VALİ ELBAN; “MİLLETİMİZİN ÇOCUKLARA VERDİĞİ DEĞERİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR”
Adana Valisi Süleyman Elban 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Elban mesajında şunları söyledi.
“23 Nisan 1920, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek bağımsızlığımızı ve milli iradenin hâkimiyetini tüm dünyaya ilan ettiğimiz tarihtir. Vatanımızın dört bir yanının işgal edildiği, milletimizin istiklal ve istikbaline kastedildiği hayati bir dönemde açılan Büyük Millet Meclisimiz, bağımsızlık mücadelemizin de öncüsü olmuş; gönüllerde yaktığı ateş, en karanlık günlerde aziz milletimizin yolunu aydınlatmıştır. Önce büyük zaferlere, ardından Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda pek çok önemli adımı atan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, ilelebet milli iradenin, millet egemenliğinin, demokrasimizin ve bağımsızlığımızın tecelligâhı olmaya devam edecektir.
Bununla birlikte ulusal egemenlik mührümüzü vurduğumuz bu kutlu zaman dilimi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza bayram olarak armağan edilmiştir. Atatürk, dünya tarihinde çocuklara bayram armağan eden tek lider; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da dünyada kutlanan yegâne çocuk bayramıdır. Bilindiği üzere UNESCO'nun 1979 yılını 'Dünya Çocuk Yılı' olarak ilan etmesinin ardından, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkemizde tüm dünya çocuklarıyla bir arada, büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Tüm dünya çocuklarıyla el ele kutladığımız 23 Nisan Çocuk Bayramı, milletimizin çocuklara verdiği değerin de en önemli göstergesidir. Bu özel bayram sayesinde minik yürekler sevgi, barış, dostluk ve kardeşlik gibi kavramları çocuk masumiyetiyle dile getirmekte, geleceğin büyükleri olarak büyük anlam taşıyan mesajları tüm dünyaya vermektedirler.
Sevgili Çocuklar,
Ülke olarak geçtiğimiz yıl mart ayından bugüne koronavirüs salgınıyla amansız bir mücadele yürütüyoruz. Salgınla mücadelenin beraberinde getirdiği pek çok kısıtlama hayatımızın her alanını etkilediği gibi dini ve milli bayramlarımızın kutlama biçimlerini de etkiledi. Bu kapsamda tüm dünya çocuklarıyla bir arada, büyük bir coşku ile kutladığımız ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da alınan tedbirler kapsamında maalesef meydanlarımızda, salonlarımızda ve okullarımızda kutlayamıyoruz. Buna rağmen salgınla mücadelemizin 23 Nisan coşkumuza mani olmamasını istiyorum. O sebeple bugün evlerimizi tıpkı okullarımızda olduğu gibi süsleyelim, balkonlarımızı ay yıldızlı al bayrağımızla donatalım. 23 Nisan şiirleri okuyalım. 23 Nisan resimleri yapalım. Televizyondan Milli Mücadelemizi, ecdadımızın Kurtuluş Savaşımızda verdiği destansı mücadeleyi anlatan filmleri izleyelim. Tüm bu etkinliklerle o günleri yüreklerimizde aynı canlılığıyla hissedelim ve bilelim ki bugünler geride kalacak, önümüzde daha nice 23 Nisan’lar olacak. O 23 Nisan’ları coşku ve heyecanla yaşamak için bugün her birimize düşen görevin salgınla ilgili alınan tedbirlere uymaktan geçtiğini asla unutmayalım.
Bu vesileyle İstiklal Savaşımıza Millî Mücadele vasfı kazandıran, onu millî irade temeline dayandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurucularını, istiklal mücadelemizi yürüten Gazi Meclis’in bütün mebuslarını ve aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yâd ediyorum. Ülkemizin ve devletimizin hürriyet ve istiklalini korumak için gözlerini kırpmadan şehadete yürüyen bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Yarınlarımızın umudu tüm çocuklarımızın ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.”

