Popular Science’de yer alan habere göre Stanford Üniversitesi Alerji ve Astım Araştırmaları Merkezi’nden bilim insanları, çocuklarla ilgili çok önemli bir araştırmanın sonuna geldi. Araştırmada, çocukların erken yaşlarda karşılaştığı risklere ilişkin dikkat çeken detaylara yer verildi. Araştırmaya göre orman yangınlarından veya araba egzosundan çıkan duman gibi hava kirliliğine bir gün kadar kısa süre bile maruz kalan çocuklarda, yetişkinlik döneminde kalp hastalığı ve diğer rahatsızlıkların görülme ihtimali önemli derecede artıyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VE KALP DAMAR SAĞLIĞI EŞ ZAMANLI İNCELENDİ

Scientific Reports bülteninde yayımlanan analiz, hava kirliliğinin etkilerinin tekil hücre seviyesinde araştırıldığı ve çocuklardaki kalp damar sağlığı ile bağışıklık sisteminin eş zamanlı şekilde incelendiği ilk çalışma niteliğinde. Araştırma, kötü hava kalitesinin gen düzenlemesini uzun vadeli sağlığı etkileyecek şekilde değiştirebildiğini gösteren önceki çalışmaları doğruluyor. Söz konusu bulgular, tıp uzmanlarının ve ebeveynlerin çocukların soluduğu hava hakkındaki düşüncesini değiştirebilir ve sürekli yüksek hava kirliliğine maruz kalan kişilere yönelik gerçekleştirilecek tıbbi müdahalelerde bilgi sağlayabilir.

“KAN BASINCINI DA DEĞİŞTİRİYOR”

Stanford Üniversitesi Alerji ve Astım Araştırmaları Merkezi’nde hava kirliliği ve sağlık araştırması yöneticisi olan baş yazar Mary Prunicki, çalışma ile ilgili şunları söyledi:

“Elde edilen bulgular, hava kirliliğinin bağışıklık ve kalp damar sağlığında değişimlere sebep olduğunu gösteriyor. Üstelik bunlar, daha önce gösterildiği gibi yalnızca astım ve solunum hastalıklarıyla da ilişkili değil. Görünüşe göre hava kirliliğine kısa süreliğine maruz kalmak bile, aslında bir çocuğun genlerinin düzenlenmesini ve ifadesini değiştirebiliyor. Belki kan basıncını da değiştiriyor ve hayatın sonraki dönemlerinde hastalık tehlikesinin artması için zemin hazırlıyor.”