminde esaret altında yaşamamış olan milletimizin azmi sayesinde tüm yokluk ve sıkıntılara rağmen zafere ulaşmış, Anadolu’nun tümüne yayılan bu azimli mücadele ile vatan topraklarımız, 5 Ocak 1922’de ise Adanamız düşman işgalinden kurtarılmıştır. 5 Ocak Adanamızın gurur günüdür.
Bugün, bizlere düşen en önemli görev; gelecek nesillerimize zafer ve mücadeleyle dolu tarihimizi naklederek genç dimağlarda tarih bilincini oluşturmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle Adana’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü bir kez daha can-ı gönülden kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal ve istikbal uğruna toprağa düşerek şehadete yürüyen şehitlerimizi rahmetle, gözünü budaktan esirgemeyip ölümü korkutan gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum.”

ERDEM; "GURURLUYUZ MUTLUYUZ"
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem 6 ocak Ceyhan'ın Düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünde bir mesaj yayımladı.
Başkan Erdem mesajında; “Ceyhan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü bir kez daha sevinç, coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bağımsızlık uğrunda canlarını hiçe sayarak tek yürek olup, kahramanca mücadele edip, düşmanı vatan toprağından çıkartmışlardır. Milletimizin bağımsızlığına olan tutkusu, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan tam 100 yıl önce 05 Ocak 1922 tarihinde Adana’mızda, 06 Ocak’ta ise Ceyhan’ımızda tezahür etmiştir. Kurtuluş için bu vatan birçok evladını şehit vermiş, birçoğunun da gazilik mertebesine ulaşmasına vesile olmuştur. Bugün biz onların hepsine minnet duyuyor, hepsini rahmetle ve şükranla anıyoruz. Ceyhan bizim için bir sevdadır, 100 yıl önce atalarımızın da sevdasıydı. Bu sevda uğrunda şehit oldular, bu sevda uğrunda gazi oldular. Bu duygu ve düşüncelerle; bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü bize yeniden kazandıran ve kurduğu Cumhuriyet ile Türk Milleti’nin kaderini değiştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm hemşehrilerimin ve Ceyhan’ımızın kurtuluş gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

AY; 'ADANA'MIZIN GURUR GÜNÜ'
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda “Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını coşku ve gururla kutluyoruz" dedi.
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Mehmet Ay'ın mesajı şöyle:
"Aziz milletimiz, 100 yıl önce her türlü imkansızlıklara rağmen, bağımsızlık destanı yazarak, gücünü bütün dünyaya göstermiştir. Varoluş mücadelesinde, azmin ve inancın karşısında hiçbir gücün dayanamayacağını herkese göstermiştir.
Atalarımızın, bu toprakları vatan yaptığı günden bugüne her türlü düşman saldırılarına karşı verdiği kahramanca mücadelelerle bütün dünyaya esaret altında yaşamayacağımızı göstermiştir. Ortaya koydukları kahramanlık ve cesaretle bizlere, sonsuza dek korumakla yükümlü olduğumuz bu cennet vatanımızı emanet etmiştir. Bu yıl Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını coşku ve gururla kutluyoruz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana ziyaretinden sonra 'Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur' diyerek Adanalı'ları sonsuza dek onurlandırmıştır.
5 Ocak 1922 günü, Adanalı'nın bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya kanıtladığı ve Kurtuluş Savaşı destanında üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiği gündür. 5 Ocak, Adana’nın gurur günüdür. Adanalı'ların bağımsızlık yolunda verdiği mücadelede ayaklarına vurulmak istenen prangaları söküp attığı gündür.
Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş mücadelesinde destan yazarak Türk Milleti'nin gücünü bütün dünyaya gösteren kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyoruz."

