Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Resim önizlemesi

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Adana ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunanDSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Adana’mıza son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Adana’nın münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.‘dedi.

Resim önizlemesi

Çukurova’nın Sulama Projeleri Dikkat Çekiyor

Adana’da yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yıldaAdana’da inşa edilen37 sulama tesisi ile 1 Milyon 014 bin dekarzirai arazinin sulamaya açıldı.Böylece Adana’da topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 791Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

Resim önizlemesi

430 Bin 080 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Adana’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 15 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 15 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 430 bin 080 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Adana zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

Adana’mıza 11 Baraj ve 1 Gölet Kazandırdık

Akdeniz’in ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Adana’da ziraatın daha da gelişmesi için son 19 yılda kente143 adet Tesis ile5 milyar 422 Milyon TLyatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Adana’da son 19 yılda 11baraj ve 1 gölet inşa ettik.

Resim önizlemesi

İnşaatı Devam Eden 8 Baraj ile Adanalı Çiftçimiz Kalkınacak

Diğer taraftan Adanalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Adana’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Bu kapsamda8barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.

Adana’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Yıldız; “Ayrıca; Adana İlinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 59 adet taşkın koruma tesisi ile 94yerleşim yeri ve 2 bin 642 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 15 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

Son 19 yılda, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Adana’da 9 adet iş tamamlanarak toplam 1 milyon 472 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Adana ilinde 144 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır.

Adana’nın Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor 

Adana’da son 19 yılda 27 adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 5 910 GWh enerji üretimi sağlıyoruz.. ’dedi.  DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.