Antioksidanlar serbest radikaller açısından oldukça geniş içeriğe sahiptirler. Kırmızı meyveler antioksidan yönünden oldukça gelişmiş içeriğe sahip besin gruplarımız arasında yer almaktadır. Aynı zamanda antioksidanlar içeriğinde bulunan fitokimyasal özelliklerine göre stres azaltıcı etkilere sahiptir. Depresyonla baş etmede kırmızı meyveler oldukça önemli bir yere sahiptir.Yaban mersini, böğürtlen, çilek, kara dut yararlanabileceğiniz meyveler arasında yer almaktadır.

SERATONİN KAYNAĞI 'MUZ'

Muz içerik olarak bakıldığında her zaman potasyumdan zengin olarak bilinmektedir. Bilinmeyen bir gerçek var ki muz triptofan yönündende de oldukça zengindir.Triptofan ise seratonin hormonunun çalışmasında öncü madde olarak görev almaktadır.Muzdaki seratonin oranının yüksek olması sebebiyle depresyon ile savaşmada oldukça etkilidir.

BALIK TÜKETMEYİ UNUTMAYIN

Beyin gelişimi ve omega-3 kaynağı olmak üzere ayrılmaz 2 kural gelmektedir. Fakat öyle bir durum var ki omega-3 yönünden oldukça zengin olan balıklar depresyon ve stres yönetiminde de oldukça etkili olduğu görülmüştür.Amerikan psikiyatri dergisinde yayınlanan çalışmaya göre omega-3 suplementi kullandıkları kişilerin kullanmayanlara göre 3.Haftada oldukça etkili olumlu sonuçlar getirdiği görülmüştür. Aynı zamanda anti-depresan ilaç kullanımını önemli ölçüde azaltmada etkili olmuştur.