VALİ DEMİRTAŞ; ÇOCUKLARIMIZA İNANCIMIZ TAMDIR”
Vali Mahmut Demirtaş’ın “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Kutlama Mesajı. Demirtaş mesajında şunları kaydetti.
Ulusal ve Resmi Bayramlar; milletçe hep birlikte gururla kutladığımız, milli egemenliğimizi milli birliğimizi, bütünlüğümüzü ve bağlılığımızı pekiştirdiğimiz, üzerinde özgürce yaşadığımız bu vatanı bizlere armağan eden devlet büyüklerimizi ve şehitlerimizi saygı ve minnetle andığımız müstesna günlerdir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: Milletimizin canı ve kanı pahasına verdiği özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin, milli egemenlik ile taçlandırıldığı gurur günüdür. Geleceğimizi şekillendiren ve gücünü millet egemenliğinden alan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 97. yıldönümünü milletçe büyük bir coşku ve gururla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 tarihinde açılmasıyla; Tarihte eşi ve benzeri görülmemiş şekilde verilen özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi sonucunda, dünyaya hükmeden bir imparatorluğun küllerinden yeniden doğan özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin; tüm dünyaya ilan edildiği bu önemli günü gurur ve coşkuyla kutluyoruz.
Ezelden beridir hür yaşayan milletimizin, ebediyete kadar hür ve bağımsız yaşayacağını dünyaya ilan eden, ülkemizin daha da gelişip kalkınması, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması için, yarının büyükleri olan çocuklarımızın, sorumluluklarının bilincinde, ülkesini ve milletini seven, ufku geniş, düşünen, bilim ve teknolojiye önem veren bir şekilde yetişerek ülkemizin geleceğini aydınlatacaklarına olan inancımız tamdır.
Bu milli gurur gününde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bizlere özgür ve bağımsız bir ülke bırakmak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.
Aziz Milletimizin ve geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızın, dünyanın dört bir yanından gelen minik misafirlerimizin ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı can-ı gönülden kutluyorum. Sevgi barış dostluk ve kardeşlik duygularının tüm dünya ülkelerine egemen olması dileklerimle, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

SÖZLÜ; "TÜRK MİLLETİ, MUKADDERATINA SAHİP ÇIKMIŞTIR"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı
Yayınladığı mesajda milli egemenliğin milli varlığımızın teminatı olduğunu ifade eden Başkan Sözlü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği yoldan gidecek Türk çocuklarının yetişmesinin önemini vurguladı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayınladığı mesajda egemenliğin yegane ve mutlak sahibinin Türk Milleti olduğunu vurgulayan Başkan Sözlü, Türk Milleti'nin ayrılmaz parçası olan egemenliğin Türkiye Büyük Millet Meclisi'yle birlikte somutlaştığını ifade etti. Meclisin açılışının Cumhuriyet'in ilanı için hazırlayıcı unsur olduğunu aktaran Başkan Sözlü, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Türk Milleti'nin kendi mukadderatına sahip çıktığının ve buna hiçbir elin ve emelin uzanamayacağının ifadesi olduğunu belirtti.
23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışında dönemin mecliste bulunan üyelerin her birinin farklı toplumsal tabaka, kültür düzeyinden geldiğini, savundukları düşüncelerin birbirlerin farklı olduğunu ancak mevzu bahis vatan bekası, millet geleceği olduğunda ortak görüşte karar kılındığını hatırlatan Başkan Sözlü, "Milli mücadele kahramanlarının üstün gayret ve vatan sevgisi neticesinde Gazi Meclisimiz, birlik ve bütünlüğü sağlayarak Batı'nın emperyalist emellerine son vermiş, milleti ayrılmaz bir bütün kabul eden Cumhuriyet'in temellerini atmıştır" dedi.
15 Temmuz'daki hain kalkışmada Türk Milleti'nin iradesine bombalar yağdığını hatırlatan Başkan Sözlü, Türk Milleti'nin ihanetin hiç bir girişimini kabullenmeyeceğini dün milli mücadelede olduğu gibi 15 Temmuz'da da gösterdiğini ifade etti. Türk Milleti'nin hiç bir zaman birlikte yaşama idealinden vazgeçmediğini vurgulayan Başkan Sözlü, "Kurucu kahramanlar hiç bir zaman şahsi ikbal kaygısında olmadı, milletin devamlılığını esas aldı, Türk Milleti'nin mukaddes değerlerini sahiplendi, hiç bir zorluk karşısında geri adım atmadılar. Bizler de aynı inanç ve azimdeyiz" dedi.
23 Nisan 1920'nin bir taraftan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşu, diğer taraftan ise günün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağanı olduğunu ifade eden Başkan Sözlü, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı çocuklara armağan ederek, Türk çocuklarının bilimin aydınlığında, kendisinin gösterdiği hedef ve ilkelere bağlı olarak yetişeceğine olan inancını göstermiştir. Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, Türk Milleti'nin geleceği için çocuklarımızdan ümitvar olduğumu belirtiyorum" dedi.

