Ceyhan Ticaret Borsasında Stok Affı ile ilgili toplantı yapıldı. Toplantıya borsa başkanı Mustafa Aydar, Meclis başkanı Ali Cem Sandıkçı, yönetim kurulu başkan yardımcısı Ferruh Arslan, Genel Sekreter Yeliz Aydar, yönetim kurulu üyeleri ile meclis üyeleri katıldı.

AYDAR; SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞINA BİLDİRECEĞİZ

Yapılan toplantıda stok affı ile bir konuşma yapan başkanımız Mustafa Aydar “biz Ceyhan Ticaret Borsası olarak faturasız ve kayıt dışı olarak alınan ve depolarda bulunan kayıt dışı ne teçhizat varsa bunun Stok Affı ile ekonomiye kazandırılması konusunda görüş ve bilgilerimizi Yönetim ve Meclis olarak Odalar ve Borsalar nezdinde Sanayi Ticaret bakanlığımıza müracaat ederek talebelerimizi bildireceğiz” dedi.

AYDAR; KAYIT DIŞI DEMEK; EKONOMİK KAYIPTIR

Faturasız her ne olursa olsun her ürünün kayıt dışı olduğunu ifade eden Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurlu Başkanı Mustafa Aydar, “ Kayıt dışı demek ekonomik bir kayıptır. Peki bu kayıp nasıl oluyor, üretim yapan sektörlerin bankalara veya Vergi borçları olduğundan dolayı ürettiklerini satarken müstahsil istemedikleri gözleniyor işte bu kayıt dışı olarak ekonomimize zarar veriyor biz bu tür kayıt dışı üretimi kayıt altına alınabilmesi için Odalar ve Borsalar nezdinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığımıza müracaat ederek taleplerimizi bildireceğiz” dedi.

STOK AFFI NEDİR

7143 sayılı Kanun 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ve anılan. Yasanın 6. maddesinde “İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi” başlığı altında düzenlenerek işletmelerinde mevcut olduğu halde kayıtlarında yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşları rayiç bedel ile yasal kayıtlarına intikal ettirmek suretiyle, kayıtlarını fiili duruma uygun hale getirmelerine “Stok Affı” imkân sağlamaktadır.