VALİ ELBAN; "VATAN, MİLLET, DEVLET VE BAYRAK AŞKIMIZN COŞTUĞU GÜNDÜR"
Adana Valisi Süleyman Elban, 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu’nun 99.yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.
Vali Elban mesajında, “Bugün, 5 Ocak 2021… Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur.” sözüyle satır başına çektiği, haksız Anadolu işgalinden kendisine düşen payı alan tarihin kadim kenti Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü… Kutlu olsun.
Bu bağlamda altı çizilmelidir ki 5 Ocak 1922, milletimizin Adana tarihine silinmez bir not düştüğü, kendi mührünü vurduğu kutlu bir gündür. 5 Ocak, Adana’nın kurtuluş mücadelesinin zaferle taçlandığı gündür. 5 Ocak, düşman postalının bir daha dönmemek üzere bu topraklardan sürüldüğü; vatan, millet, devlet ve bayrak aşkımızın coştuğu gündür.
O sebeple; 5 Ocak 1922 tarihini Adana tarihine altın harflerle yazan ve Tufanbeyli ilçemize adı verilen Tufan Paşa’yı, Saimbeyli ilçemize adı konulan Saim Bey’i, Aladağ şehidimiz Ahmet Bey’i, Pozantı şehidimiz Müftü Kasım Hoca’yı, Kozan şehidimiz Ulvi Bey’i, Ceyhan şehidimiz Sabit Efendi’yi, Karaisalı müftümüz Mehmet Efendi’yi, Fekeli Gizik Duran’ı, Ramazanoğlu Suphi Paşa’yı, Yüreğir müfreze komutanlarından Molla Nasrullah’ı, Millî Kuvvetler Komutanı Sinan Tekelioğlu’nu, Cemil Nardalı’nı, Ahmet Remzi Yüreğir’i, ilk kadın şehidimiz Rahime Hatun’u, Gülekli Hatice’yi, Kara Fatma’yı, İbo Osman’ı ve adını sayamadığımız Adana kurtuluş mücadelesinin adsız kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyorum. Ruhlarınız şad olsun.
Milli Mücadele azminin, kararlılığının, hissiyatının Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te zuhur ettiği bir kentin evlatları olarak sizlerden aldığımız güçle, aynı aşk ve şevkle, milletimizin bekası ve ilelebet bağımsızlığı için çalışıyoruz. Milli ve manevi değerlerimize, vatanımıza, bayrağımıza, devletimize, aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatıralarına sahip çıkıyoruz.
Bilinmelidir ki; Anadolu coğrafyasında yüz yıl önce yapılmaya çalışılan operasyona nasıl dur dediysek, bugün de aynı kararlılığı göstereceğiz. Bin yıldır yurt yaptığımız bu toprakları, canımız pahasına müdafaa edecek; kahraman ecdadın torunları olduğumuzu yedi düvele göstereceğiz. Bu meyanda bizim için 5 Ocak 1922 ile 5 Ocak 2021 arasında hiçbir fark yoktur. Değişen sadece takvim yapraklarıdır. Değişen sadece isimler ve simalardır. Değişen sadece silüetlerdir. Adana, aynı Adana’dır. Ruh, aynı ruh; maya, aynı mayadır.
Öte yandan her yıl büyük coşkuyla gerçekleştirdiğimiz 5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Günü etkinliklerini, korona tedbirleri gereğince sınırlı sayıda katılımla gerçekleştiriyoruz. Buna mukabil, bugün her 5 Ocak’ta olduğu gibi yine evlerimizi ve iş yerlerimizi ay yıldızlı bayraklarımızla donatalım; kurtuluş heyecanımızı ve coşkumuzu paylaşmaktan geri durmayalım.
Bu duygu ve düşüncelerle Adanalı hemşehrilerimin 5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Günü’nü tebrik ediyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmetle; kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum.”

KARALAR; “BU ONUR SONSUZA KADAR BİZİM”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıl dönümünnde bir mesaj yayınladı. Başkan karalar mesajında şunları söyledi.
"Birinci Dünya Savaşı sonunda işgale uğrayan Adana’mız, Türk Bayrağının yeniden göndere çekildiği 5 Ocak 1922’ye kadar Fransızların zulmüne maruz kalmıştır.
Her köşesi işgal edilen memleketi kurtarmak için Kurtuluş Savaşı başlatan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, mücadele kararını Adana’da aldığını söyleyerek, ilham kaynağını ve noktasını dünyaya ilan etmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk, "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözleriyle, işgale uğrayan memleketi kurtarmaya, Milli Mücadele yapmaya Adana’da, Adanalılardan aldığı güçle karar verdiğini ifade ederek biz Adanalıları sonsuza kadar onurlandırmıştır.
Toprakları işgale uğramış bir imparatorlukta, kara bulutlar altında umutsuzluğun büyüdüğü bir ortamda işgali sonlandırma ve modern bir ülke yaratma kararlılığından bir an bile vazgeçmeyen Mustafa Kemal Atatürk, milleti ve silah arkadaşlarıyla birlikte verdiği Milli Mücadeleyi kazanmış, vatanını düşman işgalinden kurtarmıştır.
Fransız işgaline uğrayan Adana’mız da 4 yıllık zulmün ardından Kuvayı Milliye ile yiğit Adanalıların direnişi sayesinde özgürlüğüne kavuşmuş, şehirde yeniden Türk Bayrağı dalgalanmaya başlamıştır.
Bir daha bağımsızlık mücadelesi vermek zorunda kalmamak için Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan, öğretilerinden ayrılmamaya, onun gösterdiği hedefler doğrultusunda çok çalışmaya özen göstermeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle hemşehrilerimin 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi özlem, minnet ve rahmetle anıyorum…"

