Adana Ekonomisinin Dünü, Bugünü ve Yarını konulu panel düzenlendi

Cumhuriyetimizin 100. Yılını Kutlama Programı kapsamında, Adana Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi iş birliğinde, "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Adana Ekonomisinin Dünü, Bugünü, Yarını” konulu panel düzenlendi.

Resim önizlemesi

Adana Ticaret Odası (ATO) hizmet binasında, Cumhuriyetin 100. Yıl onuruna ışık gösterileri ile başlayan etkinlik, fuaye alanında müzik dinletisi ve “Adana’nın eski fotoğrafları grubu” resim sergisi ile devam etti. ATO Meclis Salonu’nda devam eden etkinlikte, “Cumhuriyetin 100. Yılında Adana Ekonomisinin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu panel gerçekleştirildi. 

Resim önizlemesi

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Bayram, açılış konuşmasına, Cumhuriyetimiz 100 yaşında, Adana Ticaret Odası’nın ise 130 yaşında olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimizle birlikte hızla tüccarın yanında yer alan ve günümüze geldiğimizde 35 bin üyeye hizmet veren Odamız Türkiye’nin en eski Odaları arasında yer almaktadır” bilgisini paylaşarak başladı. Bayram, “İkinci 100 yıla merhaba derken üzerimize düşen misyonun farkındayız ve Gazi Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyetin çok daha ileriye yürümesi için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Resim önizlemesi

Bayram, açılış konuşmasını, “Müreffeh bir Türkiye’yi bizden sonraki evlatlarımıza miras bırakmak adına yarınlara daha güzel bakabilmek adına küresel bir ülke olmak adına çalışmalarımızdan geri durmayacağız” sözleriyle tamamladı. ATO Başkanı Bayram’ın ardından açılış konuşması yapan Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Adana'nın Türkiye'deki ilk sanayileşen şehirlerden birisi olduğuna dikkati çekti.

Resim önizlemesi

Adana'nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Köşger, "Şu bir realite coğrafya değişmiyor, toprak burası ve arz aynı, iklim aynı, deniz burada duruyor Toroslar orada duruyor, Çukurova burada duruyor. Sanayi ve tecrübesi burada duruyor. Bu işi gerçekleştiren insanlar ve onların kuşakları burada duruyor. Bu tecrübe burada duruyor. Belki biraz tozlanmıştır ve küllenmiştir. Hep beraber üfleyeceğiz bu tozu” dedi.

Resim önizlemesi

Vali Köşger, konuşmasını, “Adana'yı hep beraber inşallah bugünlerde olması gereken noktaya birlikte taşıyacağız. Ben bu anlamda çok güzel bir potansiyeli görüyorum. Bu konuda da çok ümitliyim” temennisiyle sonlandırdı. Açılış konuşmaları ve Adana’yı anlatan film gösteriminin ardından Prof. Dr. Azmi Yalçın’ın moderatörlüğündeki panelin birinci bölümüne geçildi.  Bu bölümde, Araştırmacı Tarihçi Cezmi Yurtsever, Araştırmacı Yazar Sedat Memili ile Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanı Ahmet Karataş, Adana ekonomisinin tarihsel sürecini anlattılar.

Panelin, “Adana ekonomisinin dünü, bugünü ve yarını” konulu ikinci bölümünde ise, ATO Başkanı Yücel Bayram, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütcü, söz alıp, Adana ekonomisine ilişkin tespitlerini paylaştılar.