VALİ DEMİRTAŞ; “ÖNEMLİ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRİYORLAR”
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, “Çok sesliliğin gelişmesinde ve korunmasında önemli sorumluluklar üstlenen basın mensuplarımız, toplumsal bilinçlenmeye büyük katkılar sunmakla beraber demokrasi standartlarının yükseltilmesinde de önemli bir görevi yerine getirmektedir” dedi.
Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, şu ifadeleri kullandı:
“Çok sesliliğin gelişmesinde ve korunmasında önemli sorumluluklar üstlenen basın mensuplarımız, toplumsal bilinçlenmeye büyük katkılar sunmakla beraber demokrasi standartlarının yükseltilmesinde de önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bu bağlamda gündeme taşıdıkları konularda bazen bir tek fotoğraf karesi bazen de birkaç satırlık bir haber ile kamuoyu oluşturma gibi önemli bir gücü elinde bulunduran gazetecilerimizin meslek ilkelerine uygun ve objektif bir yayıncılık anlayışıyla icra ettikleri mesleklerini aynı hassasiyet ile devam ettireceklerine yürekten inanıyorum. Sorumluluk duygusuyla günün her saatinde haber peşinde koşarak her türlü zorlu koşullarda vatandaşlarımızın talep ve beklentilerini yansıtan gazetecilerimizin huzur ve güven ortamı içerisinde çalışmalarını sağlamak ve daha iyi sosyal imkânlara kavuşmalarına olanak tanımak için üzerimize düşenleri yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden değerli basın çalışanlarını rahmetle anıyor, basın camiamızın tüm mensuplarına ve ailelerine sağlık, esenlik ve mutluluklar diliyorum.”

10 ocak çalışan gazeteciler günü kutlu olsun ile ilgili görsel sonucu

KARALAR; “ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Zeydan Karalar'ın 10 Ocak mesajı:
"Yazılı, görsel ve işitsel basının görevini yapması, objektif habercilik anlayışıyla çalışması, tüm bunları özgür bir ortamda gerçekleştirmesi, bir ülkede demokrasinin köklü hale gelmesi adına hayati önem taşımaktadır.
Basın çalışanlarının bazı haklarının yasal güvenceye alınmasının ardından geçmişte 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan ancak daha sonra bu hakların geri alınmasının ardından Çalışan Gazeteciler Günü olarak sorunların dile getirildiği bir güne dönüşen 10 Ocak’ın, önümüzdeki süreçte yeniden bir bayram olarak kutlanabilmesi adına, toplumun her kesimine önemli sorumluluk düşüyor.
Çünkü ahlaklı, etik kurallara uyan, toplumun haber alma özgürlüğüne hizmet eden gazetecilere, ülkemizin gelişmesi, daha demokratik hale gelmesi ve hukuk devleti özelliklerinin pekişmesi adına hepimizin ihtiyacı var.
Dünyanın bir çok bölgesinde ve ülkemizde; işini doğru yaptığı için cezalandırılan, işinden edilen, meslekten uzak kalmak zorunda bırakılan ve özgürlüğü elinden alınan çok sayıda gazeteci mevcut.