AVCI; “KUTLU BİR VATANDIR ADANA”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı “Milli Mücadelemizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilham veren, Arif Nihat Asya’ya ‘Bayrak Şiiri’ yazdıran Adana, bizim için sadece bir şehir değildir.” dedi.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Adana’nın işgalci düşmanları kovuşunun 100. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Avcı, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Adana’mız 100 yıl önce işgalci Fransızlara ve işbirlikçi Ermeni çetelerine karşı büyük bir mücadele vermiş ve zafer kazanmıştır. Kadınları, çocukları, savunmasız ihtiyarları katleden, insanlarımızı fırınlarda diri diri yakan; vahşet, zulüm ve barbarlıkta sınır tanımayan işgalcileri ve işbirlikçileri bir kere daha lanetliyorum. Her türlü olumsuz şartlara rağmen kanlarıyla, canlarıyla güzel şehrimizi zilletten temizleyen ecdadımızı saygıyla anıyorum.”
Avcı devamla şunları söyledi:
“Milli Mücadelemizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilham veren, Arif Nihat Asya’ya ‘Bayrak Şiiri’ yazdıran Adana, bizim için sadece bir şehir değildir. Portakal çiçeği kokularında doğduğumuz, bereketli topraklarında doyduğumuz, taşlı sokaklarında koştuğumuz, sarı sıcağında yanıp mavi sularında arındığımız, damlarında hayaller kurduğumuz şehirdir Adana. İşsize iş, aşsıza aş, garibana yuvadır; tarımda, sanayide öncü, kültürde, sanatta gürleşen, yiğitleriyle devleşen kutlu bir vatandır Adana!”
Bünyamin Avcı “Asla şüphe yok ki Türk Milleti dünden daha güçlü, yarın daha güçlü olacaktır. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifadeleriyle Türkiye’nin hem bölgesinde hem de dünyada pırıl pırıl parlayan, istikrarlı, güvenli, güvenilir ve çok daha gelişmiş bir ülke olacağına yürekten inanıyoruz. Yüce Allah ülkemizi, milletimizi her türlü işgalden korusun. Eğer savunmaya mecbur kalırsak bilinsin ki yine ‘ya istiklal ya ölüm’ der, kanımızla, canımızla müdafaa eder, yine devleşir, yine yeni destanlar yazarız.” dedi.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı mesajını şöyle tamamladı:
“Güzel Adana’mızın işgalden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü bu duygularla idrak ederken; tüm hemşehrilerimin, vatandaşlarımızın 5 Ocak Kurtuluş Bayramlarını içtenlikle kutluyorum. Devletimizin Kurucu Lideri Milli Mücadelemizin Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehitlerimizi, gazilerimizi, tüm kahramanlarımızı rahmetle, minnetle, saygıyla yâd ediyor; Cenab-ı Allah’tan nice yüz yıllarda nice bayramlar kutlamayı nasip etmesini diliyorum.”

KISACIK, “KURTULUŞ MEŞALESİNİN İLK YAKILDIĞI YER”
Deva Partisi Adana İl Başkanı Sadullah Kısacık'ın 5 Ocak Adana'nın Kurtuluşu günü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Sadullah Kısacık mesajında şunları kaydetti.
“Aziz Adanalı hemşehrilerim; Güzide şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. senesini hep birlikte yaşıyoruz. Ocak ayının 5. günü geldiğinde Adana sokaklarının kurtuluş ve bağımsızlığa olan sevdasını hepimiz içimizde çok daha farklı hissediyoruz.
Kurtuluş hissinin Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te vuku bulduğu aziz şehrimiz, kurtuluş meşalesinin ilk yakıldığı yerdir. Adanalılar, ulusumuzun bu bağımsızlık savaşında eşi benzeri olmayan bir mücadele anlayışıyla tarihe imza atmıştır.
Adana, merkezi ve tüm ilçeleriyle işgalci güçlerle büyük bir mücadeleye içerisinde olup, Kuvayı Milliye ruhunu en güzel şekilde taşıyan bir şehirdir.
İlk kadın şehidimiz Rahime Hatun, İbo Osman, Saim Bey, Aladağlı Şehit Ahmet Bey, Kozanlı şehit Ulvi Bey, Kahraman Tufan Paşa, Gizik Durak, Molla Nasrullah ve isimsiz birçok ecdadımız canını siper ederek Adana’nın Türk topraklarından koparılamayacak bir miras olduğunu kanıtlamışlardır.
Kurtuluş Savaşı ve Millî Mücadele Dönemi esnasında Adana, kahramanlık dolu azmi ve vatan aşkıyla çevre illere ve bölgelere öncülük etmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna büyük katkıda bulunmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün,“Efendiler, bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur” sözü biz Adanalılar için büyük bir onur ve mutluluk kaynağıdır!
Cumhuriyet Dönemi’nde de bölgenin lokomotif şehri olma rolünü benimseyerek, tarımsal faaliyetler başta olmak üzere sanayi faaliyetleri, turizm, kültür ve sanat, spor alanlarında Türkiye’ye büyük katkılar sağlayan bu aziz memleketin, Adana’mızın bir evladı olmaktan gurur duyuyorum!
Sözlerime son verirken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Millî Mücadele kahramanlarımızı, Kurtuluş Savaşı’nda şehit ve gazi olan bütün ecdadımızı rahmet ve saygıyla anıyorum. Yaktığı Cumhuriyet ve bağımsızlık meşalesi her zaman önümüzü aydınlatmaya devam edecektir!”