KARALAR; “23 NİSAN, MİLLETİN EGEMENLİĞİ, AYDINLIK GELECEK DEMEKTİR”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nde bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Karalar mesajında şunları kaydetti.
“Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Türk Milleti’nin yaşamak, varlığını sürdürmek için elinde kalan vatan toprakları İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan işgali altındayken Kurtuluş Mücadelesi başlatan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, 23 Nisan 1920’de de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, yok edilmek istenen ulusunu, düşmana karşı büyük bir zafer kazanarak kurtarmakla kalmamış, egemenliği kayıtsız şartsız millete teslim ederek, Türk Ulusunun aydınlık bir geleceğe yürümesi, çağdaş milletlerin seviyesine ulaşması için ilk adımları atmıştır.
Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenlik kavramının temeli olarak 101 yıldır varlığını sürdürmekte ve milletimizin iradesini temsil etmektedir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusun bağımsızlık mücadelesinde hayati rol üstlenmiş, çok önemli sorumluluk almıştır.
Askeri, yönetimsel, siyaset ve ulusun çağdaşlaşması konularında gelecek bilimcisi gibi plan yapan ve harekete geçen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM ile de egemenliği kayıtsız şartsız milletine teslim etmiştir.
Ülkenin geleceği olan çocuklara verdiği önemi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan ederek bütün dünyaya gösteren Mustafa Kemal Atatürk, aydınlık yarınların ancak ve ancak iyi eğitilmiş, evrensel değerleri benimsemiş ama milli benliğine de sahip çıkan çocuklarla sağlanabileceği mesajını net şekilde vermiştir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır.
Geleceğimiz olan çocuklarımızın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, aydınlık yarınlara yürümek için Atatürk İlke ve İnkılaplarından ödün vermeden ilerlenmesi gerektiğine bir kez daha dikkat çekmek istiyorum.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101. kuruluş yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mız kutlu olsun.
23 Nisan’da bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”

BULUT; “İNANAN BÜYÜK BİR RUHUN ESERİDİR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı:
“Bu topraklar üzerinde özgür ve bağımsız yaşama irademizin sembolü, demokrasimizin güvencesi TBMM’nin 101. kuruluş yılını kutlamanın gururunu ve onurunu yaşıyoruz.
Esaret zincirlerinin kırıldığı, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 23 Nisan; ulusal egemenliği baş tacı yapacak kadar halkına güvenen, egemenliğin en son ferdine kadar ulusun olduğuna inanan büyük bir ruhun eseridir.
Gazi Meclisimiz, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde uçurumun kıyısında olan bir ülkenin var olma savaşını başarıyla yürütmüş, laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır.
Atatürk, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına aracılık eden 23 Nisan’ı, milli egemenliğini sonsuza kadar koruyacak,yüceltecek geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve yeni nesillere armağan etmiştir.
Çocuklarımızı fikri, vicdanı, irfanı hür olarak yetiştirmek, onlara muasır medeniyetlerin seviyesinin üstünde bir ülke bırakmak hepimizin sorumluluğudur.
Ancak, pandemide salgın tedbirlerini hiçe sayıp parti kongrelerini lebalep yapan, cenazelere binlerce kişiyle birlikte katılan iktidar, koronavirüs bahanesiyle milli bayramlarımızı yasaklamaktadır.
İktidar, sokağa yasak koyabilir, ancak milletin yüreğine asla yasak koyamaz. Biz, yurttaşlarımızla her türlü yasağa rağmen 23 Nisan’ı kalplerimizde Atatürk ve Cumhuriyet coşkusuyla yaşayacağız.
Ulusal egemenliğin yok sayıldığıbugünlerdeCumhuriyet değerlerine bağlılığımız, Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşmak, demokrasiyi yok etmek isteyenlerle mücadelemiz daha fazla azim ve kararlılıkla devam edecektir.
Bıraktığı eserleriyle gönüllerimizde yaşayan Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.
Ulusal egemenliğin hâkim olduğu, tüm çocukların özgürce çocukluklarını yaşadığı bir ülke ve dünya dileğiyle, milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.”

