Sağlık Bakanlığı Koronavirüs  Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Bundan birkaç ay önce çemberin daraldığından bahsetmiştik. Şimdi artık çember kalmadı; hastalık kapıdan içeri girdi" dedi. İşteson dakika haberin detayları...

Son dakika haberi: Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı coronavirüs açıklaması! Kış aylarına dikkat! “Artık çember kalmadı

KAPALI ALANLARA EKSTRA DİKKAT

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi olan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs  Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, son zamanlarda artış gösteren ağır hasta sayısına değindi. Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, kış aylarının da gelmesi ile birlikte kapalı alanlarda toplanmaların arttığını, kapalı mekanlarda kurallara ekstra dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Kayıpmaz, ayrıca alışveriş merkezleri, kafeler, çeşitli kurum ve kuruluşlar gibi yerlerin girişlerinde kullanılan  ölçüm sistemlerinin güvenilir olmadığını; bunun yerine HES kodu kullanımının daha sağlıklı olacağını vurguladı.

Son dakika haberi: Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı coronavirüs açıklaması! Kış aylarına dikkat! “Artık çember kalmadı

"O ATEŞ ÖLÇERLERİN HEPSİNİN KALİBRASYONU DOĞRU OLMAYABİLİR"

Ateşin yüksekliğinin Covid-19 hastalığının en belirgin özelliklerinden biri olmasının yanı sıra bazı hastalarda  yüksekliği görülmediğine veya ateşin anlık olarak yükselebileceğine dikkat çeken  Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, "Ateş gerçekten hastalığın en belirgin özelliklerinden bir tanesi ama yapılan kimi çalışmalarda hastaların yarısı kadarında ateş olduğu gösterilmiş. Geniş çaplı hasta serileri üzerinde yapılan çalışmalar bunlar. Doğal olarak da hastanın alışveriş merkezine giriş anında ateşi olmayabilir.

Son dakika haberi: Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı coronavirüs açıklaması! Kış aylarına dikkat! “Artık çember kalmadı

HAVA SOĞUK OLDUĞUNDAN DOLAYI ATEŞİ DÜŞÜK ÇIKABİLİR

"Hava soğuk olduğundan dolayı ateşi düşük çıkabilir. O  ölçerlerin hepsinin kalibrasyonu da doğru olmayabilir. Durum böyle olunca ateşi tespit etmeye çalışmaktansa kişinin ya da işlemeye girecek misafirlerin HES kodunu sorgulayarak onların riskli olup olmadığını tespit etmek çok daha yararlıdır. Böylece hem yararının çok çok düşük olduğu görünen bir yöntemden uzaklaşılmış olunur hem de oraya gelen sağlıklı kişilerin hastalanmasının da önüne geçilmiş olacaktır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi: Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı coronavirüs açıklaması! Kış aylarına dikkat! “Artık çember kalmadı

"EĞLENCE MEKANLARI VİRÜS PARTİKÜLLERİNİN SAÇILIMI AÇISINDAN RİSKLİ BİR ORTAM OLUŞTURUYOR"

İstanbul'da artan vaka sayılarına da değinen  Üyesi Kayıpmaz, "İstanbul'da bildiğiniz gibi yaklaşık 20 milyon hastanın hareketliliği söz konusu, dünyanın 14'üncü büyük kenti ve nüfus yoğunluğu çok fazla olan bir şehir. Özellikle bazı ilçelerde bu yoğunluk daha da yükseliyor. Kalabalık ne kadar fazla olursa hastalığın bulaşma riski o kadar yüksek oluyor. Burada sadece evlerde, konutlarda bulaşmayı düşünmeyelim. Ev içi bulaşmalar şu anda çok ön planda ama bunun yanı sıra lokanta, kafeterya, eğlence mekanı tarzı yerlerde de bulaşmanın ciddi düzeyde olduğunu görüyoruz. Yiyip içiliyor, maskeler çıkarılıyor, mesafeler korunmuyor, kalabalık ortam oluyor ve ortam da iyi havalandırılmıyorsa hastalık kişiden kişiye çok kolay bulaşıyor. Bildiğiniz gibi saat 22.00'dan sonra bu tür mekanlarda faaliyete son verildi. Buralarda da yüksek sesle müzik dinlenebiliyor, canlı müzik olabiliyor, müziğe eşlik edilebiliyor. Müziğin sesi yüksek olduğu için kişiler daha yüksek sesle veya bağırarak konuşuyor. Bu da virüs partiküllerinin saçılımı açısından riskli bir ortam oluşturuyor" şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.