Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği açıklamada artık dünyada en fazla görülen kanser türünün akciğer değil, meme kanseri olduğunu açıklamıştı. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, özellikle kadınların çalıştığı bazı meslek gruplarını sıralayarak, tedbir uyarısında bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz günlerde çağımızın en önemli hastalıklarının başında gelen kansere ilişkin yeni bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni açıkladığı 2020 verilerine göre dünyada en sık yüzde 11.7 ile meme kanseri, yüzde 11.4 ile akciğer kanseri ve yüzde 10 ile kolorektal kanserler görülüyor.

“GECE ÇALIŞAN KADINLARDA ORTALAMANIN ÜZERİNDE”

Habertürk’te yer alan habere göre meme kanserinde görülen artışın nedenlerine dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı, “Meme kanserinin artış hızında muhtemelen hem menopoz belirtileri için hem de doğum kontrolü amaçlı gittikçe daha çok kullanılan hormonlar, daha ileri yaşlarda yapılan doğumlar ve bununla birlikte emzirme sürelerinin kısalmasının da rolü olabileceği düşünülüyor. Ayrıca, meme kanseri riskini artıran menopoz sonrası obezite (şişmanlık) hareketsizlik ve sağlıksız beslenme de bildiğimiz risk faktörleri arasında. Hostes, hemşire, güvenlik görevlisi gibi gece çalışan kadınlarda da toplum ortalamasının biraz üzerinde meme kanseri görülüyor” dedi.

BU FAKTÖRLER RİSKİ ARTIRIYOR

Meme kanseri genel olarak bir yaşlanma hastalığı olduğundan yaşam süresinin uzuyor olmasının da görülme sıklığını artırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Çakmakçı, “En önemli faktörlerden biri, gerçek sayısal artışın yanı sıra, başarılı tarama programları sayesinde daha çok kanser tanısının konmasıdır. Obezite, sağlıksız beslenme (sebze-meyvenin az tüketimi) hareketsizlik ve düzenli egzersiz yapmamak meme kanserinin dışında diğer kanserler için de en önemli risk faktörleri arasında yer alıyor” diye konuştu.

EN SIK ÖLÜME NEDEN OLAN KANSER TÜRÜ

En sık ölüme yol açan kanserlerin başında akciğer kanserinin geldiğini, akciğer kanserini kolorektal kanserler, karaciğer kanseri ve mide kanserinin izlediğini söyleyen Prof. Dr. Metin Çakmakçı, “Erkeklerde en sık ölüme yol açan kanser akciğer kanseri. Akciğer kanserini karaciğer kanseri ve kolorektal kanserler takip ediyor. Kadınlarda ise en sık ölüme yol açan kanser meme kanseri. Meme kanserini akciğer kanseri ve kolorektal kanserler takip ediyor” ifadelerini kullandı.