DAĞLI: “ADANA, İSTİKLALİN İLHAM KAYNAĞI OLDU”
AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, 5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
Dağlı, mesajında Kurtuluş Savaşı’na ilham kaynağı olan şehrin Adana olduğunu belirterek, “Adanalıların işgal güçlerine karşı bir asır önce gösterdiği tavır bağımsız Türkiye’ye temel teşkil etti” dedi.
Mustafa Kemal Paşa’nın henüz Samsun’a çıkmadan 7 ay önce kurtuluşun tüm planlarını Adana’da yaptığını belirten Milletvekili Dağlı, “Suriye’den dönen Atatürk, Adanalıların cesaret ve vatan sevgisi karşısında hayranlığını gizleyemedi. Onlara çok kısa süre sonra başlayacak işgal için hazırlıklı olmalarını belirterek, neler yapmaları gerektiğini anlattı. Adanalılar gerek ovada gerekse Toroslar’da işgal güçlerine karşı kahramanca savaştı. Bölgemiz yokluklar içerisinde destan yazılarak düşman işgalinden kurtarıldı.
Bu başarı Ankara’da yeni kurulan Büyük Millet Meclisi’nin avantajı oldu. Meclis, Adana’nın zaferi ve esir aldığı Fransız askerleri sayesinde ilk uluslararası anlaşmasını Fransa’yla yaptı. Bu gelişme yeni kurulan Türkiye’nin tanınmasında en büyük adım oldu” dedi.
Atatürk’ün ‘Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur’ sözlerini hatırlatan Dağlı, “Kurtuluş Savaşımızın güney cephesinde şehit olmuş, yararlılık göstermiş tüm geçmişlerimizi rahmetle anıyorum. Atatürk’ün arkadaşlarıyla çıktığı istiklal mücadelesine ilham olacak kadar cesur, vatansever hemşehrilerimle gurur duyuyorum.
Canlarını verdiler ve bize güzel bir vatan bıraktılar. Son işgal askerinin de Çukurova’yı terk ettiği 5 Ocak 1922’de göndere çekilen bayrağımız asla inmeyecek.
Hepimiz görevlerimiz süresince şehitlerimize layık olarak bu vatana hizmet vermeye devam edeceğiz. Adana’mızın Kurtuluş Bayramının 99’uncu yılını yürekten kutluyorum.

DOĞRU; “KAHRAMAN ECDADIMIZA LAYIK OLACAĞIZ”
Ak Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, 5 Ocak Adana’nın Kurtuluşu’nun 99.yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesaj yayınladı. Doğru mesajında şunları kaydetti: "Geçmişin mirasının emin ellerde olduğunu ifade eden Doğru, şunları söyledi: “Adana’mız; kurtuluş ve kuruluş düşüncesinin kaynağıdır.
Tutsaklık kabul etmeyen istiklâl aşkını ve emsalsiz cesaretini tarihe nakış nakış işleyerek destan yazan, bu kadim toprakları bize memleket kılan kahraman ecdadımızı hürmet ve rahmetle yâd ediyorum. 99 yıl önce bize bıraktıkları kutlu miras emin ellerdedir. Bizler geçmişimizden aldığımız güç ve tecrübeyle Güçlü Türkiye’yi inşâ ediyoruz. Geçmişte istiklalimiz için canlarını feda eden, yalnızca bağımsızlık için şehadete yürüyen bir neslin torunları olmak bir gurur vesilesi olmanın yanında aynı zamanda büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluğun bilinci ile ülkemizin aydınlık geleceği için gayret göstermeye ve milletimize hizmet etmek için çalışmaya devam ediyoruz. Bu gurura lâyık olma temel gayesiyle, aziz milletimizle bir bütünlük içerisinde ilerliyoruz. Milletimizin alametifarikası; bitti denildiği yerde yeniden doğması, pes etmemesi, bayrağı, ezanı ve bağımsızlığı için cansiparane mücadele etmesidir. 99 yıl önce olduğu gibi aynı ruh, aynı bilinç ve aynı kararlılıkla Millî Mücadele kahramanlarımızın açtıkları yoldan ilerlemekten hiçbir güç bizi alıkoyamayacak. Bu yolda karşılaşacağımız hiçbir engel aşılmaz değildir. Rabb’im bizleri mahcup etmesin. Bu duygu ve düşüncelerle Toroslar gibi yüce gönüllü, Çukurova gibi sıcak yürekli, Akdeniz gibi engin kalpli şehrimizin, Adana’mızın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 99. yıldönümünü en kalbî duygularımla tebrik ediyor, aziz şühedamızın mübarek mirası karşısında saygıyla eğiliyorum.”

