Gaziantep'te 4 yaşındaki Asiye Ateş, bir sitenin bahçesinde pitbull cinsi iki köpeğin saldırısına uğramıştı. Asiye Ateş'in tedavi gördüğü hastanenin başhekimi Dr. Beyhan Tahmazoğlu, talihsiz çocuğun son sağlık durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Asiye'nin hayati tehlikesinin devam ettiğini belirten Tahmazoğlu, "Deri ve kemik doku kayıpları var. 10 günlük süreç sonrasında konuşabiliriz. Yüzünün sağ tarafında kalıcı hasar olabilir." dedi. Dr. Tahmazoğlu, "Baş ve boyun bölgesinde kemik dokuyu içerisine alacak şekilde, ben meslek hayatımda görmedim." açıklamasında bulundu. Asiye Ateş'in tedavi gördüğü hastanenin başhekimi Dr. Beyhan Tahmazoğlu, TRT Haber'e pitbull cinsi iki köpeğin saldırısına uğrayan Asiye'nin sağlık durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Tahmazoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Hayati tehlikesi devam ediyor"

"Geldiğinde şuuru kapalıydı. Ense kısmına kadar uzanan ısırıklar mevcuttu. Dolayısıyla oralarda, kulak zarı çevresinde ciddi harabiyetler vardı. Tedavisi devam ediyor. Yara bakımları yapılıyor. En çok endişelendiren şey 4-5 gün sonra çıkması beklenen enfeksiyonlar... Ciddi şekilde önlem alıyoruz. Baş ve sağ kulak bölgesinde ciddi manada kemik kırıkları ve darbeler mevcut.

Pitbull saldırısına uğrayan Asiye'nin doktoru son sağlık durumunu açıkladı: Meslek  hayatımda görmedim

Öncelikle iz kalmadan ziyade hayati tehlikesi devam ediyor. Ciddi manada şu anda hayati tehlike söz konusu. Saçlı deride doku kayıpları var. Bir kısım kemik dokuda kayıplar var. Bunlarla ilgili ilerleyen süreçlerde operasyonlar yapılacak. Ama öncelikle hastanın hayati tehlikesi devam ediyor. Öncelikle ona yoğunlaşıyoruz, onunla ilgili süreç devam ediyor.

Pitbull saldırısına uğrayan Asiye'nin doktoru son sağlık durumunu açıkladı: Meslek  hayatımda görmedim

Yüzünde felç olma riski var mı?

Sağ tarafında yüzünde hasar kalma ihtimali yüksek. Kulak ön tarafından geçen bir sinir var. O sinirin tahribatı söz konusu. Onun için çocuğun sağ tarafında yüz felcinin kalma ihtimali çok yüksek. Özellikle 7-10 gün enfeksiyon yönünden çok kritik bir dönem. İnşallah sorunsuz atlatabiliriz diye elimizden geleni yapıyoruz.

Asiye ne zaman taburcu olacak?

Bu 7-10 günlük süreç çok önemli. O belirleyecek. 10 gün sonrasında rahatça konuşabiliriz.

"Meslek hayatımda görmedim"

Bu kadar ağır köpek ısırığı görülmedi. Hele baş ve boyun bölgesinde kemik dokuyu içerisine alacak şekilde, ben meslek hayatımda görmedim. 3 operasyon geçirdi. Günlük olarak anestezi altında, tedavisi günlük yapılıyor. Dokuların günlük bakımları yapılmakta. Günlük olarak ameliyathaneye alınıp bakımları yapılıyor.

Pitbull saldırısına uğrayan çocuğun doktoru: Böylesini meslek hayatımda  görmedim - Son Dakika Flaş Haberler

Asiye'nin babası isyan etti: Burada nice asiyelerin canı yanacak

Asiye'nin babası Hüseyin Ateş, TRT Haber'e konuştu. Ateş, "200-300 kişi şikayet etti, köpekleri saklıyorlardı. Sitenin yöneticisi pitbullara kulübe yaptırdı, beslediler. Bunu bir yönetici yapıyor, şikayetçiyim. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. Burada nice Asiyelerin canı yanacak. Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin, adaletin yerini bulmasını istiyorum. Site yöneticisi buna kulübe yaptı ve besliyor. Böyle bir şey var mı?" dedi.

Pitbull dehşetinde gözaltı sayısı 6'ya çıktı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, pitbull cinsi iki köpeğin saldırısına uğrayarak ağır yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş’in ailesini hastanede ziyaret etti. Başkan Şahin burada küçük kızın babası Hüseyin Ateş, amcası Cuma Ateş ve halası Hatice Öztürk ile görüştü. Küçük Asiye’nin sağlık durumu hakkında doktorlardan bilgi alan Şahin, yakınlarına geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Fatma Şahin ziyaret sonrası yaptığı açıklamada yoğun bakımda olan Asiye için ilk beş günün hayati önem taşıdığını ve sağlıklı haberini beklediklerini söyledi. Asiye’nin emin ellerde olduğunu söyleyen Şahin, "Asiye kızımızı babasıyla, amcasıyla, halasıyla ziyarete geldik. Hastane başhekiminden kızımızın sağlık durumu ile ilgili bilgi aldık. Şu anda yoğun bakımda. Tedavi süreci takip ediliyor. İlk beş gün çok önemli. Beş günün sonunda iyi haberleri alacağımızı umuyoruz. Çocuğumuz emin ellerde” diye konuştu.

Şahin, Asiye’nin başına gelen olayın aslında Türkiye’nin genel sorunu olduğunu ve önlemlerin hızlı bir şekilde arttırılması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

"Bu mesele Asiye’nin özelinde Türkiye’nin genel sorunu. Hayvanların korunmasıyla ilgili meclisimiz kapanmadan çok önemli bir kanun çıkarıldı. Tehlike arz eden hayvanlar var. Bu cins hayvanların kesinlikle ama kesinlikle insana yakın yerlerde yaşamaması ve yaşatılmaması gerek. Bu yasa çıkmasına rağmen şehrin içerisinde yaklaşık 400 kişinin yaşadığı sitenin içerisinde bu hayvanlar bir kulübe yapılarak yönetici tarafından besleniyor. Bu kesinlikle hukuken bir suç. Bu yüzden başsavcılığımız yaptığı çalışmada son çıkan hukuki düzenlemeler göre tutuklanarak içeriye alındılar. Bundan sonra Asiye kızımızın yaşadığını yaşatmamak için alınması gereken tedbirler var. Büyükşehir Belediyesi olarak doğa dostu çalışmalarımız var. Herkesi koruyacak tedbirler almamız gerektiğinin bilincindeyiz."