BARUT; "ÖZLÜK HAKLARI VE ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLECEK"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü ve Tarım Öğretiminin 174'üncü yıldönümünü kutladı. Ulu Önder Atatürk'ün 'Milli ekonominin temeli ziraattır' ve 'Basın hürdür, sansür edilemez' sözlerini anımsatan Barut, "Aydınlık yarınlar için mücadelemiz sürerken, Tarımsal Öğretimin 174'üncü Yıldönümünü ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz" dedi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, halkın haber alma hakkı için mücadele eden gazetecilerin tek adam rejimiyle yönetilen Türkiye'de oldukça güç koşullarda çalıştığını belirtti. Türkiye'nin hızla demokrasi ve basın özgürlüğünden uzaklaştığını aktaran Barut, gazetecilerin Çağdaş demokrasilerde basın özgürlüğünün önemine vurgu yapan Barut, "Maalesef tek adam rejimi Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğünü her geçen gün baskıyla ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Buna karşın gerçeğin peşinden koşan, yılmayan ve geri adım atmayan basın emekçileri aydınlık yarınlar, halkın haber alma hakkı ve gerçeği öğrenme mücadelesinden geri durmuyor. Onurlu görevi yapan basın emekçilerinin gününü kutluyor, özgürlükleri ve özlük haklarının iyileştirilmesi için her zaman yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz" diye konuştu.
Ziraat mühendisi olduğunu ve çiftçilik yaptığını hatırlatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "AKP iktidarının her türlü yanlış politikalarına, üretime ve üreticiye darbe vuran uygulamalarına karşın mücadelemiz sürüyor. Bu anlamda tarım öğretiminde 174 yıllık köklü bir tarihsel geçmişe sahip olmak, biz tarımcılar için haklı bir gurur kaynağıdır. Toplumsal hayatın önemli bir parçası olan ve uygarlık tarihinin en eski ekonomik faaliyeti olan tarımsal faaliyetlerle ilgili sistemli ve programlı bir öğretimin başlaması bu eğitimi almış insanlar tarafından gururla kutlanmaya değerdir. Toplumun bu ihtiyaçları her dönemde var olacağı için tarım da, her dönem de olmazsa olmaz bir etkinlik olarak varlığını sürdürecek, tarım bilimiyle tarım teknolojisini toplum yararına çiftçiyle buluşturan biz ziraat mühendisleri bu sorumluluk bilinciyle 10 Ocak'ı sonsuza dek kutlamaya devam edeceğiz."

SÜMER: “10 OCAK KUTLAMA DEĞİL MÜCADELE GÜNÜ HALİNE GELDİ”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Türkiye’de gazetecilerin baskı altında ve iş güvencesinden yoksun çalıştığını belirterek “Neredeyse her üç gazeteciden biri işsiz durumda, onlarca gazeteci de cezaevinde. Bu durumda 10 Ocak, gazeteciler için bir kutlama gününden çok bir mücadele günü haline gelmiştir. Bu aynı zamanda bir demokrasi mücadelesidir” dedi.
Sümer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında basının, demokrasilerin vazgeçilmez ve olmazsa olmaz unsurlarından biri olduğunu belirten Sümer, “Gazetecilerin baskı altında olduğu, iş güvencesinden ve sendikalaşmadan mahrum kaldığıbir ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Nitekim bir ülkede hukukun ve özgürlüklerin en önemli göstergelerinden biri de basın özgürlüğü ve gazetecilerin çalışma koşullarıdır” dedi.
Sümer, modern toplumlarda halkın tarafsız kaynaklardan haber alma ve bilgi edinme hakkının en temel haklar arasında görülmekte olduğunu vurguladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Bundan dolayı, bu hakkın kullanılmasına vesile olan gazetecilerin, çalışma koşulları özel yasalarla düzenlenmiştir. Türkiye’de de 10 Ocak 1961’de yayınlanan 212 sayılı Basın İş Yasasıyla gazeteciler özlük haklarına kavuşmuştur.
Tüm otoriter yönetimlerde olduğu gibi Türkiye’de de gazeteciler baskı altında ve iş güvencesinden yoksun olarak çalışmaktadır. Neredeyse her üç gazeteciden biri işsiz durumdadır. Onlarca gazeteci ise cezaevinde. Bu durumda 10 Ocak, gazeteciler için bir kutlama gününden çok bir mücadele günü haline gelmiştir. Bu aynı zamanda bir demokrasi mücadelesidir
Tarafsız, çok sesli ve baskı altında olmayan bir medya sisteminin kurulması, gazetecilerin özgürce mesleklerini yapabilmesi temennisiyle tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