BARUT; "ADANA KURTULUŞ SAVAŞINA İLHAM VERDİ"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıldönümünü büyük bir coşku, gurur ve onurla kutladıklarını belirtti. Adana'nın Atatürk'e ulusal kurtuluş mücadelesinde ilham verdiğine dikkat çeken Barut, "Bu coşkulu günümüzde Ulu Önderimiz Atatürk ve aziz şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Onur ve gurur günümüz olan 5 Ocak Kurtuluş Bayramımızı kutluyoruz" dedi.
5 Ocak Adana'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nun 99'uncu Yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Barut, 15 Mart 1923 tarihinde Adana'yı ziyaret eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bende bu vakayiin ilk teşebbüs hissi bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" dediğini hatırlattı. Adana’nın Ulusal Kurtuluş Savaşına ilham verdiğini aktaran Ayhan Barut, "Güzel memleketimizi, kutsal vatan topraklarımızı işgal edebileceğine inanan sömürgecilere karşı her biri ayrı bir kahraman olan yiğit Adanalı hemşehrilerimiz görkemli bir direniş sergilemişlerdir. Bir karış vatan toprağının dahi düşman eline bırakılamayacağını dünya aleme göstermişlerdir" diye konuştu.
Adana'nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak 1922 tarihinin bağımsızlık destanıyla anıldığını vurgulayan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"İşte bu nedenle 5 Ocak 1922 tarihi işgale karşı bağımsızlık uğruna verilen görkemli mücadelenin simgesidir. Bu tarih mücadelemizin eşsiz bir zaferle sonuçlandığı gurur ve onur günüdür. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile kurtuluş mücadelesinde kanıyla ve canıyla destan yazan aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi minnet, özlem ve rahmetle anıyoruz. 5 Ocak Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun. Bu onur ve gurur günümüzü coşkuyla kutluyoruz."

BULUT; "ADINI TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZDIRDI"
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 5 Ocak Adana'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu'nun 99'uncu Yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
CHP’li Bulut’un yazılı açıklaması:
Bugün, Adanamız’ın, Adanalı’ların onur ve gurur günüdür.
5 Ocak bizim için azmin, kararlılığın, birlik olmanın, tam bağımsızlık tutkusuyla birbirine kenetlenmenin tarihidir. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen kurtuluş ve kuruluş mücadelesine canlarıyla ortak olan hemşerilerimiz adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. 99 yıl sonra bugün Adana’nın Adanalı hemşerilerimin yaşadığı o coşkuyu, o onuru bir kez daha kalbimizde hissediyoruz.
5 Ocak tarihi yalnızca Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşu değil Cumhuriyetimizin de temellerinin atıldığı bir gündür. 31 Ekim 1918'de Adana'ya gelen Kurtuluş Savaşımızın önderi Atatürk, İskenderun'a çıkartma yapacak İngiliz ve Fransızlara ateş açma emrini vermiştir.
Adana'dan verilen bu ilk emir tarihimiz açısından Kurtuluş savaşının ilk emridir.
Atatürk, bu durumu şu veciz sözleriyle toplum ve tarih önünde kanıtlamıştır:
"Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur."
Ancak bu önemli günleri sadece hatırlamakla yetinmemeliyiz.
Cumhuriyetin hangi şartlar altında kurulduğunu gelecek nesillere anlatmalı, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine ve değerlerine sahip çıkmalıyız. Adana, 99 yıl önce Atatürk’ü nasıl bağrına bastıysa, bağımsızlığına ve Cumhuriyet’e nasıl sahip çıktıysa bugünden yarına da bu topraklara bu değerlere sahip çıkacaktır. Başta Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin bağımsızlığı, huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını kutluyor, tüm Adanalı hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

SEVKİN; “5 OCAK BİR DESTANIN ADIDIR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş ve kuruluş mücadelesine ilham kaynağı olan Adana’nın 5 Ocak Kurtuluş Günü’nü onurla kutladı.
Atatürk’ün “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” sözünün küllerinden doğan bir ulusun kurtuluşa ve yeni bir kuruluşa giden yolu net bir şekilde özetlediğini kaydeden Dr. Şevkin, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş mücadelesinin çıkış noktası Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını onurla kutluyoruz. Tüm hemşehrilerimin destansı bir mücadele ile bugünlere taşınan Adanamıza daha çok sahip çıkacağına inanıyorum” dedi.
Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve arkadaşlarının, Adanalı kahramanların; ulusun varlığını, birliğini ve bütünlüğünü korumak, gelecek nesillere bağımsız topraklar bırakmak adına dünyada benzeri görülmemiş bir mücadele örneği sergilediğini belirten Dr. Şevkin, mazlum milletlerin emperyalizme karşı başkaldırısı, haykırışı ve sonrasında gelen büyük zaferin en güzel örneği olan Kurtuluş mücadelesinin iyi okunması ve anlaşılması, gelecek nesillere doğru bir biçimde aktarılmasının önemine dikkat çekti.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş fikrinin bu güzel topraklarda hayat bulmasının da Adanalılar açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Şevkin, Adanalı kurtuluş kahramanları başta olmak üzere tüm halkın Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük destekçisi olarak gerek cephede gerekse örgütlenmede, halkın bilinçlendirilmesinde hem silahıyla hem de kalemiyle işgalcilere set çektiğine vurgu yaptı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların milletin kararlı, birleştirici, hak, hukuk ve adalet duygusuna olan inancıyla çözülebileceğine inandığını dile getiren Dr. Şevkin, yiyecek ekmek, içecek su bulamamasına rağmen emperyalizme göğsünü siper eden, yeni bir devlet kuran, toprağı işleyen, fabrika kuran, çağdaş bir eğitim modeli geliştiren bir ecdadın evlatları olarak Adana’nın, Türkiye’nin; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştırılabileceğine inandığını kaydetti.
Adana’nın kurtuluş tarihi 5 Ocak 1922’nin bir destanın adı olduğuna işaret eden CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, ulus bilincini aşılayan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve arkadaşlarını, topraklarımız için canından vazgeçen tüm vatan sevdalılarını sevgi, saygı ve minnetle andı.

