Independent Türkçe’de yer alan habere göre Harvardlı bilim adamları, uzun süreden bu yana üzerinde çalıştığı robot balık sürüsü projesinde önemli gelişmeler kat etti. Balık sürüleri, hareketlerini senkronize hiçbir balık olmadan yiyecek bulmalarını, göç etmelerini ve yırtıcılardan kaçmalarını sağlayan karmaşık ve birbiriyle uyumlu davranışlar sergiliyor. Bu davranışlar, özellikle robotik alanında çalışan bilim insanlarını uzun süredir büyülüyor.
 
Bilim adamları resmen duyurdu. Artık suyun altındalar

“KENDİ KENDİNİ İDARE EDERN ROBOTLAR”

Araştırma makalesinin başyazarı Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan Florian Berlinger, insanların erişemediği veya onlara tehlike yaratabilecek alanlarda robotlara başvurulduğunu, kendi kendini idare eden otonom seviyesi yüksek robot sürüsünün gerçekten fayda sağlayabileceğini belirtti. Geliştirdikleri Blueswarm adlı robot sürüsünün, GPS veya internet erişiminin mümkün olmadığı sualtı noktalarında fayda sağlayabileceğini ekledi.

Kendi kendini düzenleyen sistemler konusunda önemli isimlerden ve çalışmada imzası bulunan Radhika Nagpal ise şöyle konuştu:

Blueswarm’ın sonuçları, su altında kendi kendini düzenleyen kolektif davranışların araştırılmasında önemli bir dönüm noktası. Bu araştırmada elde edilen bilgiler, gelecekte mercan resifleri gibi görsel açıdan zengin fakat kırılgan ortamlarda çevreyi izleyebilen ve arama yapabilen minyatür sualtı sürüleri geliştirmemizi sağlayacak.

TOPLAMA ALGORİTMASI KULLANILDI 

Daily Mail'in haberine göre, araştırmacılar, robot balık sürüsünün becerilerini ölçmek için basit bir araştırma görevi simülasyonu gerçekleştirdi. Sürünün bulunduğu depoda kırmızı ışık oluşturuldu ve Bluebot’lar, dağılım algoritması kullanarak herhangi biri ışığı algılayana kadar depoya yayıldı. Robotlardan biri ışığı algıladığında, LED ışıkları yanıp sönmeye başladı ve sürünün geri kalanında toplama algoritmasını tetikledi. Daha sonra bütün Bluebot’lar sinyal saçan robotun etrafında toplandı. Araştırma makalesi 13 Ocak’ta isimli akademik dergide yayımlandı.