ELBAN; “30 AĞUSTOS MİLLETİMİZİN ŞAHA KALKIŞ VE DİRİLİŞ MÜCADELESİDİR”
Adana Valisi Süleyman Elban 30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Vali Elban açıklamasında şunları kaydetti.
“Bazı savaşlar vardır ki bazen bir devleti tarih sayfalarından sildiği gibi bazen de tüm imkânsızlıklara rağmen bir devleti yeniden şaha kaldırabilir.
Dünya savaşından büyük kayıplarla çıkmış, işgale uğramış ve toprakları paylaşılarak tarihten silinmeye çalışılmış olan aziz milletimizin 30 Ağustos 1922 tarihinde verdiği destansı mücadele de işte böylesine önemli şaha kalkış ve diriliş mücadelesidir.
“Ya İstiklal Ya Ölüm” parolası ile Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde dünyanın en büyük sömürge güçleriyle karşı karşıya gelen ecdadımız; Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle Türk yurdunu ele geçirip Türk’ü tutsak etme düşü ardında koşanlara gereken cevabı vermiş ve 1071 yılında ayak bastığımız bu topraklardaki varlığımızı 30 Ağustos Zaferi ile tescillemişlerdir.
Bu zafer; önemli bir askeri başarı olmasının yanında milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin, vatan aşkının her şeyden öte olduğunun en büyük göstergesi; asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir.
Tarih boyunca gücünü birlik, beraberlik ve kardeşliğinden alan milletimizin sahip olduğu mukaddes değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenme anlayışı, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılaşacağımız badireleri aşmamızda en büyük güvencemiz olacaktır. Ülkemizin, devletimizin temellerinde yer alan bu şuur, milletçe sahip olduğumuz vatan sevgisi ve hürriyet aşkı, hangi şart altında olursak olalım her zaman canlı kalacak, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Zafer’in 99. yılında milletimize bu zaferi armağan eden İstiklal Harbi’mizin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bugüne kadar mukaddes değerler uğrunda canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyorum.
Vatan savunması konusunda fedakâr bir anlayışla vazife ve sorumluluklarını yerine getiren, Türk Silahlı Kuvvetleri’mizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunarken 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı içtenlikle kutluyorum.”

KARALAR; “30 AĞUSTOS EMPERYALİST GÜÇLERE ATILMIŞ ŞAMARDIR”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Karalar mesajında şunları kaydetti.
“Birinci Dünya Savaş’ının ardından işgal ettikleri ülkemizde, Türk Milletini yurtsuz bırakmak üzere harekete geçen emperyalist güçler, Türk Ordusu’nun başlattığı taarruz sonucu hiç ummadıkları bir yenilgiye uğrayıp, esir edilemeyecek bir ulusla karşı karşıya olduklarını anladıklarında onlar için çok geçti.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, “bitti” denilen noktada inançlı ve kararlı bir ordu kurup, Türk Milleti’ni Anadolu’dan da söküp atma amacı taşıyanlara karşı son darbeyi vurmak üzere harekete geçerek, Büyük Taarruzu başlattı ve emperyalist güçleri ağır bir yenilgiye uğrattı.
Emperyalist güçlere, taşeronlarına ve işgalcilerin içerideki işbirlikçilerine karşı son darbeyi vurmak üzere Büyük Taarruzu başlatan Mustafa Kemal Atatürk “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla çıktığı yolda, milletinden aldığı güçle, eşsiz askeri dehası ve iletişim yeteneğiyle zafere uzanmış, bugün üzerinde yaşadığımız yurdumuzu, vatanımızı bizlere kazandırmıştır.
Türk Milleti’ne 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak armağan edilen ve dünya tarihinde eşi benzeri az bulunan bu askeri başarı, Mustafa Kemal Atatürk’ün sonsuza kadar yaşaması şiarıyla kurduğu çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin de temelini atmıştır.
Uzun süren ve ağır yenilgilerin alındığı savaşlarla birlikte çöken, parçalanan, halkı perişan olan bir imparatorluğun küllerinden genç ve çağdaş bir Cumhuriyet kurup, bizlere bir vatan armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşları ile şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, Atatürk İlke ve İnkılaplarına dört elle sarıldığımız sürece sonsuza kadar hür olarak ve modern dünyanın içinde varlığımızı sürdüreceğimize inancımı belirtmek istiyorum.”

