Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller ( ASHİB) Birliği Başkanı Alican Yamanyılmaz, İsrail’de düzenledikleri Türk günü etkinlikleri ve Uluslararası 34. İsrafoodGıda Fuarının başarılı geçmesinin ardından şimdiki hedefin Japonya pazarı olduğunu söyledi.

TUZDA BALIK BEĞENİLDİ
Başkan Yamanyılmaz, Türk gecesi etkinlikleri kapsamında tadımı yaptırılan ürünlerin arasında tuzda balığında yer aldığını anlatarak, “İlk tadımı Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel yaparak beğenilerini aşçımız Derviş Göçmen ustaya iletti. Ardından İsraillilerin beğenisine sunuldu ve onlarda bayıldı” dedi.

Başkan Alican Yamanyılmaz,ASHİB olarak bundan sonra Japonya ve Avrupa başkentlerinde bu tarz etkinlikler düzenlemek istediklerini belirterek, “Hem ticari ilişkilerimizi arttırmak, hem de ülke tanıtımımıza katkı koyarak iş hacmimizi yükseltmek hedefindeyiz” diye konuştu.

JAPONYA’DA TÜRK GÜNÜ YAPACAĞIZ

Yamanyılmaz, Japonya’nın mercek altına alınma sebebinin ithalatımıza oranla ihracatımızın yaklaşık 1/9 seviyesinde düşük olduğunu ifade ederek, İsrail’de düzenledikleri gibi Türk günü etkinliklerini orada yaparak hem ticari hem de kültürel birliktelik sağlamak istediklerini söyledi.

YÜZDE 15-20 PAZAR PAYI HEDEFLİYORUZ

Japonya’nın gıda güvenliği ve kaliteye oldukça fazla önem verdiğine dikkat çeken Alican Yamanyılmaz, “Firmalarımızın tamamı yüzde 100 bu kriterlere sahip olup tüm talebi karşılayacak ve Japonya pazarında rekabet edecek güce sahiptir. Japonya ile son yaşanan ticari gelişmelerin ardından kanatlı sektöründe yüzde 15-20 aralığında pazar payı hedeflemekteyiz. Fas Marakesh’te yakın tarihte yapılan müzakereler sonucunda Orkinos balığında kazandığımız kota artırımı ( %40 civarında ) ile bu sektördeki ticaret hacmimizin üç yıl gibi bir süre zarfında iki katına çıkmasını öngörmekteyiz. Hedefimiz İhracattaki gücümüzü dünya pazarlarında göstermek ve ticari hacmimizi yükseltmek olacaktır” açıklamasını yaptı.