BULUT; “GAZETECİLER MESLEKLERİNİ YAPAMAZ HALE GELDİ”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
“Demokrasinin geliştirilmesinin en önemli unsurlarından biri düşünce ve ifade özgürlüğüdür. “ diyen Bulut şunları kaydetti.
“Halkın doğru haber almasını sağlayan, kamuoyunun vicdanı olan, gerçeklere ayna tutan basınne kadar özgürse, o ülkenin demokrasiside o kadar güçlüdür.
Ancak basın özgürlüğü sıralamasında her yıl daha kötüye giden, 180 ülke arasında 157. sırada bulunan,“basını özgür olmayan” ülkeler kategorisinde olan Türkiye’de, böyle bir tablodan söz etmek mümkün değildir.
Binlerce gazetecinin işsiz olduğu ülkemizde medyanın, baskı ve sansürü, tehdit ve hedef göstermeyi en ağır olarak yaşadığı karanlık bir dönemden geçmekteyiz.
Havuz medyaları oluşturularak, iktidar eliyle gerçeklere karatma uygulanmakta, halkın haber alma özgürlüğü engellenmekte, doğruları duyurmaya çalışan gazetelere ağır sansürler uygulanmaktadır.
Baskılar sonucu gazeteciler adeta mesleklerini yapamaz hale gelmişlerdir.
Gazeteciler işlerini yaptığı için suçlanmakta, mahkemelerde yargılanmakta, hedef gösterilip haksız gerekçelerle tutuklanmaktadır.
Bu karamsar tabloya rağmen, toplumun doğru bilgilendirilmesi, aydınlatılması gibi kutsal bir görevi yerine getiren gerek yerel, gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki basın emekçileri, mesleğinin onuru için, kamuoyuna haber ulaştırmak için zor şartlarda gece gündüz emek harcamaktadır.
Kalemini halk için, toplumu doğru bilgilendirmek için, gerçekleri duyurmak için kullanan, gerçeklerin peşinden koşan basın emekçilerimizin, 10 Ocak Çalışan/Çalışamayan Gazeteciler Günü’nü kutluyor sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.”

ÇETİN, “ÖZGÜR BASIN DEMOKRASİNİN TEMİNATIDIR”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, gazetecilerin kamu adına denetim görevini yaptığını belirterek, “Özgür basının olduğu toplumlarda demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediğini görüyoruz. Türkiye’de de gazetecilerin daha özgür ortamlarda, daha iyi koşullarda çalışabilmesi en büyük arzumuzdur” dedi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “Ülkemizde gazetecilik zor şartlarda yapılmaktadır. Hem gazetecilik faaliyetlerinin yürütülmesi basının eleştiri hakkına saldırılar ve baskılar nedeniyle zorlaşmış hem de basın emekçilerinin çalışma koşulları her geçen gün daha sıkıntılı hale gelmiştir. Özgür basının varlığını sürdürmesi demokrasimiz açısından önem taşıdığı gibi Anayasa ile güvence altına alınmış halkın haber alma hakkını kullanabilmesi açısından da hayati öneme sahiptir” dedi.
Başkan Soner Çetin, ülkemizde gazetecilik faaliyetinden dolayı büyük baskılar gören hatta cezaevlerine atılan gazeteciler olduğunu hatırlatarak, “Halkın doğru ve güvenilir haber alma hakkını kullanabilmesi bu koşullarda oldukça zorlaşmıştır. Oysa ki toplumların gelişmesi, barış ve huzur ortamının sürekliliğinin sağlanması basının görevini rahatça yapabilmesine bağlıdır” şeklinde konuştu.
Yerel basının yayın yaptığı kentteki önemine de değinen Başkan Soner Çetin, açıklamasına şöyle devam etti:
“Günümüzde yerel basın oldukça zor şartlarda yaşamını sürdürmektedir. Yerel basına yönelik pozitif ayrımcılık yapılması, dövizin yükselmesiyle birlikte artan girdi maliyetlerinin sübvanse edilmesinin yolları yasal düzenlemelerle açılmalıdır. Sadece kurumlar değil, yaşadığı kentin sorunlarına duyarlı her vatandaş da yerel basının yanında yer almalıdır. Yerel basının güçlü olduğu kentlerde, o kentteki hayati sorunların çözümünün daha kolay olacağını düşünüyorum.”
Başkan Soner Çetin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, basının özgürce habercilik yapabildiği bir ortama kavuşmasını diledi. 10 Ocak gününün yeniden bayram olarak kutlandığı günlere ulaşılacağına dair inancını dile getiren Başkan Soner Çetin, bir ülkenin demokratik gelişmişlik düzeyinin o ülkedeki basın özgürlüğü ile orantılı olduğunu vurguladı.

