VALİ ELBAN; "MİLLETİMİZE YAKIŞIR VAKAR VE GURURLA İDRAK EDİYORUZ"
Valisi Süleyman Elban, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Mesajında Çanakkale Zaferi'nin, tarih boyunca bağımsızlık, hürriyet ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan çekinmeyen Türk Milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi olduğunu dile getiren Vali Elban, devamında şu ifadelere yer verdi:
"Kadim milletimizin tarihten günümüze yazdığı birbirinden benzersiz destanlar içerisinde ayrı bir yeri ve önemi bulunan Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünü Şehitleri Anma Günü’nü milletimize yakışır vakar ve gururla hep birlikte idrak ediyoruz.
Tarihin şahit olduğu en büyük muharebelerden biri hiç kuşkusuz Çanakkale Muharebeleridir. İmkânsız denilen hadiselerin yaşandığı, devrine göre en modern harp unsurlarının kullanıldığı ve farklı savaş stratejilerinin uygulandığı bir muharebe silsilesidir Çanakkale’de 106 yıl önce yaşananlar. Çanakkale’de Yarbay Mustafa Kemal’in 57. Piyade Tümeni’ne verdiği “Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum.” tarihi emriyle yaşadığı toprağı vatan kılma mücadelesindeki bir milletin istiklal ve istikbali uğruna mermiye süngüyle yürüyüşünün, bağrındaki imanının, azminin ve kararlılığının göstergesidir yaşananlar.
Renkleri, lisanları farklı yedi düvele karşı Halep’ten İstanbul’a, Kars’tan Aydın’a, Adana’dan Trabzon’a Mehmed’ler Çanakkale siperlerinde sırt sırta, omuz omuza karşı koyarken o gün onları bileştiren yegâne unsur; vatanın bağımsızlığıdır. Ay yıldızlı al bayrağın semalarımızda nazlı nazlı dalgalanmasıdır. Ezanımızın gök kubbemizde yankılanmasıdır. Et-tırnak misali birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde vatanın ve milletin selameti sağlamaktır. İşte bu inanç ve anlayış, bugün adına “Çanakkale Ruhu” dediğimiz, milletimizi tasada ve kıvançta bir araya getiren eşsiz mayayı ortaya çıkarmıştır. 106 yıl önce Çanakkale’yi geçilmez kılan o benzersiz ruh, inanç ve anlayış, bugün de milletimizi birbirine kenetleyen en temel bağdır. Milletimiz, bu sayede birlik ve beraberliğine, varlık ve bekasına kast edenlere canı pahasına gereken cevabı en gür seda ile vermektedir.
Bilinmelidir ki ecdadımızın bizlere bıraktığı en büyük mirasa sonuna kadar sahip çıkacak, gelecek kuşaklarımıza hakkıyla aktaracağız. 106 yıl önce olduğu gibi bugün ve gelecekte de bin yıllık vatan toprağında dahili ve harici hiçbir operasyona izin vermeyecek; aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi incitecek hiçbir hadiseye müsamaha göstermeyeceğiz. Her karışı aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu cennet vatanın, tarihten bugüne var olan bu eşsiz milletin büyük medeniyet yürüyüşünde önüne çıkan engelleri bertaraf edecek, şanlı devletimizi ve aziz milletimizi her anlamda muzaffer kılacağız."

