VALİ ELBAN; “BÜYÜK DESTAN EBEDİYETE KADAR UNUTULMAYACAK”
Adana Valisi Süleyman Elban, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
Vali Elban mesajında, “Sonsuzluğa akan tarih çizgisinde her milletin istiklal ve istikbaline ışık tutan dönüm noktaları vardır. Milletimizin, Büyük Taarruz’un ardından 98 yıl önce bugün eşsiz kahramanlık, cesaret ve ferasetle kazandığı 30 Ağustos Zaferi de tarihimizin önemli dönüm noktalarından biridir ve tarihin tanık olduğu büyük destanlardan biri olarak ebediyete kadar unutulmayacaktır.
30 Ağustos Zaferi, Malazgirt Zaferi’yle başlayan Anadolu’yu yurt kılma mücadelemizin son halkasıdır. Bu büyük zaferle, “Ya istiklal, ya ölüm” parolasıyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlatılan kurtuluş hareketi zaferle taçlandırılırken, aziz milletimizin bağımsızlık uğruna neleri göze alabileceği, sarsılmaz azmi, vatanseverliği, kahramanlığı ve canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesi tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir.
Bilinmelidir ki “Büyük Taarruz” ruhunu, benliğinde içselleştiren aziz milletimiz, birlik ve beraberliğiyle aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bin yıllık yurdu Anadolu’yu ebedi yurt kılmaya kararlıdır. Dün Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kurtuluş Savaşı’nın tüm safhalarında işgal güçlerine; bugün terör, kaos ve darbe girişimi suretlerinde karşımıza çıkan hainlere karşı topyekun yürüttüğümüz mücadele bunun en açık delilidir.
Bununla birlikte bizler, Büyük Zafer’den aldığımız ilhamla ve cesaretle, ülkemizi daha müreffeh bir geleceğe taşımak için çalışmalarımızı gece gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden sürdüreceğiz. Bilimden teknolojiye, eğitimden sağlığa, kültürden sanata, hayatın her alanında yürüteceğimiz çalışmalarla kutlu medeniyet yolculuğumuzu aydınlatacak; ülkemizin önüne koyduğu vizyon hedefleri bir bir hayata geçireceğiz.
Diğer yandan bu yıl kahraman ordumuzun büyük zaferini, koronavirüs tedbirlerinin gölgesinde kutladığımızı hatırlatmakta yarar görüyorum. Bu bağlamda ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de etkinliklerimizi, Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri istikametinde gerçekleştireceğiz. O sebeple hemşehrilerimden öncelikle evlerini, balkonlarını ay yıldızlı al bayrağımızla donatmalarını istiyorum. Etkinliklere katılacaklardan ise maske ve mesafe hususlarında gereken hassasiyeti göstermelerini istirham ediyorum. İnanıyorum ki riayet edeceğimiz kurallar neticesinde koronavirüse karşı da büyük bir zafer kazanacak; nice zafer bayramlarını milletçe sokaklarımızda, caddelerimizde, meydanlarımızda büyük coşkuyla kutlayacağız.
30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Vatan savunması konusunda fedakâr bir anlayışla vazife ve sorumluluklarını yerine getiren, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum. Bir kez daha 30 Ağustos Zafer Bayramımızı en içten duygularımla kutluyor, tüm hemşehrilerimi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

KARALAR, “MAZLUM MİLLETE İLHAM KAYNAĞI OLDU”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir masaj yayımladı. Karalar mesajında “Bu zafer aynı zamanda emperyalizmin sömürdüğü mazlum milletlere de ilham kaynağı olmuş ve zorbalığa karşı direnişin ateşini yakmıştır” dedi.
Karalar’ın mesajı şöyle:
Milletçe, minnetle…
30 Ağustos 1922’de, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Türk Ordusu ve Türk Milleti, 5 yıldır düşman çizmeleri altında ezilen yurdu kurtarmak için son büyük darbeyi vurmak üzere harekete geçti.
Türk Ordusu; İstanbul’u ve Anadolu’yu işgal eden İngiliz, Fransız ve İtalyanların çok güvendiği tam donanımlı, zaferden emin, Megola İdea’yı uygulamak üzere İzmir’den başlayarak Türkiye’yi işgale yeltenen Yunan Ordusu’na sonsuza kadar unutamayacağı bir tokat attı. Bu tokat sadece işgalci Yunan’ı değil, onu destekleyen İngiliz, Fransız ve İtalyanları da kendine getirmiş, Türk Milleti’ni tarihten silme hedeflerine ulaşamayacaklarını anlamalarını sağlamıştır. Bu zafer aynı zamanda emperyalizmin sömürdüğü mazlum milletlere de ilham kaynağı olmuş ve zorbalığa karşı direnişin ateşini yakmıştır.
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Ordusu’nun o gün büyük fedakarlıklarla, “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla kazandığı zafer, bugün bizlerin bağımsız ve demokratik bir ülkeye sahip olmamızı sağlayan, tarihe altın harflerle geçmiş büyük bir destandır. Bugün vatanımızda özgürce yaşıyorsak bu zafer sayesindedir.
Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretileri takip edildiği sürece sonsuza kadar varlığını sürdüreceğine olan inancımı bir kez daha belirtmek istiyorum.
İmkansız denilen bir işi başararak 30 Ağustos Zaferi’ni kazanıp bizlere bir vatan armağan eden Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.
Adana Büyükşehir Belediyesi olarak 30 Ağustos 2020 Pazar günü araçlarla Zafer Turu düzenliyoruz ve balkonlarımızdan İstiklal Marşımızı okuyoruz. Kortejimiz saat 19.22’de Çevre Yolu üzeri Mimar Sinan önünden hareket edecektir. Saat 20.20’de de Turgut Özal-Kenan Evren bulvarlarının kesiştiği kavşakta İstiklal Marşımız okunacaktır.

