"HESAP İŞLETİM ÜCRETİNİ ALMAK İÇİN BANKALARA BAŞVURUN"

Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı Av. Turgay Mumcuoğlu, 9 günlük Kurban Bayramı Tatili öncesi tüketicileri mağdur olmamaları için bilinçli alışverişin nasıl yapılacağı ile ilgili uyarılarda bulundu. Her Bayram olduğu gibi bazı fırsatçıların Bayramı tüketicilere zehir etmek için çeşitli 'oyun' ve 'tuzak' kurarak onları aldatmak için 'pusuya yattığını' söyledi.

Av. Mumcuoğlu, öncelikle alışverişe çıkmadan ihtiyaçların tespitinin yapılmasının, alışverişlerde fiş veya fatura almaya özen göstermelisine önem verilmesi gerektiğini belirterek, "Belge alınmadığı taktirde hak sahipliğinin ortadan kalkacağını, malın ayıplı çıkması halinde belge olmadığı için ilgili kurumlara başvurmakta zorlanacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Gıda ürünlerinin etiketleri kontrol edilerek son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir. Özellikle katkı maddelerinin iyice okunması gerektiğini unutmayınız. Etiketsiz ürün almayınız ,dayanıklı tüketim mallarında CE, TSEK, TSE damgalarını mutlaka arayınız. Satış sözleşmelerini iyice okuyunuz, dayanıklı tüketim mallarını aldıktan sonra kullanma kılavuzunu okumadan ürününüzü çalıştırmayınız" dedi.

"ULU ORTA KURBAN KESMENİN CEZASI VAR"

Bayram'da kurban kesme niyetinde olan tüketicilere bu dönemlerde hastalıklı veya hile ile kilo aldırılmış hayvanların satılmaya çalışıldığını ifade eden Av. Mumcuoğlu, "

Kurban bayramı nedeniyle kurbanlıkları alırken hayvanların kulaklarında etiket olmasına, sağlıklı olmasına dikkat ediniz. Kurbanları hijyenik bir ortamda çevre sağlığını da düşünerek kesmeye özen gösteriniz. Bu iş için belediyelerin gösterdikleri kesim yerlerinde kurbanların kesilmesi gerektiğini unutmayınız. Ulu orta sokak kenarlarında kurbanların kesilmeyeceğini cezasının da olduğunu unutmayınız." uyarısında bulundu.

Kredi Kartı alışverişlerine de dikkat çeken Av. Mumcuoğlu, şifrenin kimseyle paylaşılmamasını belirterek, "Unutmayınız ki, bankalar sizden şifre istememektedir. “Ödül kazandınız ,haksız kesilen paranızı iade edeceğiz” gibi sözlere aldanarak şifre vermeyiniz. Dolandırıcılara karşı uyanık olunuz. Şüpheli bir durumda polisi arayınız. “Emniyetten arıyoruz hesabınız ele geçirilmiş” gibi beyanlara itibar etmeyiniz. Derhal telefonu kapatarak polise bilgi veriniz." diye konuştu.

"HESAP İŞLETİM ÜCRETİNİ ALMAK İÇİN BANKALARA BAŞVURUN"

Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanımız Av. Mumcuoğlu, Bankaların aldıkları hesap işletim ücretinin Danıştay tarafından iptal edildiğini belirterek, "Bankaların çoğu hesap işletim ücreti adı altında yıllık bir ücreti sizden kesiyor. Bu ücretin haksız olduğu artık yasal olarak tescillendi. Bu ücreti birkaç adımı takip ederek basit şekilde geri alabilirsiniz.Tüketicilerimizin, ücreti tahsil eden bankalardan iade talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Olumsuz bir cevap aldıktan sonra bulunduğunuz İl veya İlçenin Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin parasal sınırı 4.570,00 TL altı olup, bu miktara kadar başvurularınızı İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine 4.570.00 TL ile 6.860,00 TL arasındaki uyuşmazlıklar için ise İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. "Başvurunuzu adınıza yaparız, sizden ücret almayız” gibi laflar eden dolandırıcılara itibar etmeyiniz. Hukuksal bir yardım için Baromuz Tüketici Hakları Komisyonuna başvurabileceğinizi unutmayınız. "

Av. Mumcuoğlu yaptığı açıklamada, her şeye rağmen olumsuzluk yaşayan tüketicilerin karşılaştıkları 'ayıplı mal' ve diğer sorunları belgelemeleri halinde şikâyetlerini Bayram ertesi ikametlerinin bulunduğu yerdeki Tüketici Hakem Heyetleri'ne, Baromuzun Tüketici Hakları Komisyonuna ücretsiz yapabileceklerini bildirdi.

ARAÇ KULLANIRKEN DİKKAT

Av. Mumcuoğlu, Bayramda araçları ile tatile çıkacakların uykusuz, yorgun ve alkollü araç kullanmamaları ,hız sınırlarına ,trafik işaret ve işaretçilerine uymalarını uzun yoluculuklarda sık sık mola vermeleri gerektiğini hatırlattı. ve Adana Barosu Tüketici Hakları Komisyonu olarak, sağlıklı ve huzurlu bir bayram dileğinde bulundu.