Emekliler Dayanışma Sendikası (EDS) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Yusuf Tek, Adana Şube Temsilciliği’nden İsmail Tekin, Şahin Sarı ve Hamdi Özkök; Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni  (ÇGC) ziyaret ederek, Başkan Cafer Esendemir’le görüştü. EDS olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Tek ve beraberindekiler; Emekliler Dayanışma Sendikası olarak; emekli aylıklarının güncellenmesi, alım gücünün yükseltilmesi ve aylık bağlama oranlarının yükseltilmesi noktasında bir dizi çalışma yaptıklarını, örgütlenme çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, “Ellerimizi ve emeğimizi birleştirelim” şiarıyla hareket ettiklerini ifade ettiler.

11 Kasım 2023 Cumartesi günü EDS ve diğer sendika, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra emeklilerle birlikte saat 12.30’da İnönü Parkı’nda basın açıklaması yapacaklarını ifade eden EDS MYK Üyesi Tek; “Emeklilere bir defaya mahsus verileceği açıklanan 5000 Tl sadakadır, istemiyoruz. Emekliler Dayanışma Sendikası olarak bir arada olmanın gururuyla, birbirimize omuz vereceğiz. Önümüzdeki günlerde mücadele dolu günlerimizin onuruyla bir arada ve birlikte olacağız” dedi.

Resim önizlemesi

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir de yaptığı konuşmada; emekli aylıklarının enflasyon karşısında her geçen gün eridiğini, 30-40 yıl çalışarak ülke ekonomisine katma değer üreten emeklilerin geçim sıkıntısı çektiğini belirterek, Cumhuriyetin 100.yıldönümünde emeklilere bir defaya mahsus 5000 Tl  ödeme yapma kararının yetersiz kaldığını, çalışan emeklilere ödeme yapılmamasının Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu, kök ücret denilerek yapılan zam oranlarının emekli maaşlarına yansımadığını söyledi. Başkan Esendemir; 2000 sonrası emekli olanların intibak haklarının verilmesini, ücretler arasındaki farklıların ortadan kaldırılmasını istedi.

KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİLER

EDS Adana Şube Temsilciliği düzenlediği kahvaltıda üyeleriyle bir araya geldi. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Sendika Temsilcisi Nevin Bektaş; katılımcıları 11 Kasım 2023 Cumartesi günü yapılacak olan basın açıklamasına davet ederek, “Hak verilmez alınır… Birlikten güç doğar. Yoksulluk en aşağılık şiddettir. Emekli sadaka değil, hakkını istiyor” dedi.