TAMER DAĞLI’NIN 30 AĞUSTOS MESAJI
AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Mesajında 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayan Dağlı, “Bize düşen birlik, beraberlik ruhu ve şanlı ecdadımızdan aldığımız ilhamla vatanımızı her türlü şer odaklarına karşı sonuna kadar korumaktır.” dedi.
Tamer Dağlı’nın birlik ve beraberlik vurgusu yaptığı mesajı şöyle; “98 yıl önce, tarihi nice kahramanlıklarla dolu aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, vatana göz diken, milletimizi ortadan kaldırmak isteyen işgalciler mağlup etti. 98’inci yılını kutladığımız bu zafer, vatan toprağı işgal altında bulunan bir milletin, yokluklara rağmen, azim, inanç ve kararlılıkla vatanını nasıl müdafaa edebileceğini yedi düvele göstermiştir.
Şüphesiz, bu büyük zafer tüm dünyaya Türklerin vatan ve millet için şartlar ne olursa olsun, hiç düşünmeden canını vereceğini tekrar ispat etmiştir.
Bugün bize düşen birlik, beraberlik ruhu ve şanlı ecdadımızdan aldığımız ilhamla vatanımızı her türlü şer odaklarına karşı sonuna kadar korumaktır.
Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.”

DOĞRU; “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MİLLETİNDİR”
AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yılını kutlayan Doğru, şunları söyledi: “Aziz milletimizin, milli mücadele sürecindeki en büyük adımı, Büyük Taarruz’un zaferle neticelenen gurur günü, 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 98. yılını idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 98 yıl önce sömürgeciliğin, emperyalizmin ve faşizmin karanlığını aziz milletimizin cesaret ve feraseti aydınlatmıştır. Milletimizin yenilgiyi ve esareti kabul etmeyen yapısından bir haber olanlar, destansı zaferimiz karşısında adeta bozguna uğratılmıştır. İmkansızlıkların çokluğu ve bağımsızlığımıza kasteden düşmanların sıfatı tarih boyunca olduğu gibi o gün de yine hiçbir önem arz etmiyordu. Milletimiz; milli ve manevi değerlerini korumak adına canları pahasına savaşarak zafer nişaneleriyle dolu tarihine bir imza daha atmıştır. Milletimizin göğsündeki vatan ve imân aşkıyla yazılan bu kutlu zafer, Güçlü Türkiye hedefimizin de en güçlü temellerinden bir tanesidir. Milletimiz, Türkiye'nin geleceği için, milli birlik ve beraberlik ruhu içinde canları pahasına, özgürlük ve bağımsızlık meşalesini sonsuza dek sönmemek üzere yakmıştır. Mazimizden bizlere miras kalan her emanet gibi yine 30 Ağustos ruhu da bizim için çok büyük bir öneme ve kıymete sahiptir. Aynı şuur, azim ve kararlılıkla 30 Ağustos ruhunu yaşıyoruz. Geleceğimizi inşâ ederken Tam Bağımsız, her yönüyle Yerli ve Millî olan Güçlü Türkiye hedefiyle, tarihi destanlar yazarak adeta taçlandıran milletimizin desteğiyle ilerlemeye devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal ve ordumuzun elde ettiği zaferin 98. yılını en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.”
30 Ağustos Zafer Bayramı üzerinden yürütülen polemiklerle ilgili de konuşan Doğru, şunları söyledi: “30 Ağustos Zafer Bayramı’nı sadece kendisinin zannedenler ve maalesef böylesine önemli bir günü dahi siyaset konusu yapmayı hedefleyenler var ancak bu altı boş oyunların milletimizde hiçbir karşılığı yok. Artık milletimiz bağımsızlık şuurunu kimin taşıdığını, o dönemdeki düşünceleri kimin geliştirerek hedeflenen noktaya doğru ilerlediğini çok net bir biçimde görmektedir. 30 Ağustos Zafer Bayramı sadece bir grubun sahibi olduğu bir gün değil, ecdadımızın bizlere armağan ettiği gurur günüdür. Milletin değerlerinden bir haber olanlar, o dönemin şuurundan fersah fersah uzak olanlar bugün kalkıp altı boş iftiralarla ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. Türkiye 30 Ağustos’u pandemi dolayısıyla alınan önlemler çerçevesinde devlet ciddiyetinin gerektirdiği şekilde kutlayacaktır. Bir milli bayramı dahi siyasete alet etmeye çalışanları milletimizin takdirine bırakıyoruz.”

