“KADIN HAKLARI ALANINDA YASALAR VE UYGULAMALARI" KONULU VİDEOKONFERANS YAPILDI

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerine dair “Kadın Hakları Alanında Yasalar ve Uygulamaları" konulu video konferans yapıldı. Moderatörlüğünü ve açış konuşmasını Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Bahar Melek Dizdar’ın yaptığı video konferansa Kadın Hakları Aktivisti ve İstanbul Barosu mensubu Av. Mevhibe Canan Arın ve Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez katılarak sunumlarını gerçekleştirdiler.

Son yıllarda siyasi iktidarın İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası yükümlülüklerinden vazgeçme eğilimi göstermesi, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde dahi kadına yönelik şiddet olaylarındaki artışa değinildi. Çağdaş medeniyet seviyesine erişilme yolunun kadınların her alanda erkeklerle eşit temsil haklarına kavuşmasından geçtiği vurgulandı.

Resim önizlemesi

 

Adana Barosu tarafından her yıl belirlenen “Av. Ülcaz Şahin Olgun Başarı ” Ödülleri de sahiplerini buldu. Pandemi nedeniyle verilemeyen 2020 yılı ödülü Av. Mevhibe Canan Arın’a, 2021 yılı ödülü ise Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez’e takdim edildi. Adana Barosu’na teşekkür eden Av. Arın ve Av. Suiçmez, çalışmalarının takdir edilmesinden, ödüle layık görülmelerinden ötürü onur duyduklarını ve çok özel bir ödül olduğunu söylediler.

Programa sonradan dahil olan Baro Başkanı Av.Veli Küçük ödüllerin en kısa sürede sahiplerine ulaştırılacağını tüm kadınlara 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle birlik, dayanışma ve mücadele duygularını iletti.

Programa sunumlarıyla katkı sunan değerli konuşmacılara ve programın düzenlenmesine büyük katkı sağlayan her bir meslektaşına ayrı ayrı teşekkür etti. Her günün kadınların kendilerini eşit, mutlu ve huzurlu hissettiği, kadınlar günü farkındalığına ihtiyacın olmadığı bir ülke ve dünya temennisinde bulundu.

Konferansa katılan Kadın Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Sinem Tanrısınatapan da kadınlarımızın iş, eğitim ve yaşam hakkına kavuştuğu günlerde buluşma özlemiyle “mücadeleye devam!” edeceklerini ifade ederek programı kapattı.

AV.ÜLCAZ OLGUN ŞAHİN ANISINA BUGÜNE KADAR ÖDÜL ALAN KADIN HUKUKÇULAR;

-2008 YILINDA AV.ELİFE KUMAK

-2010 YILINDA AV.GAZANFER ŞAHİN

-2012 YILINDA AV.ÖZLEM KARA

-2013 YILINDA AV. YÜCEL AKAN VE AV. AYSEN AKÇAL

-2014 YILINDA AV.İNCİ ÖZLÜŞEN

-2015 YILINDA AV.YURDAGÜL GÜNDOĞAN

-2016 YILINDA AV.MUHAL LEVENTELİ İKİKARDEŞ

-2017 YILINDA AV.YÜCEL AKAN

-2018 YILINDA AV.TÜRKAN EŞLİ

2019 YILINDA AV.MÜJDE TOZBEY ERDEN