Çukurova Üniversitesi eski Rektörü, Tıp Fakültesi’nin kurularından ve Balcalı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Kurucusu Prof. Dr. Can Özşahinoğlu 81 yaşında vefat etti.
Tıp Fakültesi kurucularından yaşayan tek isim de olan Prof. Dr. Can Özşahinoğlu’nun adı eski rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar tarafından Kulak Burun Boğaz Servisine verilmişti.

Kendi Sesiyle Tekrarlanan Seslerden; Mithat Özsan

CAN ÖZŞAHİNOĞLU KİMDİR?

Prof. Dr. Can Özşahinoğlu 1939 yılında Tarsus'da doğmuştur. Orta ve lise eğitimini Amerikan Kolejinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş ve 1964 yılında bitirmiştir. Aynı yıl Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Kulak Burun Boğaz dalında ihtisasa başlamış ve ihtisastan sonra aynı yerde uzman olarak çalışmasını sürdürmüştür. Bu dönem içerisinde 1969 yılında Nöro-otoloji dalında üst ihtisas için Londra Üniversitesi The National Hospital de görev yapmıştır. 1971 yılında dönüşte yine Hacettepe de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.
1972 yılında doçent olan Özşahinoğlu, Adana'da yeni kurulan Tıp Fakültesi’ne kurucu öğretim üyesi olarak KBB bilim dalı başkanlığına atanmış ve 1977 yılında Profesör olmuştur .200’ün üzerinde yurt içi ve yurt dışı yayınları mevcut olup ayrıca "Pratik, Pediatrik, Otolarengoloji" isimli kitabı ve "Kulak Burun Boğaz Semptomlarından Tanıya Tanıdan Tedaviye Algoritmik Yaklaşım"adlı kitabın çevirim editörlüğünü yapmıştır. Ülkemizde BERA ,lazer ve nazal endoskopiyi kliniğinde ilk kez uygulayanlardandır.
Ç.Ü Tıp Fakültesi’nde 1972 yılı sonunda göreve başladığından bu yana Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği,Dekan Yardımcılığı, Çukurova Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeliği Senatörlük gibi görevlerde bulunmuştur. Ayrıca Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı,Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği, Konservatuarda Bölüm Başkanlığı, Ameliyathane sorumluluğu, Ç.Ü. Kütüphane Müdürlüğü, Yayın Komisyonu Başkanlığı, Öğrenci Eğitimi Komisyonu Bşkanlığı gibi çeşitli Akademik ve İdari görevlerde bulunmuştur.
Alanıyla ilgili yurt içi ve yurt dışı otolarengoloji derneklerinde üyelikler ve çeşitli bilimsel dergilerde yayın ve danışma kurulu üyelikleri mevcuttur. Ayrıca çeşitli vakıflarda (Ç.Ü. Güçlendirme Vakfı Başkanlığı ,HAS Vakfı, VAKSA, Sağlık Eğitim Vakfı SEV) mütevelli heyeti üyelikleri ve yürütme kurulu üyelikleri yapmıştır.
1992 yılında Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne seçilen Özşahinoğlu iki dönem (1992-2000) 8 yıl bu görevde bulunmuştur.
1992-1993 dönemi Üniversiteler arası Kurul Başkanlığı yapmıştır.