BARUT; "YOK SAYSALARDA YOK EDEMEYECEKLER"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlayarak, "Tarihte eşi benzeri bulunmayan bu görkemli zaferin yıldönümünde söz veriyoruz; Cumhuriyet ve ilkelerini sonsuza dek yaşatacağız. Yok saymaya çalışsalar da Başkomutanımız Atatürk ve ölümsüz eserlerini asla yok edemeyecekler" dedi.
Bu yıl pandemi koşulları altında karşılanan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, salgın gerekçesiyle kutlama etkinliklerinin kısıtlanması kararına tepki gösterdi. Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'nin taçlandığı 30 Ağustos Zaferi'nin 'yok sayılması' ve gereken özenin gösterilmemesinin asla kabul edilemeyeceğine dikkat çeken Barut, "Başkomutanımız Atatürk'ün öncülüğünde, kanla ve canla kazanılan eşsiz zaferimize gölge düşürmeye kimsenin hakkı yoktur, buna gücü de yetmez. Salgına karşı gerekli önlemler alınarak, tedbirli davranılarak yurttaşlarımız gibi biz de bayram coşkusunu doyasıya yaşayacağız" diye konuştu.
Ulu Önder Atatürk'ün izinde, 'tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti' için sonuna dek mücadele edeceklerine vurgu yapan Ayhan Barut, şunları söyledi:
"Tarihin dönüm noktası olan 30 Ağustos Zaferi, bağımsızlık mücadelemizdeki kararlığımızın ne denli önemli ve haklı olduğunun en net göstergelerinden biridir. Ulusumuzun küllerinden doğduğu bu şanlı gün en büyük kıvanç kaynaklarımızdan biridir. Emperyalist işgale karşı Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin taçlandığı bugün için sonsuz gurur ve onur duyuyoruz. Başkomutanımız, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu laik, demokratik Cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine sonuna dek sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Bu karanlık günlerden yine Ulu Önderimiz Atatürk'ün ışığında ve izinde yürüyerek, O'nun rehberliğinde mücadele ederek kurtulacağız. Bu duygularla 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyoruz. Başkomutanımız Atatürk, kahraman silah arkadaşları, canıyla ve kanıyla bedel ödeyerek bağımsızlığımızı armağan eden aziz şehitlerimizi ve yiğit gazilerimizi, yaşlı-genç, kadın-erkek bütün kahramanlarımızı özlemle, minnetle ve rahmetle anıyoruz."

SÜMER “UNUTTURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Adana Milletvekili TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer bir kutlama mesajı yayınladı. Sümer mesajında şunları kaydetti.
“30 Ağustos, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Büyük Taarruz’u kazandığı, topraklarımızın düşman işgalinden kurtulduğu gündür. Bu bakımdan 30 Ağustos, tarihimizin dönüm noktalarından biridir.
Bu coşkuyu ve gururu bu yıl pandemi koşullarında kutluyoruz. Bu durum, kutlamaların kısıtlanması için bir gerekçe olamaz. Tüm önlemleri alarak bu coşkuyu milletimizle birlikte kutlayacağız, 30 Ağustos’un unutturulmasına izin vermeyeceğiz.
Geçmişte olduğu gibi bugün de birliğimizi ve beraberliğimizi bozmak isteyenler elbette olacaktır. Bu güçlere karşı bundan 98 yıl önce 30 Ağustos’ta nasıl mücadele ettiysek bugün de aynı kararlılık ve cesaretle mücadele edeceğimizden kimsenin endişesi olmamalıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü kutluyorum. Başta Büyük Zaferin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi şükranla ve rahmetle anıyorum.”

BULUT; “98.YILIN GURURUNU YAŞIYORUZ”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 30 Ağustos sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı Bulut, açıklamasında şunları kaydetti.
“Bugün, azmin, inancın, mücadelenin ve özgürlüğün günü, kuruluş ve kurtuluşun başlangıcı 30 Ağustos Zafer Bayramının 98. Yıl dönümünün gururunu yaşıyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan bu büyük zafer ulusumuzun bağımsızlığa ve özgürlüğe olan inancının yansımasıdır.
30 Ağustos’ta işgale boyun eğmeyen o büyük ruh bağımsızlık için tarihe hiç silinmeyecek bir not düşmüştür.
98 yıl önce yazılan bu destanın onurunu, gururunu ve sevincini bugün bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz.
Cumhuriyet değerlerinin sistematik bir şekilde aşındırdığı, Atatürk’ün unutturulmaya çalışıldığı, milli bayramlarımızı kutlamanın sudan bahanelerle yasaklanmak istendiği bu iklimde bize düşen en büyük görev onurlu mücadeleyi, gururla gelecek nesillere aktarmaktır.
Laik, demokratik ve çağdaş Türkiye yolunda çalışmak, yorulmadan, usanmadan yürümektir. Tek adam rejimine karşı, demokrasi için mücadele etmektir.
Büyük zaferin yıl dönümünde, başta Ulu Önderimiz Atatürk’ü şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”
İşgalden zafere, zaferden Cumhuriyete Ulu Önder Atatürk’ün aydınlık yolunda yürüyen herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.”

ŞEVKİN SAYGI VE MİNNETLE ANDI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da büyük bir kahramanlık destanı yazan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve ülkesinin bağımsızlığı için canını hiçe sayan tüm kahramanları minnet ve saygıyla andı.
Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos’ta başlattığı büyük taarruzun 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandığına işaret eden Dr. Şevkin, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçen ‘Büyük Taarruz’un Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve kurtuluş felsefesinde iyi okunması, gelecek kuşaklara doğru aktarılması gereken önemli bir destan olduğuna işaret etti.
Günümüzde bazı odaklar tarafından adeta görmezden gelinen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın bir ulusun küllerinden yeniden doğmasının onurlu bir kanıtı, belgesi, göstergesi olduğunu vurgulayan Dr. Şevkin, “Bu topraklarda yaşayan her birey, ülkesini seven her insan 30 Ağustos’un büyük bir direniş öyküsü, büyük bir destan ve Türkiye topraklarının korunması için kahramanların canlarını siper ettiği milli bir gurur ve zafer bayramı olduğunu bilmeli, onurla, gururla bu bayramı kutlamalıdır” diye konuştu.
Büyük Taarruz’un kurtuluş yıllarında işgalci güçlere son ve kesin darbenin vurulmasını sağlayan bir harekat olduğunun unutulmaması gerektiğini anımsatan Dr. Şevkin, Mustafa Kemal’in zaferden sonraki ilk törende işaret ettiği gibi “Milli ruhu hep birlikte canlı tutmalıyız” diye konuştu.
Dr. Şevkin, Atatürk ve silah arkadaşlarını, kahramanca mücadele eden tüm atalarımızı rahmet, minnet ve saygıyla andı.