ÜNÜVAR; ÇOCUKLAR MİLLETLERİN GELECEĞİDİR”
AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, 23 Nisan’ın sadece Çocuk Bayramı değil, egemenliğin millete ait olduğunun ilan edildiği tarih olduğunu belirterek, “Milli egemenliğin tek sahibinin millet olduğu, milletin üzerinde bir gücün devlet idaresinde söz hakkı olmadığı anayasa değişikliği ile tescillenmiştir” dedi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Ünüvar, milli bağımsızlığın lideri, demokrasinin kurucusu, Cumhuriyetin öncüsü ve güvencesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yıl dönümünü kutladığını belirtti.
23 Nisan’ın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak tüm dünya çocuklarına armağan edildiğini anımsatan Ünüvar, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Çocuklar milletlerin geleceğidir. Çocuklarımız ‘milli egemenliğimizin’ devamlılığını sağlayacak en önemli kaynağımızdır. Milli egemenlik, ülkeler için olmazsa olmaz şartların başında gelir. 23 Nisan işte bizim için hem egemenliğimizi hem de çocuklarımızı aynı bayramda buluşturan gündür. Tüm dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, gelecekte ulusları yönetecek ve yönlendirecek olan nesilleri ortak bir coşku etrafında bir araya getirmesi münasebetiyle dünya barışına da katkısı yadsınamaz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi, dünyadaki ilk ve tek “Gazi Meclis” olma özelliği ile kurtuluş savaşını sevk ve idare etmişken, 15 Temmuz 2016 tarihinde darbeci hainler tarafından bombalanarak ikinci kez “Gazi” olmuştur. 15 Temmuz darbe girişimi halkın seçtiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, Türk milletinin kahramanlığı ile bertaraf edilmiş, Gazi Meclis ise sabaha kadar açık kalarak tıpkı Kurucu Meclis gibi milli iradeye sahip çıkarak şanına yakışır bir duruş sergilemiştir.
23 Nisan tarihi sadece çocuk bayramı değil, 97 yıl önce milli egemenliğin millete ait olduğunun ilanıdır. Bugün yapmış olduğumuz anayasa değişikliği ile milli egemenliğin tek sahibinin millet olduğu, milletin üzerinde bir gücün devlet idaresinde söz hakkı olmadığı tescillenmiştir.
Dünya barışına katkı sağlaması temennisiyle bütün çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla, rahmetle anıyorum.”

BAŞKAN ÇETİN; “MUTLULUĞUN HUZURUN BAŞLANGICI OLSUN”
Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Çetin mesajında; "Bugün 97 yıl önce 23 Nisan 1920’de demokratik, laik ve bağımsız Türk Devletinin temellerinin atıldığı ve halkın kendi geleceğine kendisinin el koyduğu gündür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramınız kutlu ve mutlu olsun" dedi.
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Türk ve Dünya çocuklarının kutladığı bu anlamlı günün, geleceğin teminatı olan çocuklar için mutluluğun, huzurun ve başarının yeni başlangıcı olması dileğinde bulunan Başkan Soner Çetin, “Bugün 97 yıl önce 23 Nisan 1920’de demokratik, laik ve bağımsız Türk Devletinin temellerinin atıldığı ve halkın kendi geleceğine kendisinin el koyduğu gündür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı tüm dünya çocuklarının kardeşçe kutladığı, barış içinde yaşanabilecek bir dünyanın tohumlarının atıldığı ilk ve tek çocuk bayramıdır. Çocuklarımızın bu onurlu görevi en güzel şekilde yerine getireceklerine inanan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de, bu büyük sevgi ve inancının bir ifadesi olarak bugünü çocuklara armağan etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir. Milleti, yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir’ demiştir. Bugün bizlere düşen görev de teslim aldığımız bu kutsal emaneti bizden sonra yaşatacak olan nesillere en ileri seviyede teslim etmektir” dedi.
Mesajında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın çocuk bayramından öte ciddi öneminin olduğuna dikkat çeken Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Bu bayram; Bağımsızlık ve İstiklaldir. Demokrasidir. Bir milletin şahlanışı, dirilişidir. Bir devletin kurtuluşu ve yeniden kurulmasıdır. Büyük Atatürk diyor ki; ’Türkler bütün medeni devletlerin dostudur’.Hepimiz biliyoruz ki medeniyet yarışının bir sonu yoktur. Bizler ulaşabildiğimiz en son noktada bayrağı sevgili çocuklarımıza emanet edeceğiz. Yüzlerinde gülücüklerin, kalplerinde sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmamasını temenni ettiğimiz, bunun için büyük gayret sarf ettiğimiz bütün çocuklarımızın ve Türk Milletinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, tüm dünya çocuklarının barış ve huzur içinde yaşamasını diliyorum” diye konuştu.

