Elektronik aletler hayatımızı kolaylaştırsa da aynı zamanda çok gizli ve önemli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. CNN Türk’te yer alan habere göre, bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler ve teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırsa da aynı zamanda çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor.

Uzun saatler başından kalmadığımız bu teknolojik aletler, sağlık durumumuz açısından büyük önem arz ediyor. Uzun saatler başından kalmadığımız bu teknolojik aletler boyunda fıtık oluşma sebepleri arasında ilk sıraya yerleşiyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Şenay Şıldır, konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

5f49f41ab57f152244de9c6d.jpg

BOYUN FITIĞI NEDİR?

Omurga, vücudumuzun hareket kabiliyetini ve dik durmasını sağlar, ortalarından omuriliğin geçtiği ve omur (vertebra) denilen 33 kemikten oluşur. Kuvvetli bağ dokusundan oluşan disk içinde omurlardaki baskıyı azaltacak kıkırdak dokusu vardır. Travmalar, zorlamalar, kazalar veya yaşlandıkça diskin merkezi su içeriğini kaybetmesi, diskin yastıklama görevini eskisi kadar iyi yapamaz duruma getirir. Bu durumda boyun fıtığı ortaya çıkar. Diskin merkezi dış tabakadaki bir yırtıktan çıkarak sinirlerin ve omuriliğin yer aldığı boşluğa taşar ve boyun fıtığı meydana gelir.

boyun-fitigi-icin-kur-tarifleri-nedir.jpg

BOYUN FITIĞI NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

Genellikle boyun fıtıkları vücudunu çok kullanan 20-40 yaş arası kişilerde görülür. Bunun yanı sıra; ağır yük kaldırma, itme hareketinin çok sık yapılması, ters bir hareket yapma, uzun süre masa başı işte çalışma, uzun saatler bilgisayar başında oturma, cep telefonunu uzun süre kullanma, travma, trafik kazası geçirme, anne/babada boyun fıtığı olması durumunda bağ dokusunda yırtılmalar görülebilir.

BOYUN FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Boyun fıtığının temel belirtisi boyun ağrılarıdır. Fıtığa bağlı olarak yaşanan ağrılar genellikle sırta, kürek kemiğine, başın arka tarafına ve parmak uçlarına vurur. Aynı zamanda bu bölgelerde uyuşukluk ve güç kaybı da gözlemlenebilir. El becerilerinde azalma, duyu kaybı, elektriklenme, kol ve el kaslarında güç kaybı, sırt, omuz ve kollarda ağrı, reflekslerde zayıflama, kol ve parmaklarda karıncalanma, kolda incelme, kas spazmı, kulak çınlaması, baş dönmesi, yürüme güçlüğü, dengesizlik, ileri seviyede idrar ve dışkı tutamama, yürümede zorluk görülebilir.

shutterstock-522677047-1-1170x780.jpg

BOYUN FITIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Doktorunuz kesin teşhis için röntgen filmi, MR ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) yöntemini kullanabilir. Röntgen filmleri omurga yıpranıp bozuldukça ortaya çıkan kemik çıkıntıları ve disk aralıklarındaki daralmayı gösterebilir ancak diskin fıtıklaşmasını ya da omurilikten çıkan sinirleri gösteremez. Bu noktada en sağlıklı bilgi MR ile alınır. Tüm bunlara ek olarak elektrotanısal test çalışmaları yapılarak bir bel fıtığı sonucu oluşabilecek sinir hasarının bulguları aranabilir.

agrri.jpg

BOYUN FITIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavideki ilk adım hastanın eğitilmesidir. Hastaya doğru duruş ve oturma pozisyonu öğretilir. Ağır yükler taşımaktan kaçınmak gereklidir. Hastalar tedavi süresince lokal ısı tedavisinden büyük yarar elde eder. İlaç tedavisi olarak ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılır. Seanslar halinde fizik tedavi uygulanır. Eğer hastanın fıtığı tedaviye cevap vermiyorsa bu noktada cerrahi yöntemlere başvurulur.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.