Krediyor.
Son dönemde nakit ödeme yöntemi yanı sıra IBAN üzerinden para transferi yaparak ödeme yapma tercihi de yaygınlaşıyor. NTV'nin haberine gör kartı kullanımı, alışverişlerde yaygınlaşıyor. Esnaf, yüksek komisyonlar ve uzun geri ödeme süreleri nedeniyle kredi kartını tercih etmie, bu yöntemin tüketiciler için bazı riskleri bulunmaktadır.
TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, “Tüketicilerimiz dükkanlarında fiilen mal ve hizmeti aldıklarında eğer IBAN ver diyorlarsa parayı rahatlıkla gönderebilirler dolandırılma riski ile karşı karşıya değildirler. Ama özellikle sanal ortamda IBAN’lara para göndermelerini hiçbir şekilde önermiyorum” uyarısında bulundu.
Pek çok esnaf, işyerlerine karekodlu tabelalar ekleyerek IBAN bilgilerini paylaşmaya başladı.

Vergi kaybına neden olabilir

Müşteri, karekodu taradığında IBAN numarası anında telefonuna kaydediliyor. Ödeme işlemi birkaç saniye içinde tamamlanıyor. Ancak POS cihazı yerine IBAN kullanılması, vergi kaybına yol açabilir.
Ölmez, “Kredi kartı ile alışveriş yaparsanız onun fiş ve faturasını kesmek zorundadır ama bu vergi kaçağında pek akıllı işler yaptıklarını sanmıyorum çünkü IBAN’a giden parayı da maliyenin kontrol etmesi olanağı vardır. Havalenin açıklama kısmına alınan mal ve hizmetin nereden alındığını yazmasında yarar var” dedi.