BULUT; “YÜREĞİMİZDE YAŞIYOR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yazılı bir basın açıklamasıyla kutladı.
CHP’li Bulut’un mesajı:
“Bugün, azmin, inancın, mücadelenin ve özgürlüğün günü, kuruluş ve kurtuluşun başlangıcı 30 Ağustos Zafer Bayramının 99. Yıl dönümünün gururunu yaşıyoruz.
30 Ağustos, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde emperyalist güçlere karşı verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini büyük bir zaferle taçlandırdığımız en önemli günlerden birisidir. Bu büyük zafer ulusumuzun bağımsızlığa ve özgürlüğe olan inancının yansımasıdır.
30 Ağustos’ta işgale boyun eğmeyen o büyük ruh bağımsızlık için tarihe hiç silinmeyecek bir not düşmüştür. 99 yıl önce yazılan bu destanın onurunu, gururunu ve sevincini bugün bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz.
Atatürk’e yönelik iftiraların cezasız kaldığı, kendi kurduğu Diyanet’in adını anmaktan imtina ettiği,Cumhuriyet değerlerinin sistematik bir şekilde aşındırdığı, Atatürk’ün unutturulmaya çalışıldığı, milli bayramlarımızı kutlamanın sudan bahanelerle yasaklanmak istendiği bu iklimde bize düşen en büyük görev onurlu mücadeleyi, gururla gelecek nesillere aktarmaktır.
Laik, demokratik ve çağdaş Türkiye yolunda çalışmak, yorulmadan, usanmadan yürümektir.
Büyük zaferin yıl dönümünde, başta Ulu Önderimiz Atatürk olmak üzere şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.
İşgalden zafere, zaferden Cumhuriyete, Atatürk’ün aydınlık yolunda yürüyen herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.”

BARUT; "BAĞIMSIZLIK MÜCADELEMİZİN ZAFERLE TAÇLANDIĞI GÜNDÜR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı büyük bir coşkuyla kutladıklarını belirterek, "30 Ağustos, tüm dünyaya örnek olan, özveri ve fedekarlık timsali tam bağımsızlık mücadelemizin zaferle taçlandığı gündür. Büyük zaferimiz, şanlı bayramımız kutlu olsun" dedi. Ulu Önder Atatürk ve ölümsüz eserleriyle, ulusal bayramlara yönelik 'İtibarsızlaştırma' girişimlerine sert tepki gösteren Barut, "Büyük Önderimiz Atatürk'ün izinden yürümeye yemin eden milyonların gücü, bir avuç kendini bilmezin beyhude çabalarını boşa çıkaracaktır. Yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti" dedi.
Son 2 yıldır pandemi dönemine denk gelen 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı yine büyük bir sevinç ve gururla kutladıklarını aktaran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ülke genelinde salgın gerekçesiyle kutlama etkinliklerine fiili olarak çeşitli kısıtlamalar getirilmesini eleştiren Barut, kimsenin gücünün ulusal bayramları kutlamayı engellemeye yetmeyeceğini söyledi. Tarihe örnek olarak altın harflerle yazılan Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'nin 30 Ağustos'ta zaferle taçlandığına dikkat çeken Barut, "Başkomutanımız Atatürk'ün öncülüğünde, aziz şehitlerimizin can ve kan vererek kazandığı eşsiz zaferimize gölge düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Salgına karşı gerekli önlemleri alarak tüm yurttaşlarımız gibi biz de bayram coşkusunu doyasıya yaşayacağız" diye konuştu.
Dün olduğu gibi bugün ve yarın da 'Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti' hedefiyle mücadele etmeyi sürdüreceklerini bildiren Ayhan Barut, "Ülkemize göz koyan emperyalist işgale karşı Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin taçlandığı 30 Ağustos, gurur ve onur günümüzdür. Ebedi Önderimiz, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının kurduğu laik, demokratik Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine sonuna dek sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Sonsuzluğa göç eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını yürekten kutluyoruz" şeklinde konuştu.