ÇETİN; “TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİ”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelenin 30 Ağustos 1922’de nihai zaferle sonuçlandığını belirterek, “Bu zafer Türk Milletinin bağımsızlığını tüm dünyaya savaş meydanlarında kabul ettirmiştir” ifadesini kullandı.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin “1. Dünya Savaşı’nın ardından Osmanlı Hükümeti teslim olmuş, Mondros Mütarekesi ile ülkenin tüm kaleleri zaptedilmiş, tüm limanlarına girilmişti. Ordu dağıtılmış ve millet yoksulluk içinde yıllardır süren savaşlardan perişan haldeydi. Bunu bilen emperyalist güçler Sevr Anlaşması ile Anadolu’yu paylaşma yarışına girdiler. Padişah ve saray çevresi Türk Milletinin yok oluşuna kendi çıkarları için sessiz kalırken Mustafa Kemal Paşa yeni bir mücadelenin ateşini yakmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Anadolu’yu Ankara’da kurduğu meclis etrafında toplayarak tüm ezilmiş uluslara ilham kaynağı olacak Kurtuluş Savaşı’nı başlattı” dedi.
Başkan Soner Çetin, Büyük Önder Atatürk’ün başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın 30 Ağustos’da Zafer Bayramı ile sonuçlandığını ve emperyalistlerin desteklediği Yunan güçlerinin nihai bir yenilgiye uğratıldığını hatırlatarak şöyle devam etti:
“Mustafa Kemal Paşa bizzat cephede komuta ettiği ordusuyla tarihte eşine az rastlanır bir zafer kazandı. Askeri dehası ile yer yönden daha donanımlı ve daha kalabalık düşman ordusunu kesin bir yenilgiye uğratan Mustafa Kemal Paşa ve askerleri böylece Türk Milleti’nin asla boyunduruk altında yaşayamayacağını tüm dünyaya gösterdi. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarını bu vesileyle bir kez daha özlem ve şükranla anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.”

AKAY; “ATATÜRK’ÜN GÖSTERDİĞİ BİLİM VE AKIL YOLUNDA İLERLEMELİYİZ”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda "Tarihin hiçbir döneminde esaret ve işgal altında yaşamamış bir ulusun bireyleri olarak, 30 Ağustos Zaferi’nin 98’nci yıldönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor, bize bu Zaferi yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi.
Seyhan Belediye Başkanı Akay mesajında, 30 Ağustos 1922’nin, uzun süren savaşların ardından toprakları işgal edilmiş Türk Ulusunun, yokluk içerisinde ama inanç ve kararlılıkla verdiği Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığı tarih olduğunu anımsattı. Başkan Akay mesajında daha sonra şunları ifade etti;
“Bu tarih aynı zamanda, Türk insanının tebaa olmaktan çıkıp, tüm bireylerinin aynı ve eşit haklara sahip olduğu, bağımsız bir devlet olmasının da başlangıcıdır. Lozan Anlaşması, sonrasında Atatürk ilke ve devrimleri ışığında kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 30 Ağustos ruhunun verdiği güç ve güvenle bugünlere gelmiştir. Ve bugünlerden geleceğe aynı güç ve aynı güvenle uzanacaktır.
Türkiye Cumhuriyetinin, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla, çocuğuyla yetişkiniyle birlikte, adalet, barış ve huzur içinde yaşaması hepimizin ortak temennisidir. Bunu hayata geçirmenin görevi de, bu Cumhuriyetin insanları olarak hepimize düşmektedir. Bunun ilk şartı da, Atatürk’ün gösterdiği bilim ve akıl yolunda ilerlemektir.
Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı bir kez daha kutlarken, büyük taarruzu başlatan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu büyük zaferi bizlere canlarını ve kanlarını vererek armağan eden, bu vatan ve bu devlet için canını veren tüm şehitlerimiz ile hakkın rahmetine erişen ve yaşayan tüm gazilerimizi, huzurunuzda bir kez daha minnet ve rahmetle anıyor ve aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum."

KOCAİSPİR, “30 AĞUSTOS ŞANLI TARİHİMİZİN ALTIN HALKALARINDAN BİRİDİR”
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajında Türk milletinin şanlı tarihinin altın halkalarından biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıl dönümünü kutlayan Başkan Kocaispir, şunları kaydetti;
“26 Ağustos 1922 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında başlayan Büyük Taarruz, verilen çetin mücadelelerinin ardından Dumlupınar’da zafere taşınmıştır. 30 Ağustos’ta kazanılan bu destansı zaferle milletimiz, kendisine reva görülen esaret gömleğini yırtıp atmış, ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin de müjdesi olan Büyük Zafer, tarihten silinmek istenen Türk milletinin yeniden şahlanışının adıdır.
Tarihteki tüm zaferlerimiz gibi 30 Ağustos’un arkasında da gözlerini kırpmadan hayatını feda eden kahramanlarımızın cesaretleri vardır. Milletimiz, dün olduğu gibi bugün de istiklal ve istikbali için canından aziz bildiği vatanı uğrunda aynı fedakârlık ve cesareti göstermeye hazırdır.
Bu vesile ile vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu anlamlı zaferin yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