SÜMER; “23 NİSAN BİR DÖNÜM NOKTASIDIR”
CHP Adana Milletvekili TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer 23 Nisan’ı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle yazılı bir aç ıklama yaptı. Sümer açıklamasında şunları kaydetti.
“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920, yüce milletimizin istiklali ve milli egemenliği için bir dönüm noktasıdır.
Bağımsızlık mücadelemizin devam ettiği en en zor zamandakurulan ve 101 inci yaşını kutlamanın haklı gurunu yaşadığımız Gazi Meclisimiz milli birliğimiz ve beraberliğimizin en somut göstergesidir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak çocuklara hediye etmesi, şanlı tarihe sahip milletimizin tüm Dünya ve uluslara egemenliğin ve çocuklarımızın önemini bir kez daha hatırlattığı önemli dönüm noktalarımızdan bir tanesidir.
Ülkelerin en değerli varlıkları, geleceğimizin güvencesi ve umudumuz çocuklarımızdır. Bugün verilen mücadele gelecek nesillerimizin daha iyi bir Türkiye ve Dünya da yaşaması içindir. Çocuklarımızın demokratikhayatı benimsemiş, hukuka saygılı, yeniliklere açık, özgür düşünceye sahip, dürüst, çalışkan, ilim ve irfan ışığında yetişmesi ve Bayrağımızı en üst seviyede dalgalandırmalarını sağlamak için tarihimizden ders çıkarmalı, geleceğe yön vermeliyiz. Bu anlamlı ve önemli günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

ÇETİN; “ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZDİR”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, çocukların bir ülkenin geleceğini olduğunu belirterek, Büyük Önder Atatürk’ün bu anlayışla çocuklara bayram armağan ettiğini söyledi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “1. Dünya Savaşının ardından İstanbul’daki padişah kendini ve saltanatını düşünerek tamamen düşmana teslim olmuş, kendi çıkarlarını halkının bağımsızlıktan üstün tutmuştur. Türk Milletinin asla esir yaşamayacağını bilen Mustafa Kemal Paşa hemen Samsun’a çıkmış, Anadolu halkını bağımsızlık için bir araya toplamaya başlamıştır. Önce Amasya Genelgesi, ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri ile Türk Milletinin kendi kaderini kendisinin tayin edeceğini tüm dünyaya duyurmuştur” dedi.
Büyük Önder Atatürk’ün daha sonra 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) topladığını hatırlatan Başkan Soner Çetin, “Mustafa Kemal Paşa kurduğu bu meclisten aldığı yetkiyle Kurtuluş Savaşına liderlik etti. Bu da Büyük Önder’in millet iradesine verdiği büyük önemi göstermektedir” ifadesini kullandı.
Başkan Soner Çetin mesajına şöyle devam etti:
“Büyük Atatürk; Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan ve Cumhuriyet kurulduktan sonra meclisin kurulduğu 23 Nisan tarihini bayram olarak çocuklara armağan etmiştir. Çocuklara bayram armağan eden dünyada bir başka lider yoktur. Bu Büyük Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi göstermektedir. Çünkü çocuklar bir ülkenin geleceğidir. Bundan dolayı çocuklarımıza sahip çıkmak ülkemizin geleceğine sahip çıkmak anlamını taşımaktadır. Bu duygularla Büyük Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizi, Kurtuluş Savaşı sürecinde mecliste görev almış tüm mebuslarımızı saygı, sevgi ve minnetle anıyorum.”

AKAY; “TÜRK MİLLETİ CUMHURİYETİN VE DEVRİMLERİN SAHİBİ VE KORUYUCUSUDUR”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında; 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılmasıyla işgal altındaki vatan topraklarında bağımsızlık ve özgürlük arzusunun inanca dönüştüğünü, ulusun egemenliği eline alıp Atatürk önderliğinde kendi kaderini çizerek zafere ulaştığını kaydetti. Akay, “Ulusal egemenliğimizden, özgürlüğümüzden ve bağımsızlığımızdan ödün vermemiz mümkün değildir” dedi.
Başkan Akay, mesajında şunları söyledi:
“Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde açılan TBMM ile ulusumuz tüm yetkiyi ve iradeyi eline almış, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizi örgütleyerek kendi kaderini tayin etmiştir. Bağımsızlık mücadelesini zafere taşıyan TBMM, aynı zamanda ulusumuzun bağımsızlık, demokrasi, insan hakları, hukuk, kardeşlik ve birliktelik ruhunun kaynağıdır. Dün olduğu gibi bugün de ulusal bağımsızlığımıza yönelik her türlü tehdit, karşısında bu ruhu taşıyan 84 milyon yurttaşımızı bulacaktır. Ulusal egemenliğimizden, özgürlüğümüzden ve bağımsızlığımızdan ödün vermemiz mümkün değildir. Türk milleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Atatürk ilke ve devrimlerinin sonsuza dek sahibi ve koruyucusudur.
Geleceğimiz olan çocuklarımıza çağdaş, daha refah, yaşanabilir bir ülke bırakma sorumluluğuyla; Büyük Önder Atatürk ve arkadaşlarının geleceğe ışık tutan eylem ve fikirlerini, cumhuriyetimizi, bağımsızlığımızı, millet iradesini, demokrasiyi her zaman savunmaya devam edeceğiz.
‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ şiarıyla açılan TBMM’nin 101. Yaşını ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta Önderimiz Atatürk, silah arkadaşları ile ulusumuzun bağımsızlığı ve özgürlüğü için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyorum.”