ŞEVKİN; “BU BAYRAM ONURLU BİR MİRASTIR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ulusun varlığına ve birliğine işaret eden, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yürekten kutladı. 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da büyük bir kahramanlık destanı yazan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve ülkesinin bağımsızlığı için canını hiçe sayan tüm kahramanları minnet ve saygıyla anan Dr. Şevkin, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her birey bu onurlu günü kararlılıkla, inançla ve onurla kutlamalıdır” dedi.
Kuruluş ve kurtuluş felsefesinin gelecek nesillere doğru ve düzenli aktarılması, anlatılmasının Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihsel süreci açısından önemine dikkat çeken Dr. Şevkin, bir ulusun yeniden küllerinden doğuşunun destanı olan Büyük Taarruz’un dünyaya örnek bir destan olduğuna dikkat çekti.
Kurtuluş yıllarının Batı Cephesi Komutanı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün, Büyük Taarruz’un başarıya ulaşmasından sonra söylediği, “Bütün Cihan Harbi’nde, iki cihan harbinde böyle bir misal yoktur. Bu eser, bu kadar ciddi, bu kadar nadir bir askeri sanat eseridir” sözlerini hatırlatan Dr. Şevkin, yokluğa, yoksulluğa, içeride ve dışarıda gerçekleşen hainliğe karşın tarihe altın harflerle yazılan ‘Zafer Bayramı’nın tüm ulus için onurlu bir miras olduğuna vurgu yaptı.
Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, kardeşçe yaşamın, laik, demokratik, çağdaş bir sistemin temellerini atan, sosyal, ekonomik ve siyasal devrimlerle ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine taşıma gayretinde olan Mustafa Kemal Atatürk başkumandanlığındaki zaferin bir direniş öyküsü olduğuna dikkat çeken Dr. Şevkin, “Bu büyük destanı, direniş öyküsünü, onurlu bir mirası, askeri sanat eserini onurlu ve gururla kutlayalım. Sadece kutlamakla kalmayıp anlamını, önemini ve değerini bilerek gelecek nesillere doğru bir biçimde aktarılmasını sağlayalım. Bu topraklarda yaşayan her insan bu bilinçle hareket etmelidir. İşgalci güçlere son ve kesin darbenin vurulmasını sağlayan Zafer Bayramımız, özgürlüğün de sembolüdür. Milli ruhu hep birlikte canlı ve diri tutalım” ifadelerini kullandı.
CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye Cumhuriyeti’ni bugünlere taşıyan Ulu Önder, Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Batı Cephesi Kumandanı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Mareşal Fevzi Çakmak ile tüm silah arkadaşlarını, kahramanca mücadele eden tüm atalarımızı saygı, rahmet ve minnetle andı.

