Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Anayasa Mahkemesi'nce verilen Milletvekili Can Atalay hakkındaki ihlal kararına yönelik hükmüne sert tepki gösterdi. Ulusal egemenliğin simgesi Meclis'te konuşan Barut, "Yargıtay eliyle yapılan açık bir hukuksuzluk örneğidir. Anayasal suçtur. Bu karar Anayasal düzene açık bir meydan okumadır. Derhal bu yanlıştan dönülmelidir! Hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz!" dedi.

"BU HÜKÜM ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda yaşanan vahim durumla ilgili söz alan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Ülkemizde uzun süredir, 'Hak, hukuk, adalet' şiarıyla mücadele eden bizlerin, ne kadar haklı bir talep için çaba gösterdiğimiz bir kez daha anlaşılmıştır. Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay hakkındaki ihlal kararına karşı verdiği hüküm asla kabul edilemez" diye konuştu.

"GEÇİT YOK"

'Adalet mülkün temelidir' sözünü anımsatarak Anayasa ve adalet vurgusu yapan Ayhan Barut, "Yargıtay eliyle yapılan açık bir hukuksuzluk örneğidir. Anayasal suçtur. Bu karar Anayasal düzene açık bir meydan okumadır. Derhal bu yanlıştan dönülmelidir! Bilindiği gibi, 'Adalet mülkün temelidir.' İktidar başta olmak üzere, Yargıtay 3. Ceza Dairesi üyeleri ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerini, tüm yargı mensuplarını Anayasa’ya, yasalara ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uymaya davet ediyoruz. Hukuksuzluğa geçit vermeyeceğiz!" açıklamasında bulundu.