AKAY; “ÇAĞDAŞ UYGARLIK YOLUNDA GAZETECİLERİN KATKISI BÜYÜK OLACAKTIR”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, halkın gözü kulağı olan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı
Bağımsız ve özgür basının demokratik bir hukuk devletinin en önemli öğelerinden biri olduğunu vurgulayan Başkan Akay mesajında şunları söyledi;
“Bilindiği üzere, 4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarına çeşitli haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanunun” Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak, çalışan gazeteciler için kutlama günü olmuştur. 59 yıl önce bugün, Resmi Gazetede yayınlanan 212 sayılı yasa, Türk Basın Tarihi açısından hayati öneme sahiptir. Bu yasa ile basın çalışanları hem yeni haklar kazanmış hem de çalıştıkları işkolunun özelliklerine göre yasal güvenceye kavuşmuşlardır. Beklenen ve arzulanan odur ki, aradan geçen 59 yılda, basın çalışanlarının bu hak ve güvenceleri çok daha ileri düzeye gelmiş olsun, çok daha özgürlükçü ve yenilikçi eklemelerle çağdaş ülkeler seviyesine gelmiş olsun. Üzülerek söylemeliyim ki, tam aksine bir gelişme yaşanmıştır.
“Düşünce ve İfade Özgürlüğü” konusundaki sıkıntılar sonucu ülkemizde yüzü aşkın gazeteci cezaevlerindedir. Bu sayı, Çin ve Mısır’dan sonra dünyada en çok tutuklu gazetecinin Türkiye’de olduğunu göstermektedir. Bu olumsuzlukların kısa sürede giderilmesini umuyorum. Basın mensuplarının inançlarını, çalışma azimlerini, kararlılıklarını kaybetmeden, yanlışlara ve haksızlıklara gözlerini kapatmadan, halkın haber ve bilgi alma özgürlüğü için çalışmaya devam edeceklerinden eminim. Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çıktığı bu yolda, eninde sonunda çağdaş uygarlığı yakalayacaktır. Bu yolda gazetecilerin büyük katkısı olacaktır”
Gazetecilerin kutsal bir meslek icra ettiklerini anımsatan Başkan Akay sözlerini şöyle tamamladı;
“Atatürk’ün dediği gibi ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır’ Bu yolda gazetecilere “Işık dolu bir yol” diliyorum. Bu düşüncelerle basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Bu önemli gün vesilesiyle basın çalışanlarına huzurlu, mutlu ve başarılı bir meslek hayatı diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

KOCAİSPİR, “SORUMLULUK, FEDAKARLIK VE VİCDAN GEREKTİREN ZOR MESLEK”
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, gazetecilerin gününü kutladı.
Toplumun haber alma ve bilgilenme ihtiyacını objektif, ilkeli ve kaliteli habercilik anlayışı ile yansıtan gazetecilik mesleğinin sorumluluk, fedakârlık ve vicdan gerektiren zor fakat onurlu mesleklerden birisi olduğunu belirten Başkan Kocaispir, "Basın mensupları, halkımızın kanaat ve beklentilerinin tarafsız bir şekilde gündeme taşıyıp kamuoyu ile paylaşarak hayati bir görevi yerine getirmektedir.
Mesai mefhumu gözetmeden zor şartlar altında kamuoyunu bilgilendirmek için kutsal bir görev icra eden, ülke ve dünya gündemine ait gelişmeleri sıcağı sıcağına kamuoyuna aktararak toplumun haber alma ve bilgilendirme ihtiyacını karşılayan gazetecilik mesleği; sorumluluk, fedakârlık ve vicdan gerektiren, zor fakat onurlu meslektir.
Demokrasinin temel taşlarından biri olan basın; düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsız, objektif, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, vatandaşımızın zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak, milletin gözü kulağı olmuştur.
Bu duygularla çalışmalarını büyük bir özveriyle devam ettiren, milletimizin sesi, vicdanı olan, yedi gün yirmi dört saat vatandaşlarımızın doğru bilgiye ulaşması için mesai harcayan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerinde üstün başarılar diliyorum." dedi.