ULUDAĞ, “DESTANSI BİR MÜCADELE”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili mesaj yayımladı.
“Bugün Zaferimizin 98. Yıldönümü ve vatan topraklarımızda milli irademizin, bağımsızlığının ilelebet süreceğinin tüm dünyaya ilanıdır.” ifadelerini kullanan Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, mesajında şu sözleri dile getirdi;”
30 Ağustos; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri" emriyle 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile vatan topraklarımızın düşman işgalinden kurtarılması ile milletimiz hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuştu.
Özgürlük ve bağımsızlığına âşık Türk milletinin boyunduruk altına girmemek için verdiği destansı bir mücadele ile zaferimiz, diğer milletlerin hafızalarında derin izler bırakarak Türk gücünü dünya tarihine kazıdı.
Ulusumuzun milli mücadele sürecindeki en büyük adımı; Büyük Taarruz Zaferinin 98. yıldönümünde, Mustafa Kemal Atatürk ve ordumuzun elde ettiği zaferi bir kez daha gururla kutluyoruz.
30 Ağustos Zaferini bize yaşatan Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu'na şükranlarımı sunuyor, Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum...“dedi.

ERDEM'İN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMASI
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile kutlama mesajı yayınladı.
“Kurtuluş Savaşı’nın başarı noktası olan, birlik ve dayanışma içinde gösterilen çabaları hedefine ulaştıran 30 Ağustos Zaferi, ulusumuzun fedakârlığının, kararlılığının ve vatan sevgisinin önemli ve anlamlı bir göstergesidir” diyen Başkan Erdem mesajında şu ifadelere yer verdi; "1922 yılının 26 Ağustos’unda başlayan savaşın sonunda ulusal bağımsızlık ve Kurtuluş Savaşımız başarıya ulaştı. Yeni Türkiye Cumhuriyeti filizlendi. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerimizi ve şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

FİLİK; “BUGÜN TARİHİ ZAFERLERLE DOLU GÜN”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik 30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Mesaj Yayınladı. Başkan Filik mesajında;
“Bu gün, şehitler diyarı Anadolu'nun ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağının tescillendiği; 30 Ağustos Zaferinin 98’inci yıl dönümüdür.
Bu gün, tarihi zaferlerle dolu Yüce Türk Milletinin; bütün imkânsızlıklara rağmen, yaklaşık 300 kilometrelik mesafeyi savaşarak dört gün gibi kısa bir sürede kat edip yunanı denize döktüğü gündür. Bu gün; vatanı cebren ve hile ile işgal edilmiş, orduları dağıtılmış bir milletin, bağrından çıkardığı ulu önderinin öncülüğüne Anka Kuşu misali küllerinden doğduğu, zaferlerle dolu tarihine bir zafer daha eklediği gündür.
Bu zafer; "Ardına bakmadan yollara düşen,
Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,
Huduttan hududa yol bulup koşan,
Cepheden cepheyi soranlarındır."
Dizelerinde anlatılan Türk evlatlarınındır.
Tarih boyunca aziz milletimiz üzerine oyun kuranlar, milletimizin birlik ve bütünlüğü karşısında hüsrana uğramış, yüce milletimizin bağımsızlık azmi ve sevdası tüm hesapları alt-üst etmiştir.
Yüce Türk Milleti olarak, Malazgirt'teki, Çanakkale'deki ve Kocatepe'deki ruh neyse, bu gün de aynı ruh ve heyecanla aziz vatanımızı her türlü tehlikeye ve saldırıya karşı koruyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
İstiklal mücadelesinde; imkânsızı başaran, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımızın kazanılması ve bölünmez bütünlüğü uğruna, akıttıkları kanları ile bayrağımıza rengini veren şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyorum” dedi.

TOPUZ; “30 AĞUSTOS MÜCADELE ÖRNEĞİ”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz 30 Ağustos Zafer Bayramı Dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz mesajında; “30 Ağustos 1922 de ulusun bağımsızlığı ve özgürlüğü için, yüce milletimizin ve Türk ordusunun işgalci güçlere, son ve kesin darbeyi indirerek mücadelenin başarı ile sonuçlanmasını sağlayan, yunanların denize döküldüğü, Türk ordusunun büyük taarruz ile tarihe iz bıraktığı unutulmayacak mücadele örneklerinden biridir.
Nice şehit kanları ile sulanmış vatan topraklarımızın atalarımızdan aldığımız emanet, çocuklarımıza bırakacağımız miras olarak görerek bu vatana verilecek her türlü zarar karşısında tarihimizi hatırlayarak mücadelede her zaman var olacağız.
Tarihe kazınmış bu başarıyı Korona Virüsü sebebi ile birlikte kutlayamasak ta, bu başarının coşkusunu içimizde evlerimizde ve virüs tedbirleri kapsamında içtenliğimizle hatırlayacak ve hatırlatacağız.
Büyük Taarruz ile birlikte başlayan mücadele sonucunda Türkiye Cumhuriyetimizin temelleri atılmış, göğüs göğüse çarpıştığımız nice milletin bugün saygı ile baktığı bir ulus haline gelmemizi sağlamıştır.
Türkiye Cumhuriyetimizin ve Yüce Türk milletinin birlik ve beraberlik ile verdiği bu mücadele sonucunda elde edilen zaferi bizlere armağan eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranlarımız ile anıyor 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum. “ Dedi.