KARALAR; “23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİĞİN İLANIDIR”
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, TBMM’nin kuruluş için ise “23 Nisan 1920 demokratik, laik ve bağımsız Türk Devletinin temellerinin atıldığı ve halkın kendi geleceğine sahip çıktığı gündür “ifadelerini kullandı.
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, TBMM’nin kuruluşunun 97. yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir kutlama masajı yayınladı.
Başkan Zeydan Karalar yayınladığı mesajda;
“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır. 23 Nisan tarihi uluslararası bir bayramımızın yanında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 97. kuruluş yıl dönümüdür. 23 Nisan 1920 demokratik, laik ve bağımsız Türk Devletinin temellerinin atıldığı ve halkın kendi geleceğine sahip çıktığı gündür. 23 Nisan egemenliğin kayıtsız şartsız millete geçtiği gündür. 23 Nisan bağımsızlığın ve istiklalin ilanıdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk TBMM’nin kuruluşu ile ilgili söylediği ‘Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir’ sözü ile geleceğe dair mesajını vermiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 97. Kuruluş yıl dönümünü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarım” ifadelerine yer
verdi.

BAŞKAN ULUDAĞ'DAN KUTLAMA MESAJI

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yayınladığı mesaj ile kutladı. Başkan Bilal Uludağ mesajında, Ulu Önder Atatürk’ün, Türk ve Dünya çocuklarına armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açarak bağımsızlığın temelinin atıldığı bu günü çocuklara armağan etmesinin gururunu yaşadıklarına vurgu yaparak açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Geleceğimizin mimarı olan çocuklarımıza dünyada eşi görülmemiş bir şekilde bu günü armağan ederek bizlere bayram coşkusunu ve gururunu yaşatan Ulu Önder Atatürk'ün dediği gibi 'Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız.Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.' Bizler de ülkemizi aydınlığa boğacak çocuklarımızın yollarına ışık tutmaya devam ederek en güzel günlere el ele ulaşacağız. Bu sorumluluğun bilinci ile hareket ederek üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Mutlu yarınlar için, mutlu bir toplum için her zaman çocuklarımızın yanında yer alacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadelede emeği geçenleri rahmetle anıyor Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımızla kutluyorum.'

ALEMDAR ÖZTÜRK’ÜN 23 NİSAN MESAJI
Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Alemdar Öztürk mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Büyük Önder Atatürk; milletine olan saygısını devlet yönetiminde millet iradesinin üstünlüğünü ilan ederek 23 Nisan 1920’de TBMM açılış gününün bayram olarak kutlanmasını istemiş ve bu bayramı geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan etmiştir.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bu itibarla büyük anlamlarla yüklüdür. 23 Nisan, dünya çocuklarının da katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin içtenlikle paylaşıldığı, farklı kültürlerin buluşup kaynaştığı bir bayramdır.
Sevgi dolu yürekleri ve gülen yüzleriyle bugüne anlam katan çocuklarımızın bayramını en içten duygularla kutluyorum. Milletimizin hürriyetini ve egemenliğini sembolleştiren 23 Nisan'ın tüm ülkemize huzur, mutluluk ve esenlikler getirmesini diliyorum."

