SAVUNMA DURDURULAMAZ

Türkiye’nin her şehrinden Ankara’ya 19 Haziran 2020 Cuma günü “Savunma Yürüyüşü” başlatan baro başkanları ile eş zamanlı yürüyen Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nevzat Elçi Adana Adliyesi Taş Bina önünde yönetim kurulu üyeleri, avukatlar, yurttaşlar, Eğitim Sen ve Cumhuriyet Halk Partisi temsilcileri tarafından "Savunma susmadı susmayacak" sloganlarıyla coşkuyla karşılandı.

Resim önizlemesi

Coşkulu karşılamanın ardından konuşan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Eskişehir yolunda barikata alınarak başkente sokulmadıklarını, kolluk güçleri tarafından darp edilerek, 27 saatlik bekleyişleri esnasında temel ihtiyaçlarının bile karşılanmadığını, çadır bile kurulmasına izin verilmediğini, Anıtkabir’e yürüyüşlerinin de engellenmesi üzerine direnişlerini oturma eylemi yaparak sürdüklerini anlattı.

Resim önizlemesi

Baro başkanlarının yolları kesilerek yaşadığı hukuksuzluğa TBB Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun ortam hazırladığını ve sessiz kaldığını belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Demokrasiye, hukuka elbette saygımız sonsuzdur ama bu davranışıyla Metin Feyzioğlu artık baroları, avukatları temsil etmemektedir ve meşruiyet sorunu doğmuştur” dedi.

Resim önizlemesi

“DAYATMADA ISRAR EDİLİRSE ANKARA’DA BÜYÜK BİR TOLANTI PLANLANIYOR”

Ankara’da Baro başkanları ile yaptıkları toplantıyı da anlatan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılması konusundaki dayatmanın devam etmesi halinde Ankara’da meslektaşlarımızı ve hassasiyet sahibi herkesi davet edecekleri büyük bir toplantının planlandığını ifade etti.

“BU BAŞARI TÜM YURTTAŞLARIN”

Kararlılığın, dayanışmanın ve mücadelenin en temel insan hakkı olan yürüyüş hakkının yaşama geçmesini sağladığını ve kendilerini başarıya götürdüğünü ifade eden Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Bu başarı sadece bize ait değildir. Hukuksuzluğu yaşadığımız andan itibaren Türkiye’nin tüm illerinde adliye önlerinde, meslektaşlarımız, meslek odaları be hassasiyet sahibi yurttaşlarımız bizleri asla yalnız bırakmadı. Bu başarıda herkesin payı vardır” dedi.

Yürüyüşün tepeden inme, dayatmacı, zorba bakış açısıyla baroların, meslek odalarının teslim alınamayacağı sonucunu gösterdiğini belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Baskıya, dayatmaya teslim olmayacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Avukatlık yasasında bir değişiklik olacaksa bu Baroların, TBB’nin yapacağı bir çalışma ile olabilir. Bunun dışındaki bir yaklaşımı asla kabul etmeyeceğiz. Gideceğimiz daha çok yol, aşacağımız çok engel var. Bu daha başlangıç” dedi.