SÜMER, "5 OCAK BİZLERİN HÜRRİYET MADALYASIDIR"
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer Adana'nn kurtuluş günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Sümer açıklamasında şunları kaydetti.
Adana, kuruluştan kurtuluşa giden yolda, çetin mücadelelere, şanlı direnişlere ev sahipliği yapmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşımız için söylediği "Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur." sözleri Adanalılar tarafından gururla söylenir.
Adana'mız 5 Ocak 1922 günü özgür ve bağımsız kimliğine kavuşmuştur.
5 Ocak tarihi bizlerin hürriyet madalyasıdır. Memleketimizin göğsündeki övünç nişanesidir.
Şanlı ve onur dolu mücadele sonrası Çukurova'nın incisi Adana, ebedi ve değişmez olan bağımsızlık hakkını, düşmanın elinden söküp almıştır.
Bugün bizlere düşen, bu bilinç ve şanlı tarihi gelecek nesillerimize aktarırken, çok daha gelişmiş bir ülkeyi gençliğimize teslim etmektir.
Dünya üzerinde eşi benzeri görülmemiş bir tarihin parçası olmaktan duyduğum gururla; Adana'mız, göz bebeğimizin, düşman işgalinden kurtuluşunun 99 uncu yıl dönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları ile Gazilerimizi şükranla anıyorum.

AKAY; “ADANA ATATÜRK’E İLHAM VERMİŞTİR”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılı nedeniyle yaptığı açıklamada “ 5 Ocak, esaret altında tutulmak istenen bir ulusun özgürlüğe giden yoldaki mücadelesi Adana'da hayat bulmuş ve yeşermek üzere toprağa düşen bir tohum gibi Türkiye'ye umut olmuştur.” dedi.
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay “Fransızlar, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdiği diplomatik başarı sonucu yapılan 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Anlaşması ile 5 Ocak 1922 tarihinde Adana ve çevresinden çekilmek zorunda kalmıştır.” Hatırlatmasını yaptı.
5 Ocak tarihinin kurtuluş mücadelesinde önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Başkan Akay mesajında şu görüşlere yer verdi;
“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ben de bu vekaiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur’ sözleri göstermiştir ki; Adana Atatürk’e kurtuluş ilhamını veren kenttir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve kurtuluşuna ilham kaynağı olmuş kentimiz için 5 Ocak esaretten kurtuluş, aydınlık günlere doğru gidişin adıdır. Bize emanet edilen kentimizin daha ileri gidebilmesi için var gücümüzle çalışmaya ve ona değer katmaya devam edeceğiz. Bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü; kurduğu Cumhuriyet ile bize yeniden kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları uğruna canını veren aziz şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyor, tüm Adanalıların kurtuluş gününü kutluyorum”

ÇETİN; "ADANA ATATÜRK'E BAĞMSIZLIK İLHAMINI VEREN ŞEHİRDİR"
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Büyük Önder Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı ilhamını veren şehir olduğunu söyledi.
Adana’nın kurtuluşun 99’uncu yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da emperyalist işgalci güçlere karşı Kurtuluş Savaşı başlatmıştır. Bu var olma mücadelesinde Adana’nın çok önemli bir yeri vardır. Çünkü Atatürk’te kurtuluş ve bağımsızlık fikri bu güzel kentte ortaya çıkmıştır. Büyük Önder bu gerçekliği, ‘Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur’ sözleriyle ifade etmiştir” dedi.
Başkan Soner Çetin, 5 Ocak 1922’de son düşman askerinin de Adana’dan kaçarcasına gittiğini belirterek, “Mustafa Kemal liderliğindeki Ankara hükümeti Anadolu’nun her köşesinde düşmana karşı destansı bir mücadele verirken Adana’nın yiğit evlatları da büyük kahramanlık ve fedakarlık göstererek şehrini Fransızlara bırakmamış, bundan 99 yıl önce 5 Ocak 1922’de Adana’yı işgalcilerden temizlemiştir. Bundan dolayıdır ki 5 Ocak Adana’nın bayramıdır. Her 5 Ocak’ta bu gururu artan bir coşkuyla kutluyoruz” şeklinde konuştu.
Büyük Önder Atatürk için Adana’nın önemli bir yeri olduğunu kaydeden Başkan Soner Çetin, mesajına şöyle devam etti:
“Atatürk’e düşmana karşı direnme ilhamını veren Adana, Büyük Önder açısından büyük önem taşımaktadır. Adana; Büyük Önder’in İstanbul’dan sonra en çok ziyaret ettiği şehirdir. Adanalılar olarak bizler de Büyük Önder’in bize işaret ettiği ‘Muasır Medeniyet’ seviyesine ulaşmak için çok çalışmak zorundayız. Atatürk ilkelerine bağlılık, cumhuriyet değerlerine sonsuza kadar sahip çıkmak Atatürk’ün çocukları olarak bizlerin boynunun borcudur. Bu duygu ve düşüncelerle Adana’nın Kurtuluş Bayramını kutluyor, Büyük Önder Atatürk ve tüm şehitler ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.”

