Fetö Sanığı İmama Hapis Cezası
Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan eski imam hatip tutuksuz sanık Enver Hançer 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya sanık Hançer ve avukatı katıldı.
Hakkındaki iddiaları kabul etmediğini ve FETÖ/PDY terör örgütüyle bir ilgisinin bulunmadığını belirten sanık Hançer, beraatini talep etti. Cumhuriyet savcısı ise sanık Hançer'in cezalandırılması yönünde mütalaasını sundu.
Mahkeme heyeti de sanık Hançer'i "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Adana'daki Silahlı Kavga Davası
Yine Adana'da bar çıkışında bir kişinin yaşamını yitirdiği silahlı kavgayla ilgili 3 sanık, bir yıldan müebbete kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu sanık Mehmet Urak (34) ile avukatı katıldı. Diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.
İşletmenin güvenlik görevlisi Urak savunmasında, cinayet işlemediğini ileri sürdü.
Maktul Kürşat Soysal'ın, kardeşi ve yanındaki bir kişiyle bara alkollü geldiğini, yaşanan tartışmadan dolayı arbede yaşandığını iddia eden Urak "Kürşat'ın elinde silah gördüm, onun yanına doğru koştum. Koşarken elimde silah vardı amacım silahla onun kafasına vurmaktı. Kafasına vuracağım sırada silah ateş aldı. Kastım olsaydı mermim vardı, birkaç kez daha ateş ederdim." ifadesini kullandı.
Mahkeme heyeti, sanık Urak'ı "kasten öldürme" suçundan müebbet, "yaralama ve silah bulundurmak" suçlarından da 4 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti. Tutuksuz sanıklardan bar işletmecisi Cihan Oral "yaralama, yaralamaya teşebbüs ve silah bulundurmak" suçlarından 5 yıl 9 ay, maktulün kardeşi Hamit Soysal ise "yaralamaya teşebbüsten" bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Beyazevler Mahallesi'ndeki bara 26 Ekim 2016'de eğlenmeye giden Kürşat (36), kardeşi Hamit Soysal ve arkadaşı Engin B. (28) ile işletme çalışanları arasında bar çıkışında silahlı kavga çıkmıştı. Kavgada Kürşat Soysal hayatını kaybetmiş, kardeşi Hamit Soysal ve bar işletmecisi Cihan Oral ayağından yaralanmıştı.

Fetö Sanığı Eski Savcının Yargılanmasına Başlandı
Bu arada Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan tutuksuz sanık eski savcı M.E.K'nin yargılanmasına başlandı.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanık M.E.K. ve avukatı katıldı.
Duruşmada savunma yapan sanık M.E.K, bugüne kadar herhangi bir adli ve idari soruşturma geçirmediğini ve FETÖ/PDY terör örgütüyle bir ilgisinin olmadığını söyledi.
ByLock programını yüklemediğini ve kullanmadığını ifade eden M.E.K, " Bank Asya'da hesabım bulunmamaktadır. Örgüte ait dernek ve sendikalara üyeliğim yoktur. Bu yapıya ait evlerde kalmadım. Hakimlik savcılık sınavına örgüte ait evlerde hazırlanmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum." dedi.
Cumhuriyet savcısı ise eksik hususların giderilmesi yönünde mütalaasını sundu.
Mahkeme heyeti de eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Okulda Terör Propagandasına Hapis
Öye yandan Adana'da bir lisenin resim dersinde terör örgütü PKK'yı simgeleyen bez parçaları çizdiği iddiasıyla yargılanan sanığa 1 yıl 1 ay 10 gün hapis cezası verildi.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Ö.A. (16) katılmadı. Sanığın avukatı ve tanık öğretmen duruşmada hazır bulundu.
Söz verilen resim öğretmeni tanık E.B, okulda öğrencilerinden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı konu alan resim çizmelerini istediğini belirterek Ö.A'nın ise defterine terör örgütü PKK'yı simgeleyen bez parçaları çizdiğini iddia etti.
Neden böyle bir şey yaptığını Ö.A'ya sorduğunda "Siz benden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını konu alan resim çizmemi istediniz. Ben de kendi bayrağımızı çizdim." diye yanıt aldığını ileri süren öğretmen E.B, bu durumu okul müdürüne bildirdiğini belirtti.

Fetö'nün "Eyalet Talebe Mesulüne" Hapis İstemi
Ayrıca Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün "Çukurova eyalet talebe mesulü" olduğu öne sürülen kişi hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi.
Adana Cumhuriyet Savcılığınca, örgütle bağlantısı olduğu iddia edilen şüpheli Abdüssamet Serin hakkındaki soruşturma tamamlandı.
Tutuklu Serin hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, şüphelinin silahlı terör örgütü FETÖ/PDY üyelerinin iletişim amacıyla kullandığı ByLock ve Falcon programlarının kullanıcısı olduğu, ByLock veri tabanının IP adreslerine de 16 bin 206 kere giriş yaptığı ifade edildi.
Zanlının, örgütün "eyalet talebe mesulü" ve "bölge talebe mesulü" görevlerini yaptığı, örgüt elebaşının çağrısı sonrası Bank Asya'daki hesap hareketliliğinde artış olduğu belirtilen iddianamede, Serin'in yurt dışı giriş çıkış kayıtlarında, hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan işlem yapılan kişilerle seyahate katıldığının tespit edildiği bilgisi aktarıldı.
İddianamede savunmasına yer verilen Abdüssamet Serin, ByLock kullanıcısı olmadığını ileri sürerek suçlamaları kabul etmedi.

Adana'da İki Kardeşin Öldüğü Yangına İlişkin Dava
Yine Adana'da misafir kaldıkları evde çıkan yangında hayatını kaybeden 2 ve 4 yaşındaki kardeşlerin yaşamını yitirmesiyle ilgili davada mahkeme savcısı sanığın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.
Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Ali Rıza S. katılmadı. Diğer tutuksuz sanık İbiş Ç'nin ise yaşamını yitirdiği belirlendi.
Çocukları ölen Yasemin Kahriman'ın da gelmediği duruşmada, araştırılacak başka husus kalmaması üzerine mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını verdi.
Savcı, mütalaasında, sanık Ali Rıza S'nin olaydan bir gün önce tanıdığı Yasemin Kahriman ve 2 kızını, arkadaşı İbiş Ç'nin kiracı olarak oturduğu, zaman zaman kendisinin de kullandığı eve getirdiğini belirtti.
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden 3 kişilik bilirkişi heyetince hazırlanan kusur raporunda sanık Ali Rıza S'nin kaçak elektrik kullandığının, ısınmak için kullandığı evdeki elektrik sobasının termostatını devre dışı bıraktığının belirtildiğine dikkati çeken savcı, sobanın devrilmesi sonucu yangın çıktığını ve 2 kız çocuğunun yanarak öldüğünü ifade etti.
Savcı, kusur raporunda asli kusurlu bulunan sanık Ali Rıza S'nin 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını isterken, yargılama aşamasında yaşamını yitiren diğer sanık İbiş Ç. ile ilgili davanın da düşürülmesini talep etti.
Sanık Ali Rıza S'nin avukatı, esas hakkındaki savunmasını hazırlamak için süre istedi.
Mahkeme heyeti, duruşmayı karar için erteledi.