KARALAR; "VATAN SAVUNMASI İÇİN CANINI HİÇE SAYANLARIN ZAFERİ"
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Zeydan Karalar mesajında şu düşünceleri dile getirdi:
“Çanakkale Zaferi; düşman ne kadar güçlü ve çok olursa olsun, milletimizin inancı ve bağımsızlığa olan düşkünlüğü karşısında yenilgiye mahkum olduğunun destansı bir kanıtıdır. 1. Dünya Savaşı ile birlikte, Türk Milletini Anadolu’dan da çıkarmak için gözü dönenlere karşı, yüzbinlerce şehit ve gazi pahasına Çanakkale’de alınan zafer, daha sonra Kurtuluş Savaşı’na da ilham olmuş, ayrıca dünyadaki mazlum milletlere, emperyalizme karşı savaşta umut, ışık haline gelmiştir.
Türk Ordusu’nun dünya savaş tarihine geçen Çanakkale zaferleri, Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde olması halinde, neleri başarabileceğinin de en büyük göstergelerinden biridir.
İngiliz ve Fransızların, sömürgelerindeki askerleriyle birlikte, dönemin en büyük donanmaları ve askeri gücüyle yüklendikleri Çanakkale’de uğradıkları yenilgi, Türk milletine yaşam hakkı tanımak istemeyenlere ağır bir darbe vurmuştur.
Çanakkale Savaşı’nda, kara muharebelerinde önemli başarılara imza atan ve nasıl bir komutan olduğunu dünyaya kanıtlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, milletine ve askerine olan inancıyla daha sonra verilecek Kurtuluş Savaşı öncesinde, vatan savunmasının ancak şehitlik mertebesine gözü kapalı yürüyenlerle yapılabileceğini bir kez daha ortaya koymuştur.
Atalarımız bizlere bir vatan bırakmak için canlarını hiçe saymışlardır. Onların fedakarlıkları sayesinde bugün varlığımızı sürdürüyor, özgürce nefes alıyoruz.
Onların yaptıklarının değerini bilmek ve Çanakkale Destanının önemini gelecek nesillere aktarmak için ulus olarak birlikte hareket etmeliyiz.
Bu kutlu zafer gününde başta Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, ulusumuzun 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni kutluyorum.”

BARUT; "ONUR VE GURUR DUYUYORUZ"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 106'ncı Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü'nde ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile kahraman silah arkadaşlarını, vatan topraklarını kanlarıyla sulayan aziz şehitleri ve gazileri rahmetle andıklarını söyledi. Çanakkale'de yedi düvelin işgaline karşı tam bağımsızlık aşkıyla verilen destansı mücadeleyi anlatan Barut, "Bugün de Çanakkale ruhu dimdik ayaktadır. Ulu Önderimiz Atatürk'ün emanetleri sonsuza dek yaşayacak" dedi.
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 106'ncı Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü ile ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, tarihin altın sayfalarında Çanakkale'de yedi düvelin işgaline karşı kazanılan görkemli zaferin yer aldığını vurguladı. Çanakkale'de bağımsızlık sevdasıyla dolu yüreklerin verdiği destansı mücadelenin önemini dile getiren Barut, "Tarihe silinmez biçimde kanları ve canlarıyla 'Çanakkale geçilemez' yazdıran kahramanlarımızın emanetlerinin bekçisi olmaktan, onların bizlere bıraktığı bu eşsiz mirasa sahip çıkmaktan, onların izinde yürümekten büyük bir onur ve gurur duyuyoruz" diye konuştu.
Yoksulluk, çaresizlik ve imkansızlık bilmeden Çanakkale'de verilen mücadelenin herkese yol göstermeye devam ettiğini aktaran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Bizlere esaret yaşatmak isteyenlerin yüzüne bağımsızlık tokadı vuran kahramanlarımız Çanakkale Zaferi'nin ardından da Ulusal Kurtuluş Mücadelesiyle tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti'ni bize miras bırakmıştır. Herkes biliyor ki, bağımsızlık sevdalısı yüreklerin kanıyla boy veren ve yaşam bulan Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza dek yaşayacaktır. Ne mutlu ki milyonlarca yürek olarak bu yolda mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, canları ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sevdalısı oldukları topraklara düşen kadın-erkek tüm yiğitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz."

BULUT; “ÇANAKKALE SAVAŞI ÖZGÜRLÜK DİRENİŞİDİR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
CHP’li Bulut’un mesajı:
“Çanakkale, tarihin altın sayfalarına yazılan, dünya tarihinde eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.
Çanakkale; bir milletin topsuz tüfeksiz, imkansızlıklar içinde vatan topraklarını savunmak için, yedi düvele meydan okumasıdır.
Ulusumuz, Çanakkale’de dünyanın en güçlü donanmalarına ve ordularına karşı tüm eşsiz bir direniş göstermiştir.
Şehitlerimizin kanıyla yazılan bu destan, sadece kendi tarihimize değil, dünya tarihine de yön vermiştir.
Çanakkale, mazlumun, zalime direnişidir.
Esir edilmek istenen bir ulusun özgürlük direnişidir.
Bağımsızlık aşkıyla, ‘Çanakkale geçilmez’ diye haykıranlar, yaktıkları özgürlük ateşiyleUlusal KurtuluşSavaşı’nın da temellerine harç koymuş, bir ulusun esaret zincirini kırıp atmıştır.
Kuşkusuz bu zaferin en büyük mimarı, liderlik yeteneği ve dehasıyla tarih sahnesinde ön plana çıkan, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür.
Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan yurt toprakları, bizlere şehitlerin ve gazilerin emanetidir.
Ulusumuz, şehitlerimizin fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacak; vatan sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz her zaman gönlümüzde yaşayacaktır.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümünde Ulu Önderimiz Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarınıve aziz şehitlerimizi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun…”