AKGEDİK; “HAKLI GURUR VE SEVİNCİ YAŞIYORUZ”
Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik’den 30 Ağustos Zaferi’nin 98'nci yıl dönümü ile Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 98. Yılını kutlamanın haklı gurur ve sevincini yaşadıklarını ifade Başkan Akgedik, mesajında şu görüşlere yer verdi. Yüce Türk milleti şanlı tarihinden aldığı kahramanlığı ve vatan severliğiyle varlığına son vermek isteyen yedi düvele karşı dik durmuş ve eğer söz konusu vatan ise hiçbir engelin bağımsızlık yolunda kendini engelleyemeyeceğini göstermiştir.
Milletimiz türlü yokluğa, zorluğa ve imkansızlığa rağmen özgürlük mücadelesinden vazgeçmemiş, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, bayrağına ve vatanına canı pahasına sahip çıkmıştır. 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da milletimizin kesin zaferiyle sonuçlanan tarihinin dönüm noktalarındadır. Bu sayede Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. 30 Ağustos aynı zamanda Türk milletinin şerefli ecdadından aldığı vatan millet sevdası mirasının net bir tezahürüdür.”.
Başkan Akgedik 30 Ağustos Zaferi’nin 98'nci yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü'nü münasebetiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor, onların yolundan azim ve kararlılıkla yürüyeceğimizi temin ediyorum. Dedi

“TÜRK MİLLETİ BEKASINA SAHİP ÇIKACAKTIR”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Milli Mücadele şuuru açıktır, 30 Ağustos ruhu dimdik ayaktadır ve Türk Milleti her melun tuzağı bozmaya yeminlidir!” dedi.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümünü coşkuyla ve gururla idrak ettiklerini söyledi. Avcı, yayımladığı mesajda “30 Ağustos; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında dava arkadaşları ve aziz milletimizin ortak mücadelesiyle başlatılan Türk Milli Kurtuluş Savaşı’nın zaferle taçlandırıldığı destansı tarihin adıdır.” ifadesini kullandı.
Başkan Bünyamin Avcı, şöyle devam etti:
“30 Ağustos zaferiyle; 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Limanı’nda imzalanan teslimiyet antlaşması ve 10 Ağustos 1920’de dayatılan Sevr ihaneti Dumlupınar’da tarihin çöplüğüne atılmıştır. Başkomutanlık Meydan Muharebesinde zirveye taşınan Milli Mücadele ruhuyla esaret zincirleri ve emperyalist hevesler parçalanmış, küresel kuşatma milletimizin tertemiz ve imanlı mücadelesiyle püskürtülmüştür.”
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifadeleriyle Türk milleti dün olduğu gibi bugün ve yarın da bekasına sahip çıkacak, aziz vatan üzerinde sinsi plan yapanların tezgâhlarını bozarak başlarına geçirecek cesaret ve dirayettedir. Milli Mücadele şuuru açıktır, 30 Ağustos ruhu dimdik ayaktadır ve Türk Milleti her melun tuzağı bozmaya yeminlidir!” dedi.
Bünyamin Avcı, mesajını şöyle tamamladı:
“Bu duygu ve düşüncelerle, değerli hemşehrilerimizin, kıymetli vatandaşlarımızın, yüreği Türkiye ile birlikte çarpan her insanımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Devletimizin bütün kurucu kahramanlarını; büyük Türk milleti için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnet duygularımla anıyorum.”

ESENDEMİR; “30 AĞUSTOS SÖNMEYEN BAĞIMSIZLIK MEŞALESİDİR”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, ‘Bağımsızlık ve Özgürlük Benim Karakterimdir’ diyen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük taarruz kararıyla 98 yıl önce yaktığı bağımsızlık meşalesinin hâlâ yandığını belirterek, hiçbir gücün bu meşaleyi söndüremeyeceğini vurguladı.
30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Esendemir, tarihin dönüm noktalarından biri olan bu önemli günün, Türk Milletinin, bağımsızlığı ve ülkesinin bütünlüğü için gösterilen fedakarlığın simgesi haline geldiğini dile getirdi.
ÇGC Başkanı Esendemir şunları kaydetti; “Aradan geçen 98 yıla rağmen doğusundan batısına güneyinden kuzeyine kadar Türkiye’nin dört bir köşesinde 30 Ağustos heyecanının ve ruhunun artarak devam etmesini görmek en büyük kıvancımızdır. 30 Ağustos, bağımsızlığın Türk halkı için ne kadar değerli ve vazgeçilmez olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Vatanın birliği ve bölünmez bütünlüğü için dün olduğu gibi bugün de sınır taşlarında kale gibi azimle duran Mehmetçiklerimiz zafer sevincimizin en büyük teminatıdır. Bu yönüyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyor; 30 Ağustos Zafer Bayramınızı yürekten kutluyorum.”

