Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tarafsız Bölge'de eğitimdeki normalleşme adımlarını ve telafi eğitimin detaylarını anlatıp, yeni dönemle ilgili merak edilen soruları yanıtlıyor.

Bakan Selçuk'un açıklaması şu şekilde;

Eğitim çalışanlarının tamamı 7 Haziran’dan itibaren hepsinin aşılanma randevusu açılacak. Şu ana kadar 813 bin meslektaşımız bu işlemi başlatmıştı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması

'ÇOCUKLAR OKULU ÖZLEDİ'

Çocuklar okulu özlüyor. Çocuklar gidip sokağa çıkma saatinde, okulun gidip duvarlarına bakıyorlar. Çocuklar birbirlerinden çok fazla şey öğreniyorlar. Biz bırakın ders yapmayı, biz sürekli teneffüs yapsak büyük faydası var.

SALGIN ÖNLEMLERİ

Bir öğrenci toplamda 2 gün okula gidiyor. Bazı okullarda öğretmenlerimiz belli gruptaki öğrencileri davet edip daha fazla da çalışma yapabilirler, bu 2 günün dışında. Biz bu sene ve geçen seneki temizlik bütçemizin 10 katını verdik. Çok şanslıyız ki meslek liselerimiz yapıyor bunun teminini. Temiz okul belgesini alabilecek okullar resmi olarak başvuruyor. Buraları denetçiler denetliyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NEDEN 2 GÜN?

Bizim okullarımızda devam çok yüksek. Biz diyoruz ki isteyen öğrenci gelebilir, isteyen gelmeyebilir diyoruz. Bizim ödevimiz, gelmeyene de gelmeyene de ortam hazırlamak. En az yüzde 80'i geliyor çocukların. Böyle olunca sınıf çok kalabalık oluyor. Bu sebeple 2 gün. Çocuklar birden hücum ediyorlar. Şimdilik böyle devam edelim. Lisede şöyle bir sıkıntımız oldu; 9-10-11’leri hiç davet edemedik. Sınav gurubun alabildik sadece. Her bir çocuğumuza ayrı bir YKS kampı yapıyoruz. Yapay zeka temelli bir uygulamamız var üniversiteye hazırlık için. Aynı dersi 6 ayrı kişiden alabiliyorlar.

Salgın olmasa Eylül’ün ikinci haftası açılıyor okul. Önümüzdeki sürece baktığımız zaman bizim yazın okul açmamız Türkiye’nin iklim koşullarında kolay değil. Öğretmenlerimizin dinlenmesi lazım. O kadar yoruldular ki… Bir PC karşısında 6-7 saat oturun ve sürekli ekrana bakın sürekli çocukları yönetmeye çalışın bu kadar saat sonra hiç enerjileri kalmıyor. Bizim muhakkak öğretmenlerimize dinlenme fırsatı vermemiz lazım. O yüzden okullar kapandıktan sonra 2 hafta seminer dönemi olurdu ama biz yapmayacağız çünkü o dönemde vereceğimiz eğitimi kat kat yıl içinde aldılar. Seminer dönemimiz olmayacak. Okulların uygun günleri varsa 2 Temmuz’dan önce ya da sonra isteğe bağlı bir takım etkinliklerle ilgili çok sayıda eğitim açıktı.

Anne babalar okullar 5 gün açılsın istiyorlar. Böyle yarım olduğunda çocukların evde kalması ya da bakıcı bulunması gibi durumlar sıkıntı çıkıyor. Çocukların o çanta hazırlama heyecanını görmelisiniz. Ben öğrencilerden gelen videoları gördüğümde vazifesini yapmamış bir adem olarak kendimi görüyorum ve 'bir şey yapmamız lazım' diyorum.
 Okul müdürlerime buradan özel bir teşekkürüm var. Bu süreci yönetmek kolay değil. Bunların hepsini o kadar güzel idare ettiler.

"OKULLAR EYLÜL'ÜN İLK HAFTASI AÇILABİLİR"

Aşı ile beraber önümüzdeki aylarda bir rahatlama geldiğinde okulumuzu gerekirse 1 Eylül'de 5 gün açacağız. Koşulların ne getireceğini bilemediğimiz için hesabımızı yaza göre de kışa göre de yapıyoruz. Eylül'ün ilk haftası açmak istiyoruz. Buna göre hazırlığımız var. Koşullar başka şekilde gelişirse ona da hazırlığımız var.

LGS İLE İLGİLİ DETAYLAR

LGS için belgeler sıranda hazır olacak. Kayıt için okula gelmene gerek yok. Pazar günü kırtasiyeler açık olacak. Sınavda hiçbir değişiklik yok. Yine 2 oturum şeklinde yapılacak. Öğrenciler sınav yerlerini zaten biliyor oluyorlar.

YENİ UYGULAMA GELİYOR!

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin eksiklerini tespit etmek için harekete geçti. İkinci sınıfa geçen öğrenciler için okuma yazma taraması yapılacak. Taramanın sonucuna göre eksikler giderilecek.
Okulların uzaktan eğitime geçmesi arkadaşlarından ve öğretmeninden uzak kalan öğrencileri olumsuz etkiledi.
Bu durum, en çok da okulla yeni tanışan birinci sınıfları zorladı. Öğrenim hayatına uzaktan eğitim ile başlayan ilkokul birinci sınıf öğrencileri kalem tutmada ve akıcı okumada problem yaşayabiliyor.
Uzaktan eğitim, öğrenciler kadar onlara yardımcı olan anne babalarını da etkiledi
Öğrencilerin bu eksiklerini giderebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. İlkokul ikinci sınıfa geçen öğrenciler için okuma yazma taraması planladı.

Tarama ile öğrencilerin seviyeleri öğrenilecek

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldız, “Bunun çok önemli bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Bir kaybı telafi edebilmek için öncelikle kaybın miktarını, boyutunu öğrenmemiz gerekiyordu” dedi.
Tarama sonrası öğrencilerin seviyeleri belirlenecek.
Prof. Dr. Mustafa Yıldız, ”Okuma yazmayı öğrenemeyen öğrencilerimizi tespit etmiş olacağız. Onlar için uygulanacak telafi programının çerçevesi ona göre inşa edilecektir” diye konuştu.
Eksikleri tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlanacak.