ADANA DA VAKA SAYISI AZALIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Koca açıklamasında, "Son birkaç haftadır ülke çapında alınan tedbirlerin sıkı denetimi ve hızlı müdahalelerimiz sayesinde salgının hızını kestik" dedi. "Valilerimizle, il müdürlerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz" diyen Koca, "Adana nüfusu yoğun olan bir ilimiz. Ayrıca pek çok ile geçiş kavşağı olması nedeniyle insanın fazla olduğu bir yer" ifadelerini kullandı.

Son dakika... Bakan Koca: Salgının hızını yeniden kestik - Son Dakika  Haberler

"ADANA, EYLÜL AYINDA SALGINDAKİ PİKİNİ YAŞADI"

Adana'nın eylül ayında salgındaki pikini yaşadığını belirten Koca, "Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle vaka sayısını kontrol altına aldık. Vaka sayımız üçte bir oranına düştü. En yüksek seviyesinden yüzde 66 azalma gösterdi. Adana'da Covid polikliniği başvuruları da azaldı. Müracaat eden hasta sayısı yüzde 40 oranına kadar düştü. Yüzde 59, yoğun bakım yüzde 74 oranlarına düştü" diye konuştu.

"BÜYÜKLERİMİZİ YETERİNCE KORUYAMADIĞIMIZI GÖRÜYORUZ"

"Büyüklerimizi yeterince koruyamadığımızı görüyoruz" diyen Koca, şöyle devam etti: "60 yaş üstü grubunun hastalığı daha ağır geçirdiğini hepimiz biliyoruz. Adana'da büyüklerimizi daha iyi korumak için tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Temaslıları ne kadar erken teşhis edersek salgını kontrol etmede o kadar başarılı oluruz" dedi.

Koca, "Tüm vatandaşlarımıza hatırlatmak istiyorum; Adana başta olmak üzere bölgedeki tüm hemşerilerimi tedbirlere sıkı sıkıya sarılmaya davet ediyorum" dedi.