KÜÇÜK; “ONUR GÜNLERİMİZİ KUTLAMAK BİZLERİ VAR EDEN DEĞERLERİ SAHİPLENMEKTİR”
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
"Zafer Bayramı" nın 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in Başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin (Büyük Taarruz'un) şerefli ve şanlı yıl dönümü olduğunu belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“30 Ağustos 1922 zaferi, dönemin şartları içerisinde askeri kuvvetlerimizden kat kat üstün emperyalist güçler karşısında kazanılmış, milletimizin birlik ve beraberliğinden, hürriyet ve istiklalinden en zor koşullarda dahi vazgeçmeyeceğini adeta tüm dünyaya haykırdığı gün olarak tarihe altın harflerle yazılmıştır.
Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının yanında, yalnızca bizim değil; tüm ezilmiş ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve bu doğrultuda atılmış en büyük adımlardan biridir.
Bu onur günlerimizi kutlamak o toplumları var eden değerleri sahiplenmek anlamına gelir.
Milli duygular önemlidir ve bizi birbirimize bağlar. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır. Kişinin hak ve özgürlükleri ancak bu sistem içinde güvencede olabilir.
Türkiye'de son on yılda çeşitli gerekçe bahanelerle bir çok milli bayram kutlamaları ne yazık ki iptal edilmiştir. Pandemi tehlikesinin bazı etkinliklerde yok sayılmasına rağmen en önemli milli bayramlarımızdan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının pandemi gerekçesiyle yasaklanması ve kısıtlanması yanlış bir karardır.
Hangi nedenle olursa olsun sosyal mesafe ve izolasyon kurallarına uyularak yapılabilecek ilken kutlamaların yasaklanması, ancak ideolojik bir karşıtlık ve siyasal bir düşmanlık ile açıklanabilir.
Hukuk Devletinin ve hukukun savunucuları, uygulayıcıları, Adana Barosu mensupları olarak, Ulusumuzun ve Adana Halkının bu büyük bayramını yürekten kutlarken; büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve düşünce arkadaşlarını, kahramanlarımızı saygıyla anıyor; çağdaşlaşma yolundaki laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olarak yaşatmak kararlılığında olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'nin, bu yolda sarsılmaz adımlarla ilerlemesine ilişkin sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyorum.
Ata’mızın “Ey yükselen yeni nesil! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz…” sözleri ile açıklamamı tamamlıyorum.”

AYDAR, “TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE KURULDU”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa AYDAR,30 Ağustos Zafer Bayramı olması vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Aydar, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Anadolu’nun ebedi vatanımız olmasını sağlayan, İstiklal Mücadelemizin önemli bir dönüm noktası büyük taarruzun zaferle sonuçlandığı Ağustos ayının son haftasını Zafer Haftası olarak büyük bir gururla kutlamaktayız. Ecdadımız 1071’ de Malazgirt’te adalet, merhamet ve barışın timsali olan bir medeniyetin temellerini atmıştır. Dünyanın en güçlü devletlerine karşı destansı bir direnişin meyvesi olan son Devletimizin Türkiye Cumhuriyeti de Malazgirt’te atılan o sağlam temeller üzerine kurulmuştur.
Milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 98. Yılını kutlamanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz. Bu zafer Anadolu insanının kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle ,topyekûn verdiği onurlu bir mücadelenin eseridir. Yurtta ve dünyada daima barıştan yana olan yüce milletimiz, bağımsızlığına ve vatanına göz dikildiğinde, savaş meydanında ne büyük bir mücadele verebileceğini dosta düşmana defalarca göstermiştir. Türk milletinin göstermiş olduğu bu vatanperverlik ve kahramanlık örneği diğer milletlere de emsal teşkil etmiş ve hayranlık uyandırmıştır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta bu zaferi bizlere armağan eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, kahraman ordumuzun ve aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum.”

KIZIL; "TÜM DÜNYAYA İLAN ETTİ"
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlayarak, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığındaki şanlı ordumuz, 98 yıl önce Büyük Taarruz zaferiyle, ‘Ya istiklal ya izmihlal’ diyerek Türk milletinin bağımsız karakterini bir kez daha tüm dünyaya ilan etmiştir” dedi. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, 30 Ağustos 1922’nin sadece Türk milletinin kurtuluş destanı yazdığı bir tarih değil aynı zamanda ezilen ve sömürülen tüm milletler için bir işaret olduğunu kaydetti. Başkan Mustafa Uğur Kızıl, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığındaki şanlı ordumuz, Büyük Taarruz zaferiyle, ‘Ya istiklal ya izmihlal’ diyerek Türk milletinin bağımsız karakterini tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Tüm yokluklar ve imkansızlıklara rağmen İstiklal Mücadelesi Büyük Taarruz zaferiyle kazanılmıştır. Necip milletimiz yurdumuzun dört bir yanını saran düşmanla canı pahasına mücadele etmiş ve 'asla yenilmez' denilen güçleri hezimete uğratmıştır. Vatan aşkını, millet sevdasını asla terk etmeyen milletimiz iman dolu göğsüyle bir kez daha, atalarımızdan kalan emanetine sahip çıkmıştır” ifadelerini kullandı.
Ağustos'un Türk milleti için zafer ayı olduğunu dile getiren Başkan Mustafa Uğur Kızıl, “Sultan Alparslan’ın 26 Ağustos 1071 Malazgirt zaferinden yüzlerce yıl sonra 26 Ağustos 1922 yılında başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922’de emsali görülmemiş bir zaferle sonuçlanmış, Türk milleti binlerce yıllık bağımsızlığını, ve hür vatanını düşmana teslim etmemiştir. Türk milletinin zaferlerle sonuçlandırdığı Otlukbeli Savaşı, Çaldıran Savaşı, Mercidabık Zaferi, Mohaç Zaferi, Sakarya Meydan Savaşı da yine Ağustos ayında yaşanmıştır” dedi. Türkiye'yi bölüp parçalamak isteyenlerin geçmişte olduğu gibi gelecekte de var olacağına dikkati çeken Başkan Kızıl, şunları kaydetti: “Kadim milletimiz vatanını, bayrağını, birlik ve beraberlik içerisinde ilelebet korumaya devam edecektir. Asla düşman postalını bu topraklara bastırtmayacaktır. Bu vesileyle 30 Ağustos zaferinin 98. yıldönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan uğruna can veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diler, her birini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

