13 yıl sonra aydınlatılan cinayet davasında karar

Adana'da, 2006'da bıçaklandıktan sonra yakılmış cesedi bulunan kişiyi öldürdükleri geçen yıl belirlenen maktulün karısı ağırlaştırılmış müebbet, sanığın sevgilisi olduğu iddia edilen kişi de müebbet hapse çarptırıldı.Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Fitnat Vural ve Serdar Tayaksı, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada, 2006'da öldürülen İbrahim Vural'ın kardeşi Ahmet Vural ve taraf avukatları da hazır bulundu.

Kocasını öldürten kadın, kızına düğün yapmış | | Haber, Haberler, Son  Dakika Haberler - Part 5307772139

Fitnat Vural, savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.Cinayeti azmettirmediğini ve suçsuz olduğunu savunan Vural, "Bana iftira atıyorlar. Serdar, benim ve çocuklarımın hayatını mahvetti. Kocam varken böyle bir ilişki yaşadığım için pişmanım. Cinayet olayıyla alakam yok." iddiasında bulundu.Serdar Tayaksı da maktul ile konuşmaya gittiğini ve olayın kazayla gerçekleştiğini ileri sürdü.Müşteki Ahmet Vural ise şikayetçi oldukları sanıkların cezalandırılmasını istedi.Heyet, Fitnat Vural'a "eşi kasten öldürmeye azmettirmekten" ağırlaştırılmış müebbet, Tayaksı'ya da "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verdi. Cezalarda indirim uygulamayan heyet, sanıkların mevcut halinin devamını da kararlaştırdı.Merkez Seyhan ilçesinde 2006'da arazide yakılmış cesedi bulunan İbrahim Vural'ın kimliği, özel ekibin çalışması sonucu mezarı açılarak geçen yıl belirlenmiş, cinayeti işlediği iddiasıyla gözaltına alınan eşi ile sevgilisi olduğu ileri sürülen kişi tutuklanmıştı.

‘Hırsız sanıp ateş ettim’

Kağıt toplayıcısını öldüren sanığa 16 yıl 18 ay hapis

Öte yandan Adana'da, elektrikli bisikletiyle atık kağıt toplayan Suriyeliyi tabancayla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık, 16 yıl 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Samet E, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Avukatların da hazır bulunduğu duruşmada sanık, öldürme kastının olmadığını ileri sürerek, "Atık kağıt toplayıcısının hırsızlık yapıp kaçtığını düşündüm. Bu nedenle bir el ateş ettim. Öldürmek için değil korkutmak için ateş ettim." ifadelerini kullandı.Mahkeme heyeti, önce "adam öldürme" suçundan müebbet hapse mahkum ettiği sanığın cezasını, "olası kasıt" ve "duruşmadaki iyi hali" gerekçeleriyle 16 yıl 8 aya indirdi. "Ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 10 ay hapis cezası verilen sanığın tutukluluk halinin devamı da kararlaştırıldı.Merkez Seyhan ilçesi Mithatpaşa Mahallesi'nde, geçen yıl 16 Eylül'de atık kağıt toplayıcısı Ahmed Aşur başından silahla vurularak öldürülmüş halde bulunmuş, zanlı Samet E. tutuklanmıştı.