Yeni haftanın ilk günüyle son dakika altın haberleri yakından takip ediliyor. Gram altındaki düşüşün devam edip etmeyeceğini merak eden vatandaşlar, "Altındaki son durum nedir? Gram altın 400 liranın altını görecek mi? Altın fiyatları yükselecek mi? Altın için alım fırsatı mı?" sorularının yanıtını arıyor. An itibarı ile 408 liradan günü başlayan gram altın küçük ve orta ölçekli yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Gözler bu hafta açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararılarına çevrilmiş durumda. İşte 15 Şubat güncel altın fiyatları...

altın ve dolar düşüşte ile ilgili görsel sonucu

15 ŞUBAT GRAM ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Gram altın fiyatları 15 Şubat Pazartesi gününe sert düşüşle başladı. Buna göre gram altın fiyatları 15 Şubat Pazartesi günü 408 lira alış ve 412 lira satış fiyatları üzerinden işlem görüyor.

15 ŞUBAT ÇEYREK ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

Çeyrek altın fiyatları da tıpkı gram altın fiyatları gibi 15 Şubat Pazartesi gününe sert düşüşle başladı. Buna göre serbest piyasada çeyrek altın fiyatları 658 lira alış ve 673 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

YARIM ALTIN FİYATI

ALIŞ: 1.346,00

SATIŞ: 1.381,00

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

ALIŞ: 2.739,00

SATIŞ: 2.781,00

ZİYNET ALTINI FİYATI

2.635,30

2.685,34

14 AYAR BİLEZİK GRAMI FİYATI

225,90

273,01

"DEV TEŞVİK PAKETİNE RAĞMEN ALTIN FİYATLARI YUKARI HAREKETLENMİYOR"

Katıldığı canlı yayın programında altın fiyatları için teşvik paketi haberlerine rağmen zayıf bir görüntü çizildiğini ifade eden Stratejist Yeliz Karabulut, "Bu özellikle 2020 başlarındaki ve ikinci çeyrekteki hareket kuvvetliydi. İlk etapta altın fiyatları için fonların sıkışmasıyla bir satış baskısı görmüştük. Sonrasında ise faizlerin düşürülmesi ve teşvik paketlerinin etkisiyle kuvvetli bir yukarı yönlü ivme gördük. Fakat 2 trilyona yakın bir teşvik paketinin konuşulmasına rağmen altın fiyatları için bir düşüş hareketi olduğunu görüyoruz" dedi.

"TEŞVİK PAKETLERİNİN ARTIK SONUNA GELİNDİ"

Teşvik paketlerinin artık sonuna gelindiğini vurgulayan Karabulut, "Özellikle 1.9 trilyon dolarlık bu teşvik paketinin enflasyon tarafına da olumsuz yansıyabileceği söyleniyor. Diğer taraftan ABD Hazine Bakanı Yellen'ın buna karşın araçların olduğunu belirtiyor. Yani artık teşvik paketlerinin sonuna geldik. Marjinal fiyat hareketlerinin oldukça sınırlı olduğunu görüyoruz" dedi.

"ONS ALTIN FİYATLARI İÇİN 1820 DOLAR SEVİYESİ ÖNEMLİ"

Ons altın fiyatları için 1820 dolar seviyesinin önemine dikkat çeken Karabulut, "Bu seviyenin altında kalınması durumunda ons altın fiyatları için 1750 dolar seviyesine kadar bir geri çekilme bekliyorum" dedi.

"ALTIN FİYATLARI İÇİN HİKAYENİN SONUNA GELDİK"

Olumsuz koronavirüs aşısı haberlerinin altın fiyatları için yukarı yönlü bir etki yarattığını ifade eden uzman isim, "Genel itibariyle değerlendirirsek altının hikayesinin sonuna geldik. Hatta ben bitti diye düşünüyorum" dedi.

"UZUN ZAMANDIR KONUŞULUYOR: TEŞVİK PAKETİ ZATEN FİYATLANDI"

Özellikle 1820 dolar seviyesinin altında, ons altın fiyatları için 1790-1750 seviyesine kadar bir geri çekilme olabileceğini tahmin eden Karabulut, "Uzun zamandır teşvik paketinin konuşuluyor olması zaten beklentinin fiyatlandığını gösteriyor. Artık altın fiyatı itibariyle çok fazla hareketlenmelere neden olmuyor. Ben altının hikayesinin bittiğini düşünüyorum" dedi.