GÖGER; “30 AĞUSTOS BAĞIMSIZLIĞIN SEMBOLÜDÜR”
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, 30 Ağustos Zaferi'nin, Türk Milletinin bağımsızlığını, istiklalini ve istikbalini koruma konusundaki kararlılığının sembollerinden birisi olduğunu söyledi.
Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, 30 Ağustos Zaferi'nin 98. yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.
Mesajında, 30 Ağustos Zafer Bayramının ruhuna uygun bir coşkuda kutlanması için esnaf ve sanatkarlar ile Adanalıları ev, iş yeri ve araçlarına bayrak asmaya davet eden Birlik Başkanı Niyazi Göger, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde milletimizin şanlı ordumuz ile birlikte emsalsiz bir kahramanlık destanı yazarak 30 Ağustos 1922'de kazandığı bu zafer, Sultan Alparslan'ın kapılarını açtığı Anadolu topraklarının ebedi Türk yurdu olmasını sağlamıştır. 30 Ağustos Zaferi, aynı zamanda milletimizin canından aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. Bu zafer, siyasi ve sosyal sonuçları itibariyle de tarihe yön vermiş, istiklal savaşı yürüten birçok mazlum halka ilham ve umut kaynağı olmuştur" dedi.
Ecdadımızın canlarını ortaya koyarak verdiği bu şanlı mücadelenin milletimize her zaman ilham kaynağı olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Niyazi Göger, "Dün olduğu gibi bugün de ekonomik ve siyasi bağımsızlığımıza yönelik her türlü tehdide ve saldırıya aynı ruh ile karşı durmaya devam edeceğiz. Her vesile ile birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi kuvvetlendireceğiz. Bu düşüncelerle vatanımızın varlığı ve bağımsızlığının dünyaya kabul ettirildiği bu çok anlamlı zaferin yıldönümünde, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, büyük Türk milleti için canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyor, Adanalı hemşehrilerimin ve aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını en kalbi duygularımla kutluyorum" ifadelerini kullandı.

MİLLİ; "MALAZGİRT'TEN BÜYÜK TAARRUZA"
Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Başkanı Halid Milli, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı büyük bir coşkuyla kutladıklarını söyledi. Tarihe altın harflerle yazılan ölümsüz zaferin tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin simgelerinden olduğunu vurgulayan Milli, "Vatanımızın bağımsızlığı için mücadele ederken kanlarıyla bu toprakları sulayan aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi, Başkomutan Atatürk nezdinde sonsuzluğa uğurladığımız tüm kahramanlarımızı minnet ve rahmetle anıyoruz" dedi.
30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98'inci yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, tarihte Türk'ün esarete asla boyun eğmediğinin sayısız örneklerinin bulunduğuna dikkat çekti. Aziz Türk milletinin vatanı ve bağımsızlığı için canını vermekten ve kanını dökmekten asla kaçınmadığını, bundan sonra da asla kaçınmayacağını ifade eden Halid Milli, "Bizlere ekonomik, askeri ve siyasi her yönden tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti emanet eden atalarımızın ruhları şad olsun. Onların sonsuza dek yaşayacak bu miraslarını korumak ve geliştirmek için iş dünyasının genç temsilcileri olarak bizler her daim hazırız, iş başındayız" diye konuştu.
Yedi düvelin alçak işgaline karşı destansı bir mücadeleyle kazanılan Milli Kurtuluş Savaşı'nın 30 Ağustos Zaferi ile taçlandığına dikkat çeken ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, şunları kaydetti:
"Tarihe altın harflerle yazılan bu büyük zafer için ne kadar gurur duysak, ne kadar övünsek azdır. Sultan Alparslan'ın komutasında 26 Ağustos 1071 tarihinde kazanılan Malazgirt Zaferimizle Anadolu'yu yurt edinen aziz Türk milleti, 26 Ağustos 1922 tarihinde ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlattığı Büyük Taarruz ile vatanımıza ve bağımsızlığımıza göz diken düşmanları bozguna uğratmıştır. 30 Ağustos Zaferi Anadolu'nun sonsuza dek Türk yurdu olacağını tüm dünyaya bir daha ispat etmiştir. Bu duygularla 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyor, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere canıyla ve kanıyla bedel ödeyen aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve kadın-erkek tüm yiğitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun."

ÇİMEN; “CUMHURİYETİMİZİN EN BÜYÜK GÜVENCESİDİR”
Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkan Adayı Ramazan Çimen, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili mesaj yayımladı. Çimen, “Bu toprakları vatan kılmak için ecdadımızın ödediği bedeller ile milletimizin tüm dünyaya örnek olan mücadele azmi, sağlam temeller üzerine inşa ettiğimiz, her geçen gün gelişen ve büyüyen Cumhuriyetimizin en büyük güvencesidir” dedi.
Adana’da ayrım yapmaksızın, amatör spor kulüpleri bir çatı altında toplamak isteyen Adana ASKF Başkan Adayı Ramazan Çimen, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yayımladığı mesajla kutladı. “Büyük Taarruzun zaferle sonuçlandığı Ağustos ayının son haftasını, Zafer Haftası olarak kutluyoruz” diyen Çimen açıklamasında şu görüşlere yer verdi;
“26 Temmuz 1922’de başlayan ve 30 Ağustos’ta büyük bir zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz da, en zor şartlarda milletimizin yeniden dirilişinin, yeniden ayağa kalkışının, yeniden geleceğine sahip çıkışının sembolü olmuştur. Bu toprakları vatan kılmak için ecdadımızın ödediği bedeller ile milletimizin tüm dünyaya örnek olan mücadele azmi, sağlam temeller üzerine inşa ettiğimiz, her geçen gün gelişen ve büyüyen Cumhuriyetimizin en büyük güvencesidir. Tüm ülkemizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.”