KOCAİSPİR; ‘ÇOCUK GÜLERSE DÜNYA GÜLER’
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kuruluşunun 101.Yıldönümü ve Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir "Cumhuriyetimizin temeli olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın yıldönümünü kutlamanın onurunu ve sevincini yaşıyoruz. "dedi.
‘Çocuk gülerse dünya güler’ şeklinde konuşan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir yaptığı açıklamada "Geleceğimizi temsil edecek olan çocuklarımız geçmişten aldıkları güçle, geleceği şekillendirecek, müreffeh bir Türkiye'nin, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstlenecektir. Yüreğir Belediyesi olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın donanımlı, eğitimli, milli ve manevi değerlerine bağlı olarak yetişmesi için çalışacağız. Bugün korona virüs nedeniyle eskisi gibi bir arada olamasak da yine aynı coşku, aynı heyecan ve aynı umutla 23 Nisanımızı kutluyoruz.
23 Nisan 1920’de açılan Meclisimizin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, ebediyete irtihal eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 101. yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.’’ dedi.

“ULUDAĞ; TÜRK MİLLETİNİN GELECEĞİ ÇOCUKLARIMIZIN OMUZLARINDA YÜKSELECEKTİR”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, TBMM'nin 101’inci Kuruluş Yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Uludağ mesajında, büyük Türk Milleti’nin, yüreğinde yaşattığı sarsılmaz inancı ve bağımsız yaşama azminden aldığı güç ile kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti.
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, mesajında emperyalist güçler tarafından yaşadığı toprakların dört bir tarafının işgal edildiği bir dönemde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk etrafında bütünleşen Türk Milleti’nin Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakılması için ilk ana kararları da TBMM çatısı altında aldığını belirtti.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklara verdiği değerin göstergesi olduğunu belirten Başkan Uludağ mesajında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Meclisimizin açıldığı günü çocuklarımıza bayram olarak armağan ederken, çocuklara güvenini ve sevgisini de ortaya koymuştur. Böylelikle çocuklara verdiği değeri ve Türk milletinin geleceğinin çocukların omuzlarında yükseleceğine işaret etmiştir. 23 Nisan 1920, hepimiz için büyük bir gurur günüdür. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı olmasının yanında, milletimiz ve ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasını ifade etmektedir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, aynı zamanda dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Bu vesile ile 23 Nisan 1920'nin hatırasını dünyanın tüm çocukları için emsalsiz bir bayrama dönüştüren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadelemizin ölümsüz kahramanlarını rahmetle ve saygıyla anıyor, Milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum. ”dedi.

ERDEM’DEN 23 NİSAN MESAJI
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu, Dünya Lideri, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 101. kuruluş yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, “Geleceğimizin teminatı, ülkemizin meşalesi tüm çocuklarımızın bayramını canı gönülden kutluyorum” dedi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı salgın münasebeti ile coşkuyla kutlayamadıklarını ifade eden Başkan Erdem, “El ele, gönül gönüle, coşku içerisinde kutladığımız bayramlarımızı çok özledik. Ülkemizin içerisinde bulunduğu Pandemi süreci dolayısıyla etkinlikler düzenleyemiyoruz. İnanıyoruz ki! Bu günler geçecek ve ezelden bugüne, içimizdeki aynı coşku ve aynı ruhla atalarımızdan bize emanet Cumhuriyetimizin milli bayramlarını hep beraber coşkuyla kutlayacağız. Ulusun birlik ve beraberliği ile tüm dünya çocuklarına ithaf edilmiş bu önemli günün 101. yıl dönümünde milletimizin geleceğinin çocuklarda olduğunu ifade eden başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi minnet ve şükran ile anıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyorum. “ dedi.