ULUDAĞ, "ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI"
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, gazetecilerin gününü kutlayarak, “Güçlü demokratik bir toplum için gazetecilerin rahatça görevlerini yapmaları, çalışmalarını sürdürebilmeleri bir gerekliliktir. ”dedi.
Başkan Bilal Uludağ, mesai saati gözetmeksizin çalışarak günlük olayları ve gelişmeleri takip eden çalışan gazetecilerin, kamuoyunu bilgilendirmede önemli bir görevi yerine getirdiğini ifade ederek, mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Son derce dinamik bir meslek olan gazetecilik, haberleri en doğru şekliyle kamuoyuyla paylaşma misyonu da taşımaktadır. Bunun yanı sıra gazeteciler, düşünceleri ve yorumlarıyla demokrasinin güçlenmesine de katkı sunmaktadırlar. Çağdaş ve demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının ülkemizin demokratik gelişimine önemli katkılar sağladığı görülmektedir.
Büyük özveri ve fedakârlık ile çalışan gazeteciler, toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna aktarmak adına önemli bir işlev üstlenmektedir. Aynı zamanda ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasına da önemli katkılar sağlamaktadır. Yaptıkları görev gereği bir anlamda kamu hizmeti ifa eden değerli basın çalışanlarımızın ve ailelerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Ayrıca ebediyete intikal eden basın çalışanlarını da rahmetle anıyor, tüm yazılı ve görsel basında çalışanlara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

AYDAR, “GAZETECİLER TOPLUMUN IŞIĞIDIR”
Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Çağımızın dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik, ideal manada haberin doğrusunu insanlara ulaşmasını sağlamak gibi anlamlı bir misyonu içermektedir. Tarafsız ve evrensel normlara uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak kamuoyunu aydınlatan, bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları, halkımızın talep ve beklentilerini yansıtarak da kamusal bir görevi yerine getirmektedirler.
Başkan Aydar mesajında; “Demokrasinin ve çağdaş düzenlerin vazgeçilmez bir parçası olan basın, yeryüzündeki gelişmelerin aynasıdır. Gazeteciler toplumun ışığıdır. O ışık ne kadar güçlü olursa bizler de yolumuzu o kadar net ve doğru görürüz. Bir anlamda basınımız; bizim elimiz, gözümüz, dilimiz ve sesimizdir. Gerçekleştirilenleri ve beklentileri karşılıklı anlamda etkileşime bağlı olarak taşıyan ve aktaran yine basın mensuplarımızdır. Bizler mesai arkadaşı olarak gördüğümüz gazetecilerin her zaman yanındayız. Bu vesileyle yerel gazete, internet medyası, ulusal ajans temsilcileri ve tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

ÖZGAN; “GAZETECİLER ÖNEMLİ KATKALARDA BULUNUYOR”
Kozan Belediye Başkanı Özgan, Gazeteciler Gününü Kutladı
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolaysıyla kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Özgan, "Zor şartlarda büyük fedakarlık göstererek çalışan basın mensuplarımız, halkın doğru ve zamanında bilgi almasını sağlayarak kamu yararı adına çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde toplumsal denetimde bulunmak, yapıcı eleştiriler yöneltmek ve halkın gerçekleri öğrenme hakkının savunuculuğunu yapmak gibi asli görevleri olan basının, en önemli işlevlerinden birisinin de vatandaşın doğru ve objektif bir şekilde hazırlanmış haber almasını sağlamaktır.Ülkemiz basını, objektif olabilmeyi en üstün bir ideal olarak gördüğü müddetçe, kamuoyundan güç almaya devam edecektir. Bu vesileyle amacı halkımıza doğru bilgiyi iletmek ve gerçeği aktarmak adına önemli katkılarda bulunan televizyon, gazete, radyo, dergi, haber portalları gibi basın organlarında bulunan tüm arkadaşlarımıza, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışından taviz vermeksizin yerine getirdikleri başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım." dedi.

