Mevsim geçişlerinde sıkça görülen beta mikrobu çocukların kabusu olabiliyor.
Boğaza yerleşen virüs nedeniyle yüksek ateş ve boğaz ağrısına neden olan beta mikrobu tedavi edilmezse son derece tehlikeli olabiliyor. Dr. Mehmet Ali Talay, "Üst solunum yolu enfeksiyonlarından bademcik enfeksiyonlarına yol açan Beta mikrobu, boğaz enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 10’undan sorumludur.Özellikle de mevsim geçişlerinde çok sık görülen beta mikrobu, ateş, boğaz ağrısı ve şişlik ile kendini belli eder. Okul, kapalı oyun alanları, toplu taşıma araçları, servisler gibi ortamlarda kolaylıkla bulaşır ve şikayetler 1-3 gün içinde ortaya çıkmaya başlar" dedi. 

BETA VİRÜSÜ (BETA MİKROBU) NEDİR?

Kış aylarında veya mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen Beta mikrobu diye bilinen mikroorganizma, boğazda iltihaplanma yapan bir çeşit bakteridir. Boğaz ağrısı ve ateşi olan çocukların yaklaşık yüzde 10-15’inde A grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı vardır. Beta mikrobuna bağlı olarak bademcikleri iltihaplanan çocuklar hastalığı başkalarına da geçirebilirler. Yani bulaşıcıdır.

BETA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Bu mikrop sağlıklı kişilerde bulunmaz ancak Beta mikrobu bulaşmış kişilerde görülen belirtiler şunlardır:– Yutkunma ve beslenme güçlüğü– Kötü ağız kokusu– Yüksek ateş– Titreme– Vücut ağrısı– İştahsızlık– Karın ağrısı– Bulantı ve kusma– Bademciklerde ve boğazda kızarıklık– Küçük dilde şişlik