10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından bir dizi etkinlikle kutlandı. Gün nedeniyle ilk olarak ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve Yönetim Kurulu üyeleri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. 1 dakikalık saygı duruşunun ardından katılımcılar Basın Anıtı’na geçildi. 

Basın Anıtı’na Başkan Cafer Esendemir, Başkan Yardımcısı Sait Güleç, Genel Sekreter Ömer Üney, Mali Sekreter Mutlu Mete, Yönetim Kurulu üyeleri Süreyya Uri Aksoy, Sefa Saygıdeğer, Hüseyin Arat ile birlikte Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Baro Başkanı Av.Veli Küçük ve bayan gazeteciler çelenk koyup saygı duruşunda bulunduktan sonra hep birlikte Basın Özgürlüğü meşalesini yaktılar.
Basın Anıtı’nda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ÇGC Başkanı Cafer Esendemir yaptı. Esendemir konuşmasında şu görüşlere yer verdi:
“Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilen, gazetecilerin ekonomik ve sosyal yöndem bir çok hak elde ettiği 212 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihin yıldönümü. Bu yasa gazetecilerin görevlerini daha iyi yapmalarını sağlıyordu.


Ancak 12 Mart 1971 Askeri Muhtırasıyla birlikte gazetecilerin bu hakları, mevcut koşullardan büyük ölçüde olumsuz olarak etkilenmiş, sonraki süreçte de giderek azaltılmıştır.
İlk yıllarda Basın Bayramı olarak kutladığımız bu günü, hakların giderek elimizden alınması nedeniyle de 1972 yılından bu yana, “Çalışan Gazeteciler Günü “ olarak kutluyoruz.
Ülkemizde son yıllarda gazetecilik zor şartlarda yapılmaktadır. Özelikle Anadolu’da yerel gazeteler adeta yaşam mücadelesi verdiğinden, çalışanlarına sigorta yaptırmakta bile güçlük çekmektedir.
Kaderleri patronun iki dudağı arasında olan gazeteciler, sendikal haklardan mahrum bir şekilde görevlerini yapmaktadır. Bugün basın sektöründe sendikalı işçi sayısı yüzde 5’in altına kadar düşmüş, çalışan kesime haklarını öğreten gazeteciler, kendi haklarını sağlıyacak sendikal mücadeleyi yapamaz hale gelmişlerdir.
Olağanüstü Hal Kanunları ile de çalışma özgürlükleri zorlaşan gazeteciler, işsizlik tehlikesi altında çalışma hayatlarını güçlükle sürdürebilmektedir.
Kurtuluş Savaşı’nda önemli görevler üstlenen Anadolu Basını ne yazık ki; son günlerde bir başka tehlike ile karşı karşıyadır. Basın İlan Kurumu’ndan kamu ilanları karşılığında, destek alan yerel gazeteler Vergi ve Sigorta borçları nedeniyle yeni bir krizin eşiğine girmişlerdir. Basın İlan Kurumu gelirlerini, vergi ve sigorta borçları sıfırlanmadan tahsil edemeyeceklerini öğrenen yerel gazete sahipleri, bu girdaptan kurtulmak için Basından Sorumlu Başbakan Yardımcısı’ndan ve diğer yetkililerden yardım beklemektedir.
Bu kriz basın çalışanlarını da otomatik olarak etkileyeceğinden, basın çalışanları sektördeki yeni krizin sıkıntısını yaşamaktadır.
Gazetecilerin yazdıkları yazılar, yaptıkları yorumlar, çizdikleri karikatür ve çektikleri fotoğraflardan dolayı mağdur olmayacakları günlerin özlemi ile tüm meslektaşlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum.
Ruhları şad olsun…”
Etkinliğe katılan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Baro Başkanı Av.Veli Küçük de yaptıkları konuşmalarda; basın özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması, cezaevlerindeki gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları temennisinde bulundular.
Basının halkın sesi ve kulağı olduğuna dikkat çeken Karalar ve Küçük, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutladı.