BAŞKAN KOCAİSPİR: “KURTULUŞ MEŞALESİ ADANA’DA YAKILMIŞTIR”
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 5 Ocak Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Emsalsiz bir tarihe sahip olmaktan onur duyuyoruz diyen Başkan Kocaispir mesajında, şanlı Türk tarihinin gelecek nesillere aktarılmasının önemine vurgu yaptı.
Başkan Kocaispir’in mesajı şöyle;
“Kıymetli Hemşehrilerim, Kurtuluş hissinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'te vuku bulduğu ilk şehir Adana’mızdır. Anadolu’da ilk kurtuluş meşalesi ilimizde, güneyin kalesi Adana’da yakılmıştır. Milli mücadelede böylesine anlamlı bir rol üstlenen bir kentin evlatları ve emsalsiz bir tarihe sahip olmaktan onur duyuyoruz.
Bundan tam 99 yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının verdiği bu kutsal mücadele sonucu bugün bizler rahat ve huzurluyuz.
Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir dayanışma ve mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş büyük Türk Milletinin evlatları olarak Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketini büyük bir gururla anmaktayız.
Bugün, bizlere düşen en önemli görev; gelecek nesillerimize zafer ve mücadeleyle dolu tarihimizi naklederek genç dimağlarda tarih bilincini oluşturmaktır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Geçmişini bilmeyen milletler geleceğine ışık tutamaz. Bizler, gelecek nesillere özgür, demokratik bir ülke bırakmak istiyorsak, geçmişte yaşananları çok iyi bilmeli ve geçmişimizden ders çıkarmalıyız' sözü bizlere tarihin, bilhassa şanlı Türk tarihinin gelecek nesillere aktarılmasının önemini kanıtlamaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle Adana’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü bir kez daha can-ı gönülden kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal ve istikbal uğruna toprağa düşerek şehadete yürüyen şehitlerimizi rahmetle, gözünü budaktan esirgemeyip ölümü korkutan gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum.”

BAŞKAN ULUDAĞ, 5 OCAK KURTULUŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Adana`nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılını kutlayarak, canları ve kanları pahasına Adana’yı düşmanlardan temizleyen atalarımızın vermiş olduğu mücadelenin sonucunda bu günlere geldiklerini söyledi. Bilal Uludağ, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyor ve hemşerilerimizin 5 Ocak kurtuluş gününü kutluyorum.” dedi.
Belediye Başkanı Bilal Uludağ, yayımladığı kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi:
“5 Ocak bağımsızlığa olan bir tutkudur. Bu nedenle Adana’mız milli mücadele de özel bir yere sahiptir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk`e kurtuluş hissini uyandıran ilk memleket Adana’dır. Bu nedenle de milli mücadelede önemi büyüktür. 99 yıl önce verilen büyük mücadeleler sonucunda, bugün bizler rahat ve huzurlu bir şekilde yaşıyoruz. Adana’mızın düşman işgalinden kurtarılması için kadın, erkek, genç, ihtiyar tüm Atalarımızın vermiş olduğu mücadele bizler için her zaman gurur kaynağı olmuştur.
Atalarımızın emsalsiz fedakârlıklarının ve kahramanlıklarının gençlerimiz tarafından çok iyi bilinmesi, unutulmadan gelecek kuşaklara da aktarılması gerekmektedir. 5 Ocak 1922 tarihi, Adanalının bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya kanıtladığı ve Kurtuluş savaşı destanında üzerine düşen görevi en güzel yerine getirdiği gündür. Bu toprakları ve bu güzel günleri bize armağan eden Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve Kurtuluş savaşımızın Baş Komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi gazilerimizi rahmet, saygı ile anıyor, 5 Ocak Kurtuluş Gününü kutluyorum.”