FİLİK; “TÜRK DEVLETİ ÇOCUKLARIMIZIN OMUZLARINDA YÜKSELECEKTİR”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş FİLİK, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajında;
23 Nisan; Anka kuşu misali küllerinden doğan yeni bir devletin temellerinin atıldığı gündür.
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsuna çıkışıyla başlayan ve 30 Ağustos 1922 de tamamlanan kurtuluş mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılılışının 97. yılında, Atamızın çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını, çocuksu duygularla kutlamanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz.
Millet iradesinin teminatı olan Gazi Meclisimiz, Ulusal egemenlik ve Milletin iradesine karşı olan düşmanlarımız ve içimizdeki hainlerin her zaman hedefi olmuştur. Tıpkı 1920-1922 yılları arasında, 1980'de ve 15 Temmuz 2016'da olduğu gibi. Bu yüzden Millet Meclisimizin kuruluşu; çocuklara bayram olarak hediye edilmek suretiyle, ulusal egemenliğimiz onlara emanet edilmiştir.
Dünün çocuklarının sahip çıktığı gibi, bu günün ve geleceğin çocuklarının da, iradelerine ve cumhuriyetin temel ilkelerine sahip çıkacağından, Yüce Türk Devleti'nin onların omuzlarında yükseleceğinden şüphemiz yoktur.
Bu duygularla çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, Bayramı bayram gibi yaşamamızı sağlayan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

YENİ; "ÇOCUKLARIMIZ HEPİMİZİN GELECEĞİDİR”
AK Parti Adana İl başkanı Fikret Yeni, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, Türk milletinin siyasi varlığının hem kalbi, hem de beyni mahiyetinde olduğunu söyledi.
TBMM'nin kuruluşunun 97. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Fikret Yeni, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş yıldönümünü idrak ettiğimiz 23 Nisan günü, ilelebet milli tarihimizin en parlak sayfalarından biri olarak anılacaktır" dedi. TBMM'nin, istiklal mücadelesinin sürdürüldüğü en zorlu, en buhranlı günlerde doğduğunu, milli birliğin, milli mutabakatın ve milli egemenliğin en somut tecellisi olduğunu ifade eden Başkan Fikret Yeni, "Bu birlik ve beraberlik sayesinde milli mücadelede zafere ulaşıldı. Bununla birlikte milletimizin önünde yepyeni bir ufuk açılmış ve de bu sayede yeni bir rota, yeni idealler, yeni hedefler doğmuştur. Bu ideal ve hedeflerin ilk adımı olarak, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesine dayalı, demokratik zemin üzerinde yükselen Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır" dedi.
TBMM'nin bilhassa çocuklar adına barış dolu, aydınlık bir geleceğin mimarlığını yürütmeyi sürdüreceğini belirten Başkan Fikret Yeni, "Çocuklarımız hepimizin geleceğidir. Ben bu vesileyle, ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin çocuklarımızın gözleri gibi parlak ve ışıltılı olmasını diliyorum. İnanıyorum ki, bugünün çocukları, ileride çok daha müreffeh bir Türkiye'yi inşa edecek, dünya barışına önemli katkılar sağlayacaklardır. Bu umutla, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesini diliyorum" şeklinde konuştu.

