Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinden 50’ye yakın il veya ilçe merkezinde faaliyet göstermekte olan, birbirinden farklı yaklaşımlar ve siyasi görüşlere sahip 263 sivil toplum örgütünün, katılımcı, çoğulcu demokrasi ve güçlü bir denge denetleme sisteminin tesisi talebi ile bir araya gelmesiyle oluşmuş Türkiye’nin en çeşitli ve geniş sivil platformu olan Denge ve Denetleme Ağı; Ankara, İstanbul, Ordu, Samsun, Kayseri, Erzurum, Diyarbakır, Bursa ve İzmir’in de aralarında olduğu merkez ili Adana’da, ‘Denge Denetleme Toplulukları Oluşturma’ ve ‘Yerelleşme’ çalışmaları kapsamında 7-8-9 Kasım 2018 tarihlerinde paydaş ziyaretleri ve ziyaretlerin son gününde Denge ve Denetleme Persepektifinden Başkanlık Sistemi” konulu panel gerçekleştirdi.

DDA yerelleşme çalışmaları kapsamında, 7-8 Kasım tarihlerinde Adana paydaş ziyaretleri ve 9 Kasım Cuma günü, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Denge ve Denetleme Persepektifinden Başkanlık Sistemi Paneli, Denge ve Denetleme Ağı Adana koordinatörleri; ÇYDD Çukurova Şube Başkanı Sibel Özgümüş, EVKAD Başkanı Sema Turan Yapıcı, ÇYDD Çukurova Şubesi Üyesi İbrahim Sarıdoğan koordinasyonunda, DDA Sekreteryası Genel Direktör Yardımcısı Hayriye Ataş ve Saha Koordinatörü Barış Coşkun’un katılımı ile gerçekleştirildi.

Adana ziyareti boyunca Denge ve Denetleme Ağı, Ağ üyeleri ile bir araya gelmenin yanı sıra aralarında CHP İl Başkanı Av.EmrahKozay, MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, İyi Parti İl Başkanı.GöktürkBoyvadoğlu, HDP İl Eş Başkanı.Gülseren Tural, Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Çukurova Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim üyesi Doç Dr. İsmail Güneş, Adana Tabipler Odası Yönetim Kurulu üyeleri, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu üyelerini ziyaret etti. Paydaş ziyaretlerinde Ağ’ın gelecek dönemde ulusal ve yereldeki çalışmaları kapsamlı bir şekilde paylaşıldı, Adana ilinde gerçekleştirilecek aktif vatandaş odaklı çalışmalara destek sözü alındı ve bütün paydaşlar 9 Kasım Cuma günü düzenlenecek panele davet edildi. Ayrıca DDA heyeti, Başkent Adana Radyo Genel Yayın Yönetmeni Sema Erdoğan’ın programına katılarak çalışmalar konusunda bilgi iletti ve Ağ çalışmaları geniş bir dinleyici kitlesi ile buluştu.

İki gün boyunca süren paydaş görüşmelerinde; Parti il başkanlıkları denge ve denetleme yaklaşımı konusunda görüşlerini bildirdiler. CHP İl Başkanı Emrah Kozay çalışmaların çok değerli olduğunu, tarafsız ve güvenilir ortamlarda bütün partileri bir araya gelmesinin önemli olduğunu ve çalışmaları desteklemeye açık olduklarını ayrıca dile getirdi. Denge ve Denetleme Ağı heyeti daha sonra Adana Barosu Başkanı Veli Küçük’ü makamında ziyaret ederek, Baro seçimleri sonrası tebriklerini ilettiler. Önümüzdeki dönemde gündeme gelmesi beklenen yargı reformu ve Ağın bu alanda yaptığı çalışamalar sayın Veli Küçük ile paylaşıldı.

Veli Küçük, Ağ çalışmalarını takip ettiğini ve yararlı bulduğunu belirtti. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Üyeleri, yerel basınının önemi ve sorunları konusunda DDA heyetine görüşlerini bildirdiler. Medyanın, denge ve denetleme sisteminde yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet olduğunu, tarafsızlık ilkesini koruması gerektiğini belittiler. DDA heyetini ağırlayan Adana Tabipler Odası yönetim kurulu, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu üyeleri, meslek odalarının demokrasinin tesisi için önemli bir aktör olduğunu dile getirdiler. Denge ve Denetleme Ağı çalışmalarında sağlık, eğitim, çevre gibi konulara da yer verilmesinin önemi üzerinde durdular.

Paydaş görüşmelerinin ardından Denge ve Denetleme Ağı, 9 Kasım Cuma günü öğleden önce, geçmiş dönem çalışmaları ve 2018-2020 yıllarını kapsayan dönemde üyelerin desteğiyle hayata geçirecekleri yeni dönem yaklaşımları ve programlarını Ağ üyeleri ile paylaşmak amacıyla bir üye toplantısı gerçekleştirdi. ÇYDD ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya katılan Ağ üyeleri gelecek dönemdeki çalışmaların içeriği konusunda oldukça olumlu katkılarda bulunurken, Ağ çalışmalarında vatandaş odaklı yaklaşımın benimsenmesinin doğru bir karar olduğunu belirttiler.

İki gün boyunca çok verimli geçen paydaş görüşmeleri ve üye toplantısının ardından, 9 Kasım Cuma günü, Adana İl Koordinatörleri koordinasyonu ve ev sahipliğinde, Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Denge ve Denetleme Persepektifinden Başkanlık Sistemi Paneli düzenlendi. Denge ve denetleme sistemi perspektifinden, başkanlık sisteminin diğer ülkelerdeki örnekleri, mevcut Cumhurbaşkanlığı hükümemet Sisteminin başkanlık sistemine benzerlikleri ve farklarının ele alındığı panel, Bahçeşehir Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Yılmaz, Denge ve Denetleme Ağı Politika Geliştirme Koordinatöri Dr. Mahir Kalaylıoğlu’nun anlatımları ve sayın Av. Mustafa Çinkılıç moderatörlüğünde gerçekleştirildi. CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Ayhan Barut, önceki dönem CHP milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, Gaye Erbatur,CHP il başkanı Emrah Kozay ve farklı kurum ve kuruluşlardan yaklaşık 150 kişisin katıldığı panel yoğun ilgi gördü.

Denge ve Denetleme Ağı ziyaretlerinin ilk kısmını geçtiğimiz hafta Bursa, İzmir, Ordu, İstanbul illerine yapan DDA saha ekibi, 7-8-9 Kasım’da gerçekleştirdikleri Adana ziyareti ve paneli sonrasında Kasım ayı boyunca sırasıyla; Kahramanmaraş, Diyarbakır, Ordu, İzmir ve Bursa’da düzenlenecek panellerle çalışmalarına devam edecek.