İtalya’da 14 yaşındaki çocuğun ölümüne sebep olan boğulma oyunu ailelerin kabusu oldu. Daha önce ‘Mavi Balina’ olarak bilinen ölümcül sonuçları olan oyundan sonra bayılma oyunu herkesi alarma geçildi. Peki boğulma oyunu nedir, bayılma oyunu nedir, mavi balina oyunu nedir? Anne babaların bu öldüren oyunlar hakkında bilgi sahip olması gerekiyor. Çocukların tehlikeli oyunları nelerdir, bayılma oyunu, boğulma oyunu, mavi balina oyunu nedir, çocuğunuzun bayılma oyunu oynayıp oynamadığını nasıl anlarsınız sizler için haberimizin detayında….

BU OYUNLARA DİKKAT!

İnternet üzerinden şantajla yürütülen ve dünya genelinde onlarca çocuğun ölümüne yol açan ‘Mavi Balina’ isimli sözde oyunun ardından şimdi de ölümcül sonuçları olan ‘bayılma oyunu’ kâbusu yaşanıyor. İtalya’da 14 yaşındaki bir çocuğun bu ‘oyun’ yüzünden hayatını kaybetmiş olma ihtimali, korkuyu daha da artırıyor.

Bayılma oyunu yüzünden dünya alarma geçti! İtalya’da bir çocuk boğulma oyunu sebebiyle öldü! Bayılma oyunu nedir?

BAYILMA OYUNU KABUSU!

İtalya’nın Milano kentinde 6 Eylül’de ölü bulunan 14 yaşındaki bir çocuğun “boğulma oyunu” ya da “bayılma oyunu” gibi isimlerle anılan bir “oyun” yüzünden hayatını kaybettiğinden şüpheleniliyor. Odasında asılı halde bulunan Igor Maj isimli çocuğun intihar gibi görünen ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada, bilgisayarı ve cep telefonunun incelenmesi sonucunda “bayılma oyunu” ile ilgili internet sitelerine girdiği belirlendi.

BEYNİN OKSİJEN AKIŞI KESİLİYOR

Bayılma oyunu (blackout game), boğulma oyunu (choking game) gibi isimlerle anılan bu oyunu oynayanların bir süreliğine nefeslerini keserek kendinden geçmeyi amaçladığı belirtiliyor. Oyuna katılanlar, ikinci bir kişinin yardımıyla ya da kendi kendilerine beyne oksijen akışını bir süreliğine durduruyor. Oyunun aşamaları ilerledikçe bu süre gittikçe artırılıyor.

ÖLECEKLERİNİ TAHMİN EDEMİYORLAR

Çoğu çocuk ve gencin bu eylemin ölümcül olabileceğinin ya da beyne ciddi hasar verebileceğinin bilincinde olmadığı tahmin ediliyor. İtalyan basınındaki haberlere göre Milano’da hayatını kaybeden çocuk, bayılıp daha sonra geri ayılmanın amaçlandığı 5’inci aşamaya gelmişti.

SAVCILIKTAN O SİTELERE ERİŞİM ENGELİ

Savcılık, intihara teşvik suçlamasıyla soruşturma açtı ve Igor Maj’ın bu oyunla ilgili girdiği sitelere erişim engeli getirildi. Savcılık, çocuğun bu oyuna zorlanmış olabileceği ihtimalini de değerlendiriyor.

AİLE HEM ÜZGÜN HEM ŞAŞKIN!

Igor Maj’ın anne babası da bir açık mektup yayımlayarak tüm aileleri “Çocuklarınızın sizinle her şeyi konuşabileceğini bilmelerini sağlayın. Biz Igor’a böyle yaptığımızı düşünüyorduk ama yeterli olmadı. Siz daha fazlasını yapmaya çalışın” diye uyardı. Baba Ramon Maj, Facebook’a yazdığı mesajda da “Bildiğimiz her tehlike hakkında, alkol, uyuşturucu, motosiklet, tehlikeli atlayışlar hakkında onunla konuşmuştuk. Ama bundan bahsetmemiştik, böyle bir şeyi hayal bile edemezdik” dedi.

ÖLÜMCÜL OYUN HIZLA YAYILIYOR!

İtalyan basını, Igor Maj’ın oynadığı tahmin edilen “bayılma oyununun” çocuk ve gençler arasında yaygın olduğunu belirtiyor ancak bu tür oyunları oynayanların ve bu nedenle ölenlerin sayısı net olarak bilinmiyor.

ÖLÜMCÜL OYUNLARI OYNAYAN ÇOCUKLARIN YAŞ ORTALAMALARI TESPİT EDİLDİ

ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin 1995-2007 yılları arasındaki medya verilerine dayanarak yaptığı analize göre “boğulma oyunu” ya da “bayılma oyunu” diye anılan bu oyun yüzünden hayatını kaybettiği belirlenenlerin yaş ortalaması 13.3 ve yüzde 86.6’sı erkek.

ÇOCUĞUNUZUN BAYILMA OYUNU OYNAYIP OYNAMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

Uzmanlar bu tür oyunlar oynayan çocuklardaki belirtiler arasında boyunda izler, gözlerde kanlanma, şiddetli ve sık baş ağrıları, yüz ve yanaklarda kırmızı ya da mor benek şeklinde iç kanama belirtilerini de sayıyor.

Ebeveynlerin ve çocuklardan sorumlu diğer yetişkinlerin bu belirtilere karşı uyanık olması çağrısı yapılıyor.