ÇELEBİ; “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLMADAN DEMOKRASİ OLMAZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; gazetecilerin her türlü zorluğa karşın toplumu doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirerek kamu görevi yaptıklarını dile getirip basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.
Basının yasama, yürütme ve yargının ardından “dördüncü güç” olarak adlandırıldığını anımsatan Çelebi, “Basın, tarafsız olarak kamuyu doğru bilgilendirme görevini yerine getiren bir güç olduğu için, kamuda bir anlamda denetim mekanizması görevi görmektedir. Ancak ne yazık ki ülkemizde kamu görevi yapan gazetecilerin mesleklerini özgürce yapamadığı, gazetecilik yapanların da ‘terör örgütü üyeliği’ gibi suçlamalarla cezaevlerine konulduğu bir dönemi yaşıyoruz” dedi.
Türkiye’de basın kuruluşlarının ekonomik sorunlar nedeniyle ayakta durma mücadelesi verdiğini, siyasal iktidarların yasalar ve farklı uygulamalarla basını kontrol altına alıp toplumu manipüle etmeye çalıştığını vurgulayan Çelebi, şöyle devam etti:
“Özellikle ekonomik ve siyasal iktidarını kaybetmek istemeyen anlayışların, basın kuruluşlarını ve emekçilerini kendi çıkarlarına hizmet eden yandaşlar haline getirmeye çalışmakta, ruhuna uygun bir şekilde mesleklerini yapmaya çalışan basın kuruluşları ve çalışanları da baskıyla sindirilmeye çalışılmaktadır. Yüzün üstünde gazetenin kapandığı, yüzlerce gazetecinin cezaevinde olduğu ülkemizde bugün basın özgürlüğünden söz etmek ne yazık ki mümkün değildir. Basının tarafsız ve özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden de söz etmek mümkün değildir” diye konuştu.
Basın kuruluşlarının vergi yükü, yasal yükümlülükler ve hayata geçirilen farklı uygulamalar nedeniyle büyük ekonomik zorluklar yaşadığını dile getiren Çelebi, basın çalışanlarının önemli bir bölümünün açlık sınırındaki ücretlerle idealist bir şekilde kamu görevini yerine getirmeye çalıştığını kaydetti. Çelebi, “Çok düşük ücretlerle mesleklerini yapmaya çalışan basın emekçileri yaşam mücadelesi verirken, büyük bir bölümü de ne yazık ki bugün iş bulamadığı için mesleğini yapamıyor” şeklinde konuştu.
Basın emekçilerine önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve bu nedenle 10 Ocak’ın “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlandığını aktaran Çelebi, şunları kaydetti:
“Basın özgürlüğünün ortadan kaldırılması, basın kuruluşlarının ve emekçilerinin ekonomik sorunlar nedeniyle yaşam mücadelesi vermesi, yazdıkları yazılar, yorumları, çizdikleri karikatürlerden dolayı gazetecilerin cezaevlerine konulması ve 212 sayılı yasayla kavuştukları hakların ellerinden alınması nedeniyle bugün basın çalışanları 10 Ocak’ı bayram olarak kutlayamamaktadır. Gazetecilerin daha özgür ve onurlu çalışabilmeleri için sendikalaşma zorunlu hale getirilmeli, ellerinden alınan haklar iade edilmeli, özellikle yerel basın kuruluşları maddi açıdan desteklenmelidir. Gazetecilik yaptıkları için cezaevine konulan tüm gazetecilerin serbest kalması, basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması, basın emekçilerinin mesleklerini özgürce yapabilmesi ve kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilecek ücretlerle görevlerini yapabilmeleri dileğiyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü CHP Adana İl Örgütü adına kutluyorum” şeklinde konuştu.