SÜMER; “BU ZAFER TÜM MİLLETİMİZİNDİR”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Sümer mesajında şunları söyledi.
“Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşsiz ve uluslara örnek olacak bir yere taşınarak 30 Ağustos günü Zafer Bayramı ile taçlanmıştır. Neredeyse bir asır önce yokluklar içinde verilen bağımsızlık mücadelesinin örneği 21 inci yüzyılda çok daha anlamlı hale gelmektedir. Bugün hâlâ emperyal güçlerin kurduğu oyunları bozamayan, manda ve himaye ile yönetilen, en temel insan haklarından mahrum olan ülkeler bulunmaktadır. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın içerdiği anlam ve mücadelenin amacı göz önünde bulundurulduğunda dünyadaki eşsiz zaferlerden biri olduğu bir kez daha kanıtlanacaktır. Ve bu zafer tüm milletimizindir.
Çevremizdeki ülkelerde meydana gelen olaylara baktığımız zaman verilen mücadelenin, kurulan cumhuriyetin ne kadar büyük bir erdem olduğu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının mücadelesinin ne kadar kutsal olduğu yeniden anlam kazanmaktadır. Zafer Bayramı, bağımsızlığı şiar edinmiş, vicdanını, yaşamını, vatanını her şeyin üzerinde tutmuş, “Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolasıyla yedi düvele karşı savaşan milli kahramanlarımızın bizlere bıraktığı en büyük ruhtur.
Bizlere bırakılan en değerli miras bağımsızlık ruhudur. Bu ruha, bu emanete sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.
Ülkemizi, bizlere hedef gösterilen muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için yapmamız gereken, önce Kurtuluş Savaşımızdaki ruha ve birlikteliğe sahip olmaktır Ancak o zaman el birliği ile başarıya ulaşmak mümkündür. Yeniden tarih yazmak, yazılan tarihe sahip çıkmak hepimizin asli görevidir. Çünkü “Zafer İnananlarındır”
Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.”

AKAY; “ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ BİLİM VE AKIL YOLUNDA İLERLEMELİYİZ”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda “Tarihin hiçbir döneminde esaret ve işgal altında yaşamamış bir ulusun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 30 Ağustos ruhunun verdiği güç ve güvenle bugünlere gelmiştir. Ve bugünlerden geleceğe aynı güç ve aynı güvenle uzanacaktır” dedi.
30 Ağustos 1922'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zafere ulaşılan tarih olduğunu anımsatan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay “Bu tarih aynı zamanda, Türk insanının tebaa olmaktan çıkıp, tüm bireylerinin aynı ve eşit haklara sahip olduğu, bağımsız bir devlet olmasının da başlangıcıdır. Lozan Antlaşması sonrasında Atatürk ilke ve devrimleri ışığında kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 30 Ağustos ruhunun verdiği güç ve güvenle bugünlere gelmiştir” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyetinde, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, çocuğuyla yetişkiniyle birlikte, adalet, barış ve huzur içinde yaşamasının herkesin ortak temennisi olduğunu aktaran Başkan Akay “Bunu hayata geçirmenin görevi, bu Cumhuriyetin insanları olarak hepimizindir. Bunun ilk şartı, Atatürk’ün gösterdiği bilim ve akıl yolunda ilerlemektir.” dedi.
Başkan Akay şöyle devam etti;
“Bizler Türk ulusu olarak, 99 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 30 Ağustos Zaferi ile sonsuza kadar sürecek bir kahramanlık destanına imza attık. Bu zaferle ulusumuz bağımlılığa, köleliğe, boyunduruğa ve teslimiyete karşı en güzel, en cesur karşılığı vermiştir. Bu Büyük zafer; demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti ve halkınındır. 30 Ağustos, ülkemizi tehdit etmeye, bölmeye ve karıştırmaya çalışan her türlü karanlığa karşı daima Güneş olmaya devam edecektir. Ulusumuzun yeniden dirilişini taçlandıran 30 Ağustos Zaferini canlarıyla, kanlarıyla kazandıran başta Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum”

KOCAİSPİR; “30 AĞUSTOS EN ZOR KOŞULLARDA KAZANILDI”
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 30 Ağustos Zaferi’nin, ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, yokluk içinde, en zor koşullarda ve her şeyin bittiği sanılan bir dönemde kazanıldığını ifade eden Başkan Kocaispir mesajında şu ifadelere yer verdi;“Aziz milletimizin, kahraman Silahlı Kuvvetleriyle bütünleşerek emperyalist güçlere karşı 30 Ağustos'ta elde ettiği zaferin 99'uncu yıldönümünü milletçe kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, 26 Ağustos'ta başlayan ve 30 Ağustos 1922'de eşsiz bir zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile vatan topraklarımız kurtarılmış, Türk Milleti hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuşmuştur.Milletimiz bu zaferle, millî hakimiyet, birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, tüm mazlum halklara örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak bir ders vermiş; hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde, milletimiz ve ordumuz, adeta imkansızı başararak, başka milletlere emsal oluşturacak bir zafere imza atmıştır.Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferin kazanılmasında emeği olan istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum."

