İstiklal Marşı’mızın 1.Mecliste kabulünün 100. yıldönümünde, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına mesaj yayınlayan Başkan Cafer Esendemir, “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u minnet ve şükranla anıyoruz” dedi.
Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza komuta eden 1.Meclis tarafından 12 Mart 1921’de kabul edilen, bağımsızlığımızın timsali İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yıldönümü nedeniyle, yayınlanan mesajda şu görüşler dile getirildi:

Resim önizlemesi

“Türk’e vurulmak istenen esaret zincirinin kırılması, boyunduruk çabalarının boşa çıkarılmasının ardından kurulan Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının timsali, İSTİKLAL MARŞI’mızın TBMM’de kabulünün 100.yıldönümü kutlu olsun.
12 Mart 1921’de TBMM’de yapılan görüşmelerin ardından büyük bir coşku ve gözyaşları içerisinde kabul edilen, her yurttaşımızın hançeresini yırtarcasına okumaktan gurur duyduğu İSTİKLAL MARŞI’mız 1 asırı geride bıraktı.
1.Mecliste milletvekili olan Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve Türk halkına armağan edilen, övünç ve gurur kaynağımız İSTİKLAL MARŞI’mız özgürlük, bağımsızlık ve milli mücadelenin simgesi olmuştur.
Sözleri Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve 12 Mart 1921’de meclis kürsüsünden Bakan Hamdullah Suphi tarafından okunup, ayakta dinlenen ve coşkuyla kabul edilen İstiklal Marşı’mız 1930 yılında Osman Zeki Üngör’ün bestesiyle ülkemizin milli marşı haline geldi. 100 yılı geride bırakan; milli mücadelemizin simgesi ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin timsali İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabul edilmesinin yıldönümünde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve şükranla anıyoruz. “