ESENDEMİR; “100 YILLIK DESTANIMIZLA GURURLUYUZ”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutlamanın onurunu yaşadıklarını belirterek, “100 yıllık destanımızla gururluyuz. Adana’nın bu günlere gelmesini sağlayan başta büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yiğit silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi şükranla, rahmetle ve minnetle anıyoruz. 5 Ocak Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun.” dedi
Yönetim Kurulu adına açıklamalarda bulunan Başkan Cafer Esendemir, “Yüce Atatürk’ün, ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette bu güzel Adana'da doğmuştur’ diyerek başlattığı Kurtuluş Savaşı Türk tarihinin dönüm noktasıdır. Bu yönüyle Adana’nın farklı bir yeri vardır. Kurtuluş Savaşı’nın başlatıldığı merkez olma özelliği taşıyan Adana’nın kurtuluşunun 100. yılı da bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Çukurova’da verilen mücadele çevre kentlerin kurtuluşu için yakılmış bir işaret fişeğiydi. Milli Mücadele kahramanları Adana’dan aldıkları bu güçle düşmanı yurdumuzdan kovmuştur. Bu yönüyle 100 yıllık destanımızla gurur duyuyoruz.” dedi
Esendemir şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl yaşanan pandemide ağır kayıplar verdik, büyük ekonomik krizler yaşadık ama birlik ve beraberliğimizle sorunları aşmayı başardık. Kurtuluş Savaşı’ndan çıkarak bugün 100. yılını kutladığımız Adana’nın kurtuluşu gibi yaşadığımız pandemiden de kurtulacağımıza ve yeniden eski güzel günlerimize kavuşacağımıza inanıyoruz. Geçmişten günümüze tarihin önemli anlarına ev sahipliği yapmış Adana’nın kurtuluşunun 100. yıl sevincini yaşarken, gençlerimizin de bu bilinçle aldıkları bayrağı daha yükseklere taşıyacağına olan inancımız tamdır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Adana’yı 100 yıl önce kurtarıp bize emanet edenlere minnettarız. Değerli anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

KIŞ; "BAĞIMSIZLIK BAYRAĞI SONSUZA DEK DALGALANACAK"
Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Başkanı Hüseyin Kış, Adana ve Mersin'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını onur ve gururla kutladıklarını belirtti. Adana’nın ve Adanalıların, Mersin'in ve Mersinliler'in kurtuluş coşkusuna ortak olan Başkan Kış, "Tam 100 yıldır yanan bağımsızlık ateşimiz asla sönmeyecektir. Kurtuluş günün kutlu olsun Adana, kurtuluş günün kutlu olsun Mersin" dedi.
3 Ocak 1922 tarihinin Mersin ve Mersinliler için, 5 Ocak 1922 tarihinin de Adana ve Adanalılar için çok büyük bir onur ve gurur günü olduğuna dikkat çeken ÇUKUROVA SİFED Başkanı Hüseyin Kış, "Bağımsızlık aşkıyla yanıp tutuşan kahraman Adana ve Mersinli hemşehrilerimizin destansı mücadelesiyle bu aziz vatanın asla teslim alınamayacağı, işgale geçit verilmeyeceği dosta düşmana gösterilmiştir. Bu duygularla başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, sonsuzluğa uğurladığımız aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi, kadın-erkek, yaşlı-genç tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz" diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ateşinin Çukurova’dan yakıldığını, kahraman Adana ve Mersinliler'in 100 yıl önce yaktıkları bağımsızlık ateşiyle Fransız işgaline karşı görkemli bir direniş gösterdiğini aktaran ÇUKUROVA SİFED Başkanı Hüseyin Kış, "Bu duygularla 3 Ocak Mersin, 5 Ocak Adana’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nın kahramanları ile tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ülkemizin, Adana’nın Mersin'in kalkınıp gelişmesi ve daha müreffeh bir toplum için çalışan iş dünyasının temsilcileri olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Bu sorumluluk duygusuyla azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Çukurova’mızın kurtuluş günleri kutlu olsun" dedi.

KIZIL; “KURTULUŞUMUZU GELECEK KUŞAKLARA ANLATMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR”
25 yıldır Beşiktaş’ın Adana’da sesi olan Adana Beşiktaşlılar Derneği’nin Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda Adanalıların kurtuluş gününü kutladı.
Başkan Kızıl yaptığı açıklamada ;'' 5 Ocak Adana'nın onur ve gurur günüdür. Atalarımızın kurtuluşumuz için verdiği mücadeleyi gelecek kuşaklara anlatmak hepimizin görevidir.'' şeklinde konuştu.
Başkan Kızıl mesajında geçmişini bilmeyen milletlerin, geleceklerine asla yön veremeyeceklerini belirterek tarihten ders çıkarılması gerektiğini vurguladı. Kurtuluş Savaşı’nın gençlere çok iyi anlatılması gerektiğini belirten Başkan Kızıl tarihimizden miras kalan bu başarıları daha da ileriye götürmek için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini ifade etti.
5 Ocak 1922 günü Adanalının bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya kanıtladığını ve Kurtuluş Savaşı destanında üzerine düşen görevi en iyi örnekleriyle yerine getirdiğini belirten Başkan Kızıl mesajında ayrıca “Adana 5 Ocak 1922 tarihinde düşman işgalinden kurtuldu. Kurtuluş Mücadelesinde şehit düşen yüz binlerce şehidimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerine şükran ve minnet borçluyuz” dedi. Adana Taksiciler Derneği Başkanı Mehmet Emin Kandemir, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