ULUDAĞ; “30 AĞUSTOS ZAFERİ İLE BAĞIMSIZ BİR ÜLKENİN GELECEĞİNİN TEMELLERİ ATILMIŞTIR”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Uludağ mesajında Türk tarihinin altın sayfalarının yazıldığı ağustos ayında, Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi ve Anadolu topraklarının korunmasını sağlayan Büyük Taarruza kadar birçok zafere imza atıldığına dikkat çekti.
Ağustos ayının Türk tarihinde zaferler ayı "zaferle özdeşleşen ay" olarak gösterildiğine dikkat çeken Başkan Uludağ, Zafer dendiği zaman Türk tarihinde hep Ağustos ayının akıllara geldiğine kaydetti. Açıklamasında Malazgirt’ten Mohaç’a, Otlukbeli Zaferinden, Çaldıran Zaferine, Mercidabık Zaferinden, Belgrad'ın fethine, Kıbrıs'ın fethinden, Sakarya Meydan Muharebesine birçok zaferin Ağustos ayına denk geldiğine dikkat çeken Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Büyük Taarruz’la kazanılan zaferin Türk ordusunun başarısını tarihe altın harflerle yazdırdığını belirtti.
Ülkemizin her bir karış toprağının vatan sevgisini her şeyin üstünde tutan kahramanlarca kazanıldığına dikkat çektiği mesajında şu ifadelere yer verdi “ İstiklal mücadelemizin verildiği Kurtuluş Savaşı’nın seyrini ve sonucunu belirleyen, Büyük Taarruz ’un son günü gerçekleşen Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin kazanıldığı o anlamlı ve büyük günün adıdır 30 Ağustos. Aslında 1922’nin 30 Ağustos’unda Baş Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan bu zaferle, küllerinden yeniden doğacak bağımsız bir ülkenin, geleceğinin temelleri de atılmış oldu. Zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti de Milletimizin birlik ve beraberliğinin en anlamlı mesajını veren, gelişen demokrasisi, güçlü ekonomisi, tarihi ve kültürel birikimiyle bölgesinin ve dünyanın ışık saçan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Bu bakımdan, 30 Ağustos aziz milletimiz için çok özel bir anlam ve öneme sahiptir, hepimizin ortak bayramı, hepimiz için bir iftihar ve gurur vesilesidir. 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bizlere armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

ERDEM: “ÖNEMLİ VE ANLAMLI GÜN”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile kutlama mesajı yayınladı.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizin emanetini gelecek nesillere gururla taşıdıklarını belirten Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem “Kurtuluş Savaşı’nın başarı noktası olan, birlik ve dayanışma içinde gösterilen çabaları hedefine ulaştıran 30 Ağustos Zaferi, ulusumuzun fedakârlığının, kararlılığının ve vatan sevgisinin önemli ve anlamlı bir göstergesidir. 30 Ağustos 1922, istiklal mücadelemizi zaferle tamamladığımız tarihtir. İşgalci güçler karşısında verdiğimiz destansı mücadele nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti vücut bulmuştur. Başkomutanlık Meydan Muharebesi, milletimizin en zor şartlar karşısında bile mücadeleden vazgeçmeyeceğini, vatanını, bayrağını ve hürriyetini canı pahasına koruyacağını bütün Dünyaya göstermiştir. Verilen mücadelenin sonunda ulusal bağımsızlık ve Kurtuluş Savaşımız başarıya ulaşmıştır ve Türkiye Cumhuriyeti filizlenmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Kurtuluş Destanının zaferle taçlandırıldığı 30 Ağustos Zaferi’nin,halkımızın ve şanlı Ordumuzun tüm mensuplarının Zafer Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum” dedi.