BARUT; “23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİĞİN SİMGESİDİR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, “Ulusal Kurtuluş Savaşı”nı yöneten, millet egemenliğinin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan ve ülkemizin kurtarıcısı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği dünyanın tek çocuk bayramı “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın 16 Nisandaki şaibeli referandumdan sonra çok daha büyük anlam kazandığını söyledi. CHP örgütleri olarak 23 Nisan’ı her zamankinden daha coşkulu kutlayacaklarını dile getiren Barut, tüm Adanalıları Pazar günü saat 11.00’de Atatürk Parkı’na davet etti.
CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut yayınladığı mesajda, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak direnişi örgütleyen, ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük gücü, güvendiği milletinden aldığına işaret etti.
23 Nisan 1920’de kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, egemenliği eline alan Türk milletinin, Ulusal Kurtuluş Mücadelesini Atatürk liderliğinde yönettiğini anımsatan Barut, 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ardından, 9 Eylül 1922’de işgal güçlerinin denize dökülmesiyle Türk milletinin bağımsızlığını kazandığını vurguladı.
Bağımsızlığın 29 Ekim 1923’de Cumhuriyetin ilanıyla taçlandığını ve egemenliğin kayıtsız, şartsız millete geçtiğine işaret eden Barut, “23 Nisan bağımsızlık ve özgürlük için milletin kendi egemenliğini tüm dünyaya ilan ettiği, ulusal egemenliğin, demokrasinin ve özgürlüğün simgesi olan gündür” dedi.
Cumhuriyeti, demokrasiyi fiilen ortadan kaldırıp, tek adamlık rejimini getirmeye hedefleyen 16 Nisandaki şaibeli referandumunun ardından 23 Nisan’ın çok daha fazla önem kazandığını kaydeden Barut, “Egemenliğin milletten alınıp bir tek kişiye verilmek istenmesine karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. TBMM’nin kurulduğu 23 Nisan 1920 tarihinden bu yana kesin olan bir şey var ki, o da egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olmasıdır. Cumhuriyetten, demokrasiden, özgürlükten yana olan Atatürkçüler var olduğu sürece bu gerçekliği değiştirmeye kimsenin gücü yetmeyecek. Bu nedenle 23 Nisan’ı da,19 Mayıs’ı da, 30 Ağustos’u da, 29 Ekim’i de her zamankinden çok daha coşkulu kutlayacağız” şeklinde konuştu.
Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan’ın Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edildiğini anımsatan Barut, 23 Nisan’ın dünyadaki tek çocuk bayramı olduğuna dikkati çekti. Her yıl dünyanın onlarca ülkesinden çocukların Türkiye’ye gelip 23 Nisan’ı kutladığını aktaran Barut, “23 Nisan Çocuk Bayramı Atatürk’ün dünya çocuklarına bıraktığı bir dünya mirasıdır” diye konuşarak tüm çocukların bayramını kutladı.
Çocukların Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği olduğunun altını çizen Barut, çocukların bilimi, teknolojiyi, aklı ve öngörüyü esas alan bir şekilde hayata hazırlanmalarının önemine değindi. Barut, “Atatürk ve arkadaşlarının geleceğe ışık tutan eylem ve fikirlerini, laikliği, cumhuriyeti, bağımsızlığı, millet iradesini, demokrasiyi her zaman savunacağız. Çocuklarımıza çağdaş, daha refah, yaşanabilir bir ülke bırakmak, için ülkemizin kuruluş felsefesinden de asla taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
Dünya üzerindeki tüm çocukların bayramını kutlayıp, Büyük Önder Atatürk ve İsmet İnönü ve arkadaşlarını da saygıyla anan CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, tüm halkı 23 Nisan Pazar günü Atatürk Parkı’ndaki resmi törenin ardından saat 11.00’de Atatürk Parkı’nda CHP örgütlerinin düzenleyeceği 23 Nisan etkinliklerine davet etti. Barut, “Gelin 23 Nisan’ı hep birlikte kutlayalım ve millet egemenliğine hep birlikte sahip çıkalım” dedi.

BAŞ; “ÇOCUKLARIMIZ GÜVENÇ KAYNAĞIMIZDIR”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Baş, “Yüce Türk Milleti, en zor zamanlarda tesis ettiği milli egemenliği ve cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacak inanç ve kudrete sahiptir” dedi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle mesaj yayınlayan MHP Adana İl Başkanı Yusuf Baş, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması suretiyle milli egemenliğimizin somut olarak hayata geçirilişinin ve ilan edilişinin 97. yıl dönümünü idrak etmenin engin hazzı içindeyiz. 23 Nisan 1920’de bir Cuma günü dualarla açılan TBMM, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve gelişmiş demokrasinin de temelinin atıldığı kutlu bir çatı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çağın gereklerini önceden kavramış bir iradeyle atılan bu büyük ve yenilikçi adım, tarihte yeni bir dönüm noktası teşkil etmiştir. Hiç kuşku yok ki; bu büyük kazanım, demokrasiye ve millete inanan bir ruhun eseridir.” ifadesini kullandı.
Yusuf Baş, “Zamanla sınırlı tutulmayan, sonsuzluğun hedef alındığı milli egemenliğin kurumsal ve müşahhas tesisi, çocuklarımız için de bayram kabul edilmiştir. Şüphesiz milli egemenliği de cumhuriyeti de yaşatacak ve geleceğin Türkiye’sini omuzlayacak olan çocuklarımızdır. Yüce Türk Milleti, en zor zamanlarda hayata geçirdiği milli egemenliği ve cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacak inanç ve kudrete sahiptir. Bu inanç ve kararlılıkta en büyük umudumuz ve güvenç kaynağımız genç nesildir. Bu duygu ve düşüncelerle bütün çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın bayramını içtenlikle kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ilk Meclis’in saygıdeğer üyelerini, aziz şehitlerimizi ve tüm milli mücadele kahramanlarını hürmetle anıyor, hepsine Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

