Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Türk Kızılayı Akdeniz Afet Merkezi'nde yapılan çalışmaları yerinde inceledi, personelin özverili çalışmasına teşekkür etti. Merkez üssü Irak olan ve İran’ı da etkileyen depremde yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve ülkelere başsağlığı dileyen Tümer, deprem bölgesine Adana’dan yapılan yardımların önemine işaret etti.

Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı ve Türk Kızılayı Bölge Müdürü Günay Savaşlı ile depoları gezen, Irak’a yapılan deprem yardımlarıyla ilgili çalışanlardan bilgi alan Tümer, Türk Kızılayı’nın 1868 yılından bu yana hizmet veren, tarihi bir misyona sahip olduğunu kaydetti. Tümer, depremlerle yaşamayı öğrenen Türkiye’nin bu tür desteklerin önemini daha çok kavradığını, bu nedenle Türkiye ve Adana’dan giden yardımların büyük önem taşıdığını vurguladı.

4 PERSONEL, 2 ARAÇ, 4 TIR YARDIM

Ziyareti için Tümer’e teşekkür eden Ramazan Saygılı, Türk Kızılayı Genel Merkezi’nin talimatı doğrultusunda harekete geçtiklerini söyledi. Adana'dan Irak’a, 4 personel, 2 öncü araç, 10 tır yardım malzemesi gönderildiğini kaydeden Saygılı, tırlarda bin battaniye, 2 bin yatak, bin 100 ısıtıcı, 586 da çadır olduğuna işaret etti. Sayğılı, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın da Irak’a giderek, deprem bölgesinde yürütülen çalışmaları incelediğini söyledi.

Başkan Saygılı, Irak delegasyonundan gelen ihtiyaç listesi doğrultusunda; fasulye, pirinç, nohut, şehriye, salça, sıvı yağ, şeker, battaniye, çocuk maması, çocuk bezi, hijyen paketi yardımlarının da Habur Sınır kapısından gönderileceğini belirterek, ayrıca kışlık kıyafet yardımı yapılacağını da dile getirdi. Saygılı, Kızılay’ın Türkiye genelinden ise 38 tır yardım malzemesi, 10 afet aracı, mobil mutfak ve 98 personeli destek için Irak’a gönderdiğini sözlerine ekledi.