FİLİK; “YUNANI DENİZE DÖKTÜĞÜ GÜNDÜR”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş FİLİK 30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Yayınladığı Mesajında;
Başkan Filik mesajında;
Bu gün, şehitler diyarı Anadolu'nun ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağının tescillendiği; 30 Ağustos Zaferinin 99’uncu yıl dönümüdür.
Bu gün, tarihi zaferlerle dolu Yüce Türk Milletinin; bütün imkânsızlıklara rağmen, yaklaşık 300 kilometrelik mesafeyi savaşarak dört gün gibi kısa bir sürede kat edip yunanı denize döktüğü gündür.
Bu gün; vatanı cebren ve hile ile işgal edilmiş, orduları dağıtılmış bir milletin, bağrından çıkardığı ulu önderinin öncülüğüne Anka Kuşu misali küllerinden doğduğu, zaferlerle dolu tarihine bir zafer daha eklediği gündür.
Bu zafer; "Ardına bakmadan yollara düşen,
Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,
Huduttan hududa yol bulup koşan,
Cepheden cepheyi soranlarındır."
Dizelerinde anlatılan Türk evlatlarınındır.
Tarih boyunca aziz milletimiz üzerine oyun kuranlar, milletimizin birlik ve bütünlüğü karşısında hüsrana uğramış, yüce milletimizin bağımsızlık azmi ve sevdası tüm hesapları alt-üst etmiştir.
Yüce Türk Milleti olarak, Malazgirt'teki, Çanakkale'deki ve Kocatepe'deki ruh neyse, bu gün de aynı ruh ve heyecanla aziz vatanımızı her türlü tehlikeye ve saldırıya karşı koruyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
İstiklal mücadelesinde; imkânsızı başaran, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımızın kazanılması ve bölünmez bütünlüğü uğruna, akıttıkları kanları ile bayrağımıza rengini veren şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyorum.” dedi.

TOPUZ: “OMUZ OMUZA KAZANILAN ZAFERİN ONUR GÜNÜDÜR”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz Mesajında; “Büyük taarruzun 99. Yıl dönümünde 30 Ağustos, Yüce Türk Milletinin dik duruşu ile vatanımızın her köşesinde hain emeller ile var olmaya çalışan şuursuzların, milletimizin birlik ve beraberliği ile yok ettiği ve bu vatanın bölünmez bütünlüğü karşısında hiçbir gücün duramayacağının kanıtı olmuştur. 30 Ağustos dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin beraberlik içerisinde ve omuz omuza kazanılan zaferin onur günüdür. Bu onur gününde Millî Mücadelenin kazanılmasına önderlik eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına saygı, sevgi ve minnet duyguları ile anıyor ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 99. Yıl dönümünü ve bu zaferi bizlere armağan edenleri şükran ile yad ederek kutluyorum.” Dedi.