 

YAKUP KUTLUCA; “23 NİSAN BİR SİMGEDİR”
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca 23 Nisan 1920'nin milletimiz için tarihi değer taşıyan bir dönüm noktası olduğunu söyledi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 97.Yıl dönümü sebebiyle bir kutlama mesajı yayınlayan
Başkan Kutluca, bugünün Türk Milletinin egemenliğini eline aldığı ve vatanına sahip çıktığı günü simgelediğini ifade etti.
Kutluca, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi.
“Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini oluşturmaktadır. Cumhuriyet tarihimiz,bu gücün daha da yaygınlaştığı, yapıcı hamlelerle devletin ve milletin yücelmesine hizmet etmektedir. TBMM'nin açılışının 97. yılında gururla ifade edebilirim ki Türkiye, sürekli dinamizm içinde gelişmekte ve değişmektedir. Siz yavrularımızı çok sevdiğimizi ve güvendiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Başarılarınız ve mutluluğunuzun daim olması, en büyük dileğimizdir. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, saygı, minnet ve şükranla anıyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyor saygılarımı sunuyorum.”

AK PARTİLİ YEŞİLTAŞ; “TÜRK DEVLETİNİN DEMOKRASİYE GEÇİŞ GÜNÜDÜR”
AK Parti Seyhan İlçe Başkanı Abdurahman Yeşiltaş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Yeşiltaş, “23 Nisan 1920’de hem Türkiye Büyük Millet Meclisimiz açılmış, hem de Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. 23 Nisan'ın aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanması Türkiye'nin sadece ülkemizdeki değil, tüm dünya çocuklarına verdiği değeri simgelemesi bakımından son derece anlamlıdır” dedi. 23 Nisan 1920 tarihinin bağımsız Türk Devleti’nin demokrasiye geçiş günü olarak nitelendiren Yeşiltaş, sözlerini şöyle sürdürdü;
Kurtuluş mücadelesinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920 tarihi, bağımsız Türk Devleti’nin demokrasiye geçiş günüdür. İşgal girişimlerine başkaldıran Türk milleti, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yürüttüğü Kurtuluş Savaşı ile tarih önünde büyük bir sınav vermiş, haklılığını tüm dünyaya kanıtlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda bugünü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan ederek çocuklarımıza hediye ettiği içinde ayrı bir önem taşımaktadır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, çağın gereklerine uygun olarak kendilerini yetiştirip, ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkaracaklarına, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve Cumhuriyetimize ilelebet sahip çıkacaklarına inancımız tamdır. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar, tüm çocuklarımıza sevgi ve saygılarımı sunarım”

SÖZÜTEK: “ÇOCUKLARIMIZ, GÜZEL ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR”
Adana ESOB ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin 97.Kuruluş Yıldönümü'nü yayınladığı mesajla kutladı.
23 Nisan 1920’de, çağdaş ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesine bağlı olarak atıldığına işaret eden Birlik Başkanı Sözütek, TBMM'nin Atatürk'ün, halka duyduğu güvenin bir eseri, O'nun ruhunda yanan demokrasi ateşinin de göstergesi olduğunu ifade etti.
Türkiye Cumhuriyeti açısından anlam ve önemi büyük olan TBMM’nin de kurulduğu bugünün, bağımsızlık bilincinin yeni nesillere aktarılması açısından da ayrı bir anlamı bulunduğunu belirten Birlik Başkanı Sözütek, Mustafa Kemal Atatürk tarafından, "Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir" denilerek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın bütün çocuklara armağan edilen, Türkiye’nin ilk milli, dünyadaki tek evrensel çocuk bayramı olma özelliğini taşıdığına dikkat çekerek şöyle dedi:
“Çocuklarımızı, laik, demokratik ve hukuk kurullarını bilen ve bu kurallara uyan fertler olarak yetiştirmeliyiz. Bu kanunda da vardır. Çocuklarımız bu ülkenin en değerli varlıklarıdır. Onlar, güzel ülkemizin ümidi ve geleceğimizin güvencesidir. Ülkemiz, çocuklarımızın katkılarıyla aydınlık ufuklara doğru olan yolculuğunu, azim ve şevkle devam ettirecektir. Bu vesileyle, 97 yıl önce bu kutsal vatanı ve meclisi bizlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e, bu topraklar üzerinde milli mücadelede canlarını vatanımız ve milletimizin geleceği için seve seve feda eden yüce şehitlerimize Allah'tan rahmet, şanlı gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyor, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, gözlerinden öpüyorum"

