ADANA DOWN SENDROMU DERNEĞİNDEN VALİ ELBAN’A ZİYARET

Adana Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Nilgün Taşkınlar, Dr. Emine Aytül Erciyes ve beraberinde özel gereksinime ihtiyaç duyan çocuklar; Vali Süleyman Elban’ı ziyaret etti.
Ziyaret sırasında Vali Elban, özel konuklarıyla yakından ilgilenerek onlarla hoş bir sohbet gerçekleştirdi.
Downsendromunun sadece genetik bir farklılık olduğunu belirten Vali Elban, “Tüm vatandaşlarımızın down sendromunun normal bir durum olduğu hususunda bilinçlenmesi ve toplumda ona göre hassasiyet göstermesi gerekiyor. Downsendromlu vatandaşlarımızın hayata sımsıkı sarılması, hiçbir ön yargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamlarını idame ettirebilmesi hepimizin ortak sorumluluğundadır. Bizler farklılıklarımızı zenginlik olarak gören, bu farklılıklarımızı kucaklayan bir medeniyetin mensupları olduğumuzu unutmamalıyız.” dedi.
Downsendromlu bireylerin karşılaştıkları zorlukların çözümünde daima destek olacakları mesajını veren Vali Elban, “Özel gereksinime ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın toplumda daha aktif rol almasını sağlayacak çalışmaları önemsiyoruz. Onların kişisel beceri ve yeteneklerine göre diğer tüm vatandaşlarımıza sağlanan mevcut imkân ve fırsatlardan eşit şekilde yararlanmalarının, geleceğe güvenle bakan güçlü ve sosyal bir toplum olmanın bir şartı olarak görüyoruz.” dedi.
Adana’da gerçekleştirdikleri çalışmalara değinen Adana Down Sendromu Derneği Başkan Yardımcısı Nilgün Taşkınlar ise downsendromlu bireyler için kurmayı planladıkları yaşam köyü ile down kafe projeleri hakkında Vali Elban’a bilgiler verdi.
Oldukça samimi anların yaşandığı ziyaretin anısına, downsendromlu çocuklar kendi yaptıkları keçe çalışmasını, Vali Elban’a hediye ettiler.