ERDEM; "SEVİNÇLİYİZ, COŞKULUYUZ VE GURURLUYUZ"
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem 5 ve 6 Ocak Adana ile Ceyhan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Erdem mesajında; "Ceyhan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünü bir kez daha sevinç, coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bağımsızlık uğrunda canlarını hiçe sayarak tek yürek olup, kahramanca mücadele edip, düşmanı vatan toprağından çıkartmışlardır. Milletimizin bağımsızlığına olan tutkusu, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan tam 99 yıl önce 05 Ocak 1922 tarihinde Adana'mızda, 06 Ocak'ta ise Ceyhan'ımızda tezahür etmiştir. Kurtuluş için bu vatan birçok evladını şehit vermiş, birçoğunun da gazilik mertebesine ulaşmasına vesile olmuştur. Bugün biz onların hepsine minnet duyuyor, hepsini rahmetle ve şükranla anıyoruz. Ceyhan bizim için bir sevdadır, 99 yıl önce atalarımızın da sevdasıydı. Bu sevda uğrunda şehit oldular, bu sevda uğrunda gazi oldular. Bu duygu ve düşüncelerle; bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü bize yeniden kazandıran ve kurduğu Cumhuriyet ile Türk Milleti’nin kaderini değiştiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm hemşehrilerimin ve Ceyhan'ımızın kurtuluş gününü kutluyorum" dedi.

TOPUZ; "HAKLI GURURU YAŞIYORUZ"
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Topuz mesajında; ” İstiklal Mücadelesi ile yakılan ateş Anadolu’nun her köşesinden hissedilerek vatanın bütünlüğünü savunan Yüce Türk Milletinin azmi, sevgisi ve kararlılığı ile düşmandan arındırılır iken, 5 Ocak 1922 de ise Anadolu’da olduğu gibi Adana’mız da düşman elinden kurtarılmıştır. Yüce Türk milletinin onurlu mücadelesinde önemli bir yere sahip olan Adana'mız kazanılan zaferin 99. Yılında haklı gururunu yaşamaktadırlar.
Bu gurur karşısında, Anadolu’nun her noktasında adı, duruşu ve silah arkadaşları ile dünyanın önünde saygı ile eğildiği Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e minnetimiz daim olacaktır.
Milli Mücadelede bağımsızlık yolunda gösterdikleri dik duruş ile elde edilen zaferin yıl dönümünde 5 Ocak Adana'mızın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99. yıldönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve minnet ile bir kez daha anıyorum.” dedi.

AKGEDİK, "5 OCAK KURTULUŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN"
Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, 'Kurtuluşumuzun 99. yılında kazandığımız onurlu mücadelemizin onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz' dedi. Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik mesajında; 'Kurtuluş Savaşı, dünya tarihinde yaşanan savaşların içinde en haklı olanıdır. Adanalılar, ulusumuzun bu onur savaşında, bugün anmaktan gurur duyduğumuz örnek bir mücadele vererek adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Kazanılan bu zaferi, Adanalıların bağımsızlığa verdiği önemin bir kanıtı olarak da kabul ediyor, bu toprakları ve bu güzel günleri bize armağan eden başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu ve Kurtuluş Savaşımızın Baş Komutanı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum' dedi.

AY "GURUR GÜNÜMÜZ"
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, 5 Ocak tarihinin sıradan bir gün olmadığını belirterek, "Adana’mızın kurtuluş destanında üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiği gündür. 5 Ocak, Adana’mızın gurur günüdür" dedi.
Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkan Ay, mesajda, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e kurtuluş ilhamını veren ilin Adana olduğunu söyledi. Başkan Ay, "5 Ocak 1922 tarihi, Adana için sıradan bir tarih olmaktan ziyade, büyük bir anlam teşkil ediyor. Milletimiz her türlü imkansızlıklara rağmen, bağımsızlık destanı yazarak, gücünü bütün dünyaya göstermiştir. Varoluş mücadelesinde, azmin ve inancın karşısında hiçbir gücün dayanamayacağını herkese göstermiştir.
Atalarımızın, bu toprakları vatan yaptığı günden bu yana her türlü düşman saldırılarına karşı verdiği kahramanca mücadelelerle bütün dünyaya esaret altında yaşamayacağımızı göstermiştir. Ortaya koydukları kahramanlık ve cesaretle bizlere, sonsuza dek korumakla yükümlü olduğumuz bu cennet vatanımızı emanet etmiştir" dedi.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana ziyaretinden sonra "Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur" diyerek Adanalı'ları sonsuza dek onurlandırdığını da hatırlatan Başkan Ay, "Dolayısıyla, 5 Ocak 1922 günü, Adanalı'nın bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya kanıtladığı ve Kurtuluş Savaşı destanında üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiği gündür. Adana’mızın gurur günüdür. Adanalıların bağımsızlık yolunda verdiği mücadelede ayaklarına vurulmak istenen prangaları söküp attığı gündür.
Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş mücadelesinde destan yazarak Türk Milleti'nin gücünü bütün dünyaya gösteren kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum" şeklinde konuştu.