ZİYARETÇİ AKINI

Atatürk Anıtı ve Basın Anıtı’ndaki etkinliklerin ardından Çukurova Gazeteciler Cemiyeti de ziyaretçi akınına uğradı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, ÇGC Lokalinde bulunan tüm gazetecilere karanfil dağıtıp, bu günü kutladı. Basın mensuplarının gerek bu günle ilgili ve gerekse de Adana gündemiyle ilgili sorularını da yanıtlayan Vali Demirtaş, gazetecilerin de kamu görevi gördüğünü, çalışma şartlarının iyileştirilmesi konusunda gerekli iyileştirmelerin en kısa zamanda yapılacağına inandığını dile getirdi.
Vali Demirtaş’ın ardından geçtiğimiz günlerde İl Kongresini gerçekleştirip yeniden göreve seçilen CHP İl Başkanı Ayhan Barut Cemiyeti ziyaret etti. Barut konuşmasında basın çalışanlarının her geçen gün daha da zor şartlar altında görevlerini yerine getirmeye çalıştığını belirterek, cezaevlerinde tutuklu bulunan gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşması, 10 Ocak’ların yeniden bayram atmosferinde kutlanması temennisinde bulundu.
Ziyaretçi akını devam eden ÇGC’yi daha sonra İYİ Parti İl Başkanı Metanet Çulhaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ziyaret etti. Çulhaoğlu, basının demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu söyledi. Halkın haber alma ve bilgi edinme hakkının teminatı olan gazetecilik mesleğinin dünya da ve ülkemizde en saygın ve en zor meslekler arasında yer aldığını belirten Çulhaoğlu, Gazetecilerin özlük haklarının iyileştirilmesini sağlayan ve bunu yasal güvence altına alan 212 sayılı yasanın resmi gazete yayınlanmasının ardından kutlanan 10 Ocak’ın medya mensupları için için daha anlamlı ve müjdeli günler getirmesini diledi.
AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni ve Yönetim Kurulu üyeleri de ÇGC’yi ziyaret ederek, basın çalışanlarının gününü kutladı. Yeni yaptığı konuşmada, basının haber ve yorumlarıyla siyasilere yol gösterici olduğunu, basın çalışanlarının görevlerini en iyi şartlarda yerine getirmesi için hükümetin gerekli çalışmaları yaptığını dile getirdi.
AK Parti Seyhan İlçe Başkanı Abdurrahman Yeşiltaş ve Yönetim Kurulu üyeleri de, ÇGC’yi ziyaret edenler arasındaydı. Yeşiltaş; Anadolu Basınının gerek Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda ve gerekse de 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında dik duruş sergilediğini belirterek, hükümet olarak önceliklerinin Anadolu basınının daha iyi şartlarda görevlerini yerine getirebilmelerini sağlamak olduğunu dile getirdi.
ÇEP Anadolu İletişim Meslek Lisesi Müdürü Uğur Özen, Gazetecilik Bölümü Sorumlu Öğretmeni Bekir Dündar ile öğretmen ve öğrenciler de, 10 Ocak’ı unutmadı. Geleceğin gazetecileri, Başkan Cafer Esendemir’e çiçek sunarak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

ETKİNLİKLERE KİMLER KATILDI

Atatürk ve Basın Anıtı ile ziyaretlere şu isimler katıldı:
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Baro Başkanı Av.Veli Küçük, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı Halil Hızlısoy, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, CHP İl Başkanı Ayhan Barut, İYİ Parti İl Başkanı Metanet Çulhaoğlu, ADSİAD Yönetim Kurulu BaşkanıÜyesi Süleyman Sönmez, Büyükşehir Belediyesi Beldetaş Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Tumlukolcu, eski Baro Başkanı Av.Aziz Erbek, Adana Çocuk Hakları Derneği Başkanı Çiğdem Akça ve Yönetim Kurulu üyeleri ile gazeteciler katıldı.