TOPUZ; “İNANÇ VE GÜVENİN SEBOL GÜNÜ”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının yıl dönümünde bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz Mesajında; “ 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması ile bu özel gün ulusumuza egemenlik, çocuklara ise armağan edilen tek bayram olmuştur.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen bu gün geleceğimize olan inanç ve güvenin sembol günü olmuştur.
1920 yılından bu yana coşku ile kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı maalesef Covid-19 sebebi ile bu sene de kısıtlı programlar ile gerçekleştirilecek. Salgının sona ermesi ile hayatımızın normale döneceğine ve bu coşkulu bayramları heyecan ile yeniden kutlayacağımıza yürekten inanıyor, bu bayramı bizlere ve tüm dünya çocuklarına armağan eden Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnet ile yâd ediyorum.” dedi.

FİLİK; “TÜRK DEVLETİ ÇOCUKLARIMIZIN OMUZLARINDA YÜKSELECEKTİR”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş FİLİK, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajında;
23 Nisan; Anka kuşu misali küllerinden doğan yeni bir devletin temellerinin atıldığı gündür.
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsuna çıkışıyla başlayan ve 30 Ağustos 1922 de tamamlanan kurtuluş mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 101. yılında, Atamızın çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını, Salgın nedeni ile evimizde kutlamanın burukluğu içerisindeyiz. Allah’ın izni ile devletimizin aldığı tedbirler neticesinde bu salgın iletinden en kısa sürede kurtularak cadde ve sokakların çocuk sesleri ile dolduğu günlere kısa sürede kavuşacağız.
Millet iradesinin teminatı olan Gazi Meclisimiz, Ulusal egemenlik ve Milletin iradesine karşı olan düşmanlarımız ve içimizdeki hainlerin her zaman hedefi olmuştur. Tıpkı 1920-1922 yılları arasında, 1980'de ve 15 Temmuz 2016'da olduğu gibi. Bu yüzden Millet Meclisimizin kuruluşu; çocuklara bayram olarak hediye edilmek suretiyle, ulusal egemenliğimiz onlara emanet edilmiştir.
Dünün çocuklarının sahip çıktığı gibi, bu günün ve geleceğin çocuklarının da, iradelerine ve cumhuriyetin temel ilkelerine sahip çıkacağından, Yüce Türk Devleti'nin onların omuzlarında yükseleceğinden şüphemiz yoktur.
Bu duygularla çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.
dedi.

AVCI; “MİLLETİMİZ MUAZZAM BİR DESTAN YAZDI”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Zaman ve şartlar değişmiş olsa da, içinde bulunduğumuz zaman diliminde her zeminde milli mücadelemiz devam etmektedir.” dedi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle mesaj yayımlayan Bünyamin Avcı, “Yüce Türk Milleti’nin hür iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yıl dönümünü gururla, mutlulukla idrak ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ordular kurup Milli Mücadeleyi sevk ve idare eden Yüce Meclis’imiz, bugün dahi egemenlik haklarımızın yegâne ve alternatifi olmayan üssüdür.” diye konuştu.
Başkan Avcı, “Asil ve aziz milletimiz bir taraftan ölümcül bir savaşın içinden çıkmış, diğer taraftan ihanet ve husumet kuşatmasını yarmış, Osmanlı Devleti’nin küllerinden yeni bir devlet kurarken, aynı zamanda milli iradeyi tercih ve tesis etmek suretiyle tarihte eşi olmayan muazzam bir destan yazmıştır.” ifadesini kullandı.
Bünyamin Avcı şunları söyledi:
“101 yıl önce kurulan Gazi Meclisin çatısı altında bugün ne acıdır ki Türkiye’yi bölmeye yeminli eli kanlı PKK terör örgütünün temsilcileri de vardır. Dahası, birçok siyasi parti bu örgütün siyasi uzantılarıyla açıktan ittifak yapmakta, küresel güçlerin hesabına 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’yle birlikte hareket etmektedirler.”
Avcı, “Zaman ve şartlar değişmiş olsa da, içinde bulunduğumuz zaman diliminde her zeminde milli mücadelemiz devam etmektedir. Bir asır önce ‘Ya manda ya himaye’ diyenlere karşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ‘Ya istiklal ya ölüm’ diye haykıran Türk Milleti, bugün de ‘Ya zillet, ya devlet’ demektedir. Ulu Allah’ın izni ve yardımıyla zillet çukuruna düşülmeyecek, ‘Sonsuza dek egemenlik’ inancı ve kararlılığıyla kazanan Devletimiz, zafer Milletimizin olacaktır.” dedi.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şöyle bitirdi:
“Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız hayırlara vesile olsun. Bütün çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın bayramını içtenlikle kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ilk Meclis’in saygıdeğer üyelerini, aziz şehitlerimizi ve tüm milli mücadele kahramanlarımızı hürmetle anıyor, hepsine Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum.”