AVCI; "ADANA, MİLLİ MÜCADELEYE İLHAM OLDU"
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, "83 milyon olarak kardeşlik hukukumuzu ebediyen yaşamaya ve yaşatmaya, her karışı şehit kanıyla sulanmış kutlu vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz." mesajı verdi.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Adana'nın işgalden kurtarılışının 99. yılı münasebetiyle yayımladığı mesajda, "Yüce Allah düşmana, haine fırsat vermesin, bu toprakları namertlere çiğnetmesin" dedi.
Avcı, mesajında şunları söyledi: "Bir asır önce diğer birçok ilimiz olduğu gibi Adana'mız da işgal edildi. Fransızlar ve onlara uşaklık eden Ermeni çetelerce şehrimiz yakıldı, yıkıldı, yağmalandı; insanlarımız acımasızca katledildi. Sistematik bir katliama tabi tutulan Adana çok acılar çekti. Dayanılmaz zulümlere 'Artık yeter' diyerek ayağa kalkan ecdadımız, işgalcileri ve işbirlikçi hainleri şehirden kovdu. Adana'nın destansı kahramanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başlatılan Milli Mücadele'ye de ilham oldu."
Bünyamin Avcı "99 yıl önce işgale ve ihanete karşı direnen ve sömürgeci işgalcileri kovan Adana olarak haklı bir gururu yaşıyoruz. Türk Milleti olarak dün zulme boyun eğmedik, bugün de eğmeyeceğiz; husumete, ihanete asla geçit vermeyeceğiz. Her yerde hakkı müdafaa eden Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti, dünden daha iri, daha diridir; her türlü zilleti ezecek güce sahiptir. 83 milyon olarak kardeşlik hukukumuzu ebediyen yaşamaya ve yaşatmaya, her karışı şehit kanıyla sulanmış kutlu vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şöyle bitirdi: "Bu duygu ve düşüncelerle, kıymetli hemşehrilerimin bayramlarını içtenlikte Kutluyorum. Bizlere haklı gururu yaşatan, Milli Mücadelemize önderlik eden Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi; Kara Fatma, İbo Osman, Sinanpaşa, Şeyh Cemil Nardalı, Gani Girici, Gizik Duran, Ahmet Remzi Yüreğir ve tüm kahramanlarımızı, Adana’mızın kurtuluş gününde Bayrak Şiiri'ni bizlere armağan eden merhum Arif Nihat Asya'yı bu vesileyle rahmetle, minnetle, saygıyla, dualarla anıyorum; Ruhları şad olsun!"

KÜÇÜK; “ULUSUMUZUN ÖZGÜRLÜĞE GİDEN YOLDAKİ MÜCADELESİNE ADANA UMUT OLMUŞTUR”
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Adana’nın düşman işgalinden Kurtuluşunun 99. Yılı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.Ulusumuzun şanlı tarihinin; gurur veren, her zaman onur duyulacak eşsiz destanlar ve zaferlerle dolu olduğunu ifade ederek, “Esaret altında tutulmak istenen bir ulusun özgürlüğe giden yoldaki mücadelesi Adana'da hayat bulmuş ve yeşermek üzere toprağa düşen bir tohum gibi Türkiye'ye umut olmuştur.” dedi.
Adana’da Saim Bey, Ali Yaver, İbo Osman, Şeyh Cemil, Süleyman Cerdun, Doğan Bey, Arap Ali, Gizik Duran, Rahmiye Hanım, Adile Hanım, Karaisalı Müftüsü Hacı Mehmet ve adı tarihimizin altın sayfalarında yerini almış binlerce yurtsever Çukurova topraklarının kurtuluşu için gözünü kırpmadan canlarını feda ettiklerini hatırlatan Av. Veli Küçük, Adana’daki vatansever basın da bu mücadelede yerini almış ve her türlü imkansızlıklara ve güçlüklere rağmen görevini layıkıyla yapmıştır. Adana basını, Gazi Mustafa Kemal’in beyanatlarını, Meclis’teki konuşmaları ve telgrafları Çukurova halkına ulaştırmayı başarmıştır.” şeklinde konuştu.
Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdiği diplomatik başarı sonucu yapılan 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Anlaşması ile 5 Ocak 1922 tarihinde Fransızlar Adana ve çevresinden çekilmek zorunda kaldıklarını anımsatan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 15 Mart 1923 tarihinde devlet reisi olarak Adana’yı ziyaretlerinde, Kurtuluş Mücadelesi kararını Adana’da aldığını, “Bende bu vakayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” veciz sözü ile belirtmiştir.
Adana; Bu büyük zafer de mücadelenin en başından itibaren düşman kuvvelerine cesaretle direnmiş, vatanı uğruna canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi asla unutmayacaktır.
Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve devrimlerini yok sayanlara, unutturmak isteyenlere karşı başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği akıl ve bilim ışığında daha da sahip çıkmalıyız. Görüş ve düşünceleri ne olursa olsun kimsenin yok sayılmadığı, şeffaf, denetlenebilir aydınlık ve güneşli günler özlemiyle, güzel Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılını kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm şehit ve gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum”

ESENDEMİR; “5 OCAK ADANA'NIN DİRİLİŞİDİR”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 5 Ocak 1922’nin Adana’nın diriliş günü olduğunu belirterek, Çukurova’nın bereketli topraklarını düşman çizmelerinden kurtaran büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını saygı ile andıklarını söyledi.
Yönetim kurulu adına açıklama yapan Esendemir, “Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana ile bağı öyle bir günlük ziyaret kabilinden değildir. Paşa, 31 Ekim 1918'de geldiği Adana'da tam 11 gün kalmış, bereketli toprakların durumunu inceleyerek bunu Genel Kurmay Başkanlığı'na bildirmiştir. Yani, değerli yazarlarımız Orhan Kemal ile Yaşar Kemal’in romanlarına ev sahipliği yapan bereketli topraklar, yeri geldiğinde düşmana karşı ilk kurtuluş emrinin verildiği yer olmuştur” dedi
ÇGC Başkanı Esendemir; “Önümüzdeki yıl Adana’nın kurtuluşunun 100. yılını kutlayacağız. Elbette bu yönüyle sorumluluklarımız var. Kentimizin her yönden gelişip, kalkınması ve aydınlık yarınlara koşmamız için üzerimize düşen görevler var. Adana’ya hak ettiği değeri kazandırmamız ve bize Atatürk’ün büyük bir hissi ile emanet edilen bu kenti çağdaş bir medeniyet haline getirmemiz için her zamankinden daha çok çalışmamız gerekiyor.
99 yıl önce bu gün Adana’yı kurtarıp bize emanet eden başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, saygılar sunuyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

