İkinci el satışlarında bir oyun daha ortaya çıktı. Buna göre, bazı kişilerin sıfır araçları etiket fiyatına aldıktan sonra, üzerine en az 15-20 bin lira koyarak bir başka kişiye sattıkları belirtildi. Uzmanlar, ikinci el fiyatlarındaki artışın süreceğini de açıkladı.DHAKorona virüs salgınında sıfır araç üretiminin düşmesi, sıfır araç alım gücünün azalması ve toplu taşıma araçlarında korona riski olduğu düşüncesi ile birlikte ikinci el fiyatlarında da önemli bir artış meydana gelmişti. Bunun yanında artan fiyatı nedeniyle bazı vatandaşlar, ikince el otomobilleri yatırım aracı olarak gördü. Bu nedenlerle ikinci el araçların fiyat ivmesi her geçen gün yükseldi. Önümüzdeki yıl da ikinci el fiyatındaki artışın sürmesinin beklendiği ifade edildi.

İkinci el otomobil satışında büyük tuzak!

"SIFIRINDAN PAHALI SATIŞLAR BİLE VAR"

İkinci el otomobil alım satımı yapan firma sahibi Egemen Kurtçu, ikinci el otomobilde çok hızlı bir dönemin içinde olduklarını söyledi.Sıfır aracın ikinci el pazarında daha pahalıya satıldığı durumların dahi yaşandığını belirten Kurtçu, "Sıfır etiket fiyatı 190 bin lira olan bir araç, ikinci el oto pazarı tarafından satın alınıp pazarda 210 bin liraya çok rahat satılıyor. Sebebi de aracın bulunamaması. Buna fırsatçılık da denilebilir. İkinci el otomobil pazarlarında bunlarla da karşılaşabiliyoruz" dedi.

“SATIŞLARDA ARTIŞ VAR”


İkinci el otomobil alıp satan evli ve 1 çocuk babası Kadir Eker (41), "Satışlarda geçen aya göre yüzde 60-70 artış var. Bayilerde çılgın fiyatlar mevcut. Biz bayilerden daha hızlı araç teslimatı yapıyoruz" diye konuştu.

“ARACIMI SATIP EV ALMAK İSTİYORUM”

İkinci el araç satın almaya gelen Ferit Taş (42), "Toplu taşıma biraz sıkıntılı. Bu yüzden bizim tercihimiz de kendi aracımızla gidip gelmek. Virüsten dolayı böyle bir tercihte bulunuyorum" dedi. Bir diğer alıcı muhasebeci Sevim Meral (35) ise, "Pandemi sürecinde toplu taşımayı fazla kullanmak istemediğimiz için araç sahibi olmak istiyorum. Hem geleceğe yatırım olması açısından faydalı. İleride aracımı satıp ev sahibi olmak istiyorum" diye konuştu.