ESENDEMİR; "23 NİSAN COŞKUSUNU YÜREĞİMİZDE YAŞIYORUZ"
Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza komuta eden, Dünya’da ‘Devlet kuran tek meclis’ olma ünvanı taşıyan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kuruluşu’nun 101.Yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir; “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı pandemi dolayısıyla dolu dolu kutlayamıyoruz ama coşkusunu yüreğimizde yaşıyoruz” dedi.
Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayınlayan Başkan Esendemir şu görüşlere yer verdi:
“Bir mıh bir nalı kurtarır, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır”
Bu söz mıh gibi çakılıdır aklımızda…
Nasıl da büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatıyor değil mi?
Bir zamanlar onun için de ‘çocuk’ deyip geçiyorlardı. Her çocuk gibi onun da bir çocukluğu oldu. Sonra büyüdü, askeri okullarda okudu, ömrünü vatan sevgisine adadı ve silah arkadaşlarıyla birlikte koca bir ülkeyi kurtardı.
Bugün Atatürk’ün kurtardığı ülkedeki çocuklar O’nun izinden gidiyor ve vatanın birliği ve bölünmez bütünlüğü için sınır taşlarında dağ gibi bekliyorlar.
Ki; bu çocuklar 23 Nisan’ın çocuklarıdır.
23 Nisan’ı çocuklara armağan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıdır.
***
Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı pandemi dolayısıyla dolu dolu kutlayamıyoruz ama coşkusunu yüreğimizde yaşıyoruz.
Bugün okullarımız çocukların sesleri ile cıvıl cıvıl değil belki ama evlerimizin balkonları Türk bayrakları ile dolu…
Çocuklarımız; bayrağına, vatanına ve Atatürk’e olan sevgilerini balkonlardan haykırıyorlar.
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ülkelerini seven, tarihine saygı duyan, devletini ileri götürmesini istediği çocuklara çeşitli nasihatler bıraktı.
Atatürk, “Türkiye Cumhuriyeti’nin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!" dedi
Evet, çocuklarımız aydınlık yarınların Türkiye’si için her zamankinden daha çok çalışkan olmalı.
***
Bu yüzden ‘çocuk’ deyip geçmeyin!
Evlatlarınızın içindeki cevheri çıkarmasına izin verin. Bulunduğu her konumda onları yüceltin. Önüne fırsatlar koyun. Ne olursa olsun başarabileceğine onu inandırın.
Çünkü her şeyi gençliğe bırakacağız... Gençlerimiz geleceğimizin ümidi, ışıklı çiçekleridir, onları soldurmayacağız. Bütün ümidimiz çocuklarımızdadır, gençlerimizdedir.
Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bu günü bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.
Ne mutlu 23 Nisan’ı ilk günlü sevinç ve heyecanla kutlayanlara…