AKAY; "ÇANAKKALE ZAFERİ KAHRAMANLIK DESTANIDIR"
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 106. yılı ve “Şehitleri Anma” günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Akay, İstanbul’un işgal etmek amacıyla önce donanmayla ardından kara savaşlarıyla Çanakkale Boğazı’ndan geçmek isteyen itilaf devletlerine karşı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile yurdun dört bir yanından vatan savunması için Çanakkale’ye gelen yaşlı, genç, çocuk ve kadınların birlikte verdiği mücadelenin kahramanlık destanı olduğunu söyledi.
Akay, “Çanakkale Zaferi gerçek bir kahramanlık destanıdır. Ulusumuzun özgürlüğü, vatanı, bayrağı için imkansızı başarabileceğinin en somut göstergesidir. Ulusumuz canıyla, kanıyla Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm dünyaya gösteren eşsiz bir direniş sergilemiştir. Vatan, bayrak ve bağımsızlık uğruna verilen bu mücadele, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin de temellerini oluşturmuştur. Çanakkale Zaferi’nin 106.yılında; verdiği emirler ve kararlar, sergilediği komutanlık yeteneği ve askeri dehasıyla Çanakkale savunmasının zafere dönüşmesini sağlayan Büyük Önder Atatürk’ü, vatan, bayrak ve bağımsızlık uğruna canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

ÇETİN; “KAHRAMANLIĞIN VE FEDAKARLIĞIN GÖSTERGESİ”
Başkan Soner Çetin’den 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi Mesajı
“18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Çanakkale zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır" dedi.
Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin iradesinin, inancının, azminin, bağımsızlık mücadelesinin, kahramanlık ve fedakarlığının göstergesi olduğuna dikkat çeken Başkan Çetin, mesajında şunları kaydetti:
Çanakkale deniz zaferi, dünyada eşi benzeri olmayan kahraman Türk askerinin zaferidir. Çanakkale Zaferi, üzerinden bir asır geçmiş olmasına rağmen hala önemini koruyan, eşsiz bir kahramanlık ve diriliş örneğidir. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinin atıldığı bu şanlı zafer, tüm dünyaya Çanakkale’nin geçilmez olduğunu göstermiştir.
Birinci Dünya Savaşı’nın en kritik aşamalarından biri olan Çanakkale Savaşları ve Türk milletinin binlerce şehit vererek elde ettiği zafer, milletimizin kaderini ve dünya tarihinin akışını değiştirmiştir.
Çanakkale’de başarıya ulaşan kolektif ruh göstermiştir ki, dünyada bu milletin var oluş iradesini kıracak hiç bir güç yoktur. Çanakkale'de ortaya konulan bu sarsılmaz vatan sevgisi, bu millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür. İnanıyorum ki o yüksek ruh, o millet olma şuuru ve o vatan sevgisi bu topraklar üzerinde ebediyen var olacaktır.
Milletimiz, tarihin zorlu sınavlarından geçerek bugünlere ulaşmıştır. Millet olarak imkânsızlıklar içindeyken bile 'Çanakkale Geçilmez' dedirten sağlam bir inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı dün olduğu gibi bugün de işte bu ruhtur, bu inançtır. Bu yüzden Çanakkale Zaferi, sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün de en güçlü ilham kaynaklarından biri olmaya devam edecektir.
Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünde, bize bıraktıkları mirasın ve verdikleri mücadelenin bilinciyle Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

ULUDAĞ “ÇANAKKALE İNANÇ VE AZMİYLE YAZILAN BİR DESTANIN ADIDIR”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Uludağ mesajında, “ Çanakkale Destanı Türk Milletinin istiklalden istikbale giden yolda, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır" dedi.
Çanakkale Zaferi’nin sonuçları itibariyle Dünya tarihinin akışını ve Türk milletinin kaderini değiştirdiğine dikkat çektiği mesajında Başkan Uludağ sözlerine şöyle devam etti: “Çanakkale Savaşı, sadece Türkiye'nin değil Dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. O yüzden Çanakkale Zaferi yıllarca cepheden cepheye koşan ve bağımsızlığı uğruna, imkânsızlıklar içinde savaşan vatan sevdalılarının 106 yıl önce,inanç ve azmiyle yazılan bir destanın adıdır. Çanakkale Destanı, milletimizin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı ve Dünya’da eşine az rastlanır tarihe adı altın harflerle yazılan bir zaferdir. Çanakkale geçilmez sözünü dünyaya kabul ettiren Türk milletinin, vatan ve bayrak sevgisinin en aziz nişanesinin bir emanetçisi olarak; 18 Mart Şehitler Günü'nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum. ”dedi.

