Affektif Psikoteknik Değerlendirme Merkezi uzmanı psikolog Betül Yaman, “Güvenli yolculuğun ilk adımı” sloganıyla yola çıktıklarını söyledi. Merkezlerinin Seyhan ilçesi Abidinpaşa caddesi'nde bulunan Arın sokak Pakdil işhanında hizmete başladığını belirten Yaman, psikoteknik testinin, insan unsurundan kaynaklı olarak meydana gelen trafik kazalarını minimize düşürmek, sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza, hız kontrolü ve saldırganlık gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulandığını söyledi. Psikoteknik testinin, tüm ticari araç sürücülerine zorunlu hale geldiğini vurgulayan Yaman psikoteknik belgesinin alınmadığı zaman hem sürücünün hem de işletme sahibinin cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı hatırlatmasında bulundu.

Merkezlerine başvuran sürücülere 1 saatlik testin ardından psikoteknik belgesi verildiğini anlatan Affektif Psikoteknik Değerlendirme Merkez uzmanı psikolog Betül Yaman, şunları söyledi:

“Psikoteknik değerlendirme raporu; sürücülerin sahip oldukları, güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin psikolog ve simülatör eşliğinde asgari 1 saat süre ile değerlendirilmesi akabinde verilen bir rapordur. Yük, eşya ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araç sürücüleri psikoteknik raporu almakla yükümlüdür. Ticari araç kullanan şoförlerin almış oldukları psikoteknik raporu 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin dolmasının ardından fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı olduklarını belirten psikoteknik raporunu tekrar almaları gerekmektedir. 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu kapsamında belirlenmiş kural ihlalleri sonucu ehliyetine el konulmuş olan sürücüler, ceza süresi bitiminde psikoteknik muayeneden geçmekle yükümlüdür. Yasal olarak bir sorun yaşamaması için bizzat teste girerek fotoğraflı test görüntüsüyle rapor düzenlenmesi gerekiyor. Psikoteknik raporunu, uzman psikologumuz nezaretinde bilgisayar destekli test cihazında, 9 aşamadan oluşan psikolojik değerlendirmenin ardından 1 saat içerisinde veriyoruz.” Yaman son olarak, “Ticari araç kullananların psikoteknik raporu almak için ehliyet fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvurmaları gerekiyor. Ehliyet iadesine dönük psikoteknik raporu almak için ise; nüfus cüzdanı fotokopisi, ceza tutanağı aslı ve fotokopisi getirilmesi şartı var” ifadelerini kullandı.

Bir ‎şunu diyen bir yazı '‎AFFEKTİF PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME MERKEZİ C 一 د RANDEVU İÇİN 0552 418 29 48‎'‎ görseli olabilir

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME NEDİR?

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan “zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerinin; kişilik, tutum ve muhakeme gibi özelliklerinin” bilgisayar destekli testler ile ölçümlendiği bir değerlendirme sistemidir.