ATAY: “BÜYÜK HEYECAN İÇERİSİNDEYİZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova İlçe Başkanı Remzi Ümit Atay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. CHP Çukurova İlçe Başkanı Remzi Ümit Atay mesajında: “Bugün, milli iradenin tecelligahı ve istiklalimizin sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 101’inci kuruluş yıl dönümüyle birlikte Türkiye’nin ve dünyanın tüm çocuklarına armağan edilen Çocuk Bayramı'nı sevinç ve gururla kutlamanın büyük heyecanı içerisindeyiz.
Aziz milletimizin bütün dünyaya, kendi geleceğini tayin etme konusunda tek söz sahibinin yine kendisi olduğunu ilan ettiği bu gün, milli varlığımızın en değerli ve gurur verici anılarından biri olarak tarihteki yerini almıştır. "Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir." şiarıyla kurulan ve milli mücadele sürecini en iyi şekilde yöneterek zaferlere imza atan Türkiye Büyük Millet Meclisi; ezelden beri hür ve onurlu yaşamayı kendine düstur edinen aziz milletimizin egemenliğinin, birlik ve beraberliğinin timsali, müreffeh yarınlarımızın teminatı olmuştur.
23 Nisan 1920 tarihi, milletimiz için yepyeni bir milat olmasının yanı sıra tüm dünya çocuklarına armağan edilen tek bayram olması hasebiyle de önemlidir. Tüm dünya çocuklarıyla el ele kutladığımız 23 Nisan Çocuk bayramı, onlara verdiğimiz değerin en güzel göstergesidir. Bu vesile ile Kovid- 19 salgını nedeniyle dünyanın ve ülkemizin zor günlerden geçtiği bu süreçte devletimizin aldığı tedbirlere aklıselim ile riayet ederek salgınla mücadele sürecine destek olan gençlerimize de ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Milli egemenliğimizin timsali TBMM'nin 101’inci kuruluş yıl dönümünde başta TBMM'nin ilk başkanı olan Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mukaddes vatanı bizlere emanet eden aziz Şehitlerimize Allah'tan rahmet ve Gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorum. Aziz milletimizin ve tüm dünya çocuklarının bayramını gönülden kutluyorum” dedi.

GÖGER’DEN 23 NİSAN MESAJI
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, 23 Nisan 1920’nin, Türk Milletinin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisi olduğunu söyledi.
Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yaptığı açıklamada tüm çocukların bayramını kutladı.
Mesajında esnaf ve sanatkarlar ile Adanalıları ev ve işyerlerine bayrak asmaya davet eden Birlik Başkanı Niyazi Göger, 23 Nisan’ın dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olması bakımından da ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getirdi. Birlik Başkanı Niyazi Göger, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 günü açılması ile millet egemenliği resmen hayata geçirilmiş, bu önemli gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından millet egemenliğini sonsuza kadar koruyacak çocuklara armağan edilmiştir. Gözlerindeki pırıltıda ülkemizin aydınlık geleceğini gördüğümüz çocuklarımız, küçücük bedenlerinde atan kocaman yürekleriyle bizleri geleceğe taşıyorlar. Ülkemizin huzuru, refahı ve gelişmesi için yarınları kucaklamaya hazırlanan çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli, mutlu ve özgür bireyler olarak hayata devam etmeleri en önemli gayemizdir” dedi.
Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını buruk bir şekilde kutlamak zorunda kaldığımız kaydeden Birlik Başkanı Niyazi Göger, “Tüm bu tedbirler bundan sonraki milli ve dini bayramlarımızı daha coşkulu şekilde kutlamamız için. Maske, mesafe vi temizlik kuralları başta olmak üzere alınan tedbirlere uyma konusunda dikkatli davranarak, inşallah bu zor günleri hep birlikte atlatacak ve nice 23 Nisan’ları milletçe coşkuyla, sağlık, mutluluk içinde kutlayacağız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan uğruna canlarını seve seve veren tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum. Tüm çocuklarımızın, dünya çocuklarının ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

AYDAR; “ÇOCUKLAR BARIŞIN KARDEŞLİĞİN SİMGESİ”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolasıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Aydar, ”Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. Yıl dönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ortak bir coşkuyla kutluyoruz.”
Dünyada ilk ve tek olan bu bayram hiçbir ayrım yapmadan tüm dünya çocuklarını da bir araya getirerek, dünya barışının sağlanmasına, sevgi, dostluk, kardeşlik gibi evrensel değerlerin gönüllerde yeşermesine ve yaygınlaşmasına olan katkısı ile büyük öneme sahiptir. Dünyanın neresinde olursa olsun çocuklar barışın, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin hüküm sürdüğü bir ortamda yaşamalıdırlar.Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı; ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek; eleştiren, sorgulayan,özgüven sahibi, donanımlı, girişimci, değerlerine bağlı olarak yetiştirilmelerini sağlamak sorumluluğumuzdur.
Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimiz ile gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yılını, Milletimizin geleceği olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.”