ERDEM'DEN, 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Erdem mesajında şu ifadelere yer verdi;" 106 yıl önce Aziz Türk milleti, büyük bir kahramanlık örneği sergileyerek, vatanına duyduğu sevgi ve inançla Çanakkale'de destan yazmıştır. Çanakkale zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en gurur verici zaferlerden ve en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Fedakârlığın zirveye ulaştığı bir varoluş mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, yok edilmek istenen bir milletin, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya gösteren bir kahramanlık öyküsüdür. Şanlı tarihimizde unutulmaz bir yere sahip olan bu mücadele, Çanakkale Ulusal Kurtuluş Savaşımız, kutsal destan savaşlara birer örnektir. Bu büyük zafer, vatan topraklarının dört bir yanından gelerek Çanakkale'de işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahramanlarının, bugün Türk milletinin sahip olduğu birlik ve beraberliğin ne kadar sağlam temeller üzerine oturduğunu, bütün dünyaya en gür sesle ilan etmiş olmasının sembolüdür. Çanakkale Savaşı, bir milletin birlik ve beraberlik içerisinde vatan toprağına karşı duyulan bağlılığın ve inancın o yüksek ruh halinde bir vücut olmasıdır ki dönemin güçlü ve donanımlı ordularına karşı kararlılığın simgesidir.
Türk Milleti, vatanları uğruna canlarını hiçe sayarak bağımsızlığımızın mimarları olan şehit ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacak, onların bizlere bıraktığı kutsal mirasa her zaman sahip çıkacaktır. Dünya’da eşsiz bir zaferi bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, Çanakkale Zaferimizin 106. yılını kutluyorum” dedi.

FİLİK; “ÇANAKKALE; HAÇIN, HİLALE BOYUN EĞDİĞİ YERDİR”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş FİLİK, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda;
“Yüce Türk Milleti 106 yıl önce Çanakkale'de kahramanlık destanlarına yeni bir destan ekleyerek, en kesif orduları boğazın derinliklerine gömmüştür.
Çanakkale; iman dolu göğüslerin çelik tabyalara siper olduğu yer!
Çanakkale; haçın, hilale boyun eğdiği yer!
Çanakkale; dönemin en gelişmiş ordularının, en gelişmiş silahlarının denizin dibine gömüldüğü yer!
Vatanın bir karış toprağı için neler yapabileceğinin resmidir ve "Biz Kimiz" sorusunun cevabıdır Çanakkale!
Çanakkale'de Ne için savaştığını bilmeyen, Milli şairimiz M.Akif ERSOY'un deyimiyle "Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ" insanlar, vatan için ölmeyi şeref sayan ve şahadete inanan vatan evlatlarının karşısında adeta erimiş, Dünya siyaseti ve ülkelerin sınırları yeniden şekillenmiştir. Bu açıdan Çanakkale'de elde edilen zafer bizim için bir övünç ve gurur kaynağı olmuşken "Çanakkale Geçilmez" diyen milletler içinde bir utanç kaynağı ve kuyruk acısıdır.
Ülkemiz üzerinde şer odaklarınca oynanan her türlü oyuna rağmen Aziz Milletimiz için 1071 Malazgirt zaferiyle kapıları açılan ve 1922'de Kurtuluş Savaşı ile perçinlenen, her karış toprağı için neredeyse bir şehit verdiğimiz Anadolu, dünya döndükçe Türk'e yurt olmaya devam edecek ve Türk Milleti ilelebet var olacaktır.
Bu duygularla; Çanakkale zaferinin 106. yıl dönümünü kutluyor, Vatan uğrunda kanlarını bayrağa katan aziz şehitlerimizle, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