AY; 30 AĞUSTOS BİZİM İÇİN İFTİHAR VESİLESİDİR”
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, 30 Ağustos 1922’nin, istiklal mücadelesinin zaferle tamamlandığı tarih olduğunu belirterek, işgalci güçler karşısında verilen destansı mücadele nihayetinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin vücut bulduğunu söyledi.
30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımlayan Başkan Ay, 30 Ağustos Zaferi’nin, tarihi boyunca karşılaştığı tüm engelleri birlik ve beraberlik içinde, kardeşlik ruhuyla, inanç ve kararlılıkla aşan milletin gücünün ortaya koyulması bakımından büyük anlam ifade ettiğini kaydetti.
Türk milletinin, 30 Ağustos zaferiyle kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere tüm mazlum halklara örnek teşkil edecek şekilde unutulmaz bir ders verdiğini ifade eden Başkan Ay, "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, dün olduğu gibi bugün de sınırlarımız içinde ve sınırlarımızın ötesinde terör örgütleriyle ve onların destekçileriyle mücadele etmekte, zaferlerimize yeni zaferler eklemektedir.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizi şanlı tarihimizden ilhamla büyük hedeflerine kararlılıkla taşırken, ecdadımızın canlarıyla ve kanlarıyla vatan kıldığı bu topraklarda kardeşliğimizi bozacak, huzur iklimine zarar verecek hiçbir girişime müsaade etmeyeceğiz" dedi.
30 Ağustos 1922'de Anadolu'nun bağrına saplanmak istenen hançeri söküp atan atalarımızın yepyeni bir ufuk açtığını belirten Başkan Ay, "Biz de bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yürüttüğünüz mücadeleyle bizden sonraki nesillerin önünde çok daha geniş, çok daha aydınlık bir ufuk açmanın gayreti içindeyiz.
Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını miras olarak bırakmak için gece gündüz çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılı olan 2023 için belirlediğimiz hedefler, bu büyük vizyonların altyapısıdır. 2023 hedeflerimize mutlaka ulaşacağız. İşte o zaman Türkiye'nin önünde yepyeni bir dönem açılmış olacaktır" dedi.
Başkan Ay, "30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin yıl dönümü vesilesiyle, başta Büyük Zafer'in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, coşkusunu yürekten paylaştığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum" şeklinde konuştu.

AVCI; “MUHTEŞEM DESTAN”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. yıl dönümünü coşkuyla ve gururla idrak ettiklerini söyledi.
Zafer Bayramı münasebetiyle mesaj yayımlayan Avcı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu hazırlayan Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle taçlandırıldığını anımsattı.
Avcı “30 Ağustos; ülkemizi sömürge yapmaya, milletimizi esaret altına almaya cüret eden Türk-İslam düşmanlarına karşı kazanılmış zaferin adıdır. 30 Ağustos Zaferi; aziz ve asil Türk Milleti’nin istiklaline, istikbaline sahip çıkarak canıyla, kanıyla yazdığı muhteşem bir destandır.” ifadesini kullandı.
Başkan Avcı devamla “Hiç şüphe yok ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türk Milletinin verdiği Milli Mücadele; hak ile batılın, mazlum ile zalimin savaşıydı. Allah’a hamdolsun hak üstün, mazlumlar galip geldi; batıl ezildi, zalim defoldu; minaremiz ezansız, vatanımız bayraksız kalmadı.” dedi.
Bünyamin Avcı “Bugün aynı ruhla, aynı inançla aynı mücadeleyi Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Türk Emniyet Teşkilatımız milletimizin duasıyla, manevi desteğiyle sürdürmektedir. Aziz milletimiz yeminlidir; bayrak inmeyecek, ezan dinmeyecek, vatan bölünmeyecektir. Selam olsun kahramanlara, hakkın yanında olanlara, selam olsun mazlumun elini tutanlara.” şeklinde konuştu.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şu ifadelerle tamamladı:
“Bu duygu ve düşüncelerle, kıymetli hemşehrilerimizin,değerli vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor; Devletimizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün kahramanlarımızı, vatanımız için can veren tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”

GÖKAYAZ; “ÖLÜMSÜZ BİR ANITTIR”
30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Adana Barosu Başkanı Av. Semih Gökayaz bir kutlama mesajı yayınladı. Av. Gökayaz mesajında “Bugün, bir ulusun, sofrasındaki yiyeceğini, ahırındaki koşumunu, üstündeki giysisini paylaşıp donattığı ordusunun emperyalizme karşı dünyada ilk kurtuluş savaşı zaferini kazandığı gündür. 30 Ağustos’ta kazanılan bu destansı zaferle milletimiz, kendisine reva görülen esaret gömleğini yırtıp atmış, ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir” dedi.
Av.Gökayaz şöyle devam etti: “Bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtı olan bu zafer, tüm dünyaya, insanca yaşamanın ancak özgür ve bağımsız bir ulus olmakla gerçekleşebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Büyük Zafer’in yıldönümünde, meslektaşlarımızın ve tüm yurttaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı coşkuyla kutluyoruz. Ulusça çok ağır bedeller ödeyerek ulaştığımız Milli Bağımsızlık Zaferinin 99. Yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ülkesinin bağımsızlığı için canlarını veren şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Tarihi zaferlerle dolu şanlı Ordumuzun ve tüm halkımızın Zafer Bayramı'nı en içten duygularımızla kutluyor, selam ve saygılarımızı sunuyoruz.”