KANDEMİR; “100 YIL ÖNCE ADANA’DA BAĞIMSIZLIK ATEŞİ YAKILDI”
Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını büyük bir onur ve gururla kutladıklarını belirten Kandemir ’in mesajı şöyle:
I. Dünya Savaşı'nda yer alan devletlerin arasına kısa bir zaman sonra Osmanlı Devleti de sürüklenmiştir. Koca imparatorluk çökmüş, toprakları parçalanmış ve anayurt içinde bile düşmanlar görülmekte ve düşman istilası altında kalmıştı.
Birinci Dünya Savaşı sonunda işgale uğrayan Adana’mız, Türk Bayrağının yeniden göndere çekildiği 5 Ocak 1922’ye kadar Fransızların zulmüne maruz kalmıştır.
1920'de Toroslar'dan Fransızlara saldırı başlatılmış, Fransız orduları komutanı Mehil, milli kuvvetler tarafından esir alınmıştır. "Karboğazı Olayı" olarak bilinen bu olay, Kuvay-ı Milliye'nin ilk siyasi zaferidir. 5 Ağustos 1920'de Mustafa Kemal Paşa, önderliğinde düzenlenen Pozantı Kongresin de mücadele yolunda önemli kararlar alınmıştır. Sonuç olarak ağır yenilgiye uğrayan Fransızlar Barış Antlaşması yapmak zorunda kalmışlar ve 5 Ocak 1922'de çekilmişlerdir.
Fransız işgaline uğrayan Adana’mız da 4 yıllık zulmün ardından Kuvayı Milliye ile yiğit Adanalıların direnişi sayesinde özgürlüğüne kavuşmuş, şehirde yeniden Türk Bayrağı dalgalanmaya başlamıştır.
Bütün bu bu mücadelenin sürdüğü esnada Mustafa Kemal Atatürk, 31 Ekim 1918'de Adana'ya gelmiş ve burada üç gün kalmıştı. Liman Von Sanders Paşa’nın "Yenildik, bizim için her şey bitti" sözüne karşılık, yetkiyi teslim alan Mustafa Kemal Paşa "Savaş müttefikler için bitmiş olabilir ama bizi ilgilendiren savaş, kendi istiklalimizin savaşı, ancak simdi başlıyor" karşılığını vermiş mücadeleye ne olursa olsun kaldığı yerden devam etmişti
Çukurova’da da halkın verdiği onurlu mücadele, ile kazanılmış ve Fransız güçleri geldikleri gibi gitmişlerdir. Dolayısıyla 5 Ocak tarihi, Adana için sıradan bir tarihten öte büyük bir anlam teşkil etmektedir. 5 Ocak Adanalılar için mücadelenin ve kurtuluşun adı olmuştur. 15 Mart 1923'te Adana'ya tekrardan gelen Mustafa Kemal Atatürk de; "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur" diyerek Adana'nın kurtuluşunun bütün bir Türkiye'nin kurtuluşu olduğuna vurgu yapmıştır.
Kurtuluş Savaşında yurdun her bölgesinde olduğu gibi Adana’da da kadınların, cephede ön saflarda bazen de cephe gerisinde milli mücadelede aktif rol aldılar. “Nene Hatun, Nezahat Onbaşı, Kara Fatma, Tayyar Rahime, Zeynep Hatun ve Şerife Bacı'nın dillere destan kahramanlık hikayelerinin bizlerde yeri çok özel.
Şavaşın zaferle sonuçlanmasında hem Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında çok büyük görevler üstlendiler. Toplumda direniş ruhu oluşmasına öncülük ettiler. Adana’nın 100. kurtuluş yıldönümü vesilesiyle, milli mücadele döneminde zulme boyun eğmeyen ve direnişin sembolü olan kadın kahramanları bir kezdaha minnet ve saygıyla anmak isterim.
Adana'da 100 yıl önce yakılan bağımsızlık ateşini hiçbir kuvvetin asla söndüremeyeceğini biliyoruz. Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında Ulu Önderimiz, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları vatan kılmak için canlarıyla ve kanlarıyla bedel ödeyen aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi, kahraman kadınlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.