GÖGER; “5 OCAK ADANA'NIN ONURUDUR”
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, 5 Ocak 1922’nin bağımsızlığından ve hürriyetinden asla taviz vermeyen ecdadımızın tarihe altın harflerle yazdığı bir kahramanlık destanı olduğunu söyledi.
Birlik Başkanı Niyazi Göger, yayımladığı masajında Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü kutlayarak, esnaf ve sanatkarlar ile Adanalıları, ev, işyeri ve araçlarına bayrak asmaya davet etti.
Mesajında işgalci Fransızları topraklarımızdan söküp attığımız 5 Ocak 1922 tarihinin Adana’nın onur günü olduğuna dikkati çeken Başkan Niyazi Göger, “99 yıl önce Adanalılar; en zor şartlarda, yokluk ve darlık içindeki hallerde bile bu milletin fertlerinin neleri başarabileceğini göstermiştir. Tarihe altın harflerle yazılan 5 Ocak kahramanlık destanı, Adanalının bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya kanıtladığı gündür” dedi.
Kurtuluş Savaşı’nın ilk ateşinin Milli Mücadeleye ilham kaynağı olan Adana’da yakılmış olmasının da ayrı bir övünç kaynağı olduğunun altını çizen Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, “Adana, Cumhuriyeti temellendiren, büyük kahramanlıkların destanını yazan şehirdir. 5 Ocak Adanalıların bağımsızlık sembolü, vatan, millet ve bayrağa bağlılığını tüm dünyaya ilan edişinin destansı adıdır. Özgürlük ve bağımsızlığımızın onuru, gururu ve coşkusunu yaşadığımız bugün; milli ve manevi değerlerine yürekten bağlı bir millet olarak ülkemizin bekasından asla taviz vermeyeceğimizi tüm dünyaya kararlılıkla ve yüksek sesle haykırdığımız gündür. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Ocak Adana’nın Düşman İşgalinden Kurtuluş bayramımızı en kalbi duygularımla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Adana'da tarih yazan kahraman ecdadımızı, tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

ADANAGİAD'DAN 5 OCAK KUTLAMASI
Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Başkanı Halid Milli, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılını coşku, mutluluk ve gururla kutladıklarını söyledi.
Kahraman Adanalılar'ın 5 Ocak 1922'de tarihte benzeri görülmemiş çok önemli bir zafer kazandığını aktarar ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, "Milli Mücadelemize ilham veren Adana ve Adanalılar, bağımsızlık ruhuyla, vatan sevdasıyla canını ve kanını feda ederek eşsiz bir kahramanlık örneği sergilemiş, Türk yurdunun ilelebet bağımsız kalacağını dosta düşmana ispat etmiştir. Bu nedenle kadın-erkek, yaşlı genç tüm Adanalılar, bedel ödeyerek verdikleri destansı mücadeleyle tarihe adlarını altın harflerle yazdırmışlardır. Ne kadar gurur duysak azdır" dedi.
5 Ocak 1922 tarihinde elde edilen zaferin Milli Kurtuluş Savaşı'nın çok önemli bir simgesi olduğunu anımsatan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, "Ne mutlu ki Atalarımız böylesine bir onur ve gururu bize yaşatıp miras bıraktılar. Bu duygularla isimli isimsiz tüm kahramanlarımızı minnet duygularıyla anıyoruz. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve şükranla yad ediyoruz. Ruhları şad olsun. Şehrimizin onur ve gurur günü olan 5 Ocak Kurtuluş Bayramımızı coşkuyla kutluyoruz" diye konuştu.

ÇİMEN; "HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ"
Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu(ASKF) Başkan Adayı Ramazan Çimen, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda Adanalıların kurtuluş gününü kutladı.
ASKF Başkan Adayı Ramazan Çimen, 'Kurtuluşumuzun 99. yılında kazandığımız onurlu mücadelemizin onur ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz' dedi.
ASKF Başkan Adayı Ramazan Çimen mesajında; 'Kurtuluş Savaşı, dünya tarihinde yaşanan savaşların içinde en haklı olanıdır. Adanalılar, ulusumuzun bu onur savaşında, bugün anmaktan gurur duyduğumuz örnek bir mücadele vererek adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Kazanılan bu zaferi, Adanalıların bağımsızlığa verdiği önemin bir kanıtı olarak da kabul ediyor, bu toprakları ve bu güzel günleri bize armağan eden başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu ve Kurtuluş Savaşımızın Baş Komutanı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum' dedi.