AVCI; “BASINI VAZGEÇİLMEZ DEĞERDE GÖRÜYORUZ”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, basın sektöründe emek veren, mesai harcayan “Çalışan Gazeteciler”in günlerini kutladı. Başkan Bünyamin Avcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda “Her ülkenin, her toplumun gereksinimi olan ve özellikle şeffaf demokrasilerin en temel özelliklerinden biri konumundaki basını ve bu kuruma can veren gazetecileri vazgeçilmez değerde görüyoruz. Gazetecinin çalışamadığı, basının haber veremediği bir ülkede demokrasiden söz edilemez, geleceğe umutla bakılamaz.”
Avcı, şöyle devam etti:
“Kutlanan veya idrak edilen günün asıl kahramanları olan ‘Çalışan gazeteciler’in mutlaka rahat bir çalışma ortamına, sosyal statüsüne paralel maddi gelire, beraberinde sosyal güvenceye sahip olması önemlidir. Bunun yanında haber kaynaklarına ulaşımda engelle karşılaşmamalıdır. Çalışan gazeteciler, içinde bulundukları topluma kuşkusuz ancak bu imkânlar nispetinde daha yararlı olacaklardır. Meseleye böyle bakıyor, böyle düşünüyoruz.”
Bünyamin Avcı, “Tüm bu gerçeklere karşın; Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk milletine hasım olan, ihanet eden, ülkü ve gönül birliğini, kardeşliğimizi bozmak için kalem oynatan, program yapan, kin ve nefret kusanları ‘Gazeteci’ olarak görmedik, görmeyeceğiz. Pkk, Fetö gibi örgütlere çalışan, emperyalizme hizmet eden bu tür sözde gazetecilere acımak, destek olmak da ihanetle eşdeğerdedir.”
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şöyle tamamladı:
“Bu duygu ve düşüncelerle; ülkemizin, milletimizin yüksek menfaatlerini öncelikli kabul eden, milli bekamıza hassasiyet gösteren, kardeşlik hukukunu yücelten, bu değerleri koruma duyarlılığı ile çalışan tüm gazetecilere ‘Selam olsun’ diyor, Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

KÜÇÜK; “BASIN; DEMOKRATİK BİR ÜLKENİN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR”
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, "10 Ocak Çalışan gazeteciler günü, nedeniyle mesaj yayınladı.
Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanun ile yürürlüğe girerek, basın mesleği icrasında emek veren basın mensuplarımızın haklarını düzenleyen ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilen bu özel günü hep birlikte kutlamaktayız. Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır.
Bu önemli misyonu yerine getirmek için her türlü şartta görevlerini yerine getiren gazetecilerimiz mesai saati gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve her konuda haberdar etmek için verdikleri mücadele takdire şayandır.
Ancak; Türkiye'de medya alanındaki işsizlik oranları yüzde 25-30 arasına yükseldi. Yaklaşık 500 gazeteci yeni yıla işsiz girerken işsiz gazeteci sayısı da 10 bine yaklaştı. İlk Türkçe gazetenin yayınlanmasının üzerinden 189 yıl geçti. Ancak iki asırlık köklü bir geleneğe sahip olan Türk medyası 17 yılda büyük çöküş yaşadı.
2019 yılında: 250 gazeteci hâkim karşısına çıktı.
30 gazeteci hakkında yeni soruşturma başlatıldı. Yerel medyada çalışan 10 gazeteci sokak ortasında sopalı, silahlı saldırıya uğradı.
İşsizliğin, güvencesiz çalışmanın, yargılamaların, tutuklulukların bu kadar yaygın olduğu medya sektöründe gazeteciler kamusal görevlerini yerine getirememektedir.
Gazetecilerin yasal bir çalışma düzenine kavuştukları 10 Ocak’ın bayram ilân edilmesinin üzerinden 59 yıl geçti ancak çalışma koşulları geriye gitti. Basın İş Kanunu’nda gazetecileri koruyan maddeler teker teker ortadan kaldırıldı.
Çağdaş demokrasilerde basın özgürlüğü bir haktır. Güzel ülkemizde içinden geçtiğimiz günler basının, gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır. Bilinmesini isteriz ki; her türlü baskıya rağmen “gerçekleri” bize ve halkımıza ulaştırma gayreti içinde olan aydın, ilerici, demokrat, gazeteci ve yazarlarımızın her zaman yanındayız.
Başta, görevleri başında yaşamını yitiren Gazetecilerimizi rahmetle anıyor mesleğini ekmeği bilip buna bağlı olarak, onurlu, şerefli ve gerçek mana da halkın gözü kulağı ve dili olan bütün gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyor, esenlikler diliyorum”

KUTLUCA; “YEREL MEDYA ÇALIŞANLARI GÜÇLENDİRİLMELİ”
TÜMSİAD Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ sebebiyle yayınladığı mesajında, basının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu belirterek, Türk Basınının toplum hayatındaki yerine vurgu yaptı. Çok sesliliğin demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Kutluca, ‘’Tarafsız, doğru haberle halkın bilgilendirilmesi, demokrasi kültürünün gelişmesine katkı koyacaktır. Ancak medyanın, bilhassa yerel medya çalışanlarının ekonomik ve sosyal imkanlarının iyileştirilmesi, daha verimli çalışmalarına vesile olacaktır’’ şeklinde konuştu.
Halkın gözü, kulağı, sesi olan yerel medya ve çalışanlarının güçlendirilmesinin şart olduğunu söyleyen TÜMSİAD Adana Şube Başkanı Kutluca, 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutlayarak, görev esnasında hayatını kaybeden gazetecilere de Allahtan rahmet diledi.

