AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Adana-Ceyhan D-400 Karayolu üzerinde, Yakapınar (Misis)’in kuzeyinde tarıma elverişli olmayan 1.120 hektar alan üzerine 29.03.1973 tarihinde kurulan bölgede, tamamı sanayicilerden oluşan yönetim kurulu olarak, katılımcılarının kesintisiz ve sorunsuz üretim için tüm beklentilerine cevap verdiklerini bildirdi.

Sadece sorunsuz üretim imkanları sunmakla kalmayıp, yenilikçi hizmetlerle de sanayicinin yanında olduklarını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, elektrik, doğalgaz, su, kanalizasyon, peyzaj, çevre, güvenlik ve ulaşım gibi temel üretim donanımlarının tümüne sahip olan bölgede, Türkiye’nin en uygun girdi fiyatlarıyla hizmet verdiklerini kaydetti.

Sütcü,  Sosyal Tesisleri, Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü.) AOSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Özel Teknik Meslek Lisesi, Çarşı Alışveriş Merkezleri, Bankalar, Noter, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Merkez Müdürlüğü, Gümrük Müdürlüğü Şubesi, Türk Telekom Santrali ile Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Binası, Fiber Optik Kablo Altyapısı ve Polis Noktası ile sanayicilere bir şehirde bulunan tüm imkanları sunduklarını kaydetti.

AOSB’de  478 firma Türkiye ekonomisine güç veriyor

COĞRAFİ KONUM

Bölgenin coğrafi konumuna da dikkati çeken Başkan Sütcü, Adana Organize Sanayi Bölgesi’nin Adana Havalimanı’na 28 km, Mersin Limanı’na 98 km, Yumurtalık Limanı’na 40 km, İskenderun Limanı’na 80 km mesafede yer aldığını, Bölgede demiryolu ve tren istasyonu bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti;

Ülke ekonomisine üretim gücüyle güç katan, istihdam kapasitesiyle Adana’nın işgücü ihtiyacını önemli ölçüde sırtlayan bölgemizde; Elektrik, doğalgaz, kullanma suyu, atık su, yağmur suyu, yol yapım ve onarım hizmetleri, itfaiye teşkilatı ve hizmetleri gibi sanayicilere sunulan temel hizmetle etkili, ekonomik ve kaliteli şekilde sunulmaktadır.

Enerji verimliliği, Ar-Ge projelerinin hazırlanması, üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi, girişimciliğin desteklenmesi, kümelenme faaliyetleri, ulusal ve uluslararası kaynaklara erişimin kolaylaştırılması gibi nitelikli hizmetlerimizi de katılımcılarımıza ulaştırıyoruz. Her projemizde çevreye ve doğaya saygılı, sürdürülebilir bir politika benimsiyor ve bu konuda her geçen gün çalışmalarımızı artırıyoruz. 

Atık Su Arıtma Tesisi İyileştirme Yatırımları Projesine toplamda 19 milyon TL tutarında yatırım yaptık.  Kullanma suyu tesisinin kapasitesinin 3 katına çıkarılarak günlük 225 bin metreküp su arıtma kapasitesine eriştik.  Bu tesisler bölgemizin 30 yıllık su ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Enerji hizmetlerinde de sorunsuz altyapı oluşturduk. Scada sistemi vasıtasıyla elektrik dağıtım şebekesi  an be an takip edilebilmektedir.”

GÜVENLİK

Bölgenin güvenliğinin sağlanması konusunda gerçekleştirilen faaliyetlerle, Kapalı Devre Kamera güvenlik sistemi (MOBESE) İzleme ve Koordinasyon Merkezi oluşturulduğunu ifade eden Sütcü, “ Bu sistem ile 40 noktada 215 kamera faaliyete geçirerek, 24 şeritte izleme imkânını katılımcıların hizmetine sunuldu. AOSB artık MOBESE ile tamamen güvenli bir bölge olarak sanayicilere ve çalışanlarına hizmet vermeye devam ediyor” dedi.

Kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında AOSB’nin çehresine yakışacak bir tasarımla planlanan  yeni giriş tagının yapımının tamamlandığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, “4.250 m²’den oluşan 5 blokluk İtfaiye Merkezi Projesi çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz, merkezimizi 2022 yılı sonunda tamamlamaktır. Ayrıca, İtfaiye araç filomuzu da genişlettik. Filoya katılan yeni araçlarla, araç su rezervi 24 bin litreden 105 bin litreye, köpük rezervi 2 bin 50 litreden 5 bin 550 litreye çıkarıldı” diye konuştu. 

Sütcü, her projesinde çevreye ve doğaya saygılı adımlar atan bölgede, sürdürülebilir üretim anlayışından hareketle artan enerji ihtiyacını çevreci yöntemlerle karşılamak üzere GES Projesini hayata geçirdiklerini, bu kapsamda proje ile Kullanma Suyu Tesisindeki enerji ihtiyacının 3’te 1’i karşılanacaklarını ifade etti.

Bölgede yaklaşık 40 bin çalışana hizmet verecek olan Ç.Ü. Sağlık Merkezi Projesi kapsamında, 7/24 Acil Sağlık Hizmeti ile 7 farklı branşta poliklinik hizmeti verileceğini belirten Sütcü, “ 13 Nisan 2021 tarihinde Çukurova Üniversitesi ile imzalanan protokolle çalışmalara başlandı. Hedefimiz 2022 yılın sonunda bu projenin tamamlanmasıdır” dedi.

AOSB Bölge Müdürlüğü ve akademisyenler iş birliği ile geliştirilmiş bir dijital pazarlama projesi olan AIP Export Projesi ile katılımcılarının  dijital dünyada bulunabilirliğini arttırarak, uluslararası düzeyde ticaret süreçlerinin geliştirilmesine katkı sağlamaya çalıştıklarını anlatan Başkan Sütcü, şöyle devam etti;

Kasım 2019 tarihinden itibaren hizmetlerine başlayan Proje Destek Ofisimiz aracılığıyla üniversitelerle işbirliğini güçlendiriyoruz.Kamu Kampüsünde tüm kamu kuruluşlarının tek çatı altında sanayicilerimize hizmet sunmasını sağlıyoruz. Kentimizdeki ve bölgemizdeki üniversitelerin yanı sıra ülkemizin saygın üniversiteleri ile işbirliği protokolleri yaparak, üniversitelerin, sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelmesini sağlamaya katkı sunuyoruz.

AOSB bünyesinde girişimcilere projelerini geliştirmeleri aşamasında maddi manevi destek sağlamayı hedefleyen bölgemiz, Kuluçka Merkezi Projesi çalışmaları da sürdürüyor.  AOSB’ye ulaşım alternatiflerini artırarak trafiği rahatlatacak 30 milyon TL tutarındaki  Otoban İkinci Bağlantı Kavşak Projesi, Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından sürdürülüyor.

FARK YARATAN HİZMETLER

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, bölgede nitelikli eleman istihdamına hitap eden Ç.Ü. Meslek Yüksek Okulu ile Özel Meslek Lisesi bulunduğunu anımsatarak, “AR-GE TÜBİTAK , AR-GE /TASARIM MERKEZİ Kurulum Destekleri, Marka Tescil İşlemleri, Üniversite-Sanayi İşbirliği, KOSGEB Destekleri, Kümelenme Faaliyetleri, Yeşil Mutabakat Faaliyetleri, Search Engine Optimization  (SEO), Kuluçka Merkezi Faaliyetleri, Ulusal Çaplı Sanayi Odaklı proje Yarışmaları ile sanayicilerimizin yanı sıra bölge ekonomimize değer katma çabasındayız” dedi.