TOPUZ; “BÜYÜK BAŞARI SEMBOLÜ”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayısı ile bir anma mesajı yayımladı.
Başkan Topuz mesajında ;” Nice koç yiğitlerin vatanı uğruna evlerinden ayrılarak son yolculuğuna çıktığı, metrekareye yüzbinlerce merminin bırakıldığı ve atalarımızın şehit kanları ile sulanmış bu topraklar, milletimizin yokluk karşısında gösterdiği birlikteliğin en büyük başarı sembolü olmuştur.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşen Çanakkale Savaşları vatanı uğruna canlarını feda etmiş yiğitlerimizin kahramanlık örneği, milletimizin en büyük destanlarından biridir. Öyle bir destandır ki bu yokluğun inanç ile örtüldüğü, merminin olmadığı yerde yüreklerin mermi gibi atıldığı, vatanı uğruna bedenini siper etmiş bir ulusun yeniden doğuşu ve yepyeni başlangıçların temelidir.
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Çanakkale savaşlarında vatanı uğruna canlarını feda etmiş yiğitleri rahmet ve minnet ile yâd ediyor, tüm şehitlerimize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

AVCI; “YURDUMUZU KORUMAK NAMUS BORCUDUR”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Adımıza, andımıza, dinimize, devletimize, milli kimliğimize sahip çıkmaya mecburuz!” dedi.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda “Yüz binlerce memleket evladının toprağa düşmesiyle Çanakkale'de kazanılan muhteşem zafer, millet olma şuurunun kuvvetlenmesinde en önemli dönüm noktalarından birisi olmuştur.” ifadesini paylaştı.
Avcı, devamla “Vatanın pek çok farklı bölgelerinden koşarak gelen isimsiz kınalı kahramanlar, Çanakkale'de ortak bir ülküde buluşmuş, ecdadımızın emaneti olan topraklarımızın savunulması uğruna canlarından geçip, şehit olmuşlardır. Şu bir gerçek ki dün Çanakkale’de; İzmir’de, Adana’da, Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta karşımıza çıkan işgalcilerle Gezi’yi, 15 Temmuz ihanetini planlayan düşman arasında fark yoktur. Sadece tarihleri, silahları, figüranları farklıdır. “ diye konuştu.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı şunları söyledi:
“Türk olmak zordur, çünkü dünya ile savaşırsın. Türk olmamak daha zordur, çünkü Türk ile savaşırsın. Türkiye bugün Dünyanın en güçlü ülkeleriyle sahada ve masada bilek güreşi yaparken, ayrıca içimizdeki fetöcü, pkk’lı hainlerle de mücadele ediyor. Türk ile savaşanlar mutlaka hüsranı yaşayacaklar, zalimler de, uşakları da zillet çukurunda boğulacaklardır.”
Başkan Avcı mesajını şöyle bitirdi:
“Adımıza, andımıza, dinimize, devletimize, milli kimliğimize sahip çıkmaya mecburuz. Çanakkale ruhunu yeniden diriltmek, şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan son yurdumuzu ve Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumak hepimizin namus borcudur. Bu duygu ve düşüncelerle; Çanakkale Deniz Zaferi ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü vesilesiyle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

ESENDEMİR; “ÇANAKKALE TÜRK MİLLETİNİN YİĞİTLİK DESTANIDIR”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 106 yıl önce bugün metrekareye 6 bin merminin düştüğü ve 250 binden fazla şehidin verildiği Çanakkale’de Türk Milleti’nin en büyük yiğitlik destanını yazdığını ve Çanakkale’nin geçilemeyeceğini dünyaya haykırdığını söyledi.
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayısıyla yönetim kurulu adına bir açıklama yapan Esendemir, 18 Mart 1915’te başlayıp 9 Ocak 1916’da sona eren savaşın; büyük imkânsızlıklara rağmen yüce Türk Milletinin bağımsızlığını, onurunu ve vatanını korumak uğruna neler yapabileceğini gözler önüne serdiğini vurguladı.
Osmanlı İmparatorluğu'ndan 500 bin İngiltere'den 400 bin ve Anzaklar ile beraber Fransa üzerinden 125 bin askerin Çanakkale Savaşı’na katıldığını hatırlatan Başkan Esendemir, “Savaş bittiğinde itilaf Devletlerinden 250 bin kadar asker ölürken, Osmanlı Devleti’nde lise 253 bin kadar Türk asker şehit olmuştur. O gün verdiğimiz şehitlerimiz sayesinde bugün bağımsız bir ülkede özgürce yaşıyoruz. Bu yüzden Çanakkale, sadece bir deniz zaferi değil, vatan, millet, birlik, beraberlik ve dayanışma denilince Türklerin nasıl bir araya geldiğinin ve hangi fedakârlıkları göze aldığının en değerli kanıtı ve simgesidir” dedi
Esendemir, “Bu gün ‘Çanakkale Geçilmez’ diyen atalarımızdan aldığımız bayrağı dalgalandırma azmi ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha dünyaya haykırıyoruz. Çanakkale ruhunu devraldığımız atalarımızın bize bıraktığı emanetlere gözümüz gibi bakacağımıza söz veriyoruz. Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi'nin 106. yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize emanet eden başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz” şeklinde konuştu.