SAİM ÇETENAK; “CUMHURİYETİN KAZANIMLARINI GÖZÜMÜZ GİBİ KORUMALIYIZ”
Ak Parti Ceyhan Meclis Üyesi iş adamı Saim Çetenak 23 Nisan 1920’nin Türkiye Cumhuriyeti ve aziz Türk Milletinin iradesinin tecelli ettiği bir gün olduğunu söyledi. Saim Çetenak, yayınladığı mesajda, “Bu gün, bizlerin egemenlik günüdür. Bu günlerin kıymetini bilelim” diyerek, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.
Çetenak bekçileri olan çocuklara armağan ettiğini belirterek, “Dünyada çocuklara bayram hediye eden ve bunu uluslararası platformda kutlayan tek Ülke Türkiye’dir. Meclisimizin ilk kurulduğu günde gösterilen ortak iradenin günümüzde de gösterilmesinin ne kadar yerinde olacağı açıktır” şeklinde konuştu.
Atatürk’ün “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır o da milli egemenliktir. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir” sözünü hatırlatan Çetenak mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Bir irade gücüyle kurulan Cumhuriyetimiz, genç nesillere emanet edilmiş, şanlı bir tarih yazılarak başarılı bir demokrasi sınavı verilmiştir. Yeni nesillerin sadakatleriyle Cumhuriyetimiz' in yarınlarının daha aydınlık olacağına olan inancımı belirtiyor, bu vesileyle geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, onları yetiştiren ebeveynlerin ve öğretmenlerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı yürekten kutluyorum” diye konuştu.

DOLGUN; “TBMM DÜNYADA EŞİNE AZ RASTLANIR BİR BÜYÜKLÜĞE SAHİP
Türkiye Kamu Sen Adana İl Temsilcisi Selahattin Dolgun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Mesajında 23 Nisan 1920'de kurulan TBMM'nin tarihimizde çok önemli bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Başkan Dolgun, şunları ifade etti:
"Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir şiarıyla çıkılan yolda, ecdadımız birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır. Milli egemenliği tesis eden ilk Meclis, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, bağımsızlık uğruna sergilenen fedakârlıkların timsali olmuştur.
Türkiye Büyük Millet Meclisi, dünyada eşine az rastlanır bir maziye ve büyüklüğe sahiptir. Varlığını hürriyetine adamış bir milletin temsil edildiği; milli iradenin kalbi Meclisimizin açıldığı gün geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza hatta bütün dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilmiştir.
Bu vesile ile sevgili çocuklarımıza, dünya üzerindeki ilk ve tek bayramların da neşeli, huzurlu ve başarılarla dolu bir hayat diler, aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarım."açıklamasında bulundu.

EKER; “CUMHURİYETİN KAZANIMLARINI GÖZÜMÜZ GİBİ KORUMALIYIZ”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının 97. yılı nedeniyle yayınladığı mesajda “Geçirdiğimiz 97 yılı çok iyi değerlendirip, Cumhuriyetin kazanımlarını gözümüz gibi korumalıyız” dedi.
Ulusun 600 yıllık saltanat yönetimini terk ettiği, Kendi seçtiği temsilciler aracılığı ile kendisini yönetmeye başladığı, Halkın egemenliğinin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan’ı Ulu Önder Atatürk’ ün çocuklara Bayram olarak hediye ettiği gün olduğunu anımsatan ADD Başkanı Eker “23 Nisan 1920’de açılan TBMM, hem Kurtuluş Savaşı’nın yönetildiği merkez, hem de egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunun göstergesidir” ifadelerini kullandı.
Kurtuluş Savaşı çok zor şartlar altında kazanılarak bağımsız bir Türk Devleti yani Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunu hatırlatan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker,mesajında şunları söyledi;
“23 Nisan bizim için yeni Türk Devleti’nin temellerinin atıldığı, sömürgeci devletlere karşı milli mücadelenin verildiği ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun açıldığı bir gündür. Günümüzde içinde bulunduğumuz duruma baktığımız zaman, Cumhuriyetin değerini ve laik, çağdaş Cumhuriyetin önemini daha iyi anlıyoruz.
Geçirdiğimiz 97 yılı çok iyi değerlendirip, Cumhuriyetin kazanımlarını gözümüz gibi korumalıyız. Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube olarak, bu kazanımlarımızı sonuna kadar koruma azim ve kararlılığımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.
Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Türk Aydınlanma Devrimi’nin sürdürülmesini, Türk Ulusunun ekonomik, sosyal, kültürel, eğitimsel düzeyinin yükseltilmesinin Ulusal egemenliğin gerçek anlamda sağlanmasının tartışmasız koşulları olduğu inancı ile yüzlerinde gülücüklerin, kalplerinde sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmamasını temenni ettiğimiz, bunun için büyük gayret sarf ettiğimiz bütün çocuklarımızın ve Türk ulusunun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97’nci yılını kutluyor, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ilk meclisin kurucu üyelerini, ülkemizin bağımsızlığı ve egemenliği uğrunda canlarını feda eden bütün şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz”