DEVECİLER 30 AĞUSTOS ZAFERİ’Nİ DEVECİ ŞENLİĞİ İLE TAÇLANDIRDI...
Adana Devecileri, Ceyhan Sirkeli Köyü Çalıcıoğlu Çiftliğinde binlerce Devecinin katılımıyla 30 Ağustos Zaferi’nin 99. Yılında Deveci Şenliğinde bir araya gelerek taçlandırdı.
Etkinlik aydınlık, çağdaş ve onurlu bir ülkenin sahiplenicileri olarak 30 Ağustos Zafer Bayramını ülkemize yaşatan Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarına için saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı Yönetim Kurulu adına Emin İncesoy, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Başta İstiklal Savaşımızın önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu ebedi muhafızları, tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi sevgi, saygı, minnet ve rahmetle, gazilerimizi de aynı şekilde şükranla anıyoruz.
Bu düşünce ve duygularla, üstün bir vazife anlayışıyla vatanımızın savunmasına hizmet eden, Atatürk'ün Yurtta Barış, Cihanda Barış ilkesi doğrultusunda dünya çapında da bölgesel ve küresel barışın tesisine katkıda bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve sizlerin 30 Ağustos Zafer Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi
Bugün Buraya bu denli yoğun katılımın olması bizlere ayrı bir güç ve kuvvet verdi. Üstlenmiş olduğumuz bu görevi başarıyla yürüteceğimize olan inancımızı arttırdı. Anladık ki yolu doğru olanın yükü ağır olmazmış.
Değerli misafirler; derneklerin düzenlemiş olduğu bu tarz etkinliklerin amacı dostlukları pekiştirmek sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak ve gurbette ki üyelerini buluşturmaktır. Bununla birlikte asıl üstlendiği misyonu kültürünü korumak olmalıdır. Çünkü bizim kültürümüzde dostluk var, dayanışma var ve kardeşlik vardır.
Buradan bu süreçte maddi ve manevi desteklerini bizden esirgemeyen siz değerli üyelerimize, gönülleri burada olup gelemeyen dostlarımıza, özellikle bugün burada toplanmamıza vesile olan ÇALICIOĞLU AİLESİNE, kurucu başkan Esef AKKÖSE’ye Onursal Başkanımız Cumali İNCESOY’a Dernek başkanımız Faruk İNCESOY ve Yönetim Kuruluna, bizleri yalnız bırakmayan misafirlerimize ve de hayır dualarını bizden eksik etmeyen değerli büyüklerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.
Adana Devecileri olarak 30 Ağustos Zaferin 100. Yılında daha Coşkulu bir kutlamayla yine bir arada olma umuduyla tekrar ZAFER bayramınızı kutluyorum.

AKBIYIK; “30 AĞUSTOS ONURUMUZDUR”
Türkiye Özel Okullar Birliği Mali Komisyon Başkanı ve İçel Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hüseyin Akbıyık, 30 Ağustos Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda şunları söyledi:
Milletimizin kendisini yok etmek isteyen güçlere karşı kazandığı 30 Ağustos Zaferinin 99. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve onurunu yaşıyoruz. Türk Milletinin nice fedakârlıklarla verdiği İstiklal mücadelesini bütün dünyaya haykırdığı ve sonucunu zaferle taçlandırdığı 30 Ağustos tarihi; kahraman ordumuzun ve aziz milletimizin şanlı tarihinde açtığı altın bir sayfadır.
Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Karamanlı hemşehrilerimin ve şanlı ordumuzun tüm mensuplarının, Zafer Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.