AYDAR; “BU VATANI KANLARIYLA BİZLERE EMANET ETTİLER”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle bir mesaj yayımladı. Aydar mesajında şunları kaydetti.
“Bu yıl, şanlı ecdadımızın bizlere miras bıraktığı bu kutsal topraklarda, dillere destan Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yılını kutluyoruz. Bu zafer ile sadece bir milletin anlık kaderi değil, aynı zamanda koca bir milletin gelecek nesillerinin de kaderi belirlenmiştir. Bu vatanın dört bir köşesinden gelip, Çanakkale destanını yazanların bir tek ortak noktası vardır; o da bu toprakların kalıcı sahibi olmak, ata yadigârı bu mübarek toprakları düşman askerine çiğnetmemek, kalplere seslenen, gökleri inleten ezan seslerini susturmamak ve bu kutsal toprakları ilelebet vatan olarak sahiplenmektir.
Çanakkale Zaferimizin 106’nci Yıldönümü’nde, bu vatanı tertemiz kanlarıyla bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet, şükran, minnet ve saygıyla yâd ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.”

AKINCI, “TÜM İNSANLIĞA EMZAL ZAFER”
Dr. Berat Akıncı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nü kutladı…
Stratejik Araştırmalar ve Akademisyenler Derneği (SAKA) Genel Başkanı Dr.Berat Akıncı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 106. yıl dönümü münasebetiyle mesaj yayımladı.
Stratejik Araştırmalar ve Akademisyenler Derneği (SAKA) Genel Başkanı Dr.Berat Akıncı, Dünya tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Savaşlarının, yaşanan tüm imkansızlıklarına rağmen binlerce yıllık şanlı tarihe sahip milletimizin, namusu bildiği bağımsızlığı ve vatanı uğruna hiçbir fedakarlıktan çekinmediği, harp sahasında hasmından dahi esirgemediği merhameti ile tüm insanlığa emsal olacak şekilde ortaya koyduğu bir zafer olduğunu söyledi.
Başkan Dr.Berat Akıncı mesajında, “Milli şairimiz Mehmet Akif’in deyimiyle Çanakkale Savaşlarında verilen bu olağanüstü mücadele “Tarihe sığmayacak kadar büyük”tür. İstanbul’dan, Halep’ten, Diyarbakır’dan, Yemen’den, Gaziantep’ten, Musul’dan, Gümülcine’den kısacası Osmanlı coğrafyasının her köşesinden gelen vatan evlatlarının yan yana savaştığı ve 253 bininin şehadet şerbetini içtiği Çanakkale, bugünün Türkiye’si için de bir önemli bir kardeşlik sembolüdür.Merhum şair Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın da ifadesiyle “Çanakkale, Türkiye’nin ön sözüdür. Bizler için bu zafer, sadece tarihimize ait olan bir başarı hikayesi değil, halen sürdürmekte olduğumuz medeniyet yürüyüşümüzün de ilham kaynaklarının başında gelmektedir. ’Çanakkale geçilmez’ dedirten ecdadımızdan miras aldığımız vatan sevgisi, bizlere emanet edilmiş olan bu vatana, bugün de yarın da aynı şuurla sahip çıkılacağının da güvencesidir.
Ülkemizin birçok alanda adeta ikinci kurtuluş savaşı verdiği bu günlerde; Çanakkale ruhu bizler için bir deniz feneri, bir yol gösterici konumundadır. O gün nasıl ki yedi düvele karşı verilen mücadele, iman ve şuur ile başarıyla neticelendiyse, bugün de ülkemiz pek çok farklı unsurla devam ettirdiği mücadelesinde inşallah muvaffak olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nün 106. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bu zaferde payı olan tüm kahramanlarımızı ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.