GÜRSES’İN MESAJI
Adana Müteahhitler Birliği Genel Başkanı Sedat Teoman Gürsesli, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97’inci yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Genel Başkan Gürsesli, mesajında "Bugün 97 yıl önce 23 Nisan 1920 de demokratik, laik ve bağımsız Türk Devletinin temellerinin atıldığı ve halkın kendi geleceğine kendisinin el koyduğu gündür. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı kutlu ve mutlu olsun" dedi.
Ulu önder Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı olan Türk çocuklarına dünyada örneği olmayan böylesine güzel, güçlü ve anlamlı bir bayram armağan edildiğini vurgulayan Adana Müteahhitler Birliği Genel Başkanı Sedat Teoman Gürsesli, mesajını şu sözlerle tamamladı: "Bu Bayram Bağımsızlık ve İstiklaldir. Demokrasidir. Milli şuur ve milli mücadeledir. Bir milletin şahlanışı, dirilişidir. Bir devletin kurtuluşu ve yeniden kurulmasıdır. İnancım odur ki, bugün dünya yeniden şekillenirken insanlığın insan haklarına dayalı evrensel değerlerine, hoşgörüye, dostluk ve barışa, yüksek yüce amaçlarına her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Bu vesile ile büyük Türkiye’nin teminatı olan çocuklarımızın bu anlamlı bayramını bir kez daha kutluyor, bu aziz vatan için şehitlik mertebesine ulaşan tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

AYDAR; “23 NİSAN DEMOKRASİ GELENEĞİNİN EN BÜYÜK SİMGESİDİR”
CHP Ceyhan İlçe Başkanı Aydar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 97. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bir yılda, CHP Ceyhan ilçe başkanı olmanın büyük kıvancı ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum." dedi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını 23 Nisan 1920 de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı vesilesiyle kutluyoruz. Bu gün halkın, milletin, ulusun yönetime katılma yetkisinin kullandığı gündür ve tüm dünya çocuklarına armağan edilmiştir
23 Nisan'ın demokrasi geleneğinin en büyük simgesi olduğunu belirten Aydar, "23 Nisan 1920 tarihi, bir bağımsızlık mücadelesi ile birlikte, aynı zamanda demokrasi geleneğimizin en büyük simgesidir. Bu tarih, bağımsızlık mücadelemizin yalnızca cephede kazanılmayacağına inanan Atatürk'ün milletin iradesine olan büyük inancının hayata geçmesidir. Türkiye'nin, bundan tam 97 yıl önce özgür, bağımsız ve çağdaş bir ülke olma azminin dünyaya duyurulduğu 23 Nisan günü, aynı zamanda geleceğimizin güvencesi çocuklarımıza armağan edilerek dünya barışı için atılmış önemli bir adımdır."
Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere birinci meclisimizin kahraman üyelerini ve milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi en derin saygı ve rahmetle anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının yılını ve 23 Nisan Geleceğimizin sahibi çacuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutluyor Ulusal egemenliğin üzerinde hiç bir kuvvet tanımıyoruz.
Bu toprakları vatan, Kurtuluşumuzu ve kuruluşumuzu bayram yapan ulu Önder Atatürk ve şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.
"Bugün milli bayramları kutlamak yasak. Özgür, Çağdaş, Atasına saygı duyan, yaşamı hür ve adaleti huzur veren günlerin gelmesi için halkımızın uyanık olması dileği ile,
18 MART Kurtuluşumuz
23 NİSAN Çocukluğumuz
19 MAYIS Gençliğimiz
30 AĞUSTOS Zaferimiz
10 KASIM Unutamadığımızın kanıtıdır.
Bu duygular ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum dedi.