AdanaMersinHatay ve Osmaniye'de uzun yıllar eylül ayı sıcaklık rekorları kırıldı. Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Adana'da 15 Eylül 1994'te 43,2 derece ölçülen sıcaklık bugün 45,1 derece olarak kaydedildi. Osmaniye'de aynı tarihte 41,2 derece olan sıcaklık 45,3, Mersin'de 8 Eylül 1946'da 39 derece olarak ölçülen sıcaklık 41,5, Hatay'da ise 15 Eylül 1994'te 42,6 derece olarak ölçülen sıcaklık 43,5 şeklinde kaydedilerek yeni rekorlar kırıldı.

????️ Antalya yanıyor: Son 75 yılın sıcaklık rekoru kırıldı

Öte yandan, Mersin'de ulaşılan 41,5 dereceyle, 21 Haziran 1942'de ölçülen 40 derece de geçilerek, kentte en yüksek sıcaklık rekoru kırılmış oldu.

Eylül ayı sıcaklık rekorları kırıldı

Cadde ve sokaklar boş kaldı

Adana'da sıcak hava ve yüksek nem nedeniyle kentin işlek cadde, meydan, bulvar ve parklarında sakinlik gözlendi.

Hatay'ın AntakyaReyhanlıİskenderun ile Kırıkhan ilçelerinde sıcak hava ve nem nedeniyle cadde ile sokaklar boş kaldı.

Hava sıcaklığının bunaltıcı etkisini gösterdiği kentte, bazı vatandaşlar denize, bazıları da su kaynaklarına akın etti.

Şehir merkezinde kalanların ise ağaç gölgelerinde serinlemeye çalıştığı görüldü.

Mersin

Mersin'de ise sıcak hava ve nem nedeniyle park ve bahçelerde kimsenin olmadığı gözlendi.

Sıcak havanın yaşamı olumsuz etkilediği Mersin'de en işlek sahil bandı, park ve bahçeler boş kaldı.

Sıcaktan bunalan bazı vatandaşlar ise denize girerek serinledi.

Osmaniye

Osmaniye'de sıcaklık, günlük hayatı olumsuz etkiledi.

Sıcak hava ve nem nedeniyle kent merkezinde vatandaşların zorunlu olmadıkça sokağa çıkmadığı ve evde kaldığı görüldü.

Sıcaklardan dolayı kentin en işlek caddeleri boş kaldı.

Dışarı çıkan vatandaşlar, park ve yeşil alanlardaki gölgelik yerlerde vakit geçirdi, serinlemek isteyenler ise Karaçay Deresi'ne gitti.

Asfaltta sucuklu yumurta pişirdi, System.String[]

Asfaltta sucuklu yumurta pişirdi

Bu arada Son 91 yılın en sıcak eylül ayını yaşayan Adana'nın Kozan ilçesinde bir esnaf, asfaltta sucuklu yumurta pişirerek sıcağı test etti.Adana'nın Kozan ilçesinde termometrelerin öğlen saatinde 53 dereyi göstermesi ve telefonların aşırı sıcak nedeniyle çalışmadığı Kozan'da Murat Mercan isimli bir esnaf sıcaklık testi için asfaltta önce sucuk pişirdi ardından üstüne yumurta kırdı. Mercan, "Çukurova yanıyor. Bizde asfaltta sucuk ekmek yaptık. Asfaltta yumurta kırmışlardı bizde buna sucuk ekledik. Sucuğumuz pişiyor. Adana sıcak denilince güneşe ateş edilme algısı vardı. Güneşe ateş edecek arkadaşlar sıcaktan bunaldı evden çıkamadılar. Biz onların yerine yeni bir akım başlattık. Güneşte sucuk ekmek denedik oluyor. Termometremiz yandı. 52 dereceden sonrası yandı" dedi.Sucuklu yumurtayı tadan Mercan, "Piştiğini herkes görebilir. Burada aşırı derecede kendinizi kapalı teneke içinde sürekli buharlaşıyor gibi hissediyorsunuz. Tarlada çalışan ocak başında çalışan arkadaşlarımızın Allah yardımcısı olsun" diye konuştu.