SÖZÜTEK, "BASIN MİLLETİN ORTAK SESİDİR"
Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, gazeteciliğin, fedakarlık ve sorumluluk isteyen kutsal bir meslek olduğunu belirterek, "Basın milletimizin ortak sesi, kamuoyu vicdanının temsilcisidir" dedi. Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.
Mesajında, basının demokrasinin olmazsa olmazlarından olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı basın, demokrasinin yaşanmasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Gazetecilik ise, bir iş ve meslek olmakla birlikte aynı zamanda yapılan işin niteliği ve vasfı itibarıyla bir kamu hizmetidir. Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteciler; vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi alma hakkını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar" dedi.
Şartlar ne olursa olsun büyük bir özveri ile görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışan gazetecilerin; halkı, doğru, tarafsız ve sağlıklı bilgilendirme çabalarının takdire şayan olduğuna dikkati çeken Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, "Gazetecilik, özellikle fedakarlık isteyen zor şartlarda yapılan önemli bir meslektir. Zor şartlarda, düşük ücretlerle kamu yararına görev yapan gazetecilerin her türlü desteğe layık olduklarına inanıyorum. Gazetecilerin çalışma şartlarının, hem Adana’da hem de Türkiye’de iyileştirilmesi hepimizin en büyük temennisidir. Cumhuriyet’in ve demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan, sorumluluklarının bilinciyle hareket eden, meslek etiği ve ilkelerine sıkı sıkıya bağlı,kamuoyunun çıkarları doğrultusunda tarafsız, objektif yaklaşımları ile halkı doğru bilgilendiren tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor,yaşamlarında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

AKKAŞ; “ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”
MHP Kadın, Aile ve Engellilerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ecz. Yeşim Akkaş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Yeşim Akkaş, "Gazetecilik; mesaisi bir ömür devam eden, fedakarlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün dediği gibi 'Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır’ şüphesiz demokrasi haber ve ifade özgürlüğüyle güçlenir ve zenginlik kazanır. Bin bir güçlükle mesleklerini icra etmeye çalışan değerli gazetecilerimizin çabaları takdir edilmesi gereken bir durumdur. Gazetecilerimizin, meslek ilkelerini ve Türk milletimizin hassasiyetlerini dikkate alarak, doğru bilgilendirme görevini en güzel şekilde yapacağına ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceğine inancım tamdır. Bu anlamlı günde basın şehitlerimizi yad ediyor, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, zor şartlarda da olsa gazetecilik görevini yürüten başta Adana ilimizde olmak üzere tüm gazeteci arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, sağlıklı mutlu günler diliyorum" ifadelerini kullandı.

BÜYÜKKAYA; “GAZETECİLER İŞSİZ”
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “10 Ocak, uzun yıllar önce Çalışan gazeteciler Bayramı’ydı. O bayram, 1961 ve 1971 yılları arasında kaldı, 10 Ocak artık gazeteciler dayanışma günü” dedi.
Gazetecilerin yüzde 30’unun işsiz, düşük ücretlerle çalışanlarınsa güvencesiz olduğu; 108 gazetecinin cezaevlerinde olduğunu, haberlere-yorumlara yüzlerce davanın açıldığı bir dönemde bayram kutlamayı uygun bulmadıklarını belirten Büyükkaya, “10 Ocak’ta gazetecilere verilen haklardan eser kalmadı”diye konuştu.
Güçlü ve özgür gazeteciliğin yolunun sendikal mücadeleden geçtiğini belirten Büyükkaya, basın emekçilerini TGS çatısı altında örgütlenmeye davet etti. Başkan Büyükkaya, “Özgür basının hiç bir zaman susturulmadığı bir ülke dileğiyle basın emekçilerinin 10 Ocak Dayanışma Günü’nü kutluyorum” dedi.