TUNÇ; "İLİM DAİMA YOLUNUZ OLSUN"
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Seyhan Belediye Meclis üyesi Mustafa Tunç, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 101'nci yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bur kutlama mesajı yayınladı.
AK Parti Seyhan Belediye Meclis üyesi Mustafa Tunç, "Şanlı Cumhuriyetimizin temel taşı olan Gazi Meclisimizin açılışının 101'nci yıldönümü ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamanın haklı onurunu ve gurunu yaşamaktayız" dedi.
Dünya'da çocuklara Bayram hediye eden tek liderin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün olduğuna dikkat çeken Mustafa Tunç, "Ülkemizi geleceğe taşıyacak çocuklarımızın, şanlı tarihimizden alacakları güç ve inançla Türkiye'yi daha iyi konumlara getireceklerine inancım tamdır, İlim daima yolunuz olsun. Pandemi dolayısıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını alanlarda coşkuyla kutlayamadık. Ancak alınan tedbirlere uyarak inşallah yakın zamanda bu salgından kurtulacağız ve Bayramlarımızı coşkuyla kutlayacağız. Bu vesile ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum" şeklinde konuştu.

ADANAGİAD; "DAHA BÜYÜK HEYECANLA KUTLUYORUZ"
Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Başkanı Halid Milli, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışının 101'inci Yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı. Dünyada çocuklara armağan edilen tek çocuk bayramını kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirten Milli, "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile milli egemenliğimiz için canıyla ve kanıyla bedel ödeyen aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle, rahmetle anıyoruz. Bayramımız kutlu olsun" dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 101'inci yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla açıklama yapan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, şunları kaydetti:
"Tarihin kaydettiği en önemli anlardan birisi olan 23 Nisan 1920'de halk iradesinin temsil edildiği, milli kurtuluş mücadelemizi yöneten Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesiyle taçlanan büyük bir gururu paylaşıyoruz. Dünyada çocuklara armağan edilen tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Salgın nedeniyle okullarda ve meydanlarda kutlayamadığımız bu bayramı, sağlıklı ve güzel günlerde daha büyük bir heyecanla kutlayacağımıza yürekten inanıyoruz. Bir kez daha Büyük Önderimiz Atatürk, kahraman silah arkadaşları, bu kutsal topraklar için canını ve kanını veren isimli ve isimsiz tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz."

İNCESOY; “ÇOCUKLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”
Adana Devecileri Onursal Başkanı Cumali İncesoy 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı Yayımladı.
Başkan İncesoy yayımladığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, 101 yıl önce açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümünün Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli dönüm noktalarından birisi olarak tarihteki yerini aldığını belirtti. Bu önemli günün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından millet egemenliğinin teminatı olan çocuklara armağan edildiğini vurgulayan Başkan Cumali İncesoy mesajına şöyle devam etti “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 101. yıldönümünü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, her yıl olduğu gibi büyük bir coşku ile kutlamaktayız. 23 Nisan 1920 Ulusal Egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluş gününü Mustafa Kemal Atatürk bir bayram olarak kabul ederek, çocuklara gösterdiği değeri ve önemi, milletine duyduğu inancını ve sevgisini bir kez daha göstermiş bulunmaktadır.
Çocuklarımızın, Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, yürekleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, düşünceli, duyarlı bireyler olarak yetişmesi en büyük dileğimizdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu günü çocuklarımıza armağan ederek, gelecek nesillere ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymuştur. Yarının geleceği çocuklarımız, ülkemizin geleceği ve her şeyimizdir. Çocuklarımızı çok seviyor ve onlara güveniyoruz. Çocuklarımız milletimizin en değerli varlığı, sevinç ve ümit kaynağıdır. Hayatın bütün güzelliklerini yaşamalarını, daima mutlu ve umutlu olmalarını temenni ediyorum.
Bizler, yarının büyükleri olan çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Geleceğimizi temsil eden çocuklarımız, geçmişten aldıkları güçle milletimizin yarınlarını şekillendireceklerdir. Aziz milletimizin yokluklar ve güçlükler içerisinde istiklal mücadelesinde gösterdiği azim ve kararlılık, bugün daha çağdaş bir Türkiye için ortaya koyduğumuz çabanın da ilham kaynağıdır. Milli bayram olmanın ötesinde bütün dünyada evrensel bir özellik kazanmış olan bu günde, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının sevincini yaşamamızı sağlayan Türk milletinin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve bu uğurda canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.” dedi